Коаліційний сплав

У наступні кілька днів стане відомо, хто і на яких умовах сформує більшість у новому парламенті

фото: zn.ua
Сьогодні, восьмого листопада, продовжаться коаліційні переговори. Текст угоди ключових фракцій парламенту можуть оприлюднити до кінця наступного тижня. Однак новообрана Рада на своє перше засідання збереться ще пізніше – можливо, на початку грудня.
Водночас у ЦВК припускають, що вперше в історії України можуть не встигнути підбити підсумки виборів у встановлений законом термін. Причиною цього є проблеми із 59 округом у Донецькій області – лише наприкінці тижня там вдалося відновити роботу.

Вирішальний раунд

У суботу до коаліційних переговорів має долучитися “Батьківщина”. Юлія Тимо­шенко відразу після виборів заявила, що готова “допомагати владі”. 
“Ми не ставимо жодних умов щодо отримання нашою партією міністерських портфелів, але наполягаємо, щоб партнери підтримали наші пріоритети розвитку країни. Їх чотири: мир, Європейський Союз, НАТО, реальні реформи”, – повідомила Тимошенко ще до першого “коаліційного” засідання. Однак досі всі консультації майбутніх фракцій проходили без її депутатів.
можливі варіанти коаліції (інфографіка: "Слово і діло") (збільшити)
Ключовими силами у формуванні нової більшості є переможці виборів – “Блок Петра Порошенка” та “Народний фронт”, які сукупно отримують 214 місць. Участь у переговорах “Самопомочі” дозволяє залучити до коаліції ще 33 депутати (якщо до фракції увійдуть усі політики із партії “Воля”, що йшли списком разом із Садовим). Ще є 22 обранці від Радикальної партії та 19 від “Батьківщини”. 
Однак у сумі все рівно виходить менше конституційної більшості (буде 288, треба – більше 300). Відтак до коаліції доведеться залучати чимало самовисуванців, хоч поки й складно підрахувати, скільки з них реально готові доєднатися. Одна справа вести переговори із політсилами (яких можна задобрювати квотами на окремі посади), інша – поодинці переконувати депутатів, які через кілька засідань парламенту можуть перейти в іншу групу чи фракцію.
Схоже, зараз усі сторони погоджуються на прем’єрство Арсенія Яценюка. Гасла й програми ключових партій також є доволі схожими, тому питання перших законопроектів та реформ не мали б бути предметом запеклих супе­речок. Залишається поділити крісла. До прикладу, у Ляшка відверто заявили, що претендують на три посади в уряді – голови Міністерства внутрішніх справ, Міністерства енергетики та вугільної промисловості, а також Міністерства освіти і науки…
Сам Порошенко на початку тижня заявив, що виступає за повне оновлення уряду (прем’єр – поза дискусією), а також відмову від квотного принципу формування Кабміну. “Звільнення від непрофесіоналізму та корупційних пут партійно-квотного принципу. Він має формуватися винятково на професійній основі. І почати, нарешті, впроваджувати реформи, спираючись на парламент, оновлений більше, ніж на половину”, – впевнений Президент.
Зрештою, у БПП допускають, що до майбутньої коаліції долучаться й депутатські групи. За словами голови виборчого штабу “Блоку Петра Порошенка” Віталія Ковальчука, зараз учасники попередніх раундів переговорів погодилися на основі запропонованих партіями текстів створити новий проект коаліційної угоди. 
Ключові положення документа можуть розкрити вже наприкінці цього тижня. “Ось як “Голос України” опублікує результати (виборів до парламенту – “Пошта”), так змістовну частину треба закінчити. Це – програма-максимум”, – заявив радник Президента Микола Томенко.

Не всіх ще обрано

Результати виборів у “Голосі України” мали б опублікувати до 15 листопада. Однак у ЦВК допускають, що вперше в історії України можуть і не вкластися у відведені законом межі. Нагадаємо, ЦВК має проголосити всіх переможців до 10 листопада.
“На жаль, на цей момент ми не можемо впевнено виключати ситуацію, яка може трапитися вперше в історії українських виборів, коли в установлений законом строк – 10 листопада – Комісія не матиме підстав та можливості встановити та оголосити результати виборів. Ми цілком розуміємо, що це може кваліфікуватися як бездіяльність Центральної виборчої комісії. Проте, з іншого боку, ми ні в якому разу не допустимо ігнорування голосів виборців, які були законно віддані за кандидатів від політичних партій, незалежно від їх назв”, – заявив глава Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський.

Як писала “Пошта”, на початку коаліційних перемовин були проекти угоди від “Блоку Петра Порошенка” (на 48 сторінок) та “Народного фронту” (на три сторінки). 
Днями Президент заявив, що цей документ слід виписати максимально детально. “Коаліційна угода – це контракт коаліції з країною. Вона не може бути коротким папірцем на три сторінки. На днях я розмовляв з німецьким канцлером Ангелою Меркель. У Німеччині склалася тривала історія коаліційного уряду. І досвід вказує, розповіла мені пані Меркель, що чим товстіша угода, тим довше працює коаліція”, – заявив Порошенко. Сам він виступає за те, аби окрім БПП коаліцію сформували “Народний фронт”, “Самопоміч”, Радикальна партія та “Батьківщина”.
Окрім узгодження тексту коаліційної угоди триває й робота над ключовими реформами. “Сьогодні вже працюють додатково сім робочих груп, які визначають першочергові напрямки реформ, їх зміст та терміни впровадження”, – повідомив Віталій Ковальчук. 
Згідно з опитуванням фонду “Демократичні ініціативи”, на думку експертів, першими трьома документами, прийнятими новим складом парламенту, мають стати бюджетна реформа, закон про вибори та закон про децентралізацію. 
Причиною затримки є проблеми із підрахунком голосів в окрузі №59, на якому досі не опрацьовані протоколи низки дільниць. Робота дільниці була заблокована 31 жовтня, коли з її території вивезли усю документацію. Відновити підрахунок голосів вдалося лише вночі на сьоме листопада. 
Головними суперниками на цьому окрузі є мер Курахівки Сергій Сажко та заступник командира Добровольчого корпусу Правого сектору Валентин Манько (обоє йдуть самовисуванцями). За попередніми даними, у першого 30,9% голосів, у другого – 22,01% (розрив у 2459 бюлетенів). Утім, як встановили у СБУ, у дев’ятьох членів цієї ОВК, які й забрали усю документацію, була можливість внести зміни до протоколів.
Проблеми також можуть бути і в деяких членів дільниць, що входили ОВК №50 (центр у місті Красноармійськ Донецької області). Днями МВС відкрило справу щодо фальсифікації результатів виборів у цьому окрузі. Підозрюваним загрожує від трьох до семи років ув’язнення. Переміг, до слова, на цьому окрузі екс-“регіонал” Євген Гєллєр. 
Загалом до п’ятниці ЦВК офіційно визнала перемогу лише 129 із 198 депутатів, що обиралися у мажоритарних округах. Водночас перше засідання новообраного парламенту, на якому й стане зрозумілим склад фракцій та майбутньої коаліції, хочуть провести у перший день грудня.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8040 / 1.6MB / SQL:{query_count}