В очікуванні третьої сили

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, про шанси опозиції, появу третьої сили та технології, які будуть застосовані на парламентських виборах-2012

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, про шанси опозиції, появу третьої сили та технології, які будуть застосовані на парламентських виборах-2012

На парламентських виборах, що відбудуться в останню неділю жовтня, виборці навряд чи побачать нові обличчя. Брак політичної волі, як у провладної партії, так і в опозиційних сил призводить до консервації політичної ситуації. Тому в таких умовах народитися альтернативній силі фактично неможливо. Залишається покладатися на свідомість громадян, які розберуться в політичному асорті і зроблять правильний вибір. Нині  варіантів того, як домовляться опозиціонери, – декілька. Про найоптимальніші варіанти об’єднання опозиції “Пошті” розповів директор Інституту трансформації, економіст та політолог Олег Соскін. Він також окреслив можливі технології, що будуть застосовані під час виборчої кампанії.

– Останнім часом опозиційні сили в Україні заговорили про те, що до об’єднання залишилося зовсім небагато і успіх у формуванні єдиного списку та розподілу мажоритарних округів гарантовано. Як Ви оцінюєте ці заяви і шанси реалізувати політичні обіцянки?

– Не можна все зводити до якоїсь єдиної, немов світло у віконечку, опозиції. Є ВО “Батьківщина”, є “Фронт змін” і ВО “Свобода”. Це три члени Комітету опору диктатурі (КОД). Якщо “Фронт змін” вирішить саморозпуститися і об’єднатися із “Батьківщиною”, то це й буде максимальний результат, який міг дати КОД. Таким чином сформується потужна політична сила, що буде адекватно опонувати іншій кланово-корпоративній політичній силі, яка представляє єнакіївську групу. Арсенію Яценюку треба розпустити свою партію, влитися в “Батьківщину” і стати її лідером. Якщо це станеться, то в країні залишаться дві потужні політичні сили – “Батьківщина” і Партія регіонів, які будуть змагатися у відкритому протиборстві. Суспільство від цього лише виграє.

– Що буде далі?

– Почнеться етап розвитку – з’явиться третя сила. Якщо є дві сили, що представляють кланово-корпоративні групи, то має бути  ще й сила, що представляє середній клас, і виступає за формування моделі народного дому. Це те, що вже побудували скандинави, Австрія, Швейцарія. Це модель народного капіталізму. Якщо знайдуться такі партії, які стануть на позиції цієї моделі народної опозиції, вони не будуть представниками фінансово-корпоративних монстрів, це буде нова конфігурація політичної моделі в Україні.

– Хто може представляти сьогодні ці політичні сили?

– Потенційно це може бути партія Анатолія Гриценка. Можливо, він поки що не може цього усвідомити, але він, як людина ліберального напряму органічно це розуміє і підтримує. Це може бути УДАР Віталія Кличка. Вони обоє належать до тієї категорії політиків, які зробили себе самі, вони не є служками великого капіталу і не представляють його. Вони й не хочуть бути його представниками, а прагнуть іншого. І це інше якраз і є моделлю народного капіталізму, народного дому і народної опозиції.

Дуже важливо, щоб до цього долучилася ВО “Свобода”. Якби взяти УДАР, “Свободу”, “Громадянську позицію” і Українську національну консервативну партію, ми б отримали ядро народної опозиції. Це були б нові люди, які не несуть відповідальності за минуле і той жахливий стан речей, який нині є в Україні. 

Для цього є великі шанси. Якби це сталося, то можна б було висунути єдиний список мажоритарників. Бо зрозуміло, що “Свобода” не зможе висунути єдиний список із “Батьківщиною”. Зрозуміло, що буде погано, коли в округах висуватимуть кандидатів від різних опозиційних партій, то буде самопоборення. Але, якщо буде сформована модель трьох сил – влади, опозиції і третьої сили, що уособлюватиме модель народного дому, тоді можна досягти певного компромісу з висування мажоритарних кандидатів.

– Які технології будуть застосовані на виборах, щоб роз’єднати опозицію?

– На Галичині задіяний механізм нищення однієї частини національної буржуазії іншою. Паразитична частина великої буржуазії, яка прийшла з донецького регіону хоче, щоб тут відбулося самознищення місцевої буржуазії після чого вони самі зайдуть у цей регіон.

Нині пануюча влада пов­ністю себе дискредитувала. Те, що СБУ наїхала на соціологів за найкращими сталінськими стандартами, робилося для того, щоб не було реальної соціології, бо нині Віктор Янукович і Партія регіонів має 8%. Вони знають, що вони програли вибори і чесно виграти вони не зможуть. Тому вони вже готуються до фальсифікацій. Щоб прикрити фальсифікацію їм потрібні продажні соціологи. Тому нині вони шукають соціологічні цент­ри, які показуватимуть динаміку їхнього зростання. Вони розуміють, що їм необхідно вдаватися до фальсифікації та силових методів, як то залякування. На Галичині їм треба, щоб місцеві бізнесові, фінансові групи між собою почали битися. Такі зіткнення будуть робитися у різних регіонах і на різних рівнях. Буде велика небезпека, якщо західноукраїнський бізнес на це поведеться.

Друга технологія, що буде застосовуватися – це принцип батога і пряника. Тобто, якщо ти проти нас – ми тебе знищимо, а якщо ти з нами, якщо ти продався, якщо ти Юда – то ти наш!

Також застосовуватиметься фальсифікація виборів через підкуп членів комісій та інші відомі технології – каруселі, заміна протоколів, залякування.

У мене взагалі складається враження, що сьогодні штаб, який працював на виборах Лукашенка в Білорусі переїхав в Україну.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7865 / 1.59MB / SQL:{query_count}