Люцерн забороняє

Матч Ліги Націй Швейцарія – Україна скасували через рішення швейцарської влади. Подальша доля двобою залишається під сумнівом

Виїзний вояж збірної України в Польщу, Німеччину та Швейцарію завершився провалом. Втрачаючи напередодні кожного з матчів футболістів через коронавірус, нашу збірну у кінцевому підсумку відправили на карантин влада кантону Люцерн. А УЄФА скасувала проведення матчу 6 туру Ліги Націй Швейцарія – Україна, який мав відбутись вчора в Люцерні. Найцікавіше, що остаточне рішення ухвалили через позитивні тести футболістів, які нещодавно вже перехворіли на Covid-19.
«У зв’язку з компетентним рішенням департаменту охорони здоров’я кантону Люцерн перевести на карантин усю делегацію національної команди України, матч Ліги Націй УЄФА Швейцарія – Україна не може відбутися», – цитує рішення головного футбольного органу Європи сайт УАФ. Таке рішення ухвалили попри бажання УЄФА, УАФ та Швейцарської федерації футболу таки провести матч.
Зазначимо, що напередодні виїзного та вирішального матчу Ліги Націй зі Швейцарією в збірній України стався новий спалах коронавірусу. За вчора та сьогодні під час декількох тестувань в таборі національної команди виявили сімох людей, які мають коронавірус. Це шестеро гравців – Руслан Маліновський, Євген Макаренко, Едуард Соболь, Дмитро Різник, Сергій Кривцов, Жуніор Мораес, а також тренер з фізпідготовки команди Іван Баштовий. При цьому у Кривцова та Мораеса це вже другий позитивний результат – раніше вони перехворіли у «Шахтарі».

Хворі без хвороби

Напевно, найприкріше – це наявність інфекції у Сергія Кривцова, Жуніора Мораеса і тренера команди з фізпідготовки Івана Баштового. Всі троє нещодавно перехворіли на коронавірус, і у них в організмі повинні бути антитіла, які наразі фактично унеможливлюють повторне захворювання. І УЄФА враховувала цей факт і допускала Кривцова і Мораеса до гри, проте місцева влада заборонила участь гравців у командних змаганнях. Усіх виявлених хворих помістили на самоізоляцію в номерах готелю, де зупинилась українська делегація перед матчем у Люцерні.
Рішення про скасування гри ухвалили попри те, що в складі України все ще є необхідна для матчу кількість здорових гравців – УЄФА в таких випадках вимагає 13 футболістів, включно з щонайменше одним воротарем.
Весь цей час команда Шевченка продовжувала підготовку до гри навіть у таких умовах. Зокрема, зранку провела тренування на стадіоні місцевого клубу «Кікерс», Люцерн. У занятті взяли участь 18 гравців.
Але міська влада Люцерна, зважаючи на різкий спалах хвороби в таборі збірної України, все ж ухвалила рішення помістити усю українську делегацію на карантин. Додамо, що в таборі збірної Швейцарії також є кадрові проблеми через хворих на Covid-19 гравців.
Першою про це повідомила Швейцарська федерація футболу: «У зв’язку з рішенням головного лікаря Люцерна (Карантин для збірної України. – «Львівська Пошта») доля матчу зараз залежить від УЄФА. Чекаємо рішення й повідомимо його, щойно воно з’явиться».
З цього повідомлення випливає, що УЄФА намагалась домовитись із владою Люцерна про можливість проведення поєдинку. За інформацією швейцарського видання Blick, розглядали варіант перенесення гри на сьогодні, 18 листопада, щоб українська сторона встигла доставити у Швейцарію здорових гравців молодіжної збірної та команди U-20, які не контактували з поточним складом головної збірної.
Про це також повідомляв журналіст телеканалів «Футбол» Ігор Бурбас: влада Люцерна могла дозволити проведення поєдинку, якби Україна зіграла футболістами, що не контактували з гравцями поточного складу збірної.

Все вирішить жереб?

Тепер актуальним буде питання, що буде далі з матчем Швейцарія – Україна. Адже тут на кону стоїть право залишитися в Дивізіоні А. Для проведення матчів збірних під час пандемії Covid-19, УЄФА розробив свій протокол, який передбачає ретельне тестування гравців, щоб всі поєдинки були зіграні за планом. В ньому передбачено, що місцева влада уповноважена відправляти групи гравців або всю команду на карантин, якщо тестування перед грою показало у когось позитивний результат. Саме це і сталося з українською збірною. УЄФА зазначає, що через щільність календаря, деякі матчі Ліги Націй перенести буде неможливо (мовиться про групову фазу). Оскільки матч Швейцарія – Україна завершував би групову фазу Ліги Націй, він може належати саме до цієї категорії.
Якщо матч неможливо перенести, які дії допускає протокол УЄФА?
1. «Якщо групу гравців або всю команду примусово відправили на карантин або самоізоляцію, матч може бути зіграний, якщо команда буде мати 13 доступних гравців (і щонайменше одного воротаря)».
УЄФА уточнює, що вони (гравці) не обов'язково повинні бути заявленими раніше. Головне, щоб вони мали право представляти національну збірну або молодіжні команди, згідно з регуляціями ФІФА та мали негативний тест, зроблений за протоколом УЄФА.
Нещодавно в схожій ситуації опинилася Норвегія, після того, як місцева влада їй заборонила відправитися на виїзні матчі проти Румунії та Австрії. Долю матчу Румунія – Норвегія вирішить УЄФА, а проти Австрії норвежці зіграють резервним складом.
2. «Якщо національна асоціація не може виставити на матч мінімальну кількість гравців (13, зокрема один воротар), матч, якщо це можливо, перенесе адміністрація УЄФА, яка має право вибрати стадіон на нейтральній території, якщо це необхідно. Витрати за проведення матчу буде нести команда-організатор» (в цьому випадку Швейцарія).
3. «Якщо матч неможливо перенести, рішення щодо нього ухвалить контрольно-дисциплінарна і етична інстанція УЄФА. Національній асоціації, яка відповідальна за те, що матч не відбувся, присудять поразку, але якщо інстанція УЄФА вирішить, що жодна з асоціацій в цьому не винна, технічна поразка присуджуватися не буде. В цьому випадку результат гри буде визначатися жеребкуванням (перемога 1:0, поразка 0:1 або нічия 0:0)».
Можна припустити, що якщо збірна України зможе організувати нову національну команду з новим тренерським штабом, матч відбудеться, адже 18 листопада зарезервовано під збірні. Перенесення гри на інший день навряд можливе, тому що наступна міжнародна пауза передбачена тільки в березні, коли почнуться вже інші турніри. В цьому випадку долю поєдинку буде визначати УЄФА.
Натомість журналіст Ігор Циганик зазначає, що нову команду за день ніхто не збиратиме: «Ніхто не везтиме до Швейцарії молодіжні збірні України U-20, U-21 для проведення поєдинку. Деяких футболістів можна дозаявити. Проте збірна Україна вважає, що матч може відбутися і за цих умов. Головне, оскільки в команди є в заявці 13 (+1) гравців, то збірна України – однозначно у правовому полі».
Також він зазначив, що збірна України готова залишитися у Швейцарії, щоби зіграти наступного дня. Може бути домовленість про перенесення матчу на іншу дату або до іншого кантону, адже місцева влада Люцерна проведення поєдинку заборонила.
Циганик наголошує, що у збірній Швейцарії теж були інфіковані: захисники Джордан Лотомба та Сільван Відмер. І проблема не лише в позитивних тестах у збірній України – ситуація взаємна. І якщо перенести матч не вийде, то УЄФА цілком ймовірно може присудити технічну поразку обом командам. Тобто і Україна, і Швейцарія отримають за цей матч нуль очок в турнірну таблицю. Або долю матчу може вирішити жеребкування.
Однак якщо рішення УЄФА буде негативним для України, то УАФ відстоюватиме свою позицію у спортивних судах.
Зазначимо, що це не перший випадок в європейському футболі збірних у час коронакризи. У вересні у подібній ситуації опинилась збірна Чехії. Щоправда, там ініціатива перенесення гри йшла від самих чехів.
Через двох хворих футболістів команди (Томаш Соучек та Патрік Шик), які контактували з масажистом збірної, місцева федерація вирішила відправити решту складу на самоізоляцію, а матч 2 туру Ліги Націй перенести. Проте з цим не погодилась УЄФА, тож чехам довелось збирати абсолютно інший склад на запланований матч із шотландцями. В підсумку програли британцям 1:2.

Скандальне повернення

Як відомо, перед матчем проти збірної Німеччини в межах 5 туру Ліги Націй збірна України втратила чотирьох гравців через коронавірус. Позитивні тести отримали Андрій Ярмоленко, Віктор Циганков, Сергій Сидорчук та Віктор Коваленко.
Історія з хворими мала своє неприємне продовження. В неділю офіційний сайт київського «Динамо» урочисто оголосив, що президент клубу, не дочекавшись інформації від УАФ щодо подальшої долі гравців, самостійно організував повернення футболістів у Київ, чомусь згадавши при цьому міністра внутрішніх справ.
«За підтримки міністра МВС Арсена Авакова, який був готовий відправити до Німеччини спеціальний літак МНС, президент «Динамо» Ігор Суркіс домовився з однією із західних авіакомпаній, яка надала свій борт для трансферу до Борисполя українських футболістів та лікаря згідно з вимогами міжнародного медичного протоколу. Завдяки цьому Віктор Циганков, Сергій Сидорчук та менеджер збірної Вадим Комардін уже перебувають у польоті та незабаром будуть удома», – йдеться в офіційному повідомленні «Динамо».
На сайті "біло-синіх" навіть з’явилась подяка від батька Віктора Циганкова:
«Хочу від усього серця подякувати ФК «Динамо» (Київ), нашому рідному клубу, за те, що допоміг моєму синові Віктору Циганкову та його товаришам швидко і безпечно повернутися на батьківщину. Весь час з того моменту, коли я дізнався, що у Віті та інших хлопців позитивні тести на Covid-19, звичайно ж, не знаходив собі місця. Батьківське серце не може залишатися спокійним у подібній ситуації, тим паче коли твоя дитина далеко від дому, яким би він не був дорослим. А тут ще й інший момент – на певному етапі здалося, що проблемою повернення хлопців додому в Україну взагалі ніхто не займається! Але, слава богу, цим зайнялося «Динамо» в особі Ігоря Суркіса, і питання трансферу з Німеччини було оперативно вирішене. О другій годині ночі з суботи на неділю Віктор та його товариші повернулися додому, і я зміг привітати сина з днем народження особисто, а не телефоном!».
Під час інформаційного наступу «Динамо» дісталось і телеканалам «Футбол 1|2|3». Віцепрезидент київського клубу Олександр Семененко звернувся до директора телеканалів Олександра Денисова:
«ФК «Динамо» (Київ) висловлює повагу та інформує, що у ваших випусках новин є неправдива інформація стосовно повернення з Німеччини гравців національної збірної, які захворіли на Covid-19. Зокрема, йдеться про те, що нібито Віктор Циганков, Сергій Сидорчук та менеджер збірної Вадим Комардін за сприяння УАФ будуть відправлені до Києва чартерним рейсом у неділю, 15 листопада. Насправді названі особи вже давно перебувають вдома, бо прибули до Борисполя ще вночі іноземним бортом, який організувало керівництво клубу. Про це вчора пізно увечері повідомив офіційний сайт ФК «Динамо». Звертаємо увагу на цю прикру помилку, яка виникла з вини УАФ, і пропонуємо подати цю інформацію в ефір у коректній редакції».
Українська асоціація футболу відповіла «Динамо» лише в неділю ввечері. Приблизно о 19.00 на сайті організації з’явився коментар менеджера збірної Олександра Таргонського:
«Одразу після того, як тест на Covid-19 виявився позитивним у п’яти представників збірної України, ми з’ясували процедуру, за якою збірники могли бути доставлені додому. Для початку слід було дочекатися дозволу місцевої влади на те, щоб інфіковані особи залишили територію Німеччини. У день гри, 14 листопада, представник місцевої влади Лейпцига повідомив, що дозвіл отримано, і хлопці мають залишити країну до найближчого понеділка. Українська асоціація футболу одразу ж замовила літак «Ембраєр», який із дотриманням медичного протоколу був готовий перевезти збірників до Києва.
Паралельно з нами сконтактувався англійський «Вест Гем», який повідомив, що бере на себе організацію доставлення свого гравця Андрія Ярмоленка безпосередньо до Лондона. Ярмоленко, до слова, вилетів до Лондона в першій половині дня, як і представник «Шахтаря» Віктор Коваленко на чартері, організованому УАФ, до Києва. Разом із Віктором мали летіти й три «динамівці» – Віктор Циганков, Сергій Сидорчук та Вадим Комардін. Ми запланували виліт на ранок неділі, аби хлопці спокійно подивилися у своїх готельних номерах матч Німеччина – Україна, а не їхали в аеропорт пізньої ночі, як, власне, і сталося. Необхідності екстрено евакуювати динамівців у суботу вночі не було жодної».
Нагадаємо, раніше в «Динамо» стався спалах коронавірусу, через що на самоізоляцію потрапили 12 гравців. Днями стало відомо, що деякі з них, зокрема Віталій Миколенко, Георгій Бущан, Денис Бойко та Владислав Супряга, вже повернулися до тренувань.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8565 / 1.67MB / SQL:{query_count}