Парламентський колапс

Друга сесія парламенту сьомого скликання досі не відкрилася. Опозиція, блокуючи президію і трибуну ВРУ, вимагає від більшості персонального голосування

Друга сесія парламенту сьомого скликання досі не відкрилася. Опозиція, блокуючи президію і трибуну ВРУ, вимагає від більшості персонального голосування

Парламентська криза для України – явище не нове. Тому нинішнє блокування роботи ВРУ трьома опозиційними фракціями не треба сприймати як щось надзвичайне. Опозиція має довести, що здатна впливати на вирішення хоча б якихось питань. Показово, що опозиціонери пішли на жорсткий конфлікт через проблему особистого голосування, а не через інші, навіть важливіші, власні передвиборчі обіцянки, такі як звільнення із в’язниці своїх лідерів, відставка уряду, імпічмент Президента.

Зрозуміло, що для вирішення важливіших питань нині в опозиціонерів не вистачить ресурсів. Та навіть проблема “кнопкодавства” демонструє: позиції парламентської більшості у стінах ВРУ нині є не такими вже й непорушними. 

Нічна варта

Друга сесія нинішнього парламенту, відповідно до календарного плану, мала відкритись у вівторок, 5 лютого. Та саме питання особистого голосування стало каменем спотикання. І три опозиційні фракції заблокували президію та трибуну парламенту, не дозволивши відкрити другу сесію. Вони розвісили плакати з такими написами: “Рада гниє із Рибака” (до вчорашнього ранку цей плакат зник), “Кнопкодавам – ні!”, “Депутате! Ходи на роботу!”.

Опозиціонери вимагають ввести в дію “сенсорну кнопку” або ж голосувати підняттям рук чи за допомогою бюлетенів. Та парламентська більшість не погоджується на це. “Регіонали”, зокрема і спікер Володимир Рибак, почали говорити про необхідність впровадження нової електронної системи для голосування “Рада-4”, а на це потрібен не один місяць і немалі кошти (за словами опозиції, 15 мільйонів гривень). Парламентські фракції так ні про що й не домовились ані у вівторок, ані вчора. 

Цікаво, що, на відміну від першої сесії нинішнього парламенту, коли головними нюзмейкерами були “свободівці”, цього разу першість вирішили захопити депутати з партії Кличка. Близько 20 представників УДАРу ніч із вівторка на середу провели у сесійні залі ВРУ. Зранку до них приєдналися депутати від “Батьківщини” та “Свободи”.

Нинішньої ночі “ударівці” обіцяли знову залишитись у Раді. Загалом опозиціонери запевняють, що не припинять блокувати ВР, доки не досягнуть персонального голосування усіма депутатами. 

 Чи буде  мирова?

Учора на спільному брифінгу опозиційних лідерів голова фракції “Батьківщина” Арсеній Яценюк повідомив, що Партія регіонів запропонувала підписати меморандум про взаємопорозуміння і подальшу роботу в стінах Верховної Ради. “Це дуже цікава пропозиція – усоте підписати меморандум про необхідність виконання української Конституції”, – цитує слова Яценюка “Українська правда”.

“Ми знову обговорювали питання персонального голосування. І, що цікаво, представники Партії регіонів заявляють про готовність голосувати персонально. Але вони лукавлять, бо сенсорну кнопку запроваджувати не хочуть. Пропонують підписати якісь меморандуми і модернізовувати систему “Рада”, говорять уже про “Раду-4”. Це все відмовки”, – заявив учора і Віталій Кличко.

Варто зазначити, що “регіонали” пропонують опозиції упродовж 30 календарних днів із дня підписання меморандуму підготувати законопроект про внесення змін до ВРУ щодо уточнення способів фіксації результатів голосування народних депутатів Украї­ни на пленарних засіданнях ВРУ, уточнення прав головуючого на пленарному засіданні ВРУ (зокрема, надання права блокувати персональні електронні картки нардепів, які, за даними письмової і електронної реєстрації, відсутні на пленарному засіданні), а також про відведення вівторка і четверга тижня, впродовж якого проводяться пленарні засідання.

Зауважимо, що вчора після 14 години у сесійній залі біля трибуни залишилося лише близько десяти депутатів фракції УДАР. А от працівників ЗМІ апарат Ради змусив покинути ложу преси.

Сьогодні у спікера Володимира Рибака має відбутися чергове засідання лідерів депутатських фракцій, на якому можуть вирішити, блокуватиме опозиція роботу ВРУ і надалі чи досягнуть домовленості.

Також зазначимо, що нині в Україну приїжджає Штефан Фюле, єврокомісар із питань розширення та європейської політики сусідства. Він зустрінеться із Президентом, прем’єром, спікером, а також представниками опозиції. Нагадаємо, що на 7 лютого була запланована участь Фюле у сесії ВРУ. На ній мали бути присутніми представники дипломатичних місій в Україні. 

Хто кого боїться?

Цього разу депутатам вдалося уникнути бійок, а це може свідчити про те, що парламентській більшості сесійна зала поки просто не потрібна. На думку експертів, за потреби, якщо домовленостей не досягнуть швидше, представники Партії регіонів вдадуться до силового розблокування трибуни ВРУ. Про таку можливість учора згадав і лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. Ще у вівторок він говорив: “Раду розблокують інтелектом”. 

“Не думаю, що найкращий метод – влаштовувати бійню в сесійній залі за участю чемпіона світу з боксу. Ми, звичайно, можемо до цього вдатися, але це крайні заходи. Думаю, така картинка зацікавить багато медіа”, – зазначив учора Олександр Єфремов, інформує УНІАН.

Водночас він сумнівається, що ВРУ запрацює сьогодні. До речі, спікер В. Рибак прогнозує, що ВРУ розпочне роботу 19 лютого. 

Опозиціонери також заявили про свою готовність до силового протистояння. Окрім того, вони нагадали, що зібрали необхідну кількість підписів для початку процедури відставки спікера Володимира Рибака (через відмову того підписувати розпорядження про скликання позачергового засідання парламенту). Зазначимо, сам спікер казав: депутатам ще потрібно проголосувати за його звільнення. 

Нині деякі опозиціонери зауважують і те, що якщо сесія не відкриється упродовж 30 днів, Президент зможе розпустити ВРУ. Та тут варто розуміти (про це говорять усі експерти), що Віктор Янукович, не піде на такий крок. Та й не відомо, чи блокуватиме парламентську трибуну упродовж 30 днів опозиція. 

У цій ситуації дивує те, що Арсеній Яценюк і Олег Тягнибок говорять про непотрібність чергування у Раді вночі, і про те, що “регіонали” нібито не скличуть на розблокування своїх депутатів. Така впевненість може бути ознакою або домовленостей, або небажання йти до кінця. Загалом потрібно наголосити: розпочавши такий протест, опозиція нині має довести свою послідовність.  

КОМЕНТАРІ
Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу "Пента": Олександр Солонтай, політолог, експерт Інституту політичної освіти:
- Такі конфлікти відбуваються вже не вперше, і навіть в рамках роботи нинішньої Ради. Нині питання в тому, наскільки довго триватиме це блокування. На мій погляд, довготривале блокування може піти не на користь як владі, так і опозиції. Та цього разу не виключаю, що така ситуація може затягнутися й увійти в "політичний клінч". Проте можуть домовитися й уже завтра (7 лютого - "Пошта"). Приїзд в Україну єврокомісара Штефана Фюле може стати тим чинником, що сприятиме розблокуванню парламенту.Так чи інакше, розблокування можливе лише завдяки досягненню компромісу. Нинішній депутатський корпус, з одного боку, є достатньо конфліктним, а з іншого боку - ми вже неодноразово бачили, що депутати від влади та від опозиції можуть домовлятися. Тож можна сподіватися, що через певний час опозиція і парламентська більшість домовляться, досягнуть хоча б відносного компромісу. Деякий час Рада працюватиме у більш-менш робочому режимі, але лихоманитиме ВРУ і далі. Така вже її доля...Щодо дострокових парламентських виборів, про можливість яких нині говорять, на мій погляд, якщо вони і відбудуться, то лише після президентських. Проведення дострокових виборів до ВРУ зараз не в інтересах президента. А тільки він може розпустити нинішній парламент. Ніякого автоматичного розпуску статися не може.  - Доки політики з'ясовуватимуть стосунки усередині парламенту, опозиція не буде ефективною. Тільки якщо вони вийдуть на вулицю і знову з'єднаються з народом (від якого трохи відірвалися) та будуть разом із людьми порушувати важливі суспільні питання, блокування роботи парламенту як елемент загальних дій стане ефективним. Тоді це буде реальна політика. А від нинішніх дій опозиції користі не буде нікому.Саме по собі блокування парламенту не є ефективним. Щойно владі для певних законодавчих ініціатив буде потрібен парламент, більшість його одразу ж розблокує. А поки це питання для більшості є не дуже принциповим, тому вона може дозволити ситуації тривати дуже довго.Загалом опозиція правильно робить, що порушує питання особистого голосування. Але треба усвідомлювати: лише це питання широкої підтримки суспільства не матиме. Паралельно потрібно порушувати важливі проблеми, які турбують людей.Жодні дострокові вибори до ВРУ є неможливими в найближчий час. А от домовленості між обома таборами - це реальність. Паралельно до зовнішньої картинки відбувається внутрішній торг.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8078 / 1.65MB / SQL:{query_count}