Місцеві вибори: що робити з Донбасом?

Одна з політичних традицій нашої держави – приймати нове законодавство під кожні вибори

Кожна держава має свої політичні традиції. Одна з традицій нашої – приймати нове законодавство під кожні вибори. Отож місцеві вибори, які призначені на 25 жовтня 2015 року, пройдуть за новими правилами. Тепер вже абсолютно офіційно. Сьомого липня текст закону був опублікований в “Голосі України”, а вчора, 7 серпня, рівно через місяць його підписав Президент України.
Нагадаємо, що прийняття нового виборчого законодавства ознаменувалось низкою скандалів, останній з яких – начебто зміна самого тексту закону вже після фінального голосування. Тим часом представники сепаратистів уже заявили, що ігноруватимуть новий закон. “Комплексом заходів iз виконання мінських угод чітко і ясно прописано узгодження закону про вибори і поправок до Конституції України з представниками “ДНР” і “ЛНР”, – сказав російським ЗМІ представник “ДНР” на переговорах у Мінську Денис Пушилін. Натомість сепаратисти хочуть провести власні вибори. На коли їх призначати – ще вагаються, однак усе частіше звучить дата 25 жовтня – в унісон із виборами на території решти Україн. Водночас Київ заявляє: якщо бойовики проведуть їх – мінським домовленостям кінець.
Однак повернімося до виборів. Поки неясно, чи відбуватимуться вони на українському Донбасі загалом. Існує постанова Верховної Ради, яка дозволяє ЦВК не проводити голосування у тих населених пунктах, де вважатиме цей процес небезпечним для життя громадян. Відповідно, Центральна виборча комісія може скористатись цим пунктом для того, щоб не проводити волевиявлення на контрольованих Україною, однак досі небезпечних територіях Донецької і Луганської областей. Голова військово-цивільної адміністрації Донецької області Павло Жебрівський цього тижня взагалі заявив, що проводити 25 жовтня місцеві вибори у Донбасі не можна, а голосування у Донецькій і Луганській областях має відбутися аж у 2017 році.
Експерти говорять, що рішення не проводити місцеві вибори у Донбасі можуть прийняти з огляду на недопущення реваншу прокремлівських сил. Показово, що у Верховній Раді проти норми про безпеку виступав власне “Опозиційний блок”. Зокрема, народний депутат Сергій Матвієнков звертав увагу на те, що, попри ті самі ризики, рік тому на прифронтових територіях Донеччини і Луганщини таки відбулися і парламентські, і президентські вибори. Зазначимо, саме у Донецькій і Луганській областях рештки партії регіонів можуть претендувати на левову частку голосів.
Тим не менше, якщо політики вирішать не проводити вибори у Донбасі, це може обернутись і проти них самих. Місцева влада на контрольованому Донбасі зараз великою мірою відсутня. Звісно, “Опозиційний блок” може виграти вибори на цих територіях, однак це прогнозовано для районів, де протягом тривалого часу монопольне становище мала саме партія регіонів, якій не змогли скласти конкуренцію навіть комуністи. 
Водночас місцеві вибори на підконтрольному Донбасі можуть стати майданчиком для конкуренції і представлення нових політичних проектів, найголовніше – провести їх чесно. А якщо деякі новообрані депутати й закликатимуть до сепаратизму чи до інших протиправних дій – це не привід скасовувати вибори, а лише вимога до Служби безпеки України та інших компетентних органів ретельно виконувати свою роботу. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7760 / 1.55MB / SQL:{query_count}