День перед вибором

На сході людей залякують не йти на дільниці, а на Львівщині очікують черги. На усунення проблем залишається одна доба

У день голосування на Донбасі зможуть відкритися менше половини створених комісій. До п’ятниці терористам вдалося заблокувати роботу 20 ОВК із 34, що були створені у Луганській та Донецькій областях.

Подайте голос

“Вчора (у четвер – “Пош­та”) під вечір було частково або повністю заблоковано ОВК №41 і №44 у місті Донецьк. Таким чином у Донецьку з існуючих та створених п’яти ОВК представниками так званої Донецької народної республіки заблоковано всі дільниці. Сумарно у Донецькій області з 22 створених ОВК частково або повністю заблоковано роботу 12”, – заявив прес-секретар Центральної виборчої комісії Костянтин Хівренко. Що ж до Луганщини, то за даними ЦВК, до п’ятниці заблокованими виявилися 8 із 12 окружних дільниць.

фото: amerikiskhma.com
От і виходить, що більша частина Донбасу навряд чи зможе голосувати. Інша справа – чи мають за кого. Втім, прогнози ЦВК відрізняються від даних, які в інтерв’ю газеті Der Tagesspiegel озвучив виконувач обов’язків міністра закордонних справ Андрій Дещиця. Урядовець впевнений, що сумарно у Луганській та Донецькій областях проголосувати не зможуть менше 10% людей, а це не такий вже й великий відсоток, принаймні для того, аби поставити під сумнів легітимність виборів…
Поза тим східні області – це ключова проблема першого туру. Ситуація там щодень стає гіршою. Окрім того, що деякі кандидати відкрито закликають своїх представників у комісіях виходити з їх складу, так ще бойовики залякують тих, хто хоче залишитися. 
“На жаль, ситуація погіршується навіть не з кожним днем, а з кожною годиною. Представники так званої Донецької народної республіки здійснили напад на більшу частину окружних виборчих комісій у Донецьку та Макіївці. Вони вилучають техніку, палять передвиборні матеріали”, – заявляють у Донецькій обласній організації Комітету виборців України. Там же уточнюють, що через це багато членів комісій просто відмовляються працювати.

Страхи й надії ДНР

У п’ятницю в Донецьку навіть поширювали листівки, в яких закликали відпускати людей по домах, оскільки на території області оголосили воєнний стан і скоро туди вводитимуть війська. 
У Службі безпеки України це спростовують. Керівник СБУ Валентин Наливайченко запевнює,  що у день виборів на території країни воєнних операцій проводити не будуть: “Наше завдання – забезпечити безпеку, миролюбний, прозорий шлях для всіх українців, аби вони могли проголосувати”. Інша справа – бойовики-сепаратисти. Ті навпаки – оголошують мобілізацію.
У п’ятницю терористи із ДНР відкрили “призовні пункти”, на які мають з’явитися чоловіки віком від 19 до 40 років. Лідери Луганської народної республіки пішли ще далі, підписавши наказ про введення воєнного стану… У той же час Павло Губарєв, який представляє один із кланів сепаратистів, провів перший з’їзд партії “Новоросія”. 

фото: twitter.com/ukrpravda.news
Він упевнений, що сепаратистам от-от вдасться захопити й інші області Південно-Східної України, зокрема Харківську, Херсонську, Дніпропетровську, Миколаївську та Запорізьку. “Щойно ми вирішимо питання зі Слов’янськом, ми підемо відвойовувати інші наші території. Ключ до Донбасу – це Ахметов. Він пручається, але це останні його судоми!”, – переконаний Губарєв.
Цікаво, що у Москві з’явилися заклики до Путіна визнати донбаські псевдореспубліки. “Враховуючи волевиявлення жителів Донецької та Луганської областей України, просити президента Російської Федерації Путіна В.В. визнати Донецьку народну республіку і Луганську народну республіку як суверенні й незалежні держави”, – цитує телеканал “Дождь” лист депутатів муніципальних зборів Пресненського району Москви. Сам російський президент учора під час Петербурзького міжнародного економічного форуму заявив, що попри все Росія буде готова до діалогу із новим керівництвом України.
“Зараз будуть відбуватися вибори президента України. Не знаю в курсі ви чи ні, але строго кажучи за чинною Конституцією його не можна обирати, бо є президент Янукович, який не відсторонений у конституційний спосіб від влади. Там всього чотири способи відсторонення: смерть – і я вважаю, що його, звичайно, хотіли знищити; друге – хвороба, яка не дає можливості виконувати обов’язки, третя – імпічмент, який не був проведений відповідно до Конституції. І четверте – особиста відставка, нічого цього зроблено не було. І за Конституцією – він діючий президент”, – вважає Путін. “Але ми теж хочемо, щоб врешті-решт настало хоч якесь заспокоєння. І ми з повагою поставимося до вибору українського народу”, – додав президент.
Втім, він упевнений, що нинішній українській владі “набагато розумніше було б провести референдум, прийняти нову Конституцію і на її основі обрати парламент та президента”.

Багато цифр, мало рук

На Львівщині усе значно спокійніше, ніж у двох східних областях, однак за два місяці кампанії теж не вдалося вирішити усі проблеми. Головна з них сьогодні – брак людей у дільничних виборчих комісіях, що вплине як на швидкість голосування (можливі черги), так і на якість підрахунку голосів.
“Цього року і дільничні, і окружні комісії формувалися у стислі строки, тому це внесло свої корективи у виборчу кампанію… Попри те, що ОВК були сформовані ще 14 квітня, зміни у складі відбуваються ще й досі”, – розповідає спостерігач Громадянської мережі ОПОРА Наталія Радиш. Вона згадує, що бували й випадки, коли кандидати або їх довірені особи вносили до складів дільниць персон, які просто не бажали там бути.
Ще одна проблема – спроби комуністів позабирати із дільниць своїх представників. Їх лідер, який заявив, що знімається із виборчих перегонів (втім, нагадаємо, його прізвище все одно буде в бюлетені), закликає своїх представників у ДВК виходити зі складу комісій. “Найбільше це проявлялося у №128 окрузі (центр – місто Стрий). На етапі спостереження ми бачили написані заяви членів ДВК про те, що вони не хочуть виконувати свої обов’язки… Я не знаю, чи прийняті ці заяви, але люди їх масово пишуть. Щодо інших кандидатів, які заявили про своє зняття з виборів, то таких випадків не було”, – уточнює експерт.
Деякі політичні сили, які за два місяці бачили безрезультатність цих виборів, готували платформу для подальших виборів до парламенту
До речі, за словами Наталії Радиш, відмова членів дільничних виборчих комісій виконувати свої обов’язки хоч безпосередньо й не карається законодавством, та може бути складом злочину, передбаченим кримінальним кодексом (йдеться про перешкоджання виборцю у здійсненні його прав).
Загалом у п’ятницю-суботу дільницям у Львівській області мали знайти ще близько 5 000 членів. Для 545 великих дільниць слід було додати ще по шість осіб, а на 672 середні – хоча б по три. “Відтак, зважаючи на те, що у суботу, 24 травня, у багатьох комісіях ще доукомплектовуватимуть склади, не можна виключати й того, що в день голосування на багатьох ДВК просто не знатимуть кількісного і персонального складу дільниці”, – прогнозує Радиш.
Одна із особливостей цієї кампанії, впевнені в ОПОРІ, це підготовка партій до парламентських виборів. “Специфікою цієї кампанії є прихована підготовка до наступних парламентських виборів. Деякі політичні сили, які за два місяці бачили безрезультатність цих виборів, готували платформу для подальших виборів до парламенту. Така особливість більш характерна саме для західних областей, тому що в нас є політичні сили, які пройшли на попередніх виборах до парламенту і сьогодні через низький рейтинг розуміють, що їм потрібно щось робити, щось змінювати і готуватися вже зараз”, – розповідає експерт ОПОРИ Андрій Дутчак.
Про це, до речі, може свідчити й те, що із 21 кандидата в президенти активними на Львівщині були всього семеро. Чи їм віддячить Львівщина – побачимо завтра. Сьогодні ж усім виборцям та кандидатам залишається набратися спокою, аби вже завтра із холодним розумом піти голосувати.
 Довідка                  а
Від часу проведення попередніх виборів президента до реєстру виборців внесли близько 750 000 змін. Йдеться про 103 тисячі нових виборців, тих, кому виповнилося вісімнадцять років, окрім них це ще 130 тисяч осіб, які померли, відтак їх виключили із державного реєстру виборців.
За словами начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців Львівської облдержадміністрації Федора Алєйнікова, 113 694 виборців виявили бажання тимчасово змінити місце голосування. Із них трішки менше половини – 5,8 тисяч – це члени дільничних виборчих комісій, які не включені до списку виборців за місцем їхньої роботи. Ще 368 осіб – є вихідцями із АР Крим, а близько 450 – із південно-східних областей. 
Втім, щодо останніх, то це, як каже Федір Алєйніков, не ті, кого зараз називають переселенцями, а в основному люди, які працюють на території Львівщини або просто прибули сюди до своїх родин.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8338 / 1.63MB / SQL:{query_count}