Бунтівний інтернет

На вашу думку, причина закриття файлообмінника ex.ua – політична чи кримінальна? 

На вашу думку, причина закриття файлообмінника ex.ua – політична чи кримінальна? 

Закриття файлообмінника ex.ua спровокувало мало не революцію в українському інтернеті, адже міліція в одну мить позбавила простих українців можливості дивитися фільми, слухати музику та обмінюватися файлами як у справах, так і для приватного користування. Усе це під приводом боротьби з піратським продуктом. 

Закриття ресурсу деякі українці сприйняли як особистий виклик влади і приєдналися до атак на владні сайти. За кілька днів після порушення справи відступати назад почала й міліція, яка закрила сайт, а потім фактично відновила його роботу, адже “підмазатися” там ніде, бо ex.ua – це лише майдачник, який дає технічну можливість ділитися інформацією, контролювати яку оперативно неможливо. 

З іншого боку, кожен користувач має право ділитися один з одним чим завгодно. Справжню причину закриття файлообмінника, можливо, ми колись таки дізнаємося. 

Сьогодні “Пошта” запитує у читачів, яка, на їхню думку, причина закриття файлообмінника ex.ua – політична чи кримінальна? 

Дмитро Гудима, адвокат, координатор ГО "Гармонія та порядок":

Михайло Картрук, ІТ-спеціаліст:

- Підстави були знайдені у площині кримінального права. А от щодо причин, то вони можуть бути як політичними, так і економічними (наприклад, примус до продажу сервісу), та й інші теж цілком можливі. Щодо масових атак, то мені не відомі їхні механізми. Якщо це були масові відвідини сайтів, коли у відповідний рядок вводилися адреси певних ресурсів, то встановити незаконність дій складно, оскільки кожен такий відвідувач завжди стверджуватиме, що він просто "гуляв" інтернетом або цікавився діяльністю тих чи інших органів. Крім того, можна пробувати довести умисел всіх, хто "правильно" заходив на сайт, на виведення його з ладу. Доказами можуть бути повідомлення на форумах, переписки тощо. Але це складний і сумнівний шлях, бо на форумах людина багато чого може писати і не зобов'язана писати правду. Тому істинні наміри так з'ясувати навряд чи вдасться. - Особисто я вважаю, що закриття файлообмінника ex.ua - це звичайна піар-акція. Тобто на фоні скандалу із закриттям подібного американського ресурсу (MegaUpload) вирішили покращити свій імідж. На кшталт того, що ми не гірші за американських колег. Зважаючи на те, скільки в інтернеті є подібних ресурсів (зокрема й в Україні), ось такий точковий удар нічого не змінить. З проблемою якщо боротися, то тільки глобально. Це можливо, але дуже і дуже важко. А теорію про те, що це була звичайна піар-акція, підтверджує те, що вже зараз ресурс працює. 

Богдан Юрочко, журналіст:

Ростислав Чайка, фахівець з інтернет-технологій:

- Щодо політичної чи кримінальної складової - у наскрізь корупційній країні, де кримінал і політика майже те саме, де просто немає поняття авторського права, адже навіть у райвідділках - контрафактний софт, боротьба з таким ресурсом може бути лише політичною акцією. Хоча, радше - зовнішньополітичною акцією. Може, так влада після Давосу хоче показати файну міну, мовляв: "Ну так, саджаємо опозиціонерів. Але ж і з піратством боремось!" А може, під шумок такого інформ­приводу, ну не знаю, вона хоче позносити дитячі садочки, передати всі церкви в руки МП, спалити архіви, а підприємства здати на брухт? Зараз слушний момент, адже ніхто б не рипнувся, бо всі дуже зайняті і ddosенням сайта президента. Ну а раптом це сама опозиція все підлаштувала, щоб показати всю кровожерність і людиноненависницьку суть антиукраїнського режиму. Хто знає? А втім, яка різниця?Достеменно відомо тільки одне - святе місце порожнім не буває. Придумають ще щось, краще і стійкіше до претензій. Он скільки плачу було після закриття infostore.org. І нічого, ex.ua його переплюнув у всьому - і у зручності, і в контенті, та ще й взяло до уваги його помилки. Не сумніваюсь, що найближчим часом з'явиться гідна заміна ex.ua, до якої нашим пильним інтернет-правоохоронцям буде ще важче придумати причину для закриття. Та й, зрештою, користуйтесь торентами!
- Важко сказати, які справді були мотиви, але думаю, було бажання якихось міліцейських чинів зробити піар-акцію з боротьби з нелегальним програмним забезпеченням, можливо, було бажання передати бізнес комусь іншому - це прибутковий бізнес. Думаю, сайт і далі буде працювати, а власники ех.ua будуть потихеньку зміщатися в бік авторського контенту. В них були плани зробити платний доступ і врегулювати питання з українськими правовласниками. Але головний результат цієї історії полягає в тому, що з'явилися організовані групи в соцмережах, які у випадку повторення схожих випадків, що обурюють інтернет-спільноту, наступного разу просто будуть блокувати інші сайти, зокрема місцеві.  

Олександра Тамкова, журналіст:

Сергій Трухімович, копірайтер:

- На мій погляд, істинна причина закриття - бізнесова. Адже це був найбільший файлообмінник в Україні, його відві­дували мільйони користувачів. Команда, яка обслуговувала й утримувала цей ресурс, звісно, працювала не на умовах благодійності. ex.ua, зокрема, отримував чималі прибутки з реклами. А бізнес-реалії у нашій державі  сьогодні добре відомі: якщо справа починає приносити гроші, рано чи пізно знаходяться люди з влади, які захочуть мати з неї зиск. Знайти привід, щоб "посунути" власника, маючи зв'язки у владі, не так уже й важко. У випадку з ex.ua вирішили поборотися з піратством за участю СБУ. Тож не здивуюся, якщо за деякий час в українському сегменті інтернету з'явиться аналогічний ресурс. Влада скаже, що піратство у нас непоборне, а тим часом гроші за його поширення рахуватимуть уже зовсім інші люди... - Він уже відкрився, до речі, хоча файли поки що не доступні. А причина, як на мене, фінансова, а вже потім її можна подати як кримінальну чи як політичну. Передусім хочу, щоб ви розуміли, що моя думка абсолютно суб'єктивна. Ресурс дуже популярний, відтак прибутки від реклами на ньому шалені. Вочевидь, щось не поділили. В Україні такий ресурс, попри те, що він порушує авторські права, закрити неможливо через прогалини в законодавстві.

Мар'яна Вербовська, журналіст:

Григорій Семенчук, поет:

- Думаю, мають місце обидві причини. Усім відомо, що завантаження фільмів із цього сервісу було порушенням авторських прав, тому цілком логічно, що його закрили. Зараз виникає запитання, чому закрили тільки цей сайт, якщо взялися чистити мережу? До слова, у всіх країнах Європи за перегляд піратських фільмів у мережі карають штрафами. Поштою надходить лист про те, що ви скачали такий-то фільм, заплатіть, будь ласка, певну суму. У нас же - ледь не луснули від гніву через те, що сайт закрили. Найкрасномовнішими були дії після закриття еx.ua. Коли сайти президента та МВС зависли, а за два дні йому  повернули життя, то стало цілком очевидно, що влада чудово вміє спілкуватися "по понятіях". Тоді як здоровий глузд каже, що дійсно слід прощатися з "піратами", а державним структурам слід задуматися над тим, щоб купити собі ліцензійний "Windows" і не економити на безпеці ну хоча б сайта глави держави.
- В Україні просто так нічого не відбувається. Якщо постанова про порушення кримінальної справи була ще в червні, то чому вилучили інформацію лише зараз? Значить якось домовлялись. А тепер, мабуть, дали команду "фас".

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8700 / 1.66MB / SQL:{query_count}