Битва за Крим

Завтра, 8 серпня, клуби півострова проведуть перші матчі в російському Кубку

фото: bolshoisport.ru
Вже ні для кого не секрет, що Росія абсолютно зневажливо ставиться до будь-яких міжнародних норм. Останні події в Україні яскраво продемонстрували, що будь-які домовленості і договори, якщо вони не приносять користі росіянам, для цієї країни є фікцією. 
І це стосується не лише сфери міжнародних відносин, а вже і спорту. Завтрашній день може відкрити нову еру у футболі – у п’ятницю кримські клуби проведуть між собою перші матчі як учасники російських змагань. В 1/128 фіналу Кубку Росії в Сімферополі зустрінуться місцевий ТСК і севастопольський СКЧФ (Спортивний клуб Чорноморського флоту), а вже 12 серпня обидві команди дебютують у зоні “Південь” другого дивізіону першості Росії. 
І це незважаючи на те, що Федерація футболу України (ФФУ), яка, згідно з нормами ФІФА та УЄФА, мала нібито дозволити такий футбольний аншлюс Криму, жодного дозволу не давала.

Околичними шляхами

Минулого тижня Російський футбольний союз (РФС) прийняв рішення про допуск кримських клубів до участі в російських змаганнях. Це зробили попри те, що ФФУ наполягає, що рішення РФС суперечить вимогами ФІФА та УЄФА. Втім, як зауважив почесний президент РФС В’ячеслав Колосков, російська сторона навряд чи пішла б на такий крок, якби не заручилася підтримкою міжнародних футбольних структур. 
РФС планував взяти футбольні клуби, які представляють Крим і Севастополь, ще минулої середи, але переніс розгляд питання на добу, оскільки потрібні були додаткові консультації з Міжнародною федерацією футболу. Як пояснив почесний президент РФС В’ячеслав Колосков, “у РФС прийшли рекомендації ФІФА та УЄФА з вирішення питання з кримськими клубами, і РФС всі ці рекомендації виконав”. “РФС відправив звіт на розгляд у ФІФА та УЄФА, тричі запропонував зустрітися з представниками ФФУ. Останні начебто щоразу погоджувались, а потім не приїжджали на зустріч. Аби прийняти легітимне рішення, яке не привело б до санкцій, вирішили просто попросити у ФІФА дати відповідь. Повідомлення від ФІФА затримувалось, у цьому й була проблема”, – заявив Колосков. 
У четвер, видається, рекомендації від ФІФА були отримані. РФС ухвалив, що клуби СКЧФ (Севастополь), “Жемчужина” (Ялта), а також ТСК (Сімферополь) зіграють у сезоні 2014/15 у другому дивізіоні чемпіонату Росії зони “Південь”. Додамо, що спочатку в списку претендентів на виступ у російських турнірах були ще “Океан” (Керч), “Ахтіар” (Севастополь) і СКІФ (Сімферополь), але щодо них рішення прийняте не було. РФС також постановив винести на розгляд конференції союзу питання про включення до РФС федерацій футболу Криму та Севастополя. 
У ФФУ на рішення РФС відреагували логічно. Віце-президент цієї організації Анатолій Попов заявив: “Треба раз і назавжди усвідомити, що Крим – тимчасово окупована, але українська територія. Це визнало все міжнародне співтовариство на рівні Генасамблеї ООН. Таким чином, і весь футбол у Криму перебуває під юрисдикцією ФФУ. З усіма “витікаючими”. Наша держава робитиме все, щоб повернути Крим, а ми – щоб повернути кримський футбол в український. 
Позиція ФІФА та УЄФА однозначна: не можуть клуби однієї асоціації грати в турнірах іншої без згоди першої. Матчі клубів інших федерацій на нашій території не можуть проводитися без дозволу ФФУ
Якщо сусідня держава так чинить, то має знати про наслідки. Позиція ФІФА та УЄФА однозначна: не можуть клуби однієї асоціації грати в турнірах іншої без згоди першої. Матчі клубів інших федерацій на нашій території не можуть проводитися без дозволу ФФУ. А ми в такій ситуації згоди не дамо. 
Дії ФФУ? Зараз ми вивчимо, детально подивимося, що зробив РФС. А як саме діяти – вирішуватиме виконком федерації. Не готовий прогнозувати реакцію ФІФА. Ми можемо лише керуватися її статутом”, – цитує Попова Tribuna.com. 
Нагадаємо, що пункт 84 статуту ФІФА свідчить, що виступ команд, зарахованих до однієї асоціації, у турнірах іншої допускається тільки у виняткових випадках і тільки за згодою обох сторін. Але в РФС, видається, знайшли спосіб обійти це обмеження. Принаймні, формально. Адже, за неофіційною наразі інформацією, прийняті під російське крило команди як юридично зареєстровані в Ростові-на-Дону і Краснодарі. Ну а проводити матчі в Криму їм заборонити не можна. 
“Можна порадіти за прийняте рішення, що ще три клуби доповнять склад команд другого дивізіону. Але президент РФС Микола Толстих повинен дати розгорнутий коментар на цю тему та пояснити, чому було прийняте таке рішення”, – зазначив В’ячеслав Колосков. 
Сам Толстих, до речі, заявив, що кримські клуби зареєстровані в Криму. “Футбольні клуби з Криму та Севастополя зареєстровані за російським законодавством у своїх містах: ТСК – у Сімферополі, СКЧФ – у Севастополі, а “Жемчужина” – в Ялті. Варто відзначити, що це нові юридичні особи і вони не мають жодного стосунку до ФК “Таврія” і ФК “Севастополь”, які ще минулого сезону виступали в українській Прем’єр-лізі”, – розповів “Известиям” Микола Толстих. 
Міністр спорту Росії Віталій Мутко був категоричнішим. “На що може подати протест Федерація футболу України? Поясніть мені! Хто завгодно може не визнавати, але вирішуємо тут ми, тому що це наша внутрішня справа. Ми не обговорюємо статус окремої держави, а Росія – це повноправний член і ФІФА, і УЄФА”, – заявив Віталій Мутко. 

Блаттер – на боці Путіна

Наразі офіційної реакції з боку ФІФА все ще нема, попри те, що минув уже тиждень з моменту прийняття рішення. В організації заявили, що поки не мають усіх даних, які стосуються історії з кримськими клубами, тому якось реагуватимуть лише після отримання від РФС офіційного листа й роз’яснень. 
Загалом така реакція з боку головної футбольної організації цілком очікувана... Це ж не “Арену Львів” дискваліфіковувати за міфічні нацистські прояви! Достатньо подивитися на заклики світової спільноти відібрати в Росії чемпіонат світу 2018 року. На це все в асоціації відповідають відмовками і просять не плутати спорт і політику. Ба більше, ФІФА попередила, що навіть бойкот не стане причиною скасування права Росії на проведення мундіалю, а президент асоціації Зепп Блаттер не втомлюється говорити компліменти президенту Росії Володимиру Путіну. І головне – його хвилює “боротьба з расизмом”.
Саме на цьому президент ФІФА наголошував під час останньої розмови з російським президентом: “Я сказав Володимиру Путіну, що боротьба з расизмом повинна стати пріоритетом на російському чемпіонаті світу. Я не задоволений тим, як протистояли расистам у Бразилії”.
Для Блаттера падати на коліна перед Путіним уже стало доброю традицією. Попри постійну критику, зокрема, щодо законності надання права проведення ЧС-2018 у Росії, він неодноразово заявляв, що Путін настільки харизматичний чоловік, що міг би керувати ФІФА. А після голосування за країну-господаря мундіалю 2018 року Блаттер звернувся до чинного тоді прем’єра Росії Володимира Путіна лише як “містер президент”.
Чекаємо п’ятниці та першого матчу між ТСК і СКЧФ. Як тільки він відбудеться на території Криму, у ФФУ буде офіційна підстава вимагати від ФІФА та УЄФА введення санкцій щодо РФС
Своєю чергою Володимир Путін повсякчас вступається за свого швейцарського товариша. Усі звинувачення в бік Блаттера він називає суцільною нісенітницею. Після того, як у грудні 2010 року Росія перемогла під час голосування за право проведення ЧС-2018, Блаттер і Путін не припиняють близько спілкуватися, що не могло не привернути уваги громадськості. Після спільного перегляду фіналу ЧС-2014 у Бразилії мережа зарясніла інтернет-мемами, на яких Путін і Блаттер разом осідлали ведмедя чи потрапили в камеру для поцілунків.
Враховуючи дружні відносини Блаттера та Путіна й те, що чемпіонат світу 2018 року пройде саме в Росії, малоймовірно, що ФІФА дійсно піде на серйозну конфронтацію. Адже вона означала би введення санкцій проти РФС, що може вплинути на проведення головного футбольного змагання планети. 
Але ми все одно чекаємо п’ятниці та першого матчу між ТСК і СКЧФ. Як тільки він відбудеться на території Криму, у ФФУ буде офіційна підстава вимагати від ФІФА та УЄФА введення санкцій щодо РФС, адже існує стаття 83 (2) Статуту ФІФА, відповідно до якої “члени ФІФА та їхні клуби не можуть грати на території іншого члена ФІФА без його дозволу”. І якщо заради росіян міжнародні футбольні організації не хочуть остаточно увійти в правовий колапс, вони змушені будуть відреагувати на це. 

З радянською радістю

І насамкінець кілька цитат із радянського минулого з російських ЗМІ.
“Представники та вболівальники кримських клубів із натхненням сприйняли новину про свій перехід під егіду РФС”, – так рапортує російська газета “Известия” та повідомляє про те, як саме радіють у кримських клубах словами президента СКЧФ Ігоря Красильникова: “Ми вдячні Володимиру Путіну, Дмитру Козаку, Віталію Мутку та РФС. Вони виконали свою обіцянку, і тепер нас прийнято в російську футбольну сім’ю! Ми повернулися назад. Зараз займаємося створенням нового клубу. Передусім збираємося зайнятися розвитком дитячого футболу, щоби виховати власну боє­здатну молодь”.
Керівництво СКЧФ планує залучити до управління клубом уболівальників шляхом створення некомерційного партнерства. Фанам необхідно буде щороку робити невеликі внески, які даватимуть їм право голосу в стратегічних питаннях. Варто відзначити, що подібним чином функціонують іспанські гранди “Барселона” і мадридський “Реал”. 
“Є вже тисячі людей, які хочуть стати членами клубу. Це може зробити громадянин будь-якої країни – достатньо зробити внесок у розмірі 500 рублів. Командою керуватимуть вибрані професіонали, але народ матиме право впливати на прийняті рішення. Передусім це буде зроблено для того, щоби ніяка фінансова структура, ніякий спонсор не могли вплинути на розвиток клубу. Хочемо повернути те, що останнім часом було втрачене”, – додав Красильников.
Усі футболісти, що виступають у кримських клубах, повинні мати російські паспорти. Також усі футбольні клуби повинні представити відповідні документи, що підтверджують їх фінансові гарантії
Раніше планувалося, що на півострові буде п’ять професійних клубів, однак ФК “Ахтіар” (Севастополь), ФК “Океан” (Керч) і СКІФ (Сімферополь) не знайшли необхідних джерел фінансування. В останній момент СКІФ був замінений на ФК ТСК (що означає “Таврія”, Сімферополь, Крим). 
“Наш клуб гратиме на стадіоні “Локомотив”. У нас є підтримка уряду. У регіоні всі задоволені, що нам вдалося зберегти бренд і клубні кольори “Таврії”. Ми відродимо дитячо-юнацький футбол, спробуємо збільшити кількість глядачів, – розповів президент ТСК Олександр Гайдаш. – Останні півтора року на домашні матчі “Таврії” ходило дуже мало народу, максимум – тисяча вболівальників. Насамперед ми спробуємо повернути людей на стадіон якістю нашої гри. ТСК робитиме ставку на кримських хлопців. Цим натхнені батьки футболістів і вболівальники з Сімферополя”. 
Згідно з правилами, усі футболісти, що виступають у кримських клубах, повинні мати російські паспорти. Також усі футбольні клуби повинні представити відповідні документи, що підтверджують їх фінансові гарантії. 
СКЧФ і ТСК зараз активно займаються селекцією. Наразі склади ще не сформовані і відомі лише прізвища головних тренерів. Ними стали Сергій Дієв, що працював у ФК “Севастополь”, на базі якого і був створений СКЧФ, а також Сергій Шевченко – колишній асистент наставника “Таврії”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8056 / 1.65MB / SQL:{query_count}