«Кожен з нас має вірити у перемогу і працювати»

Марта Іванишин, керівниця Центру Довженка, – про місію закладу, волонтерство та співпрацю з UNICEF

Тренінги, майстер-класи, дитячі студії, навчання, мотиваційні зустрічі, можливість працювати та розвиватися, концерти – все це для львів’ян і внутрішньо переміщених осіб у часі війни у Центрі Довженка, що на проспекті Червоної Калини, 81. У коворкінг можна прийти і попрацювати з понеділка по п’ятницю з 11.00 до 19.00. У Центрі Довженка з лютого й досі діє волонтерський штаб гуманітарної допомоги, де люди можуть отримати одяг та взуття.
«Попри війну Центр Довженка працював і працює. Зараз готуємося до зими. Придбали «буржуйку», дрова, матимемо два генератори для функціонування приміщень і всіх підвалів. Ми не плануємо зупинятися і готові до будь-яких ситуацій. Ремонтуємо підвальне приміщення і в підсумку матимемо вже три укриття», – каже «Львівській Пошті» Марта Іванишин, керівниця Центру Довженка. 
Марто, скажи, будь ласка, якою є місія Центру Довженка в часі війни?
Відколи працюю у Центрі Довженка (з травня 2018-го) наша місія є незмінною – служіння людям. Ми завжди працювали, працюємо і будемо працювати для людей. У різні часи були свої виклики. Коли прийшла сюди працювати, то ми розпочали з ремонтів. І крок за кроком, проводячи ремонтні роботи, ми з командою змінювали Центр Довженка. І таки змінили. 
Наш Центр у 2018-ому і зараз – це дві різні речі. Він дуже змінився, і це тішить! Багато старань і праці вкладено за цей час. Далі були судові справи з колишніми орендарями. Опісля – коронавірус і всі виклики з ним пов’язані, зокрема це стосується і фінансових показників. 
Щодня з командою працюємо для того, аби наші відвідувачі, почувалися комфортно, затишно, зручно і їм у нас було цікаво
2020-ий був надзвичайно важким роком для нас, та й це вже позаду. Ми впоралися. Ба більше, Центр Довженка став однією з локацій у Львові, де був розташований центр вакцинації населення. Паралельно у нас активно тривали ремонти. Попри коронавірус, жоден день Центр Довженка не був закритий. 
Загалом тепер у нас нові вбиральні, нові двері, сучасні гримерки. Нові і затишні гримерки – це була одна з мрій. І спільно працею це вдалося! Є суттєві зміни у концертній залі. Довели до ладу підвали. Також відремонтували другий поверх Центру, частково дах. Зокрема відремонтовані приміщення на другому поверсі переобладнані у кабінети – тепер тут є заняття різних студій для дітей. Тішимося, що за ці роки придбали багато нової техніки, меблів. 
Тепер у нас є коворкінг, де можна попрацювати, – запрошуємо. Радіємо, що з червня у нас працює молодіжний центр Young Dovzhenko, де постійно відбуваються лекції та зустрічі. Допомагати молоді, а також людям різного віку, як внутрішньо переміщеним, так і львів’янам, у нинішній час випробувань не зупинятися в своєму розвитку, втілювати свої ідеї, долати тривогу, навчатися і працювати – така мета Young Dovzhenko, що від червня діє у Львові. Він працює у співпраці з громадською організацією з Ужгорода «Простір молоді» за підтримки USAID. Це четвертий такий інтеграційний центр в Україні, ще три діють в Ужгороді, Івано-Франківську та Чернівцях.
У часі війни кожен має робити добре те, що вміє
2022-ий – повномасштабне вторгнення росії і нові виклики для нас. Ми розпочали волонтерську місію. У Центрі Довженка дуже активно працювали волонтери. Принагідно, дякую всім містянам, які долучилися до волонтерської допомоги! Ми всі гарно згуртувалися задля допомоги тим, хто її потребує, зокрема внутрішньо переміщеним особам, які у нас поселялися. 
Навесні у нашому Центрі прихисток знайшли люди, які втікали з гарячих точок війни. Дякую львів’янам, які приносили одяг, взуття, ковдри – ми перетворилися на справжній вулик буквально з перших сирен… Також ми отримували допомогу з-за кордону, зокрема і медикаментами. 
Загалом у нас жили люди з Харкова, Маріуполя, Києва, з Луганської та Донецької областей. Чим комфортно було мешкати людям, бо в нас є дві душові (у гримерках для артистів) і пралка… 
З 10.00 до 19.00 у Центрі Довженка працює локація для діток від UNICEF
Ми й надалі продовжуємо спілкуватися з тими, хто у нас проживав навесні. У нас працює гуманітарний центр, де й зараз безкоштовно видають одяг та взуття людям, які цього потребують. Ним опікується п. Лариса, яка переїхала до Львова з Криму. Можна приходити у понеділок-четвер – з 11.00 до 17.00. Усіх, хто звертається, ми реєструємо за паспортом чи за довідкою внутрішньо переміщеної особи. Приходять і малозабезпечені містяни, які потребують допомоги в теплому одязі чи взутті. Ми нікому не відмовляємо. Реєструємо всіх і з метою безпеки, і аби не було зловживань.
Яку роботу розпочала команда Центру Довженка, коли внутрішньо переміщені особи виселилися від вас?
Грантову. Зазначу, що ми не зупиняли нашої грантової діяльності ніколи. Адже зміни на краще, потребують і залучення додаткових коштів. Тому мусимо завше тримати руку на пульсі. Ми співпрацювали з Українським культурним фондом і отримали підтримку. Працюємо з USAID, з UNICEF. Тішимося, що свого часу виграли і втілили проєкт за кошти Громадського бюджету Львова. Певна: хто стукає, тому відчиняють. Хто хоче змін і робить все для того, то вони є. 
У кожного своя історія першого дня війни. Яким для тебе було 24 лютого? Тоді чимало українців терміново покидали державу, у когось були думки виїжджати за кордон.
23 лютого художник Влодко Кауфман підготував у Центрі Довженка інсталяцію до дня окупації Криму і ми допізна працювали… 24 лютого ми планували відкривати цей мистецький проєкт… Та вночі розпочалося повномасштабне вторгнення. Проєкт ми так і не відкрили… Початок війни мені вкарбувався зі звуком сирен. Кудись виїздити за кордон думок не було і їх немає досі. Загалом із лютого розпочалася волонтерська місія команди Центру Довженка.

Що тобі дало тоді сили і дає зараз щодня активно працювати?
Насамперед віра в державу! Віра у Збройні сили України! Принагідно подяка і шана захисникам і захисницям за сміливість і незламність, за оборону держави, за те, що можемо працювати у рідному Львові. Певна: кожен на своєму місці має працювати заради перемоги України! І працювати якісно. Були виклики у 2020-ому «коронавірусному» році – ми і їх подолали. 
Ми, українці, попри війну маємо бути сильні духом. Це наше завдання, завдання культури – підтримати силу духу людей різноманітними заходами
Є війна – і кожен має робити добре те, що вміє. Не можна зупинятися ні на хвилину у своїй роботі! У праці народжується істина. Перемога залежить від кожного з нас. У кожного своя місія, і свій фронт. Кожен з нас має вірити і працювати. Вірити у Бога, вірити у свої сили, вірити у ЗСУ, вірити у перемогу. 
«Молімося і працюймо», – казав Блаженнійший кардинал Гузар. Завжди потрібно молитися і працювати. Так і робімо щодня. Центр Довженко працював, працює і буде працювати! Загалом українці згуртовані та єдині, з вірою у перемогу!
Які головні меседжі роботи Центру Довженка зараз?
Це структура, яка працює у спільній праці з людьми, з громадськими організаціями, з церквою, з владою. Ми є освітньо-культурний центр Львова у своєму статуті і цю нішу ми зараз і займаємо. І наш акцент – на розвиток центру. Наша цільова аудиторія – це жителі та гості міста. І львів’яни, і внутрішньо переміщені особи. 
Хто стукає, тому відчиняють. Хто хоче змін і робить все для того, то вони є
Ми завжди працювали, працюємо і будемо працювати для людей. Всі ці роки ми з командою робимо все, аби наші відвідувачі, прийшовши до нас, почувалися тут комфортно, затишно, зручно і їм було цікаво. У нас можна попрацювати у коворкінгу, можна прийти на концерт. Будемо відновлювати й кінопокази. Найімовірніше, вже з 2023 року. 
Які амбітні проєкти ще є у планах команди?
Капітально відремонтувати дах Центру Довженка. Вже готовою є проєктно-кошторисна документація. Ці роботи ми мали розпочинати у 2022 році, але війна і всі роботи зупинені… Провівши ремонти, ми планували на даху проводити різноманітні заходи, зокрема і концерти, і показ фільмів. У проєкті передбачена локація для переглядів фільмів, інша локація – для огляду краєвидів Сихова. Мовиться про комфортне і затишне перебування відвідувачів. Можливо, хтось захоче освідчитися коханій на даху Центру Довженка.

Ви розпочали співпрацю з UNICEF. Розкажи, будь ласка, детальніше про це.
Тішимося, що тепер приходити до нас на події з дітьми стало ще зручніше. У Центрі Довженка на другому поверсі запрацювала дитяча точка СПІЛЬНО UNICEF. Працює щоденно з 10.00 до 19.00.
Серед послуг, які надає локація для дітей та батьків: навчальні заняття для дітей від 5 до 16 років, творчі майстер-класи, арт-терапевтичні заняття з психологом, розвиваючі заняття для дошкільнят, заняття з шахів, спортивні активності, настільні ігри для дітей. 
Також тут є консультації сімейного лікаря, консультації психолога, консультації юриста, соціального працівника, інформаційна підтримка ВПО (надання актуальної інформації з будь-яких проблемних питань). Всі активності та консультації тут проводять безкоштовно.
Влітку Центр Довженка відновив концертну діяльність. Хто виступатиме у вас невдовзі?
Тішимося, що концерти у нас відновилися. Ще б пак, маємо оновлену сцену, зал, як вже казала, гримерки. Вже були у нас гурт «Рокаш», Лама, Тоня Матвієнко, Оксана Білозір. Звісно, про безпеку дбаємо – у нас є два сховища. Третє саме зараз обладнуємо, тривають роботи. Щодо майбутніх концертів, то 13 листопада відбудеться благодійний концерт співачки Наталки Карпи «Жінка, що тебе чекає» – кошти з продажу квитків будуть скеровані на підтримку ЗСУ.
Будемо відновлювати й кінопокази. Найімовірніше, вже з 2023 року
30 жовтня – відбудеться концерт колективу «Гуцулія» з Івано-Франківщини також на підтримку ЗСУ. До речі, вже з ними домовляємося готувати проєкт і представити його у нас – «Гуцульське Різдво». Маємо у планах такий амбітний проєкт. 

Наскільки важливими у часі війни є культурні заходи, концерти?
Певна: вкрай необхідні! Зустрічі, лекції, проєкти, концерти, перформенси – були і є потрібні. Чому? Бо ми, українці, попри війну маємо бути сильні духом. Це наше завдання, завдання культури – підтримати силу духу людей різноманітними заходами. Так, звісно, потрібно володіти інформацією, читати новини. Поза тим, маємо пам’ятати: потрібно жити і бути активним. Спільно працювати, спільно волонтерити, гуртуватися, спільно відвідувати заходи, концерти. Тоді зникають тривожні стани. 
На твою думку, чим сильна зараз Україна та українці?
В єдності! Українці зараз надзвичайно єдині! Як ніколи за всі роки незалежності.
Марто, кому хочеш подякувати у часі війни?
Нашим мужнім, сміливим і героїчним захисникам і захисницям! Дякуємо, що тримаєте небо, обороняєте Україну і оберігаєте нас. Подяка і шана бійцям, що можемо у Львові працювати, навчатися, проводити заходи... 
Подяка жителям Львова, що долучилися до допомоги нашому волонтерському центру, всім волонтерам, які у нас працювали з лютого. Загалом волонтерська діяльність українців, це приклад для всього світу. Бо це щирість і світло! 
Подяка колективу Центру Довженка, який щодня якісно і професійно працює. У нас завжди бойова готовність. Так було, є і буде. 
фото: Олег Огородник, Центр Довженка
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7744 / 1.67MB / SQL:{query_count}