Всі проти всіх

Позачергових парламентських виборів можна очікувати наприкінці жовтня. Водночас раптова відставка Арсенія Яценюка розпочала нову політичну кризу в Україні

фото: kmu.gov.ua
І знову вибори… На цей раз позачергові парламентські. От тільки останні політичні події вкотре продемонстрували, наскільки ж абсурдною є наша країна. Хвилі емоційного піднесення чергуються із глибокими розчаруваннями, а здоровий прагматизм у собі виростити так і не можемо. 
Не одне соціологічне опитування показало, що більшість українців підтримують дострокові вибори до ВРУ задля очищення влади. 
Поза тим, нині, коли таке волевиявлення вже на носі, у суспільстві виникає більше негативних думок на цю тему. Чи хтось не знав того, що Президент Порошенко зробить все для того, щоб вибори відбулись тоді, коли йому буде вигідніше? Чи хтось сумнівався у тому, якою є єдина справжня причина відмови від запровадження воєнного стану в Україні? Чи хтось при цьому не знав, що на вибори будуть потрібні гроші?.. Усі кроки Президента Порошенка свідчили про те, що війна війною, а розподіл влади пройде за “розкладом”.
Та найбільш абсурдною ситуація є із терміновою відставкою Яценюка з посади прем’єр-міністра. Провал нардепами урядових ініціатив продемонстрував те, що не можна розвалити те, чого вже давно не було: коаліція існувала тільки на папері. А відповідальність за непопулярні рішення ніхто на себе брати не захотів. 
Здавалося б, усе логічно – нема коаліції, то немає і коаліційного уряду. От тільки тут знову забракло державницького прагматизму у політичного мужа. І просто шкода нині тих, хто запалився полум’яною промовою Арсенія Петровича. Якщо виборів боятись не потрібно, то нової масштабної політичної кризи – навіть дуже.
Термінова відставка прем’єра, мабуть, не входила в плани Президента. Це вже назвали “УДАРом” у спину Яценюка. В офіційному листі до спікера Турчинова Порошенко у четвер увечері попросив ВРУ негайно розглянути питання вотуму довіри до уряду 25 липня, водночас висловивши сподівання,  “що гарячі емоції вщухнуть, а гору візьмуть холодний розум та відчуття відповідальності, внаслідок чого увесь Кабінет Міністрів України продовжить свою роботу”. 
Яценюк катапультувався з урядового літака, який потрапив у складну ситуацію, і частково втратив керування
“Розпад коаліції у Верховній Раді України не є правовою підставою для відставки уряду. Як Президент я позитивно оцінюю антикризові зусилля нинішнього Кабінету Міністрів України.  Розумію, що працює він у надзвичайно складних умовах, з якими не стикався ще жоден інший уряд… Наголошую на необхідності так само невідкладно вже 25 липня повернутися до питань про зміни до державного бюджету та Податкового кодексу. Ці зміни потрібні нам як для захисту територіальної цілісності й фінансування армії,  так і для відновлення звільнених від терористів територій та надання допомоги мирним мешканцям потерпілих міст, сіл та селищ. Закликаю уряд і всіх народних депутатів до спільної відповідальної роботи в парламенті”, – заявив Порошенко.
Нині питання відставки всього уряду (як цього вимагає законодавство після відставки прем’єра) ще не вирішене. Заява Яценюка в п’ятницю вже надійшла до Верховної Ради, але віце-спікер Руслан Кошулинський прогнозує, що парламентарі розглянуть її аж на наступному пленарному тижні, 12 серпня (через два тижні) і не впевнений, що вона буде підтримана. Також з’явилась інформація, що для цього депутати можуть зібратись і на позачергове засідання. Зрештою, учора, 25 липня, депутати не розглядали питання відставки уряду, як і не змогли повернутись до тих питань, про вирішення яких їх просили і Яценюк, і Порошенко.
 

фото: kmu.gov.ua

От тільки засідання уряду відкривав віце-прем’єр Володимир Гройсман, якого Яценюк залишив керувати Кабміном замість себе (зробивши його т.в.о. прем’єра відповідним розпорядженням). Така ситуація також дивує, адже навіть якби ВРУ вже прийняла відставку Яценюка та уряду, то Арсеній Петрович до формування нового міг би виконувати обов’язки. Але він вирішив піти красиво. Наша політика залишилась такою ж самою, як і при Януковичу, і цього тижня знову розпочався новий сезон політичною грою “Всі проти всіх”. На цей раз під час війни із Росією.
“Країна йде на вибори. Дивно, що багато з тих, які вчора виступали за дострокові вибори, сьогодні їх різко критикують. Петру Порошенку невигідне затягування дати перевиборів через невизначеність із закінченням військових дій на Донбасі. Крім того, трагедія з “Боїнгом” дала Україні незаперечні докази провини Росії і, як наслідок, змінила на нашу користь всю геополітичну ГРУ. Яценюк пішов у відставку. Але знову повернувся у велику політику. Його талант виявився затребуваним саме в умовах воєнних випробовувань. Так що можливість з честю повернутись у нього, безумовно, є. Вибори 26 жовтня вигідні в першу чергу Петру Порошенку, Олегу Ляшку і Арсенію Яценюку. Іншим залишається сподіватися хіба що на удачу. Так, і говорити про те, що в новому скликанні ВР ми не побачимо ПР і КПУ, думаю, є зайвим”, – написав на своїй сторінці у Facebook політтехноголог Тарас Березовець.

На старт!


фото: tsn.ua

Ще раз наголосимо на тому, що розвал коаліції та відставку Яценюка потрібно розглядати дещо різними процесами. Тому спершу розглянемо, що можна очікувати від виборів.
Найімовірніше, президентський указ про розпуск нинішнього парламенту  з’явиться 24 серпня – на День Незалежності (тоді саме пройде місяць від розвалу парламентської коаліції). А вже 26 жовтня може відбутись і власне волевиявлення українців. Любов Порошенка до символізму, а також його заяви про необхідність позачергових парламентських виборів саме у жовтні цього року лише підтверджують реальність такого сценарію.
Про свій вихід із коаліції заявили фракції УДАРу та “Свободи”. Насправді немає різниці хто швидше. Розуміємо, що УДАР – це пропрезидентська сила, тому вона втілює його план. “Свобода” ж своєю чергою намагається залишатись у мейнстрімі і бути близькою до Президента. Адже шансів на попадання “свободівців” до нового скликання ВРУ не дуже багато. Тому нині від них буде дуже багато гострих заяв для свого електорату, щоб повернути прихильність. 
У цій ситуації найважливіше те, що, за інформацією різних ЗМІ, “ударівці” та “свободівці” своїх “партнерів” із “Батьківщини” не попередили про те, що вийдуть із коаліції вже у четвер. Ба більше, коаліціянти начебто домовились у цей день голосувати за зміни до державного бюджету. Але зранку до парламенту прибув голова АП Борис Ложкін, і все змінилось.
“Розпад коаліції внаслідок виходу з неї фракції УДАР та вимушена відставка уряду Арсенія Яценюка – свідчать, що всередині країни створений другий фронт проти України та нанесений удар в спину всім патріотам, які відстоюють її державність та незалежність. Такий розвиток подій палко вітають у Кремлі, оскільки це означає реалізацію плану Путіна в Україні, зокрема: Перше. Зірване голосування за закони, якими передбачалося виділення більше як 9 мільярдів гривень на потреби Збройних сил України, що захищають країну від військової агресії Росії та ведуть самовіддану боротьбу із російськими найманцями на сході. Друге. Злочинно затягується процес ратифікації Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом.
Третє. Внаслідок неготовності до введення воєнного стану, принаймні у Луганській та Донецькій областях, значно ускладнюється боротьба проти російської військової агресії. Четверте. Проведення виборів за змішаною системою призведе до посилення політичної корупції та обрання до Верховної Ради численних представників олігархів та прокремлівських агентів. І останнє. В умовах війни спровокована масштабна криза та розпочата політична війна “всіх проти всіх”, країна поставлена на межу дефолту, спровокований хаос та безлад у системі державного управління”, – таку заяву після всіх подій поширила фракція “Батьківщина”.
Вибори 26 жовтня вигідні в першу чергу Петру Порошенку, Олегу Ляшку і Арсенію Яценюку. Іншим залишається сподіватися хіба що на удачу
Показовими є кілька моментів. Прибічники Тимо­шенко звинувачують у всьому УДАР. Водночас із коаліції вийшли 8 членів фракції “Батьківщини”, які вже давно зрадили леді Ю. Серед них, зокрема, Микола Луценко, Олександр Бригинець, Юрій Стець, Ірина Луценко, Володимир Ар’єв. Нині Тимошенко потрібно будувати партію практично з нуля і готуватись до виборів. Майже не виникає сумнівів, що вона потрапить до парламенту, але от наскільки впливовою там буде…
Найцікавіше те, що за інформацією “Лівого берега” Яценюк і Турчинов розглядають варіант самостійного походу на вибори без Тимошенко. І з нову ж таки, з ними в такому випадку піде немала частина нинішніх членів “Батьківщини”.
Ще одним питанням є те, яким буде похід на вибори УДАРу та президентської “Солідарності”. Чи підуть ці сили на вибори, чи Порошенко використає лише УДАР? Якщо ні, то чи будуть перебіжчики із “Батьківщини” в списках “Солідарності”? Також зауважимо, що нині дуже сприятливий час для потрапляння в новий парламент партій Ляшка та Гриценка. У першого нині загалом зоряний час. А ще не забуваймо про популярність олігарха Ігоря Коломойського, в якого немає часу на будівництво нового політпроекту, але він може підтримати вже існуючі. Сам олігарх вже давно підтримує Тігіпка.
Вже зараз розпочинається справжня боротьба за “місце під куполом”. І ця виборча кампанія обіцяє бути дуже брудною. І все це під час війни. Незрозуміло, що до жовтня буде із Донбасом. Крим точно не голосуватиме. Малоймовірно те, що нинішній парламент ще зможе змінити виборче законодавство, тож повністю пропорційної системи із відкритими списками, найімовірніше не буде. А мажоритарна знову дає шанс “грошовим мішкам”.

“Куля в лоб”

Загалом зазначимо, що ці вибори можна було провести зовсім по-іншому. Вони потрібні, але в ситуації, коли на Донбасі щодня гинуть наші вояки, країні потрібна якщо не повна консолідація зусиль, то хоча б якась спільна позиція.
Але у виборчий процес, поки ще неофіційний, ми входимо зі скандалом. Тому знову повертаємось до ситуації із відставкою Яценюка. “В уряду зараз немає відповіді на питання: чим платити зарплату? Чим мені завтра вранці заправити БТРи? Як заплатити сім’ям людей, які загинули? Звідки? З яких грошей? Як утримувати армію і збройні сили?”, – заявив Арсеній Яценюк у парламенті.
І тепер так склалось, що вся повнота влади в країні принаймні на деякий час зосереджена в Петра Порошенка. Фактично він залишився єдиним, хто відповідає за ситуацію, коли йде війна. Побачимо, як він цим розпорядиться. Адже т.в.о прем’єра Володимир Гройсман – це людина Президента. Тож тепер гарантові не вийде перекидувати брудну роботу на когось іншого. А в експертному середовищі є і така думка, що саме через це Яценюк пішов.
“Як на мене, Яценюк подав у відставку, правильно зробив, тому, що не дають працювати, бо не голосують пропозиції уряду у Верховній Рад, і якого..., він має ці три місяці ставати цапом-відбувайлом, а разом з ним партія “Батьківщина”, а УДАР, “Свобода”, ніби не “придєлах” та займаються виборчою кампанією, як завжди популістською, тому вже і не голосують за зменшення витрат бюджету на лікарів, вчителів, на користь армії. Це ж для виборів не зовсім добре. Одним словом, ведуть нечистоплотну політичну гру.
Нині дуже сприятливий час для потрапляння в новий парламент партій Ляшка та Гриценка
Тепер Порошенко і Ко (УДАР, “ Свобода”) мають можливість показати громадянам України, як будуть керувати після дочасних виборів ВР, якщо зможуть створити так звану пропрезидентську більшість. Будь ласка, є три місяці, покажіть, що будете робити і що плануєте робити, а оцінку отримаєте на виборах. Хоча, більшість у парламенті має бути не пропрезидентська, а продержавницька!”, – написав у Facebook Віталій Бала, політолог, директор Агентства моделювання ситуацій.
Тим часом серед “ударівців” вже почалася “травля” Яценюка. Розуміємо, що потрібно здобувати бали до виборів, а нині, незважаючи на різні оцінки вчинку Арсенія Петровича, він став сильним конкурентом для усіх. 
“Ми вважаємо, що крок Яценюка – це емоції і він повинен працювати, принаймні до формування нового складу уряду, а новий склад буде сформований після дострокових парламентських виборів, коли буде нова коаліція, яка і запропонує нового очільника Кабміну. А на сьогодні Яценюк має виконувати обов’язки прем’єра. Це не його право – це його обов’язок”, – заявив журналістам у п’ятницю Віталій Ковальчук, голова фракції УДАР.
Загалом же, виглядає так, що політичні розбірки між основним гравцями лише набирають обертів. “Хочу публічно закликати “Батьківщину”, УДАР та “Свободу”, припинити публічні розбірки між собою. В нас йде війна на сході країни і ми повинні діяти єдиним фронтом, зокрема бюджетно забезпечувати потреби армії, а не воювати між собою на радість ворогу. По-друге, до сьогоднішнього дня я позитивно ставився до діяльності Яценюка на посаді прем’єр-міністра. Хоча й було серйозне запізнення з початком структурних реформ, прем’єр особисто сприяв макроекономічній і фінансовій стабілізації ситуації в країні. Він один з небагатьох членів уряду, хто заслуговував позитивної оцінки за свою діяльність. До вчорашнього дня...
Так, він має повне юридичне право на відставку. По-людськи я його дуже розумію у зв’язку з небажанням парламенту голосувати за бюджетні зміни, необхідні для фінансування армії. І солідарний з ним у гнівній критиці парламентського популізму. Але в умовах війни заява про відставку з посади прем’єра – це все одно, що втеча з поля бою. Не вийшло камікадзе з Арсенія Петровича. Він катапультувався з урядового літака, який потрапив у складну ситуацію, і частково втратив керування. А інші залишилися в цьому літаку і повинні боротися за відновлення керованості і за фінансування армії. Ось так один день і одне рішення можуть перекреслити півроку позитивної і досить ефективної діяльності”, – написав у Facebook політолог Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу “Пента”.
Експерт також додав, що  від ряду дипломатів з країн ЄС почув неприємну оцінку сьогоднішніх подій і аналогію з подіями осені 2005 року, а повторення таких помилок є рівносильним військовій поразці.
Нині нам усім потрібно набратись терпіння. А нинішній владі пам’ятати, що терпіння народу не безмежне, як це було із Януковичем.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8324 / 1.69MB / SQL:{query_count}