Нам і ворогів не треба!

Після оприлюднення відео сварки на Раді реформ Арсен Аваков та Михеїл Саакашвілі продовжили звинувачення на адресу один одного

За останні кілька днів мало хто в Україні не обговорив сварку на Національній раді реформ 14 грудня між міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим та прем’єром Арсенієм Яценюком з одного боку і головою Одеської облдержадміністрації, екс-президентом Грузії Михеїлом Саакашвілі з іншого. 
Засідання в Адміністрації Президента було закритим, але традиційно знімалось на камери. І хоч в АП заявляли, що не оприлюднюватимуть відео скандального інциденту, “щоб не ганьбити країну”, але передали запис учасникам перепалки. І учора, 16 грудня, першим відео, тривалістю трохи більше чотирьох хвилин, на своїй сторінці у Facebook опублікував Арсен Аваков. Через годину пізніше це зробив і Михеїл Саакашвілі. Обоє залишились на своїх позиціях і продовжили відстоювати свою правоту. Тут не забуваймо, що між командами Саакашвілі (якого призначив Президент) і Яценюка вже не один місяць триває конфлікт. 
Переконливішим виглядатиме не той, хто скаже красивіше, а хто свою доказову базу подасть до  Національного антикорупційного бюро
Про сам інцидент ще в понеділок Аваков також трохи швидше повідомив у соцмережі. При цьому він написав, що Саакашвілі розпочав істерику після питання, чи зустрічався він із російським олігархом із “Уралхіму” щодо приватизації Одеського припортового заводу. (Прес-секретар МВС Артем Шевченко 15 грудня оприлюднив відео начебто зустрічі Саакашвілі із власником “Уралхіму” Дмитром Мазепиним в Одесі, але дуже багато питань щодо того, чи цей 15-секундний ролик не є відеомонтажем. Саакашвілі назвав відео фейком.)

Хто почав?

Власне на оприлюдненому відео з АП, яке знімалось кількома камерами, немає згадок про “Уралхім”, а лише питання, чи протистоїть Саакашвілі приватизації ОПЗ. Саме словесна перепалка виникла раніше. З відео видно, що після виступу Саакашвілі (самого виступу немає) Аваков дорікнув голові обл­держадміністрації, що той говорив м’якше, аніж на нашумілому одеському антикорупційному форумі, і що звинувачення уряду в корупції безпідставні. 
Втрутився Саакашвілі, заявивши, що все доказово, згадав про Мартиненка, своєю чергою Аваков почав перекривляти мову голови Одещини. Такий опис початку сварки є дуже толерантним, насправді потрібно бачити відео, щоб зрозуміти, наскільки це все було гидко. Далі були слова Авакова про те, що Саакашвілі має піти геть з України, суперечки про те, хто з них більший українець, хто більший корупціонер і хто має сидіти в тюрмі. 
Це робить неминучим перезавантаження парламенту і виконавчої влади. Не восени 2016-го, а вже навесні. Ті, що це зрозуміли, почнуть готуватись заздалегідь і переможуть
На відео чути, що ненормативну лексику вживав Аваков і Президент Порошенко, який головував на засіданні, зробив за це зауваження (до речі, усі говорили російською). І вже потім після згаданого питання про ОПЗ Саакашвілі заявив, що нічого не обговорюватиме з Аваковим і доведе, що той “злодій”, а Кабмін очолює корупцію. 
Апогеєм стала кинута Аваковим склянка з водою в бік Саакашвілі, облитим залишився міністр закордонних справ Павло Клімкін, а сама склянка мала усі шанси потрапити у нардепа від “Батькіщини” Олександру Кужель. Порошенко одразу закрив засідання, Аваков і Саакашвілі ще кричали один одному, хто є українцем і хто з них злодій. Коли вже всі розходились, прем’єр Яценюк із нецензурною лексикою ще вигукував, що Саакашвілі “тріпло” і “гастролер”… Завіса, більше відео нема.

Заклики до єдності

За таку владу не може бути не соромно. В соцмережах, де нині найбільше “обсмоктується” конфлікт, люди поділились на прихильників Авакова та прихильників Саакашвілі. Відповідно із закликами звільнити когось із них, є й такі, що вимагають відставки обох.
Обоє фігурантів скандалу (хоча насправді троє) як представники влади продемонстрували себе з найгіршого боку. Одна справа, коли чоловіки вже просто не можуть сидіти за одним столом, але коли це прем’єр, міністр і голова області, то це вже зовсім інше.
З усіх заяв, які лунали після скандалу, можна зрозуміти, що відставки Яценюка очікувати не треба. Про це чітко сказано у спільній заяві Президента, самого прем’єра та спікера ВРУ. Вони закликали до єдності усіх українських сил і засудили “істеричну антивладну, антиурядову та антидержавну кампанію, організовану корумпованими олігархами”. Нагадали і про те, що не потрібно міжусобиць всередині коаліції. 
“Вважаємо неприйнятними будь-які форми взаємопоборювання всередині парламентської коаліції як такі, що “ллють воду на млин” ворогів української державності та демократії. Ми єдині у баченні стратегії розвитку держави. Коаліційна угода закріплює план конкретних кроків щодо її реалізації. Дискусії мають стосуватися оптимальних шляхів утілення цього плану. Єдність, яку ми демонструємо зараз, є ключовим фактором успішних змін у країні. Саме цього чекає від нас суспільство – і в цьому наша найвища відповідальність”, – зазначено у спільній заяві.
Нинішня ситуація така, і це визнають експерти й самі політики, що голоси за відставку Яценюка знайдуться, але от для його наступника – навряд. Переформатування в уряді будуть, але якщо брати до уваги останні заяви політиків, то найімовірніше вже у 2016-ому. До завершення цього року пріоритетним завданням є схвалення бюджету і податкової реформи. Велике питання, чи втримається після усього цього на своїй посаді Аваков, але зрозуміло, що Яценюк відстоюватиме його до останнього. 

Іспит для НАБ

У своєму окремому коментарі, оприлюдненому на офіційному сайті, Президент засудив грубу лайку і ксенофобські образи. Таке формулювання, до речі, дуже не сподобалось Арсену Авакову. 
Порошенко також нагадав, що саме він запросив в Україну міжнародну команду реформаторів, і всі вони мають українські паспорти, а також сповнені українського духу. Водночас Президент зазначив, що боротьба із корупцією  не є галуззю “шоу-бізнесу” і держслужбовці не можуть брати участі у таких виставах. “Переконливішим виглядатиме не той, хто скаже красивіше, а хто свою доказову базу подасть до  Національного антикорупційного бюро”, – заявив гарант.
Наразі залишається констатувати, що невідомо, чи хтось із фігурантів скандалу буде хоча б відстороненим від посад (що було б логічно)
І насправді, нині НАБ має пройти дуже складний екзамен, бо корупційні звинувачення на такому рівні не можуть просто заговоритись. Остаточну крапку може поставити тільки чесне і завершене розслідування. Тут треба зауважити, що якщо ще кілька місяців назад публічні випади Саакашвілі розглядались як частина президентської гри, то останнім часом навіть у фракції ББП говорять про неконтрольованість голови Одещини. На відміну від Яценюка і Авакова, звільнити Саакашвілі можна навіть без участі парламенту, але такий крок також навряд чи розглядається. Суспільство цього просто не зрозуміє, адже у Саакашвілі та його команди із Грузії нині в Україні дуже високі рейтинги (із рейтингами прем’єрської команди навіть порівнювати не можна). Поки ж залишається констатувати, що невідомо, чи хтось із фігурантів скандалу буде хоча б відстороненим від посад (що було б логічно).

На перевибори?

Загалом же треба відзначити, що Президент вже на Раді реформ продемонстрував свою неспроможність контролювати ситуацію. Подальші заклики до єдності виглядають навіть наївно, але нічого іншого не залишається. Чим більше таких скандалів, тим небезпечнішим є масштаб політичної кризи, що нависає над нашою владою. Все це використовуватиметься зацікавленими силами для пришвидшення дочасних парламентських виборів. Але от щодо такого розвитку подій, то можна ще подискутувати, наскільки перевибори зіграють проти України. 
“Найбільш неправильний висновок, який можна зробити із публічного з’ясування стосунків між Аваковим і Саакашвілі, що це може привести до реваншу Януковича чи тим паче Путіна. Це все казки. Коли шторм, на поверхні моря завжди утворюється піна. Так от ці скандали – це та сам піна. Через відсутність ідей, втоми і ходіння по колу. Все це робить неминучим перезавантаження парламенту і виконавчої влади. Не восени 2016-го, а вже навесні. Ті, що це зрозуміли, почнуть готуватись заздалегідь і переможуть. Тих, що відстали, поглине безодня. Проста безжальна логіка процесу еволюції”, – пише на своїй сторінці у Facebook політтехнолог Тарас Березовець.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8180 / 1.61MB / SQL:{query_count}