Темні навкололюстраційні справи

Допоки в Україні надто повільно відбувається люстрація, вже виникають скандали, які кидають тінь на весь процес очищення влади

Голова департаменту з питань люстрації Мін’юсту Тетяна Козаченко (фото: radako.com.ua)
В Україні дивним чином співіснують гучні заяви можновладців про боротьбу з корупцією, очищення влади, нову якість політики та реальність, в якій навіть позитивні процеси дуже швидко нівелюються скандалами і політичною боротьбою. 
Цього тижня чергового удару зазнав процес люстрації в Україні. У вівторок, 21 квітня, співробітники Головного слідчого управління МВС провели обшуки вдома та на робочих місцях голови департаменту з питань люстрації Мін’юсту Тетяни Козаченко та її заступника Дмитра Димова.
З робочого кабінету Козаченко слідчі забрали жорсткий диск з комп’ютера та документи. До свого помешкання голова департаменту довго не пускала міліціонерів – допоки не приїхав її адвокат і допоки вона не побачила рішення суду про обшук. Ці події одразу ж сколихнули громадськість, адже виглядало так, що міліція вирішила люструвати… головного люстратора. 
Зазначимо, що Тетяна Козаченко та її заступник Дмитро Димов були адвокатами майданівців під час Революції Гідності. Крім того, Козаченко стала співзасновницею “Громадського люстраційного комітету” (який очолив тепер уже нардеп від “Самопомочі” Єгор Соболєв) і одним із авторів закону “Про очищення влади”.
“Знаю Таню Козаченко з перших днів Майдану. Витягнули з нею із буцегарень не одного майданівського активіста, у тому числі Олега Панаса. Її принциповість, професійність, активна громадська позиція викликає лише захоплення. Не можу зрозуміти, що насправді відбувається, але я на боці Тетяни. Після чергового рішення “печерного” суду будь-які судові рішення сприйматися просто не будуть”, – написав у Facebook нардеп від “Народного фронту” Михайло Хміль після обшуку в квартирі Козаченко.

Люстраційні індульгенції

Нинішній скандал розпочався з того, що ще у березні ЗМІ повідомили про те, що перший заступник міністра юстиції Павла Петренка Наталія Севостьянова видала так звану “люстраційну індульгенцію” заступникові начальника Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві Ганні Ігнатенко. 
В листі Мін’юсту вказувалося, що до Ігнатенко не повинні були застосовувати норми закону “Про очищення влади”. Ініціатором оприлюднення цього листа стала саме Тетяна Козаченко. Після цього міністр Павло Петренко відкинув усі звинувачення на адресу міністерства і заявив, що лист був підробкою “окремих творчих чиновників”. 
А тепер міліціонери шукали удома та на робочому місці голови департаменту з люстрації документи, що стосуються фальсифікації згаданого листа. В МВС запевнили, що обшуки проводились безпосередньо за зверненням голови Мін’юсту Павла Петренка, що дозвіл на обшук дав Печерський суд столиці. 
Складається враження, що це було зроблено з метою дискредитації процесу люстрації в країні. Ніхто не буде розбиратися, з якої причини проведені обшуки. Є гучний факт, це підриває довіру. І цим можуть скористатися найбільші вороги люстрації в країні
За повідомленням нардепа і радника міністра МВС Антона Геращенка, обшуки відбулися у місцях проживання та на робочих місцях шести співробітників департаменту з питань люстрації Мін’юсту, але це ще не є доказом їхньої вини – міліціонерам просто треба розслідувати справу. Своєю чергою керівник Головного слідчого управління МВС Віталій Сакал заявив, що Козаченко та її заступник проходять у справі як свідки. 
“Я не проходжу як свідок, жодного разу мене не викликали давати пояснення, не було жодних допитів. У постанові суду написано, що є вся наявна інформація навіть не про можливість, а про мою участь у злочині”, – заявила в ефірі “5 каналу” Тетяна Козаченко.
В цій ситуації і справді дивує, чому керівників департаменту з люстрації спершу не викликали на допити, а одразу ж влаштували обшуки (допитали Козаченко лиш учора, вже після обшуків. – “Пошта”).
Віталій Сакал у коментарі “Українській правді” заявив, що є “слідча тактика” і що рішення про обшук суд дав ще півтора місяця тому. Водночас на запитання, чи був обшук у квартирі заступниці Павла Петренка Наталії Севостьянової, він відповів, що ні, бо вона просто надала всі необхідні документи.

Люструвати міліціонерів!

Невже не можна було вчинити так само цивілізовано і з Тетяною Козаченко?  “Складається враження, що це було зроблено з метою дискредитації процесу люстрації в країні. Ніхто не буде розбиратися, з якої причини проведені обшуки. Є гучний факт, це підриває довіру. І цим можуть скористатися найбільші вороги люстрації в країні”, – каже сама Тетяна Козаченко, повідомляє “Українська правда”.
Що найцікавіше, журналіст Дмитро Гнап на своїй сторінці у Facebook написав, що вже кілька місяців очолюваний Тетяною Козаченко департамент Мін’юсту вимагає від міністра МВС Арсена Авакова люструвати своїх підлеглих, зокрема й Віталія Сакала, який працював за Януковича, і що Тетяна Козаченко позивалась до суду про відсторонення від посад Сакала та його заступника.
Міліціонер це спростовує, але журналіст Дмитро Гнап вже навіть оприлюднив відповідну ухвалу Окружного адмінсуду Києва про відкриття провадження. Завтра має відбутись попереднє судове засідання.
Тож, як бачимо, у всьому цьому скандалі дуже багато темних сторін. І Аваков, і Петренко дистанціювались від нього. А тим часом стає зрозуміло, що в будь-якому разі, хто б не був винен, процес люстрації в Україні дискредитується, плавно перетворюючись на мильну бульбашку. Кілька сотень не найвищих чиновників стали офірними цапами, і на тому може бути кінець… Все це дає шанс реваншистам від колишнього режиму зберегти свої посади на різних рівнях. 

Далі буде ще цікавіше…

Не забуваймо й про те, що Венеціанська комісія у попередніх висновках вже розкритикувала наш закон “Про очищення влади” (до речі, з подачі нинішньої опозиції). 
Конституційний Суд України після кількох подань відклав на невизначений термін розгляд питання про відповідність згаданого документа Основ­ному Закону. Тут зауважимо, що одразу після ухвалення парламентом… багато експертів в Україні також розкритикували закон про люстрацію. Тепер народні депутати готуються вносити до нього чергові правки. 
А нардеп Єгор Соболєв уже повідомив, що до ВРУ поданий законопроект, який пропонує запровадити кримінальну відповідальність за саботаж виконання закону “Про очищення влади”. 
“Очищення влади не просто продовжиться – ми повинні поширити його на Президента, парламентарів та місцеві ради… Ще законом вводиться кримінальна відповідальність за саботаж люстрації. Це спеціально для Петра Порошенка, Арсена Авакова, Валентина Наливайченка та інших керівників, які не помічають перевертнів і корупціонерів з багаторічним досвідом серед своїх підлеглих”, – написав Соболєв на своїй сторінці у Facebook.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3689 / 4.03MB / SQL:{query_count}