Військовий кавоман

2010-й рік на Львівщині можуть проголосити роком Юрія Кульчицького

2010-й рік на Львівщині можуть проголосити роком Юрія Кульчицького

Таку пропозицію внесла на розгляд сесії Львівської обласної ради депутатська комісія з питань культури, духовного відродження, ЗМІ та туризму.

- До нас із такою ініціативою звернулася низка громадських організації, і комісія одностайно прийняла рішення її підтримати. Такий захід міг сприяти, зокрема, й міжнародній співпраці з Австрією, а також залученню іноземних інвестицій, - сказала "Пошті" Марія Христинич, голова відповідної комісії Львівської обласної ради.

Юрій­Франц Кульчицький народився 1640 р. в селі Кульчицях  біля Самбора, що на Львівщині, у шляхетній українській родині. До слова, він - односельчанин гетьмана Петра Сагайдачного. Своїм героїчним вчинком посприяв зняттю облоги Відня османськими військами (Віденська відсіч 1683 року), за що одержав титул "Цісарський товкмач", постійну платню та помешкання. Та чи не найбільше прославився він тим, що запровадив у Європі традиції кавування. Існує легенда, що йому, як учаснику битви, було подаровано великі запаси трофейної кави із запасів турецького війська та надано привілей відкрити кав'ярню у Відні. Також йому надали й будинок у місті, де він і відкрив у 1686 р. першу європейську кав'ярню.

12 вересня 1885го, на день річниці Віденської відсічі, у Відні, на розі вулиці Фаворітен та провулку Кольшіцкі, відкрито пам'ятник Кульчицькому. Пам'ятник зображає Кульчицького, який тримає тацю та кавник, завдяки популярній легенді його вважають охоронцем віденських кав'ярень. Помер Кульчицький 20 лютого 1694 р. у Відні.

Розглянуть пропозицію обласні обранці вже на найближчій сесії - 24 листопада. Після цього управління Львівської обласної обл­держадміністрації та органи місцевого самоврядування Львівщини вноситимуть пропозиції щодо програми заходів, приурочених до року Юрія Кульчицького. Наразі ані про програму, ані про її фінансування ще ніхто навіть не міркував.

Та вже нині на замовлення Регіонального фонду розвитку "Городоччина" митці з підприємства "Архітектура і будівництво" з міста Городка Львівської області працюють над створенням скульптури героя Віденської відсічі ЮріяФранца Кульчицького. Головним ініціатором та натхненником цього проекту є Ігор Сапеляк, меценатами виступають заступник верховного козацького отамана зі США Богдан Кардащук та киянка Лариса Лобода. Творить цю унікальну скульптуру відомий мистець з Городоччини Ігор Лихий. Пам'ятник планують встановити на батьківщині славного козака - у селі Кульчицях Самбірського району.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7722 / 1.55MB / SQL:{query_count}