Covid-19: киснева терапія вдома

На Львівщині кисневий концентратор тепер можна безкоштовно отримати в користування у свого сімейного лікаря. Хто і як може його випозичити

Сімейні лікарі вже почали видавати кисневі концентратори пацієнтам, які потребують кисневої підтримки, для домашнього використання. На початку жовтня департамент охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації коштом державної субвенції закупив 1520 нових кисневих концентраторів. 
Згідно з розпорядженням очільника ЛОДА Максима Козицького, їх було передано в медичні заклади, різних форм власності, які уклали з Національною службою здоров’я України договори про медичне обслуговування населення з надання первинної медичної допомоги пацієнтам за програмою медичних гарантій, тобто у поліклініки та амбулаторії, де працюють сімейні лікарі. 
«Кисневі концентратори є важливою частиною лікування Covid-19 у складних випадках. І від їх наявності або відсутності часто залежить життя хворого. Забезпечення медичних закладів Львівщини необхідним обладнанням для надання допомоги пацієнтам з Covid-19 є одним з пріоритетних напрямків роботи Львівської облдержадміністрації від початку епідемії. Враховуючи теперішню тенденцію до зростання захворюваності на Covid-19 і збільшення кількості випадків важкого перебігу, коштом державної субвенції було придбано 1520 кисневих концентраторів», – зазначив директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Орест Чемерис.
Загалом у 142 заклади охорони здоров’я Львівської області передано 1333 кисневі концентратори. Розподіл відбувався відповідно до кількості декларацій, які медзаклад підписав із громадянами: що більше декларацій, то більше концентраторів він отримав. Найбільше – 57 апаратів – одержала 4-та міська поліклініка м. Львова, де декларації з сімейними лікарями підписали понад 111 тисяч громадян; 51 кисневий концентратор передали у Львівську 1-шу міську клінічну лікарню ім. Князя Лева, де декларації підписали понад 99 тисяч громадян; 49 апаратів – у 2-гу міську поліклініку м. Львова, де уклали декларації майже 94 тисячі громадян (докладнішу інформацію можна отримати тут). В середньому один концентратор припадає на 1500-1800 укладених декларацій.
На початку жовтня департамент охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації коштом державної субвенції закупив 1520 нових кисневих концентраторів
Як мовиться у повідомленні департаменту, концентратори будуть використані згідно із затвердженими стандартами надання медичної допомоги. Пацієнти, які підписали декларації з сімейним лікарем, отримують концентратор для лікування безкоштовно!
Як розповів «Львівській Пошті» голова комісії охорони здоров’я та соціального захисту Львівської міськради Валерій Веремчук, коштом міського бюджету навесні цього року були закуплені кілька сотень кисневих концентраторів, які були передані в лікарні та поліклініки міста. Вони є в них на балансі і допомагають рятувати життя. 
«Але ми розуміємо, що для хворих, які сьогодні потрапляють в лікарні, кисневого концентратора здебільшого недостатньо. Їм потрібно більше кисню, аніж може забезпечити цей апарат. Кисню зараз витрачається дуже багато. Тільки в лікарні швидкої допомоги – близько трьох тисяч метрів кубічних на добу. Але там є киснева станція, яка забезпечує ці потреби. Така ж ситуація у 8-ій лікарні, а також в усіх лікарнях, де лікують кисневозалежних пацієнтів із ковідом. Тож кисневі концентратори – для хворих у стані середньої важкості і тих, що одужують. На сьогодні запитів від лікарень щодо кисневих концентраторів не було. Є потреба в апаратах ШВЛ, будемо виділяти на це кошти. Є потреба ввести в експлуатацію ті кисневі станції, які ми закупили за лізингові кошти, це також потребує деяких зусиль. Кисневі концентратори не є проблемою, однак при тій кількості хворих, які зараз перебувають в лікарнях міста з коронавірусною хворобою (а це вже понад 800 людей, і ми не знаємо скільки часу ще триватиме ця хвиля), наразі спаду захворюваності не бачимо. Сподіваюся, що концентратори, закуплені коштом держбюджету, які пацієнти зможуть отримати в сімейного лікаря, допоможуть тримати ситуацію під контролем і зменшити навантаження на стаціонари, щоби хворі, які не мають загрози для життя і не потребують серйозного лікування, але є кисневозалежними, могли доліковуватися вдома», – каже Валерій Веремчук.
Найбільше – 57 апаратів – одержала 4-та міська поліклініка м. Львова, де декларації з сімейними лікарями підписали понад 111 тисяч громадян
Як розповіла «Львівській Пошті» директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги м. Червонограда Анна Ярмола, їхній центр отримав згідно з розподілом 41 концентратор, адже угоди з ним підписали понад 78 тисяч громадян.
«Якщо пацієнт виписується зі стаціонару і в нього у виписці зазначено, що він потребує кисневої терапії, він повідомляє про це свого сімейного лікаря. Сімейний лікар повідомляє адміністрацію про такого пацієнта і скеровує його або його представника для укладення договору. Після укладення договору за актом прийому-передачі концентратор передається на зберігання із правом використання пацієнту. Договори підписуємо з пацієнтом або з родичем, який ним опікується. Відповідальність за збереження обладнання та правильність його використання несе особа, з якою укладений договір», – пояснює лікарка.
Зараз сімейні лікарі проходять інструктаж щодо використання кисневих концентраторів. Що потрібно пояснити пацієнтам? Наприклад, що потрібна дистильована вода для зволоження, що не можна його перевертати та часто провітрювати приміщення, а також, що потрібно придбати самостійно: силіконові маски, трубки і канюлі, бо в медзакладах цим не можуть забезпечити та кожному підібрати. 
«Такий пацієнт підтримує тісний контакт із сімейним лікарем або медичною сестрою – хоча б раз на день повідомляє про стан свого здоров’я. Обов’язково вдома він мусить мати пульсоксиметр, щоб вимірювати сатурацію. Звичайно, окрім телефонного зв’язку, лікар має періодично відвідувати такого пацієнта і оглядати його. І саме сімейний лікар в процесі лікування визначатиме, коли апарат вже можна повернути. Тому тривалість користування у договорі не прописують. Є пацієнти, які потребують кисню тиждень-два, а є такі, що місяцями можуть бути на кисневій терапії. Такі пацієнти перебувають під постійним контролем сімейного лікаря, і він вирішуватиме, чи є ще потреба в кисневому концентраторі, чи ні», – пояснює Анна Ярмола.
З її слів, коли концентратор повертатимуть, то якщо є якісь неполадки чи пошкодження або апарат не працює, буде складений акт виявлення недоліків майна, за яким відповідальний за зберігання має відшкодувати збитки. 
Є пацієнти, які потребують кисню тиждень-два, а є такі, що місяцями можуть бути на кисневій терапії
«Надання в користування кисневого концентратора відбувається згідно з чіткими медичними показаннями. Якщо вони є, лікар вам не відмовить. Проте може бути так, що пацієнти чи їхні родичі не згодні з лікарем, тоді їм потрібно звернутися до адміністрації закладу. Ми будемо чітко дотримуватися критеріїв і видавати апарати за потребою, щоб люди, які потребують такої невідкладної допомоги, отримали її. Має бути чітке розуміння і в пацієнтів, що це не забавка, що це апарат, який може бути для когось життєво необхідним, а не просто «дайте мені на два-три дні подихати, щоб мені стало краще». Передусім має бути людяність, тому не треба створювати додаткового тиску на сімейних лікарів, їм і так важко», – закликає співрозмовниця.
На її думку, наразі важко оцінити, наскільки ця кількість кисневих концентраторів буде затребувана, адже хвиля захворюваності поки ще наростає. Проте лікарка сподівається, що завдяки цим апаратам вдасться допомогти всім, хто цього потребує, і зменшити навантаження на стаціонари, щоб там лежали ті люди, які потребують більш інтенсивної терапії. Адже під час попередньої хвилі ковіду такої змоги не було. І це дуже хороша ініціатива, щоби «первинка» могла допомагати людям і в такий спосіб.
«Я дуже поважаю наших лікарів, які працюють у ковідних стаціонарах. Це титанічна праця, але сьогодні дуже велике навантаження припадає і на сімейну медицину: дуже багато хворих, пожвавішала вакцинація, багато людей злостяться, бо не встигають вакцинуватися, а їм конче треба… Але потрібно розуміти, що для цього було пів року, що ми запрошували на вакцинацію, виїжджали, максимально охоплювали… Хочу попросити всіх не забувати, що медики – не обслуговувальний персонал, це люди, які жертовно працюють в режимі нон-стоп. Потрібно поважати одне одного, берегти одне одного, дотримуватися правил безпеки і вакцинуватися. Потрібно розвивати культуру соціальної відповідальності, щоб ми правильно мили руки, правильно надягали маски, дотримувалися дистанції. А ще хочу побажати всім міцного здоров’я і Божої опіки, бо ми живемо в період випробувань. Вірю, що пройдемо їх з гідністю!» – каже Анна Ярмола.

«Сподіваємося, концентраторів вистачить»

Наталія Ліпська, директорка благодійного фонду «Крила надії», – про досвід випозичання кисневих концентраторів пацієнтами, які потребують кисневої підтримки вдома, та нинішні можливості отримати ці апарати в користування

– Скільком людям ваш фонд уже допоміг отримати кисневі концентратори?
– Уже рік наш фонд допомагає львів’янам та жителям області безкоштовно отримати в тимчасове користування кисневі концентратори. За цей час вдалося допомогти 679 особам різного віку, які потребували кисневої підтримки: ті, що очікували госпіталізації, або ті, що з певних поважних причин лікувалися вдома чи вже були виписані додому з лікарні, але ще не могли дихати самостійно.
– Чи надходять зараз звернення і чи є у вас вільні апарати?
– Звернення до нас щодо концентраторів надходять постійно. Це наш постійний проєкт, який не припинявся з першої хвилі захворювання на ковід. Але за останні місяці кількість випадків інфікування зросла в геометричній прогресії, і на сьогодні в нашому фонді немає вільних концентраторів, які ми могли б надати в користування. Вільний апарат з’являється тоді, коли хтось нам його повертає, а зараз всі апарати у пацієнтів. 
– Скільки всього маєте кисневих концентраторів?
– У нас є 130 апаратів, ще залучаємо наших партнерів (загалом до 200 волонтерських концентраторів по Львову), і всі вони вже у користуванні. В суботу до нас телефонували люди, і ми не могли нічим їм допомогти. Зараз намагаємося налагодити співпрацю з сімейними лікарями, розповідаємо людям, що кисневі концентратори можна отримати, звернувшись до сімейного лікаря. З деякими поліклініками вже налагодили контакти: наразі скеровуємо людей до них, і якщо вони матимуть таку потребу – допоможемо її вирішити. 
– Кому надаєте концентратори у безкоштовне користування?
– Ми, так само як лікарі і департамент, визначили дві пріоритетні категорії пацієнтів, які отримують кисень. Перша – люди, яких виписують з лікарень, і вони є кисневозалежними. Друга категорія – пацієнти, які захворіли на ковід, але з об’єктивних причин не можуть бути госпіталізовані: онкохворі, паралізовані, люди з деменцією, хворобою Альцгеймера – тобто ті, що не зможуть себе обслуговувати в лікарні, а також батьки, які опікуються дитиною-інвалідом і не мають на кого її залишити. Але все це до межі життя і смерті: якщо сатурація без кисню падає до 87, то ми наполягаємо на госпіталізації і шукаємо шляхи, щоб та мама чи лежачий хворий таки були госпіталізовані.
– Що треба знати про користування кисневим концентратором?
– При видачі кисневого концентратора проводимо інструктаж, як ним користуватися. Маємо записаний і відеоінструктаж. Окрім того, розробили пам’ятку, яку наклеюємо на сам концентратор, з найважливішими питаннями-відповідями. Передусім біля концентратора не можна курити, бо це висококонцентрований кисень 90-93% і він вибухонебезпечний, хоча люди це переважно знають. А от про те, що коло нього не можна працювати з мастилами, оліями і навіть застосовувати косметичну олійку, бо кисень плюс мастило – це вибух, відомо далеко не всім. Окрім того, це прилад, який генерує кисень з наявного повітря, тому треба постійно провітрювати приміщення, бо інакше апарат не матиме звідки брати кисень. І тоді він або перестане працювати, або ж подаватиме хворому потік повітря з низькою концентрацією кисню, що теж не є добре. Варто винести з кімнати усі пилозбирачі, бо апарат тягне повітря деколи зі швидкістю 8 літрів на хвилину, тобто як пилосмок, тож фільтр забивається, пилюка потрапляє в двигун, і апарат виходить з ладу…
Благодійний фонд «Крила надії» має 130 апаратів, ще залучають партнерів (загалом до 200 волонтерських концентраторів по Львову), і всі вони вже у користуванні
Зараз радо ділимося досвідом і навичками з сімейними лікарями, готові приїхати в поліклініку, якщо є така потреба, розповісти про всі нюанси, які можуть виникнути під час використання кисневого концентратора, лиш би щонайшвидше поліклініки почали видавати їх людям, бо зараз надія тільки на них! 
– На що насамперед потрібно звернути увагу, якщо є можливість придбати кисневий концентратор?
– Не варто купувати перший-ліпший, який пропонує реклама в інтернеті, адже нині знайти якісний кисневий концентратор нелегко – їх просто не встигають виробляти. Важливо звернути увагу на характеристики, щоб він подавав кисень концентрації 90-93% і на одному літрі, і на максимальному потоці, бо пропозицій в інтернеті дуже багато, але ці характеристики не прописані, тож апарат на одному літрі за хвилину може подавати 90 відсотків кисню, а на п’яти – лише 57. А для ковідних хворих є неприпустимим зниження концентрації кисню. Вона має бути однаковою, що на одному літрі за хвилину, що на дев’яти – 90-93%. Так само не раджу купувати вживаний апарат.
Якщо сатурація впала нижче 92, треба телефонувати не до нас, а у «швидку»! Особливо якщо це молода людина, до 40-50 років. Молоді гірше переносять гіпоксію. Для людей у віці 60+ нормою є трохи знижена сатурація – критичною вважається 87. З такою сатурацією тільки в лікарню!
Загалом сподіваюся, що тих концентраторів, які є, має вистачити. Під час минулої хвилі захворювання 200 концентраторів благодійників плюс платні прокати витягнули потребу, а зараз їх є значно більше. Але точно спрогнозувати нічого не можна, адже хвиля поширення ковіду щойно набирає сили. 
– Чи можна звернутися у ваш фонд, якщо хворий отримав концентратор у сімейного лікаря, але виникли питання з користуванням?
– Так, можна звертатися до нас у фонд, ми проконсультуємо. У нас є окремий телефон – лінія кисневої підтримки: +380 (67) 323 25 50 (в робочі дні з 11.00 до 17.00). Дуже просимо людей писати нам на вайбер, бо понад сотня дзвінків на день – це дуже важко. Якщо це ургентне питання життя і смерті – телефонуйте. Але якщо з вирішенням цього питання можна зачекати дві-три години – пишіть, обов’язково відповімо. Ми відписуємо на всі повідомлення, які приходять на вайбер. 
– З вашого досвіду, що ще потрібно знати людям про брак кисню?
– Хочу наголосити: якщо сатурація впала нижче 92, треба телефонувати не до нас, а у «швидку»! Особливо якщо це молода людина, до 40-50 років. Молоді гірше переносять гіпоксію. Для людей у віці 60+ нормою є трохи знижена сатурація – критичною вважається 87. З такою сатурацією тільки в лікарню! Окрім того, пульсоксиметр – це той прилад, який сьогодні мав би бути в кожному помешканні, як термометр чи тонометр. Бо людина не завжди відчуває падіння сатурації. В нас була жіночка із сатурацією 67, яку «швидка» не могла госпіталізувати, бо хвора відбивалася і казала, що у неї все добре, поки не впала. Наш мозок, коли є гіпоксія, може нас обманювати, і тільки коли є цей прилад, можна побачити реальну картину.
Окрім того, хочу звернутися до всіх: носіть маски, уникайте скупчень людей, бо носіями можуть бути всі – і вакциновані, і невакциновані. Та, звісно, вакцинуйтеся! Наразі це єдиний спосіб убезпечитися від важких наслідків ковіду. Бережіть своїх близьких. Якщо є невакциновані люди старшого віку, занесіть їм продукти під двері, поспілкуйтеся по скайпу чи вайберу, але обмежте безпосередні контакти. Дуже прикро, коли після відвідин онуків, у яких хвороба ніяк не проявляється, занедужує, а відтак помирає бабуся. Тож подбайте про своїх близьких і захищайте тих, кого любите!
Розмовляла Ольга Хворостовська
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8155 / 1.72MB / SQL:{query_count}