Інтрига другого туру

За кілька днів до дня виборів соціологи зафіксували зміни в рейтингу кандидатів на пост президента

фото: sbs.com.au
Якщо з першим місцем усе більш-менш зрозуміло, то з варіантами на другий тур ще можуть виникнути сюрпризи.
Як і раніше, найбільшу підтримку серед українців має Петро Порошенко. Серед тих, хто визначився із уподобаннями, за нього хочуть проголосувати 44,6% виборців. А як показує дослідження Центру Разумкова та фонду “Демократичні ініціативи”, різниця між голосами за трьох наступних кандидатів – у межах похибки. 
Так, за Юлію Тимошенко в першому турі готові проголосувати 8,4%, за Анатолія Гриценка (який несподівано став третім) – 7,5%, а за Сергія Тігіпка – 7,0%. Далі йдуть Олег Ляшко із 5,4% та Петро Симоненко із 3,1% голосів. Останній, нагадаємо, як і Олександр Клименко та Зорян Шкіряк, заявив, що знімає свою кандидатуру з виборів – вони, мовляв, нелегітимні.
Аби з’явилися підстави піддати сумніву їх результати, Компартія ініціює вихід зі складу окружних виборчих комісій усіх своїх членів. “Сьогодні Симоненко й Ко перейшли всі межі. Вони хочуть зірвати вибори та вкрасти у нас країну. Просто зараз на Дніпропетровщині почався масовий вихід “комі” з виборчих комісій”, – написав на своїй сторінці у мережі Facebook заступник Дніпропетровської облдержадміністрації Борис Філатов.
Цікаво, що якби не проблеми в східних областях, ці вибори, на думку експертів, могли би пройти з рекордною явкою. “Вважаю, що на вибори прийде 70% виборців”, – сказав голова Комітету виборців України Олександр Черненко. Він переконаний, що в багатьох регіонах явка виборців буде значно вищою, ніж у попередні роки. Дослідження Центру Разумкова та “Демократичних ініціатив” показує, що зараз взяти участь у виборах хочуть 79% українців. Втім одна справа – дивитися на загальну картину, інша – на деталі. Як розповіла “Пошті” Ірина Бекешкіна, щонайменше половина жителів Донбасу не хоче йти на вибори, бо у них нема свого кандидата.
До речі, це найпоширеніше пояснення відмови йти голосувати. “Нема кандидата”, – кажуть 51,2% із тих, хто не піде на вибори. Ще 17,8% не підуть на дільниці, бо не вірять, що голосування проходитиме чесно, а 11,6% пояснюють відмову тим, що не вірять у зміни. Але цікавою є ще одна цифра: 11,3% із тих, хто не піде голосувати 25 травня, кажуть, що їх регіон – це вже не Україна…
Половина жителів Донбасу не пішла би на вибори, навіть якби там були найідеальніші умови
Ірина Бекешкіна, директор фонду “Демократичні ініціативи”, – про кандидата сходу, “Меморандум порозуміння і миру” та голосування на Донбасі
– У свіжому опитуванні “Демократичних ініціатив” є одна цікава цифра: одинадцять відсотків із тих, хто каже, що не піде на вибори, пояснюють це тим, що їх регіон не входить до складу України… Йдеться передусім про жителів східних областей?
– Так, але оскільки ці цифри стосуються не всього населення, а лише тих, хто не збирається йти на вибори, то в абсолютних показниках виходить не така вже й велика кількість.
– Як можуть позначитися на результатах виборів зриви роботи окружкомів, російські навчання поблизу кордонів, заклики сепаратистів?
– Насамперед це може позначитися на тому, чи будуть там вибори взагалі. Принаймні вже зараз можемо спрогнозувати, що на багатьох дільницях їх буде зірвано. Окрім того, навіть якби там були найідеальніші умови для проведення виборів, все одно половина жителів Донбасу не пішла би на них – там нема свого кандидата. Все-таки це головна причина того, що в тому регіоні не йдуть голосувати. Але чи зможе друга половина проголосувати – це питання. Їй можуть не дати це зробити…
– Є ж кілька кандидатів, які чітко асоціюються з Партією регіонів! Чому вони не популярні на сході?
– Ну, асоціації з Партією регіонів не мають великого значення. Зверніть увагу на регіональний розподіл, для прикладу, на Добкіна. Він абсолютно не котирується на сході. Він хоч і “регіонал”, але абсолютно не має там підтримки. Єдине, завдяки чому в нього відносний рейтинг, це Харківська область, у якій він свій… Якщо хтось думає, що для результату достатньо сказати, що партія підтримала кандидата, то це не так. До речі, підтримка Партії регіонів також зараз знизилась у східних областях (за нашими останніми опитуваннями – до п’яти відсот­ків). Партію не підтримують зараз, то чого Добкіна будуть?
– Як позначиться на результатах виборів те, що маємо трьох кандидатів, які закликали не голосувати за них, хоча їх прізвища будуть у бюлетенях? Голоси, які могли взяти Зорян Шкіряк, Петро Симоненко й Олександр Клименко, комусь відійдуть?
– Ні, нікому. Погляньте на результати нашого опитування, особливо на східний регіон: там лідери взагалі мають по вісім – дев’ять відсотків. До прикладу, Симоненко свій рейтинг на Донбасі зберіг. Якби він висувався, то за нього проголосувало б десять відсотків, але в цілому по країні – до трьох – чотирьох. Але ж зрозуміло, чому він не захотів брати участі у виборах: комуністи роблять усе для того, щоби вибори й нова влада були визнані нелегітимними. А якщо він бере участь у виборах, це означає, що він їх визнає. При цьому отримує результат, близький до прохідного бар’єра або й нижчий, на виборах до Верховної Ради. Навіщо це йому?
– Зважаючи на спроби включення до “Меморандуму порозуміння і миру”, який у вівторок прийняла Верховна Рада, пунктів про позаблоковість і “регіональні” мови, можна говорити про те, що влада задобрює вихідців зі сходу. Це ефективна стратегія? Не вийде так, що вона навпаки втратить прихильників із центру та заходу, де такі питання не дуже популярні?
– Очевидно, що є намагання задобрити, але наскільки це буде успішним – невідомо. Партія регіонів ніколи не знімала своїх стандартів щодо мови, але якщо впав рейтинг, то це через мову? Навряд чи такі дії можуть сильно налякати виборців із заходу. Там теж є російськомовні, хоча їх і не так багато. Але не думаю, що цей меморандум щось змінить. Я маю на увазі вплив на рейтинги, вибори і взагалі на ставлення людей. Це добре як старт для перемовин між елітами, тими, хто може щось зробити. Між ними почалися незгоди, і це вже добре, але для населення це поки нічого не змінює.
– На вашу думку, чи можливе нормальне проведення голосування на сході?
– Передусім варто відрізняти Донбас і схід, особливо Дніпропетровську та Запорізьку області, громадська думка в яких усе більше наближається до центру. А Донбас зараз є особливим регіоном, який зовсім відрізняється від решти України. Чесно кажучи, нічого оптимістичного в цьому поки не бачу.
Розмовляв Назарій Тузяк
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8130 / 1.59MB / SQL:{query_count}