Їжаки в тумані

Майбутнє українського клубного футболу перебуває в невизначеності

зображення: fanat.com.ua
Минулого тижня в Україні завершився футбольний сезон 2013/2014 р. у першій лізі. До остаточної крапки в цьому багатостраждальному сезоні залишилося провести останній тур у другій лізі. 
На жаль, цього року закінчення одного не означає початок іншого. Нині через важку політичну ситуація на сході країни більшість команд перебуває в густому тумані стосовно свого майбутнього і мова йде не лише про представників нижчих ліг. Навіть у Прем’єр-лізі ніхто не може чітко сформулювати відповідь на  питання, яким буде майбутній чемпіонат.

Проблемна “Олександрія”

У суботу, оформивши статус віце-чемпіона Першої ліги, ПФК “Олександрія” здобув право підвищитися в класі. Однак під час нагородження “Олександрії” срібними медалями в Будинку футболу президент клубу Сергій Кузьменко чітко дав зрозуміти, що його клуб не зацікавлений у підвищенні.
“Минулого року ми в непростому сезоні отримали “бронзу”. Сьогодні – “срібло”. Це важливий крок для нашої команди. Я вірю, що наступного року обов’язково завоюємо золоті медалі чемпіонату. Ми це зробимо”, – зазначив Кузьменко.
Ця фраза викликала здивування у журналістів, адже, по суті це означає, що “Олександрія” не збирається підвищуватися в УПЛ. Далі пішов брифінг, на якому президент клубу роз’яснив свою позицію. “Сьогодні немає ніяких гарантій – навколо виклики і ризики. І компанії, які фінансують олександрійський футбол, теж потрапляють під ці ризики”, – наводить слова президента клубу www.alsport.com.ua.
При цьому Кузьменко підкреслив, що якщо від ФФУ надійде пропозиція розглянути можливість підвищення “Олександрії”, інвестори згодні обговорити ситуацію заново. “Нам пропозиції від Федерації футболу України ще навіть не надходило. Якщо вонa буде – ми ще раз порадимося з футболістами, тренерами, інвесторами і дамо публічну відповідь”, – заявив президент “Олександрії”.
Tе, що “Олександрія” не збирається в еліту підтвердив і президент ПФЛ Мілетій Бальчос: “Я спілкувався з Кузьменком і зрозумів, що бажання грати в Прем’єр-лізі у них в принципі є. Питання лише – в наскільки близькій перспективі. Звичайно, клубна інфраструктура “Олександрії” – одна з кращих у Першій лізі, та й досвід виступу в еліті у них є. Але на сьогоднішній день для них більш актуальною є процедура злиття їхнього клубу з ПФК “УкрАгроКом”. Вони визнали, що буде доцільніше мати в Олександрійському районі один клуб, в якому буде концентруватися весь ігровий і фінансовий потенціал. І, можливо, вони вирішили, що на період реорганізації краще залишитися в Першій лізі”.
А ось головний тренер “Олександрії” Володимир Шаран, коментуючи ситуацію для Sport.ua, був дещо іншої думки: “Я не знаю такої інформації, перший раз чую, що ми не збираємося в Прем’єр-лігу. Зараз усі у відпустці, усі відпочивають. Що буде далі не відомо. Не відомо, що буде в країні, не відомо, що буде з Прем’єр-лігою. Ніхто не відмовляється поки від Прем’єр-ліги. Просто ми не знаємо, в якому форматі буде чемпіонат у наступному сезоні”.

Футбол навколо Криму

Через три тижні команди УПЛ вийдуть з відпустки і почнуть підготовку до чергового сезону. Але от коли він почнеться, в якому форматі буде проходити і яким буде склад учасників чемпіонату, все ще неясно.
І хоча президент ФФУ Анатолій Коньков уже озвучив попередню дату старту нової першості – 26 липня, далеко не всі поділяють його оптимізм. Так, один з керівників українського футбольного господарства в приватній бесіді виданню “Сегодня” дав зрозуміти, що велика вірогідність перенесення початку сезону в ПЛ і ПФЛ на вересень.
“Поїздки на схід України переконують, що, на жаль, ситуація не змінюється на краще, і невідомо, коли почне змінюватися. Заява керівництва ФФУ, що орієнтовною датою початку сезону ПЛ-2014/15 є 26 липня, – дуже смілива. Політична ситуація в країні така, що не можна не те що робити якісь прогнози на перспективу, неможливо навіть якось планувати свою роботу в рамках діючих регламентних норм. Розумієте, з такою ситуацією ми ніколи раніше не стикалися, а тому ніде в регламенті і не прописано, як правильно діяти”, – резюмував співрозмовник видання.
Проблем перед ФФУ і Прем’єр-лігою зараз дуже багато. І вони не зводяться тільки до туманного майбутнього клубів з Донбасу (їх відразу п’ять, тобто третину від загального числа учасників УПЛ). Під великим знаком питання залишається участь у турнірі “Севастополя” (“Таврія” для Прем’єр-ліги – “відрізана скибка”, оскільки команда покинула елітний дивізіон за спортивним принципом). Можливо, якась ясність наступить у найближчі дні, коли в Москві пройде засідання РФС, на якому будуть розглянуті заявки на вступ від федерацій футболу Криму і Севастополя. Якщо рішення буде негативним, то, як мовиться, можливі варіанти. Хоча в РФС обіцяють позитивне, тільки з двома застереженнями: швидше за все, візьмуть кримські клуби не в елітний, а в другий за силою дивізіон Росії. І, не виключено, домашні матчі їм доведеться проводити... поза півостровом.
У РФС обіцяють позитивне, тільки з двома застереженнями: швидше за все, візьмуть кримські клуби не в елітний, а в другий за силою дивізіон Росії. І, не виключено, домашні матчі їм доведеться проводити... поза півостровом
За нашими даними, президент “Севастополя” Олександр Красильников, який виступає проти планів власника клубу Вадима Новинського перебазувати команду на материкову частину України, нині займається пошуками спонсора для свого нового проекту, але поки безрезультатно. Щодо “Таврії”, то там ситуація взагалі жахлива. Спонсорів як не було, так і не намічається, і команда просто зникає на очах.
До речі, про кримське питання. У багатьох уболівальників до ФФУ є багато питань. Можна не любити Росію, говорити про її тепер уже й футбольну експансію в Україну. Але важко не визнати: російська футбольна влада діє. Діє методично і наступально в рамках загальнодержавної політики. Вишукує і нав’зує громадській думці якісь постулати з претензіями на їх уявну законність. Президент РФС Микола Толстих на сайті Російського футбольного союзу переконливо і начебто толерантно заявляє, що “необхідно провести узгодження і консультації з Федерацією футболу України, ФІФА, УЄФА, взаємодіяти з державними органами РФ, у тому числі з Міністерством спорту”.
А що ФФУ? Українська федерація немов страус, сховавши голову у землю, робить вигляд, що це її не стосується. Нічого конкретного від ФФУ про майбутнє кримського футболу за минулі місяці ми не почули? Так само, як і про “консультації” з тими ж РФС, ФІФА, УЄФА? А чи проводяться вони взагалі? ФФУ давним-давно повинна була дати свою чітку і, головне, державну позицію про те, що український футбол, як і українська держава, є єдиним і неподільним. Рішення Генеральної асамблеї ООН і Ради Європи визнають Крим і Севастополь складовою частиною України і інших рішень будь-яких міжнародних політичних інститутів немає. Таким чином федерації Криму і Севастополя за територіально-державним принципом можуть входити лише до складу ФФУ.
Дати згоду  на дії РФС або навіть допустити інше тлумачення членства кримських організацій в українському футбольному просторі це просто злочин. 
Федерація футболу України як громадська організація зі статусом юридичної особи, діяльність якої є суспільно значимою для мільйонів співгромадян, не просто може, а й зобов’язана налагодити співпрацю, наприклад, з міністерствами юстиції та закордонних справ для належної юридичної аргументації своєї позиції в міжнародних інстанціях. І це аж ніяк не суперечить принципам ФІФА про невтручання держави в діяльність національних федерацій, тому що мова про взаємодію з ініціативи самої федерації. На жаль, але і нічого схожого ми знову не чуємо.

14? 12? Хто менше?

Тим часом у пресі жваво обговорюють кількість команд, які можливо вийдуть на старт наступної першості в Прем’єр-лізі. Так  гравець “Олександрії” Старенький, посилаючись на того ж Бальчоса, заявив, що в Прем’єр-лізі залишиться 14 команд: увійде донецький “Олімпік”, а не буде кримських клубів і “Арсеналу”.
З одного боку це виглядає логічним, особливо враховуючи, що бажання грати в еліті ніхто особливо з команд першої ліги і не висловлює. Проте чимало футбольних фахівців висловлюють думку, що в жодному випадку не можна скорочувати кількість команд, і від цього кроку  український футбол лише постраждає.
Однак є і ті, хто навпаки, хоче ще більше зменшити представництво в Прем’єр-лізі. Так  генеральний директор “Шахтаря” Сергій Палкін закликає скоротити еліту до 12 команд: “Я завжди керуюся правилом, згідно з яким з будь-якої непростої ситуації бажано виходити, стаючи сильнішим. Уроком минулого чемпіонату, по-моєму, має стати скорочення Прем’єр-ліги до 12 клубів. Турнір точно стане сильнішим і привабливішим, якщо дюжина клубів по суті зіграє в чотири кола. Спочатку – в два кола кожен з кожним, потім – ще по два рази між собою у першій та другій шістках. У підсумку отримаємо не 30, як досі, а 32 матчі за сезон, і при цьому провідні клуби – “Шахтар”, “Дніпро”, “Металіст”, “Динамо” – стануть зустрічатися один з одним удвічі частіше звичайного”.
На 12 червня заплановано загальні збори членів Прем’єр-ліги за участю президентів і власників усіх клубів. На ньому обговорюватиметься формат змагань на наступний сезон з урахуванням умов, в яких опинився нині наш професійний футбол
Ці слова дещо перегукуються з останніми рішеннями ФФУ. А як ще пояснити той факт, що федерація так активно “не забуває” про команди з політично благополучної Західної України. “Говерла”, “Карпати” і “Волинь” мають старі заборгованості перед футболістами і тренерами, і вже піднято питання про відповідність клубів критеріям регламенту з атестації. Як сказано в заяві ФФУ, “якщо до 10 червня вищевказані клуби не покажуть позитивні зрушення у приведенні фінансового критерію до норми, комітет з атестації залишить за собою право відкликати атестат на право участі у змаганнях української Прем’єр-ліги сезону 2014/15”. 
Перший віце-президент ФФУ Анатолій Попов наразі не дав жодного прогнозу стосовно майбутнього українського футболу:  “Поки я з упевненістю можу сказати тільки про одне – на 12 червня заплановано загальні збори членів Прем’єр-ліги за участю президентів і власників усіх клубів. На ньому обговорюватиметься формат змагань на наступний сезон з урахуванням умов, в яких опинився нині наш професійний футбол, і розглянути варіанти календаря.  Потім аналогічні питання на своїх зборах розгляне Центральна рада ПФЛ. І вже потім на Виконкомі ФФУ будуть прийняті остаточні рішення”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7699 / 1.64MB / SQL:{query_count}