Війна заяв

У п’ятницю матчем “Карпати” – “Шахтар” стартував 13 тур української Прем’єр-ліги. У ньому більш маститі гості здобули перемогу з рахунком 0:2, однак сама зустріч, точніше акція, яку провів львівський клуб перед двобоєм, отримала більший резонанс

фото: ipress.ua
Справа в тому, що представники донецького “Шахтаря” на передматчевій нараді перед грою з “Карпатами” відмовилися від пропозиції львів’ян одягнути футболки з написом “Слава українській армії”.
У результаті так вбрані на поле вийшли лише гравці “Карпат”. При цьому футболісти “Шахтаря” під час промови диктора стадіону оплесками підтримали акцію нарівні з гравцями львівського клубу та глядачами. 
Однак ця історія мала своє продовження: після матчу обидва клуби обмінялися заявами.

Провокація для “Шахтаря”

Так, прес-служба “Шахтаря” оприлюднила заяву, в якій дії “Карпат”, на думку “гірників”, можна трактувати як провокацію.
“Матч “Карпати” – “Шахтар” 21 листопада розпочався з хвилини мовчання. Присвячена вона була воїнам АТО, полеглим у ході бойових дій на сході України. У війні, за даними ООН, ми вже втратили більше чотирьох тисяч мирних жителів, серед яких старі, жінки, діти. Невже вони не заслуговують навіть такого скромного знака уваги, як хвилина мовчання? Це сумний і показовий симптом, із яким “Шахтарю” неможливо змиритися. 
У нашому домі йде війна, гинуть ні в чому не винні люди, руйнується інфраструктура краю. Для кожного жителя Донбасу це особистий біль.
Cьогодні для “Шахтаря” оранжево-чорна футболка цінніша, ніж будь-коли. Ми не відмовимося від неї нізащо, бо “Шахтар” грав, грає і буде грати для своїх уболівальників
Шоу, влаштоване “Карпатами” перед матчем, з нашої точки зору, було чисто провокаційним, перейшло всі межі дозволеного. Спроба “вивести” противника – явище цілком зрозуміле, часте. Але колеги з “Карпат” втратили відчуття міри, обравши для своїх передматчевих затій тему війни. Спекуляція на людському горі, смертях, крові – що може бути більш блюзнірським? 
Матч із “Шахтарем” для цієї провокації був обраний, звичайно, невипадково (до цього моменту ні на одному зі своїх домашніх матчів “Карпати” чомусь не висловлювалися на підтримку дій армії). Влаштовувачі акції знали напевно, що “Шахтар” не вийде на поле в запропонованих йому футболках. Але автори провокації не розуміють одного: сьогодні для “Шахтаря” оранжево-чорна футболка цінніша, ніж будь-коли. Ми не відмовимося від неї нізащо, бо “Шахтар” грав, грає і буде грати для своїх уболівальників.
На єдиній футболці, яку “Шахтар” готовий одягнути, буде написано: “Мир Донбасу, мир Україні”. Немає сьогодні цілі більш важливої. Футбол не повинен розколювати країну. Він повинен бути поза політикою, покликаний об’єднувати людей”. 

“Карпати” зривають маски

Заява донецького клубу змусила львівську команду оприлюднити і свою заяву. Повний текст можна прочитати на офіційному сайті “Карпат”. Ми ж виокремимо деякі тези.
“21 листопада перед матчем між “Карпатами” та “Шахтарем” відбулося кілька подій, які настільки сколихнули Україну (не лише у футбольному плані), що сам поєдинок відійшов на задній план. Здавалось би, “Карпати” лише робили те, що від нашого клубу вимагає громадянська позиція, патріотичне виховання і віра в сильну та вільну Україну. Адже ми передусім громадяни України, а вже потім футбольний клуб. Особливо в час, коли йде війна, ми не маємо права залишатися осторонь подій. Наш обов’язок – з усією країною боротися проти спільного ворога.
Власне, чим же “Карпати” завинили перед деякими спортивними оглядачами, аби бути закиданими гаслами на кшталт “танці на кістках”, “спекуляція на темі війни” тощо? Невже справді хтось серйозно вважає, що патріотичний захід, яким львівська команда вирішила вшанувати хвилиною мовчання пам’ять загиблих захисників рідної землі і підтримати морально та матеріально тих, хто далі бореться за територіальну цілісність України, це спекуляція на темі армії? Чи навіть більше – використати армію, щоб “потролити” донецький “Шахтар”? Якби “Карпати” хотіли покопирсатися в печінках донецького клубу, то не пропонували б їм ніяких футболок, а збір коштів на армію, що тривав цілий тиждень до початку матчу, провели б, наприклад, під гаслом “Допоможемо “Шахтарю” повернутися додому”. 
І все ж дуже прикро, коли патріотичні починання львівського клубу наштовхуються не лише на нерозуміння, а й на незнання і небажання дізнатися правду. Чому, мовляв, “Карпати” не проявили своєї турботи про армію раніше, під час поперед­ніх матчів, залишивши “родзинку” на поєдинок із “Шахтарем”? Матч із грандом викликає підвищений інтерес, це очевидно: є можливість залучити більше людей, зібрати більше грошей, якісніше допомогти силам АТО. 
От тільки заходи на матчі проти “Шахтаря” стали далеко не першими, де б “Карпати” висловлювали свою позицію. Це всього лиш одна з ланок великого та довгого ланцюга. Але декому елементарно бракує часу, щоби довідатися про попередні... 
“Карпати” лише робили те, що від нашого клубу вимагає громадянська позиція, патріотичне виховання і віра в сильну та вільну Україну. Адже ми передусім громадяни України, а вже потім футбольний клуб. Особливо в час, коли йде війна, ми не маємо права залишатися осторонь подій
...21 листопада наша держава відзначала День гідності та свободи. Саме за свободу Донбасу від окупантів і сепаратистів ціною власного життя зараз воює українська армія. Воює вона і за те, щоб “Шахтар” не поневірявся Києвом чи Львовом, а приймав своїх суперників на красені-стадіоні “Донбас Арена”. Мабуть, не варто вникати у свідомість представників керівництва “Шахтаря” і спробувати зрозуміти, в чому вони побачили провокації з боку “Карпат”? Невже “помаранчево-чорні” не розуміють простої істини – якщо українська армія не вижене з Донецька загарбників, “Шахтарю” не буде куди повертатися? Мало прикладів “Таврії” і “Севастополя”? А чи не провокацією з боку “Шахтаря” є називати таким словом патріотичний захід, покликаний віддати пошану нашим захисникам і допомогти зібрати кошти на їхні (а значить, і наші!) потреби?
За великим рахунком, для нашого клубу було абсолютно байдуже – підтримає “Шахтар” дану акцію чи проігнорує її. “Карпати” провели б її у будь-якому випадку, навіть якби цей захід заборонили ФФУ та ПЛ (хоча ці організації жодним чином не заперечували проведення акції). Наш клуб і надалі робитиме все можливе для захисників України, аж поки в нашій країні не настане мир. Рішення “Шахтаря” відмовитися підтримати українську армію – виключно його рішення, і не потрібно його генеральному директорові Сергію Палкіну прикривати свій вибір буцімто провокацією з боку “Карпат”. 
Зрештою, у своєму зверненні на Facebook Палкін нарешті видав ключову фразу, що якнайкраще ілюструє позицію “Шахтаря”: “Организаторы акции знали наверняка, что “Шахтер” не выйдет на поле в предложенных ему футболках”. Що ж, свій вибір ви зробили. Він цілком органічно вписується в установку патрона “засуджувати обидві сторони конфлікту”, роблячи вигляд, що нічого не відбувається, і комфортно сидячи одразу на двох стільцях. Одним словом, маски зняті. Гудіть собі далі...”

“Друзі “Динамо” вказують шлях “гірникам”

Цікаво, що не змогли стояти осторонь і вболівальники київського “Динамо”. Так, громадська організація “Друзі “Динамо” на своїй сторінці у Facebook прокоментувала заяву донецького “Шахтаря” щодо “провокаційної” акції “Карпат” у матчі тринадцятого туру УПЛ.
“Донецький “Шахтар” оприлюднив свою офіційну заяву з поясненнями відмови одягнути футболки на підтримку української армії.
В заяві багато букв про те, що в зоні АТО гинуть люди, руйнується інфраструктура, що і так відомо всім притомним людям. Але з усього цього робиться дивний висновок: вшанувати армію, що перешкоджає просуванню всього цього лайна вглиб країни, є блюзнірством…
Черговий раз ми пересвідчуємося в тому, що позицію донецького клубу та його хазяїна ніяк не можна назвати патріотичною чи проукраїнською. І це значно важливіший факт, аніж те, яким чином це вдалося черговий раз виявити.
Лише тому, що результат був наперед відомий, організована “Карпатами” акція може вважатися провокаційною. Але якщо ця провокація виявляє суспільно небезпечну позицію, то говорити слід передусім про це. Бо саме через це точаться бойові дії на сході, гинуть люди і руйнується інфраструктура.
Наприкінці заяви “Шахтаря” є цікаве речення: “На єдиній футболці, яку “Шахтар” готовий одягнути, буде написано: “Мир Донбасу, мир Україні”. Так, ніби Донбас то щось окреме. Ніби то не Україна. Що тут можна порадити? Якщо ви такі патріоти свого краю, то не варто тренуватися в Києві та грати у Львові. Ваш уболівальник чекає на вас у Донецьку. Просто зараз. Вже”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8137 / 1.62MB / SQL:{query_count}