Ультиматум коаліції

“Самопоміч” і “Батьківщина” мають свої вимоги до парламентської більшості

фото: ba.org.ua
Із п’яти фракцій, які торік сформували коаліційну більшість, яка мала понад 300 “багнетів”, за допомогою яких, при бажанні, можна було навіть змінювати Конституцію, залишилось лише чотири. Після демаршу радикалів Ляшка коаліція трохи схудла. Однак це, можливо, і не кінець. 
Чим ближче до виборів і чим більше наростає розчарування українців владою, тим спокусливішим є для політичних сил можливість уникнути спільної відповідальності і забратись із владної коаліції геть.

“Батьківщині” – справедливість

“Батьківщина” піариться перед виборами на своєму традиційному полі – “суспільній несправедливості”. Причому незначне підвищення соціальних виплат, яке обіцяє уряд, Тимошенко називає піаром, а власні вимоги – соціальною справедливістю.
“Ніякої індексації заробітних плат та пенсій згідно з українськими законами зараз не відбувається. Згідно з законами треба на 73 відсотки підвищити пенсії і заробітні плати. Це та безтолкова інфляція, яку запустила абсолютно непрофесійна політика”, – заявила 14 вересня лідер партії Юлія Тимошенко. Звідки взяти ресурси на такий радикальний перегляд соціальних стандартів, у “Батьківщині” поки не повідомляють.
“Якщо не буде цього зроб­лено, я офіційно заявляю, що партія “Батьківщина” не буде голосувати за жоден закон, крім підвищення соціальних стандартів, поки не будуть знижені тарифи на базі правильно прийнятих законів і антикорупційних розслідувань”, – заявила Тимошенко. Також лідерка партії вимагає від прокуратури розслідувати, з чиєї вини зросли тарифи на компослуги і покарати винних.
Однак на цьому вимоги “Батьківщини” не припиняються. Свіжоспечена вимога – відставка Кабміну. “Або ця коаліція припиняє корупцію, відправляє у відставку цей уряд, абсолютно непрофесійний і корумпований, та формує новий уряд із людей, які мають гідність, мораль, честь і інтелект,  щоб будувати країну, або ми не бачимо, що така коаліція робить і навіщо вона країні”, – заявила Тимошенко, інформує “Українська правда”.
Можна припустити, що Тимошенко бачить у прем’єрському кріслі себе, однак крім неї самої в парламенті є дуже мало осіб, які хочуть повернення лідерки “Батьківщини” у Кабмін. Нагадаємо, що Тимошенко очолювала уряд у 2005 та 2007-2010 роках.

“Самопомочі” – реформи

Вимоги “Самопомочі” до коаліції дещо більш реалістичні. Голова фракції Олег Березюк на погоджувальній раді парламенту 14 вересня заявив про низку вимог. Перша з них – суворе дотримання регламенту діяльності Верховної Ради. “Ми будемо в коаліції за умови, якщо буде бездоганно прийматися і дотримуватися регламент. І якщо немає консенсусу, він (законопроект – “Пошта”) у зал не виноситься. І не можуть з’являтися закони вранці”, – заявив Березюк.
Наступні вимоги – кад­рові зміни в Генпрокуратурі, МВС і Міноборони, а також ліквідація податкової міліції. 
Особливо наголосили в “Самопомочі” на реформі ДФС. “Наступне – це негайна передача митниці у спільне управління з британськими чи швейцарськими компаніями. Ми шукаємо мільйони гривень для того, щоб доплатити людям пенсії?! Там лежать мільярди гривень! Чому Кабінет Міністрів ігнорує й не відписав жодного листа за три місяці на ці пропозиції британського уряду?”
Не змогли обминути в “Самопомочі” і питання тарифів. Березюк закликав уряд переглянути тарифи і зробити їх аргументованими.

І що далі?

Схоже, що Яценюку і його уряду запотиличників перед виборами не роздаватиме тільки ледачий. Відверто кажучи – критикувати Кабмін і особисто Яценюка дійсно є за що. Так само і достатньо аргументованої критики є на адресу Президента. 
Однак поки що ніхто з критиків не запропонував реального варіанту радикально переформатувати уряд за існуючої політичної палітри в парламенті, так само як і немає адекватної альтернативи Порошенку. Тому такі заяви можна розцінювати, найімовірніше, не як справжню турботу про українських громадян, а лише як спробу набрати кілька додаткових балів перед місцевими виборами-2015.
Розпад коаліції може і додасть бали окремим політичним силам, але Україна як політичний проект радше зазнає поразки. Президенту, уряду і парламентарям потрібно все-таки навчитись домовлятись замість того, щоб виносити все сміття з оселі. У цій конкретній ситуації немає правих – всі учасники коаліційних ігор (як БПП і “Народний фронт” так і “Самопоміч” з “Батьківщиною”) тією чи іншою мірою винні у ситуації і повинні шукати шляхи для компромісів, а на певний час пожертвувати партійними справами задля справ державних.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7951 / 1.57MB / SQL:{query_count}