Восьма Рада: що отримуємо?

Новий парламент буде без комуністів, зате зі старими “регіоналами”. Київ голосує за Львів, а “коаліціада” вже почалась…

фото: Reuters
Позачергові парламентські вибори в Україні відбулись! Про це вже у ніч на понеділок чітко заявила ЦВК. Так, порушення були в кількох округах: сутички, стрілянина, “тітушки”, вкидання бюлетенів. Були й проблемні округи, на яких підбиття підсумків  результатів голосування може затягтись…
Все, що вже стало традиційним під час виборів в Україні. Але жодна із організацій, українських та міжнародних, які спостерігали за теперішнім волевиявленням громадян, не ставить під сумнів його загальні результати. Під час виборчої кампанії бруду було дуже багато, але в ЦВК назвали ці вибори одними з найпрозоріших в Україні.
І навіть те, що Рада VIII скликання не дорахується 27 депутатів (голосування відбулось у 198 округах із 225-ти), не вплине на її легітимність.
“Хочу звернути увагу на той момент, що хоч у дванадцяти округах Криму, дев’яти округах Донецької, у шести округах Луганської областей та у двох округах Севастополя ЦВК не отримає результатів (і таких результатів не отримають 27 народних депутатів-мажоритарників), ще не означає, що склад парламенту буде нелегітимний. Рівно двадцять років тому, в 1994-му, Верховна Рада ІІ скликання була обрана у кількості 388 осіб. Проте ніхто її не вважав нелегітимною. Ця Верховна Рада прийняла Конституцію, а в 1997 році ратифікувала великий договір між Україною та Росією. Тому Верховна Рада України є обраною. Вона відбулася. Рада VIII скликання чекає початку своєї роботи. І це, гадаю, буде досить скоро”, – заявив заступник голови ЦВК Андрій Магера.
фото: AFP
Явка виборців загалом по Україні становила 52,42% і була нижчою, ніж на позачергових президентських виборах у травні цього року і на понад 60%, ніж на парламентських виборах 2012-го (майже 58%). Цього року, вже традиційно, найбільш високу явку зафіксували у Львівській (70%), Тернопільській (68,28%) та Волинській областях (64,85%). А через війну на Донбасі найнижча явка виборців була в Донецькій (32,4%) та Луганській (32,87%) областях. У Одеській – 39,52%.
Що стосується найголовнішого – результатів виборів, то ЦВК підіб’є остаточний підсумок до 10 листопада. Але вже у ніч після виборів на сайті Центрвиборчкому почали з’являтися перші результати опрацювання даних від комісій. 
Остаточний підсумок виборів ЦВК підіб'є до 10 листопада. Екзит-поли показували потрапляння у парламент семи партій
Попередній результат українці побачили одразу ж після закриття виборчих дільниць. І що цікаво, екзит-поли показували потрапляння у парламент семи партій: “Блоку Петра Порошенка” (за даними різних екзит-полів – близько 23%), “Народного фронту” (близько 21%), “Самопомочі” (11-13%), “Опозиційного блоку” (7-10%), Радикальної партії Олега Ляшка (близько 6,5%), “Свободи” (близько 6%) “Батьківщини” (близько 5,5%). Зауважимо, що дані екзит-полів відрізняються від справжніх результатів виборів зазвичай кількома відсотками.
 
фото: twitter.com/GrumpyMerkel
Підрахунок голосів, який публікують на сайті ЦВК, засвідчив, що “Свобода” у ВРУ VIII скликання може й не потрапити. Станом на 19.55 27 жовтня ЦВК опрацювала майже 72% протоколів, і “свободівці” на цей час зупинились на позначці 4,73% голосів. На той момент шестірка партій, які потрапляють до парламенту, виглядала так: 
1. “Народний фронт” – 21,85%;
2. “Блок Петра Порошенка” – 21,46%;
3. “Самопоміч” – 11,11 %;
4. “Опозиційний блок” – 9,71%;
5. Радикальна партія Олега Ляшка – 7,39%;
6. “Батьківщина” – 5,67 %.
Після підрахунку 100% протоколів картина може дещо змінитися. Інтригою залишається, яка партія врешті-решт буде першою. Хоча вже зрозуміло, що різниця між президентською та прем’єрською силами буде несуттєвою. До останнього моменту інтригуватимуть “свободівці”. Зауважимо, що, згідно з даними паралельного підрахунку голосів, проведеного Громадянською мережею ОПОРА, “Свобода” до нового парламенту не потрапить. Перше місце, як не крути, посяде “Народний фронт” (близько 22%), а “Блок Петра Порошенка” поступиться йому менш ніж одним відсотком.
Низький результат Тимошенко і Ляшка – відповідь суспільства на “партію війни”. Народ хоче миру, тому віддав перевагу “партії миру” – БПП, НФ, “Самопомочі”
Якщо говорити про несподіванки виборів, то це дуже високий результат  “Самопомочі” мера Львова Андрія Садового. З одного боку експерти це пов’язують із “попитом” на нові обличчя в парламенті, а з іншого показовим є те, що найбільше за цю політсилу голосували не у Львові, а в Києві! Міжнародний екзит-пол узагалі засвідчив, що “Самопоміч” виграла вибори у столиці. Та попередні результати на сайті ЦВК демонстрували друге місце партії Садового в Києві, але все одно там кращий результат, ніж у Львові.
Ще однією несподіванкою можна назвати високий результат “Опозиційного блоку”. Представники колишнього режиму потрапляють в Раду…
 
фото: AFP
“Низький результат Тимошенко і Ляшка – відповідь суспільства на “партію війни”. Народ хоче миру, тому віддав перевагу “партії миру” – БПП, НФ, “Самопомочі”. Ну і поразка “Громадянської позиції” і “Сильної України”… Виборець відправив їх поки не на звалище, а, так би мовити, на лаву запасних. Тому їх історія ще не закінчилася. Комуністам люди сказали остаточне “Goodbye, Lenin!”. І головний підсумок виборів – суспільство артикулювало запит на оновлення еліти. Запит задоволений тільки частково, тому перевибори нового парламенту неминучі”, – написав у своєму блозі на “Українській правді” відомий політтехнолог Тарас Березовець.
Загальна картина зрозуміла. Можна по-різному оцінювати результати виборів, але навіть з першого погляду видно їх очевидні переваги та недоліки.

Переваги

Без комуністів. Парламент VIII скликання стане першим, у якому не буде нардепів-комуністів. Україна потроху “виліковується” від пострадянського синдрому, на черзі – повна заборона КПУ.
Проєвропейська більшість. Чітко видно, що абсолютна більшість депутатів, котрі пройдуть до парламенту, принаймні декларативно, відстоюють європейські цінності і виступають за інтеграцію України в ЄС. Питання метання України між Європою та Росією має бути остаточно зняте з порядку денного.
Конкурентоспроможність. До Ради проходять шість партій, а це, водночас із великим результатом партії Яценюка, не дозволить Президентові Порошенку стати новим “царем”. Які б благі наміри не були у гаранта і як би він не декларував свої європейські прагнення, спокуса узурпації влади перед виборами була цілком реальною.
 
фото: facebook.com/hromadsketv
Щоправда, можна знайти і ложку дьогтю у бочці меду: вже починається “прем’єріада” та “спікеріада”. У “Народного фронту” є всі підстави для збереження за Яценюком крісла прем’єр-міністра, про що в партії вже заявили. Окрім того, “фронтовики” Арсенія Петровича хочуть сісти в крісла міністра юстиції, міністра внут­рішніх справ, міністра Кабінету Міністрів і міністра фінансів. Посаду спікера також не проти залишити за Турчиновим, але це вже на розсуд Президента. 
Команда гаранта навряд чи задовольнить усі забаганки “фронтовиків”, тож “торгів” не уникнути. Формальний лідер партії Президента Юрій Луценко покликав у коаліцію всі прохідні партії, окрім “Опозиційного блоку” та політсили Олега Ляшка. Коаліційну угоду обіцяли оприлюднити до кінця понеділка, але на момент здачі номера до друку докладнішої інформації не було. Сформувати більшість, якщо брати до уваги ще й попередні результати в мажоритарних округах, зможуть  дві сили – “Блок Петра Порошенка” та “Народний фронт”. Але Президент замахнувся на конституційну більшість (понад 300 депутатів), а для цього вже необхідні інші союзники.
Найбільшою перевагою в нинішній ситуації може стати те, що Порошенко і Яценюк мають взяти до уваги постійні чвари Ющенка і Ти­мошенко. В іншому випадку обидва багато втратять…
Проте найбільшою перевагою в нинішній ситуації може стати те, що Порошенко і Яценюк мають взяти до уваги постійні чвари Ющенка і Ти­мошенко. В іншому випадку обидва багато втратять… 
“Розмови про коаліцію вже починають насторожувати. Тому краще представити програму конкретних дій щодо вирішення голов­них проблем у економіці, питання війни і миру та зовнішньої політики. Залучити спеціалістів для виконання такої програми, а не кумів, партнерів, друзів, партійців. І вже на основі такої програми створювати коаліцію. Хочеться вірити, що здоровий глузд візьме гору. 
Адже і Президент, і глава уряду, і голова ВР мають бути в першу чергу зацікавлені в успішній реалізації такої програми, аби мати політичну перспективу, а не проблеми”, – пише на своїй сторінці у Facebook політолог Віталій Бала.

Недоліки

Старі граблі. До парламенту заходить значна частина чинних нардепів, але це не найгірше. У новій Раді буде багато колишніх “регіоналів”. Результат “Опозиційного блоку” і низки мажоритарників засвідчує, що справа Януковича і далі жевріє. Так, у нову Раду за попередньою інформацією проходить близько 70 чинних нардепів, які голосували за диктаторські закони 16 січня.
“Злив” округів. Ця тенденція в певній мірі доповнює попередню. У низці мажоритарних округів, де балотувались одіозні політики минулого режиму, нова влада не виставила сильних кандидатів, чим фактично допомогла начебто конкурентам.

Проблемні округи. Зазначимо, що в Комітеті виборців України вимагають від ЦВК не визнавати результатів виборів лише в кількох округах. Ідеться, зокрема, про 102-ий округ (Кіровоградська область), де поки що лідирує скандальний соратник Леоніда Черновецького Олесь Довгий і де порушення були масовими, та в деяких округах Донеччини, зокрема у 45-ому окрузі, де переміг багаторічний нардеп, нині ще чинний парламентар від ПР Юхим Звягільський. 
У цьому окрузі проголосувало лише близько двох тисяч виборців на чотирьох дільницях, при цьому на одну з них прийшли працівники СБУ і  в рамках перевірки інформації про замінування попросили вийти усіх. Після цього спостерігачі зауважили, що проголосованих бюлетенів стало більше.
У Громадянській мережі ОПОРА назвали дев’ять проблемних округів, де було багато процедурних порушень та інформації про підкуп виборців
Загалом у Громадянській мережі ОПОРА назвали дев’ять проблемних округів, де було багато процедурних порушень та інформації про підкуп виборців. Маються на увазі вже згадані 102-ий та 45-ий округи, а також 216-ий та 217-ий у Києві, 48-ий і 50-ий на Донеччині, 200-ий на Черкащині, 23-ій на Волині та 132-ий на Миколаївщині. Цілком імовірно, що на деяких з них ще буде тяганина…
Телевізор і далі “робить” вибори. Кидається у вічі те, що перемагають партії, які захопили телеефір, маючи для цього відповідний фінансовий ресурс. А фінішній спурт “Народного фронту”, який ще місяць тому відповідно до опитувань соціологів набирав у вересні 5-6%, а в середині жовтня – 10%, продемонстрував, що за допомоги реклами можна зробити багато. З цим варто пов’язувати й провал “Громадянської позиції” Анатолія Гриценка. 
 
фото: interfax.ru
“В центрі всіх політичних проектів – піар лідера. Передвиборчим надпрофесіоналізмом вважалося показати кількох людей з команди того лідера. Вся передвиборча дискусія – реклама, ролики, борди, газети – змагання навколо того, чий лідер, чия команда краща. А як щодо стратегій, кроків, перших дій одразу після виборів? Чи знаємо, як відрізнятимуться дії Порошенка після виборів від дій Яценюка чи дій Садового, чи Тимошенко, чи будь-кого іншого?
Чи намагалися всі лідерські проекти хоча б спробувати донести до виборців свої програми? Чи почали дискусії з іншими політиками, які представлять інші програми? Тоді, яка ж мотивація голосування? Мотивація обирати свою партію в українського виборця інша. Яка репліка на телешоу була емоційніша? Хто і коли кого зраджував у парламенті? Хто яскравіший? Чий білборд виразніший?”, – зазначає у своєму блозі на “Українській правді” політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. І наголошує, що за такою логікою “після виборів обрані політики нічим не зобов’язані перед виборцями!”
“Підкуп гарними словами та рекламними обгортками небезпечніший, аніж підкуп гречкою. Бо гречка карається законом, і всі ніби розуміють, що так не має бути. “Ментальна” гречка – гірше. Бо виборець її “ковтає” і вважає, що так  має бути. А потім настає чергове розчарування…” – веде далі Сергій Таран.
Це тільки перші висновки виборів і попередніх даних ЦВК. У наступних номерах “Львівська Пошта” ретельніше аналізуватиме склад нового парламенту і його перспективи.

Як відреагували на результати виборів лідери партій

Петро Порошенко, Президент України:
Конституційна більшість – понад три чверті виборців, які взяли участь у голосуванні – потужно та безповоротно підтримали курс України на Європу! Українська влада, яка йшла на вибори кількома колонами, отримала переконливий вотум довіри від народу. Списки провладних партій набрали більше 50%. Такого рівня підтримки на парламентських виборах українська влада не здобувала ще ніколи… Не може не тішити і той факт, що більшість виборців висловилася за ті політичні сили, які підтримують мирний план Президента, шукають політичних способів урегулювання ситуації на Донбасі…
У явній меншості залишилися прибічники силового вирішення ситуації. І взагалі – всі демагоги та популісти, які намагалися звабити виборців простими рецептами для “лікування” надзвичайно складних проблем, які зараз стоять перед державою. Люди проголосували за політичну більшість з потужним реформаторським потенціалом.
Ще один важливий, дуже символічний підсумок. Народний суд виніс смертний вирок Комуністичній партії України... Справедливість восторжествувала і щодо Партії регіонів, яка взагалі не змогла взяти участь у виборах у зв’язку з повною втратою довіри виборців. Вибори – це є найкраща люстрація, я завжди це казав.
Перезавантаження влади завершується. Зволікання зараз з реформами – смерті подібно. Тому я очікую якнайшвидшого формування нової коаліції. І хоча це обов’язок політичних партій та народних депутатів, як Президент, не буду стороннім спостерігачем. Я максимально прискорюватиму цей процес, який має завершитися формуванням нового уряду та ухваленням першого пакета реформаторських законів.
Моя команда вже підготувала ґрунтовний проект коаліційної угоди. Вона – не про посади. Вона – про принципи та ідеали, про реформи та конкретні закони. Вона – про зміни на краще для всіх та кожного.
Арсеній Яценюк, “Народний фронт”:
Дякую всім за те, що прийшли, проголосували, дали мандат довіри. Перед кожною людиною, яка прийшла і проголосувала, ми несемо персональну відповідальність…
Ми будемо в найкоротші терміни формувати коаліцію для того, щоб новий уряд, новий парламент швидко і ефективно проводили реформи, необхідні для країни. База для нової коаліції і основа для коаліційної угоди – це Угода про асоціацію з Європейським Союзом. Це тільки початок. Далі – складна і відповідальна робота…
Я мав зустріч із Президентом України, і ми будемо в найкоротші терміни формувати коаліцію для того, щоб новий уряд і новий парламент швидко і ефективно проводили реформи, які необхідні для країни.
Андрій Садовий, об’єднання “Самопоміч”:
Ми готові до об’єднання, але з однією умовою – на керівні пости будуть висуватися не друзі, знайомі чи колеги, а кращі фахівці галузі. Не помічник помічника буде міністром, а політичні фігури, здатні приймати рішення і нести за них відповідальність…
Я діючий мер Львова і за час моєї роботи на цьому посту повноваження місцевого самоуправління скоротилися на 60%, що привело до катастрофи – слабких сіл, міст, слабкої країни. Тому необхідно віддати повноваження на місця, провести наступного року швидко, не чекаючи осені, весною вибори в органи місцевої влади, вибрати достойних депутатів, мерів і втілювати реформи на місцях. Верховна Рада погоди не робить, Україна – вона в містах, селах, де повинна бути відповідальна влада і готовність до змін… Моя каденція завершується наступного року і з мого боку було б некоректно піти в Раду. Що я скажу львів’янам, які мене обирали і покладали на мене свої сподівання?
Юрій Бойко, “Опозиційний блок”:
“Опозиційний блок” від початку перебуває в опозиції до діючої влади. Але що стосується питань національної безпеки, благополуччя людей або інших вважливих для країни питань, ми не ставатимемо в позицію “чим гірше для країни, тим краще для опозиції”. Ми підтримаємо будь-який план, який принесе мир на території, що постраждали від збройного конфлікту. 
Олег Ляшко, Радикальна партія:
Радикальна партія готова увійти до коаліції та пропонує пріоритети її діяльності. Найближчим часом розпочне свою роботу новообрана Верховна Рада. Жодна з політичних партій не набрала достатньої кількості голосів для створення одноосібної більшості. Очевидно, що створення коаліції стане результатом домовленостей між проєвропейськими та проукраїнськими демократичними силами.
Усвідомлюючи необхідність ефективної роботи нового парламенту та майбутнього коаліційного уряду, зважаючи на надскладну соціально-економічну ситуацію в Україні, що призвело до катастрофічного зниження рівня життя мільйонів людей, Радикальна партія Олега Ляшка заявляє про свою готовність до входження до нової парламентської більшості.
Юлія Тимошенко, ВО “Батьківщина”:
Україна отримала сьогодні ще один посилений шанс продемонструвати високий і переконливий рівень успіху. За останні 23 роки в Україні сформований майже повністю проєвропейський парламент. Це означає, що Верховна Рада буде робити всі необхідні кроки, щоб наблизити Україну до Європейського Союзу, європейських принципів і стандартів. “Батьківщина” допомагатиме тій владі, яку сформує народ, у тому, щоб Україна якомога швидше зруйнувала стару корумповану систему, якомога швидше стала членом ЄС та НАТО та самим якісним чином змогла дати зрозуміти українцям, що Революція Гідності дала їм зміни в їх власному житті і що люди добилися справедливості. 
Джерела: facebook-сторінки політиків, president.gov.ua, news.liga.net, opposition.org.ua, batkivshchyna.com.ua.
20.08.2016 13:56
Катрин Чехова

Что Сергей Лещенко имеет против Олеся Довгого? http://mykirov.com/oles-dovgiy-pidkochuie-do-saakashvili


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8399 / 1.84MB / SQL:{query_count}