Підняти білий прапор

WADA відсторонила Росію від міжнародних змагань на чотири роки. А росіяни говорять про всесвітню змову і вже фантазують про “альтернативні Олімпіади”

На початку цього тижня була оприлюднена новина, яка очікувалась усім цивілізованим світом і була не сприйнята лише однією країною. Виконком Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) покарав Росію за “маніпуляції” з базою даних Московської антидопінгової лабораторії цілим пакетом адекватних санкцій. У найближчі чотири роки на найважливіших міжнародних змаганнях, у тому числі двох Олімпіадах – літньої в Токіо і зимової в Пекіні, а також чемпіонаті світу з футболу в Катарі, росіянам доведеться виступати в нейтральному статусі, а на олімпійських змаганнях – ще й в урізаному складі . Крім того, Росія ризикує втратити кілька топових турнірів, які припадатимуть на цей час. До списку входять чемпіонати світу з хокею і волейболу. У російської сторони буде можливість оскаржити рішення WADA, вже схвалене Міжнародним олімпійським комітетом (МОК), в Спортивному арбітражному суді (CAS), але експерти сумніваються в тому, що цього разу суд стане на їх бік. 

Країна 404

Виконком Всесвітнього антидопінгового агентства на засіданні 9 грудня в Лозанні розглянув питання, пов’язане з санкціями щодо Росії, яке виникло у зв’язку з численними невідповідностями, виявленими в базі даних Московської антидопінгової лабораторії за 2012–2015 роки. Ця база з тривалою затримкою була передана WADA в січні. Комітет з відповідності головної антидопінгової структури (CRC) прирівняв їх до маніпуляцій, що сталися з вини російської сторони, вказавши на те, що деякі зміни проводилися безпосередньо перед передачею бази. CRC рекомендував позбавити статусу відповідності Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) і застосувати до країни, яка порушила умови його відновлення, цілий пакет санкцій, передбачених новим Міжнародним стандартом щодо відповідності сторін, що вступили в силу в минулому році і надав WADA ряд додаткових повноважень. Виконком прийняв рекомендації, а його підсумковий вердикт можна вважати найбільшим вироком, який коли-небудь застосовували проти окремої країни.
По суті цей вердикт став справедливим вироком для російської державної допінгової програми, сліди якої ще досі намагаються приховати росіяни.  І нинішні санкції це лише адекватна відповідь на традиційні для росіян спроби збрехати всьому світу. Президент WADA Крей Ріді, який залишає посади 1 січня, так пояснив рішення організації: “грубі порушення російською владою умов відновлення РУСАДА зажадали жорсткої реакції”.
У списку санкцій, схваленому виконкомом, є кілька пунктів, які навряд чи можна вважати по-справжньому значущими, однак деякою мірою все ж приємними. Це, наприклад, заборона російським чиновникам займати ключові пости в комітетах міжнародних спортивних федерацій і заборона для керівників Олімпійського комітету Росії (ОКР) і Паралімпійського комітету Росії (ПКР) на відвідування великих спортивних заходів. Щодо інших пунктів то вони фактично наносять російському спорту колосальний іміджевий  збиток.
Найбільш помітне з рішень виконкому WADA стосується формату виступу російських спортсменів на так званих головних міжнародних змаганнях (major events) в найближчі чотири роки.
“Головними” WADA називає найбільші змагання, що мають всесвітній, а не регіональний характер (саме тому Євро-2020 чи фінал Ліги чемпіонів таки відбудеться в Росії). На чотирирічний період – до 2023 року включно – доводиться кілька десятків світових першостей з популярних видів спорту та три турніри-“гіганти” в плані свого масштабу. Це літня Олімпіада в Токіо-2020, а також зимова Олімпіада в Пекіні і чемпіонат світу з футболу в Катарі: він, як і пекінські Олімпійські ігри, відбудеться в 2022 році.
На них, як і на інших змаганнях, російським спортсменам доведеться виступати в нейтральному статусі, без права використання національної символіки. Такий же статус був у збірної Росії на зимовій Олімпіаді в Пхенчхані в 2018 році. Але тоді в офіційній назві її команди – Olympic Athletes from Russia – використовувалася назва країни. В даному випадку WADA заборонило її згадку.
Голова комітету щодо відповідності Джонатан Тейлор після засідання виконкому акцентував увагу на тому, що в цьому аспекті покарання щодо Росії могло бути і більш суворим: міжнародний стандарт передбачав можливість її “тотальної дискваліфікації” – повної заборони на участь у змаганнях. “Але ми дотримувалися того, щоб нове покоління спортсменів, яке ніяк не пов’язане з подіями 2012-2015 років, отримало шанси виступати”, – зазначив Тейлор.
WADA підтвердило, що для допуску до змагань  російським спортсменам доведеться проходити через “фільтри”, подібні до тих, що застосовувалися під час видачі їм запрошень на пхенчханську Олімпіаду. Агентство визначило список критеріїв, яким повинні відповідати олімпійці з Росії, які претендують на нейтральний статус. Суть вимог полягає у відсутності будь-якого – явного (у вигляді позитивних допінг-проб у минулому) або неявного (у вигляді, наприклад, згадки в доповіді Річарда Макларена або в тій самій базі, що була передана в WADA) – допінгового бекграунду.
Застосування критеріїв означає, що і літня, і зимова олімпійські збірні Росії залишиться без значної кількості топових спортсменів. Допінгові дискваліфікації були в кар’єрі у таких знаменитостей, як плавчиня Юлія Єфімова, тенісистка Марія Шарапова, ковзанярі Павло Куліжніков і Денис Юсков. А на підставі доповіді Річарда Макларена російська збірна перед Олімпіадою в Пхенчхані втратила більше половини лідерів. Значна частина з них продовжує кар’єру.
Грандіозних репутаційних і матеріальних збитків Росії може нанести інша заборона – проводити або претендувати на проведення “головних” змагань.
Йдеться в тому числі про ті змагання, які країні вже дісталися (правда, із застереженням – за винятком ситуацій, коли відняти турнір неможливо “з юридичної і практичної точок зору”). В означений “списку санкцій” період Росія повинна прийняти відразу кілька дуже помітних і дорогих спортивних заходів. 

За радянським лекалом, або “Маразм крепчал”

Найдивніше, що російська сторона відреагувала на рішення WADA цілком прогнозовано, тобто перетворила  все в чергову політичну війну. Голова уряду Росії Дмитро Медведєв назвав рішення WADA “продовженням антиросійської істерії”. Коментуючи ситуацію, Медведєв, разом з тим визнав, що “в нашому спортивному співтоваристві, існують значні поки проблеми з допінгом, це неможливо заперечувати”.
“Можу лише сказати, що це дурне рішення”, – так висловився генеральний секретар Федерації боксу Росії Умар Кремлєв. На його думку, постраждали невинні спортсмени. Кремлєв додав: “З одного боку, на Олімпіаду треба їхати, але я розмовляв з командою, і наші боксери поки не хочуть їхати без прапора і гімну”.
А ось тренер з фігурного катання Олексій Мішин вирішив пограти з маразмом і вважає, що Росії потрібно створювати альтернативні Олімпійські ігри: “Якщо арбітраж не увінчається успіхом, то треба думати не про те, що сталося, а про те, що буде. Треба провести власні змагання, що є альтернативою Олімпійських ігор”.
Санкції WADA носять надмірний характер і частково суперечать Олімпійській хартії, впевнений глава Олімпійського комітету Росії (ОКР) Станіслав Поздняков: “У Токіо збірна Росії візьме участь, так як ОКР має повні права і обов’язки і буде формувати команду відповідно до хартії”. У 2018 році збірна виступала під нейтральним прапором тому, що тимчасово був усунений і сам ОКР. “Зараз він самостійно формує свою команду”, – додав Поздняков.
Прем’єр Медведєв запропонував продумати, яким чином слід оскаржити рішення WADA і першим відгукнувся міністр спорту Росії Павло Колобков, який назвав перспективи апеляції на рішення виконкому WADA досить хорошими: “Є певна аргументація. Правильно цю справу розглядати в CAS. Там рішення виробляються не у відповідності з доповіддю департаменту розслідувань WADA”. Кілька разів міністру ставили дуже важливе питання: хто винен у тому, що сталося? Відповіді на нього так і не отримали. Замість цього – розповідь про те, що пророблена божевільна робота. 
Натомість генеральний директор РУСАДА Юрій Ганус на своїй пресконференції відверто охарактеризував перспективи справи: “Цих перспектив немає”.
Такої ж точки зору дотримується спортивний агент Андрій Митьков.
“Шансів немає ніяких, – зазнчив Митьков, і підкреслив, що оскаржувати факти змін в базі даних Московської антидопінгової лабораторії “безглуздо”.– Більш того, російські чиновники повинні розуміти, що в такому позові WADA зацікавлене навіть більше, ніж Росія. Завдяки йому воно повністю легалізує своє рішення в очах усього світу”.
З ним фактично погодився глава групи компаній МІЦ і відомої промоутерської компанії “Світ боксу” Андрій Рябінский. Саме він свого часу взяв на себе витрати за позовом Паралімпійського комітету Росії (ПКР), який, на відміну від Олімпійського комітету Росії, потрапив під повне відсторонення від Паралімпіади в Ріо-де-Жанейро в 2016 році на першому витку допінгової кризи. Рябінский нагадав, що крім CAS позови розглядалися в судах загальної юрисдикції в Швейцарії і у всіх інстанціях рішення були проти Росії. Одночасно, на думку Андрія Рябінского, “сильно політизовану історію судами не вирішити”. А процес виходу з кризи, на його думку, повинен включати в себе “переговори і компроміси”: “Тільки тоді можна буде врятувати – ні, навіть не ці чотири роки, про які йдеться у вердикті, а наступні чотири”.
Оцінюючи ймовірність скасування санкцій в арбітражному розгляді, треба, безперечно, враховувати і надто однозначні заяви Міжнародного олімпійського комітету і Міжнародного паралімпійського комітету (МПК) у зв’язку з вердиктом виконкому WADA. У повідомленні МОК говориться про те, що “представники олімпійського руху підтримали одноголосне рішення виконавчого комітету WADA, яке відповідає заяві, зробленій виконкомом МОК і схваленому Олімпійським самітом”. МПК також поінформував, що визнає рішення виконкому, додавши, що “відповідальні за маніпулювання даними московської лабораторії, схоже, зробили все можливе, щоб підірвати принципи чесного і чистого спорту, принципи, яких дотримується весь інший спортивний світ”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7976 / 1.64MB / SQL:{query_count}