Політика йде у Facebook

Щораз впливовішими стають не ті політики, які регулярно з’являються на екранах, а ті, які активно користуються соціальними мережами

фото: uk.wikipedia.org
Сьогодні ніхто не заперечує важливої ролі соціальних мереж у сучасному світі. Із Twitter починалась Арабська весна, а Євромайдан в Україні бере свій початок із Facebook – 21 листопада 2013 року після відмови уряду Азарова від євроінтеграції журналіст Мустафа Найєм написав пост у цій соцмережі з закликом виходити на Майдан.
Серед усіх соціальних мереж в Україні найбільш популярна – російська ВКонтакте, однак серед користувачів вона має репутацію менш серйозної і призначеної здебільшого для розваг: знайомств, перегляду фільмів і прослуховування музики. Її “населяє” в основному молодь. Водночас американська соцмережа Facebook більш популярна серед політиків, громадських активістів, журналістів і бізнесменів. Окремі з них володіють акаунтами, на які підписані сотні тисяч користувачів. Це означає, що кожна думка, яку висловлюють ці політики чи активісти, автоматично стає резонансною.
Будь-яка суспільно значуща інформація, якщо вона є у відкритому доступі, одразу потрапляє у Facebook, де і стає предметом обговорення. Чим більше за тобою стежить людей, тим більший твій вплив, який можна здійснити через соцмережу. Українські політики і громадські діячі добре це зрозуміли, тому розвиток вітчизняної інтернет-політики, зокрема, в соціальних медіа, йде надшвидкими темпами. Цьому сприяла революція, війна та економічна криза, кількість важливих питань колосальна, тож зацікавлення до головних “спікерів” росте як на дріжджах.
У Facebook існує два основні типи акаунтів: особистий і публічний. Останні профілі зазвичай висвітлюють позиції власника профілю, однак їх адмініструють і ведуть здебільшого особи з прес-служб. Вони подають в основному офіційну інформацію: що зробив, із ким зустрівся, що сказав.
Цікавіші зазвичай особисті акаунти: їх адмініструють власники, і вони містять не тільки офіційну інформацію. Людина може оприлюднити будь-яку інформацію чи думку, а якщо це відома персона – цікавість до неї буде особливо значною. Нині немає повних рейтингів українських політиків і громадських діячів щодо їхньої аудиторії, однак є певні спроби порівняти аудиторію найпопулярніших користувачів. Наприклад, сайт Watcher.com.ua укладає рейтинг за кількістю підписників українських користувачів Facebook. Чим більша цифра, тим більше людей цікавиться певною особою. Тож чим більше підписників, тим більшій кількості людей можна донести свої погляди, відтак впливати на суспільну думку. Втім рейтинг Watcher.com.ua не є досконалим: до нього не потрапила частина українських Facebook-користувачів, які мають значну кількість підписників і можуть претендувати на місця в першій двадцятці. Немає там, наприклад, представників “Волонтерського десанту” в Міноборони Юрія Бірюкова чи Тетяни Ричкової, які займаються реформуванням речового забезпечення Збройних сил.

Кого відслідковують українці?

Найпопулярніший користувач українського сегменту Facebook, який адмініструє власний акаунт, – міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Його дописи відслідковують 326 тисяч користувачів. Міністр активно ділиться результатами роботи очолюваного ним відомства, публікує дані про реформу правоохоронних органів.
Якщо розглядати пуб­лічні сторінки, то кількість їх підписників може бути більшою. Саме такі є в більшості світових лідерів. З-поміж українських громадян мова про Порошенка, Яценюка, Саакашвілі, Тимошенко, Садового та ін. Найпопулярніший серед них – Михеїл Саакашвілі, у якого 640 тисяч “лайків” від користувачів. Однак екс-президент Грузії-нинішній очільник Одеської області частину своїх “фоловерів” назбирав із Грузії та інших країн, тому зараховувати його офіційну Facebook-сторінку як найбільш популярну в Україні можна лише умовно.
Якщо не враховувати “ва­ряга” Саакашвілі, то найбільше підписників офіцій­ної сторінки Президента Петра Порошенка – 380 тисяч. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на другому місці – 341 тисяча.

Урядовці

Як ми вже зазначили, найбільше українські користувачі Facebook стежать за міністром МВС Арсеном Аваковим. Його через активне користування соцмережею інколи навіть називають Facebook-міністром. Інші урядовці значно поступаються Авакову. Значна кількість підписників тільки особистої сторінки міністра інформполітики Юрія Стеця – понад 25 тисяч, а міністра юстиції Павла Петренка – 15 тисяч. Серед публічних сторінок потрібно виділити офіційне представництво прем’єра – 341 тисяча “лайків” і міністра фінансів Наталії Енн Яресько – 19 тисяч. Варто зазначити, що частина українських урядовців узагалі не має Facebook-акаунтів: ані особистих, ані публічних. Серед них і міністр закордонних справ Павло Клімкін, який дуже активний в іншій мережі – Twitter. Там за ним стежить понад 100 тисяч осіб. Звісно, адміністрування цих сторінок забирає дорогоцінний час, однак це достатньо хороший спосіб вести діалог із громадським суспільством та заручатися підтримкою. Найімовірніше, поява в решти урядовців Facebook-представництв – питання часу.

Нардепи

Серед народних депутатів є ціла когорта активних користувачів Facebook. Очолює список найпопулярніших народних депутатів у соцмережі нардеп від “Народного фронту”, керівник Центру військово-політичних досліджень і координатор групи “Інформаційний спротив” Дмитро Тимчук. Популярність нинішній нардеп здобув після початку російсько-українського конфлікту – “ІС” аналізував загрози, інформував щодо ситуації на фронті тощо. У Тимчука зараз 245 тисяч підписників.
На другому місці – нардеп від “Самопомочі”, екс-комбат “Донбасу” Семен Семенченко. На його сторінку масово почали підписуватися з початку російсько-української війни. Тоді мало хто бачив справжнє обличчя майбутнього депутата, і відомим він був як “комбат у балаклаві”. За словами Семенченка, обличчя він приховував задля того, щоб не підставляти рідних, які певний час не могли виїхати з окупованих територій. На сторінку екс-комбата наразі підписана 221 тисяча користувачів Facebook.
Третю позицію в рейтингу депутатів посідає представник “БПП” Мустафа Найєм, який довгий час був найпопулярнішим користу­вачем українського сегменту мережі. У нього 
181 ти­сяча підписників. Основ­ний масив Найєм здобув під час роботи журналістом. Десяту сходинку посідає його колега по фракції і журналістській роботі Сергій Лещенко з 75 тисячами підписників.
Четвертий серед депутатів – лідер Радикальної партії Олег Ляшко. З-поміж усіх керівників фракцій його акаунт читає найбільша кількість користувачів. Загалом у Ляшка 179 тисяч підписників. П’ятий серед нардепів – “фронтівець” Антон Геращенко з 141 тисячею підписників, а шостий – позафракційний провідник “Правого сектору”. Лідера націоналістів у Facebook читають 137 тисяч осіб. У десятку також входять позафракційний Борислав Береза (127 тисяч), представник “Самопомочі” Єгор Соболєв (82 тисячі) і віце-спікер Андрій Парубій (79 тисяч). Трохи недозбирав підписників акаунт голови фракції “БПП” Юрія Луценка, у якого 71 тисяча підписників.
Серед губернаторів, не враховуючи Михеїла Саакашвілі, найпопулярнішу особисту сторінку має очільник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль – його відслідковують близько 80 тисяч осіб.
Серед журналістів найбільш популярні у Facebook головний редактор сайту Цензор.Нет Юрій Бутусов (135 тисяч), тележурналіст Віталій Портніков (100 тисяч) і нещодавно мобілізований Майкл Щур (91 тисяча), який веде щоденний звіт із військової служби.
Звісно, Facebook не відображає реальної суспільної думки, однак ці дані дозволяють стверджувати, що українські громадські діячі та політики активно переходять у віртуальний світ. Значна частина комунікації з суспільством тепер відбувається через інтернет, і ця тенденція найближчим часом тільки посилюватиметься.
10 найпопулярніших користувачів українського сегменту Facebook, які ведуть особисті акаунти:
Арсен Аваков, міністр МВС, – 326 тисяч підписників;
Дмитро Тимчук, нардеп від “Народного фронту”, керівник Центру військово-політичних досліджень,  – 245 тисяч;
Семен Семенченко, нардеп від “Самопомочі”, екс-комбат “Донбасу”, – 221 тисяча; 
Мустафа Найєм, нардеп від “БПП”, журналіст, – 181 тисяча;
Олег Ляшко, нардеп, лідер Радикальної партії, – 179 тисяч;
Антон Геращенко, нардеп від “Народного фронту”, – 141 тисяча;
Юрій Бірюков, радник Президента України, волонтер, член “Волонтерського десанту” в Міноборони, – 138 тисяч;
Дмитро Ярош, нардеп, лідер “Правого сектору”, – 137 тисяч;
Юрій Бутусов, головний редактор сайту Цензор.Нет, – 135 тисяч; 
Борислав Береза, позафракційний нардеп, – 127 тисяч.

Офіційну сторінку президента Сполучених Штатів Барака Обами відслідковують 44 мі­льйони користувачів соцмережі Facebook. Скромніші результати в канцлера Німеччини Ангели Меркель – 1,2 мі­льйона “лайків”. У прем’єра Великої Британії Девіда Кемерона 689 тисяч підписників, а в президента Франції Франсуа Олланда – 567 тисяч. Ще скромніші цифри в новообраного польського президента Анджея Дуди – 280 тисяч. А от у президента Російської Федерації Володимира Путіна немає офіційного верифікованого представництва в соцмережі Facebook. 
Утім найпопулярніші сторінки у всій мережі належать не політикам, а спортсменам і представникам шоу-бізнесу. Зокрема, у лідера-гравця мадридського “Реалу” Кріштіану Роналду 105 мільйонів “лайків”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7627 / 1.63MB / SQL:{query_count}