Перший день коаліції

Сьогодні відбудеться урочисте засідання Верховної Ради. Депутати визначаться, де сидітимуть, складуть присягу, сформують коаліцію і оберуть керівництво

фото: 2000.ua
У четвер, 27 листопада, депутати Верховної Ради VIII скликання мають вирішити близько десяти питань. 
Напередодні підготовча група домовилася про розташування фракцій і приблизний порядок засідання, після чого новообрані парламентарі прослухали інструктаж ще віце-спікера Руслана Кошулинського про те, як правильно голосувати і поводитись у залі ВР.
Сьогодні депутати складуть присягу, оберуть голову парламенту та його заступників, а також поділять комітети. Питання призначення нового уряду, найімовірніше, цього дня не порушуватиметься. 
На ротацію міністрів пар­ламенту дали ще кілька днів, аби вже до 1 грудня повністю визначитися зі складом Кабміну. Вчора відбулося останнє засідання уряду Яценюка. “Кабмін складає повноваження. Так що сьогодні –  останнє засідання”, – заявив Арсеній Петрович і зазначив, що міністри виконуватимуть свої повноваження до формування нового уряду.
Сам Арсеній Яценюк (тут повністю вирішені всі супе­ре­чки) надалі залишиться головою уряду.

Сядуть усі!

фото: twitter.com/OksanaDenysova 
В середу робоча група визначилася і з розсадкою народних депутатів. Цікаво, що з близько двох годин дискусії більша частина часу пішла саме на погодження розташування фракцій: комусь важливо швидко бігати, комусь – непомітно зникати.
В підсумку домовилися, що депутати від “Народного фронту” сидітимуть у центрі. Члени фракції “Блоку Петра Порошенка” – праворуч президії, на тих місцях, де раніше були “ударівці”. “Самопомочі” дісталися місця комуністів, а “Батьківщина” розташується ліворуч президії. “Опозиційний блок” дуже хотів сидіти на задніх рядах – найбільш прихованих від журналістів місцях. Депутати Радикальної партії розмістяться між “Батьківщиною” та “Опозиційним блоком”.
Виходить, що найближче до президії будуть депутати від “Блоку Петра Порошенка”, “Батьківщини” і “Самопомочі” (як щось, саме вони бігтимуть блокувати трибуну).

Головний у Раді

На першому засіданні депутати повинні обрати й керівництво – спікера та двох його заступників. 

Закон “Про регламент Верховної Ради України” встановлює такий порядок розгляду питань під час першого засідання першої сесії парламенту:
1) Формування тимчасової президії першої сесії.
2) Формування та реєстрація депутатських фракцій (депутатських груп).
3) Доповідь голови Верховної Ради України попереднього скликання про стан законодавчої роботи в парламенті.
4) Обрання лічильної комісії.
5) Обрання голови Верховної Ради України.
6) Обрання першого заступника та заступника голови Верховної Ради України.
7) Заслуховування позачергового послання Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України.
8) Заслуховування доповіді підготовчої депутатської групи, запитання доповідачу і відповіді на них.
9) Про комітети.
10) Про погоджувальну раду депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді.
11) Про висвітлення роботи Верховної Ради.
В останні тиждень-два під час обговорення потенційних кандидатів у спікери найчастіше звучали імена Юрія Луценка, Олександра Турчинова та Володимира Гройсмана. Третій із них зараз має найкращі шанси стати новим головою парламенту. 
Вчора після засідання робочої групи Андрій Кожем’якін запевнив, що за Гройсмана готові віддати голоси депутати “Батьківщини”, “радикали” Ляшка, “Самопоміч” і президентський блок. Однак прізвища віце-спікера та першого віце-спікера досі залишаються неузгодженими.
За кандидатуру Гройсмана як спікера готові віддати голоси депутати “Батьківщини”, “радикали” Ляшка, “Самопоміч” та президентський блок
Формально одне з цих крісел є квотою опозиції. Тож не дивно, що саме представники “Опозиційного блоку” потирають руки. Однак учасники (поки майбутньої) коаліції дуже не хочуть віддавати його колишнім “регіоналам” і досі думають, як краще вийти з цього становища.
“Перемовини щодо формування керівництва Верховної Ради тривають. Так, місця в президії Верховної Ради, одного із заступників, можуть бути надані представникам опозиції. Але це не означає, що представник опозиції є представником “Опозиційного блоку”, оскільки у Верховній Раді, я думаю, будуть інші опозиційні сили, що не входитимуть до складу коаліції, які також можуть претендувати на крісло заступника голови Верховної Ради України”, – заявив депутат від “Блоку Петра Порошенка” Павло Розенко. Подібні думки висловлюють і депутати “Батьківщини”. Тож цілком можливо, що до початку голосування коаліціянти щось таки та й вигадають.
Сергій Льовочкін у середу заявив, що до фракції “Опозиційного блоку” ввійдуть 40 народних обранців. Виходить, що вони стануть третіми за чисельністю після “Блоку Петра Порошенка” і “Народного фронту”. Звідси й апетити: екс-“регіонали” претендують на головування в шістьох комітетах…

Головні комітетники

У Раді VIII скликання буде 27 комітетів. Це вже погоджена кількість, залишилося призначити керівників.
“Опозиційний блок” хоче отримати комітети з питань свободи слова, регламенту, прав людини, соціальної політики, боротьби з корупцією та правовий комітет, що займатиметься проблемами судоустрою.
Ще більш “нескромними” виявилися депутати “Самопомочі”: вони хочуть мати керівників у семи-восьми комітетах. Тут і місцеве самоврядування, і безпека, і навіть комітет у закордонних справах.
Апетити “Самопомочі” пов’язують з тим, що вона не бере участі в розподілі міністерських крісел. За даними Ліги.нет, коаліція домовилася, що посади міністра юстиції та голови МВС відійдуть “Народному фронту”, а всі інші – це вже квота “Блоку Петра Порошенка”. До того ж зрозуміло, що прем’єром залишається Арсеній Яценюк.
“Самопомочі” дісталися місця комуністів, а “Опозиційний блок” сяде  на задніх рядах – найбільш прихованих від журналістів місцях
В “Народному фронті” не виключають, що за призначення прем’єра можуть проголосувати вже на першому засіданні. Про це, зокрема, заявив Леонід Ємець, який припускає, що вже сьогодні після того, як депутати складуть присягу і сформують керівництво ВР, можуть відбутися збори коаліції, за підсумками яких вирішать це питання. “Можливо, завтра ж і будемо голосувати”, – додав він.
А щодо складу нового Кабінету Міністрів, то голосуватимуть за нього, найімовірніше, не раніше, ніж у вівторок.

Інші питання

Окрім призначення уряду, одним із перших питань, за вирішення яких візьмуться депутати, може стати скасування депутатської недоторканності. 
Це буде індикатором того, чи справді учасники коаліції готові реалізовувати свою угоду. Якщо проблеми виникнуть вже у цьому питанні, коаліція може “посипатися”.
фото: facebook.com/Mustafanayyem
Учора Юлія Тимошенко заявила, що “Батьківщина” надіслала всім партіям проект закону, який пропонує скасувати недоторканність Президента, суддів і народних депутатів. “Ці зміни до Конституції направлені сьогодні всім партіям, що пройшли до нової Верхов­ної Ради. І нам потрібні підписи 150 народних депутатів, бо це зміни до Конституції. Ми очікуємо, що майже 300 депутатів, які ввійшли до коаліції, підпишуть їх!” – наголосила Тимошенко, уточнивши, що її депутати можуть відмовитися від авторства документа.
Учасники коаліційних переговорів запевняють, що до складу нової парламентської більшості ввійдуть більш ніж 300 народних обранців, відтак голосування за цей або за аналогічний проект стане доволі показовим – як щодо намірів депутатів, так і щодо міцності коаліції.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7955 / 1.62MB / SQL:{query_count}