«У нас безпечно і комфортно народжувати»

Марія Малачинська, керівниця Львівського обласного перинатального центру, – про гордість медзакладу, відкриття другої черги, «поспішайок» і партнерські пологи

За 35 років у Львівському обласному перинатальному центрі медики прийняли понад 90 тисяч пологів, понад п’ять тисяч – у 2020-ому. Торік тут народилося 2859 хлопчиків і 2614 дівчаток. Світ побачили 177 двієнь і три трійні. 430 діточок ощасливили батьків цього березня – додому поїхали 10 двієнь.
Минулого тижня центр святкував ювілей – перший малюк тут народився 1 квітня 1986-го. Загалом колектив медзакладу налічує понад шість сотень працівників і прикладає зусиль у всьому бути першим.
Центр був і є лідером розвитку сфери охорони здоров’я Львівщини та перинатальної медицини в Україні. «Сьогодні гордістю Львівського перинатального центру є професійний колектив, який допомагає жінкам пізнати радість материнства, пропонує високу якість надання медичної допомоги, створює безпеку і комфорт, застосовує інновації. Гордістю є й те, що ми надаємо своєчасну фахову допомогу передчасно народженим дітям з вагою від 500 грамів. Пишаємося, що саме в нас були перші партнерські пологи на Львівщині. Ми перші здобули статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» – наголошує «Львівській Пошті» керівниця Львівського обласного перинатального центру Марія Малачинська, яка обіймає цю посаду з лютого 2020-го.

Маріє Йосипівно, ви рік як на посаді очільниці Львівського обласного перинатального центру. Це був рік боротьби з коронавірусом. Яким 2020-ий був для вас і для колективу, чого навчив?
Цей рік був непростим. Викликів було багато, але я певна, що ми гідно впоралися. Мене призначили на посаду торік у лютому, а до 1 квітня 2020-го медзаклад мав укласти договори з НСЗУ. Плідно попрацювали і, звісно, встигли: маємо договори щодо шести пакетів медичних послуг із НСЗУ. Торік оновили обладнання, здійснили комп’ютеризацію й автоматизацію закладу, зробили брендування, провели діджиталізацію.
З березня 2020-го в Україні запровадили локдаун, тож перед нами постали нові проблеми: як медзакладу працювати в нових умовах? Вчилися працювати в інших реаліях – тоді ще не відомих і не визначених. Звісно, за рік уже все чітко відпрацьовано. Знаємо, що і як, акцентуємо на дотриманні карантинних обмежень, які стали нормою нашого життя. Дякую колективу за злагоджену роботу, а нашим породіллям за розуміння праці медиків у нових умовах! Хворих на коронавірус вагітних як торік, так і в 2021-ому, приймає 1-ий міський пологовий будинок, що на вулиці Мечникова.
Розкажіть, будь ласка, докладніше, як зараз ви приймаєте вагітних? Жінки мають здавати ПРЛ- чи ІФА-тест?
Насамперед у приймальному відділення перинатального центру звертають увагу на анамнез вагітної. Якщо жінку доправляють до нас із якимись незначними катаральними проявами і в неї, скажімо, температура 37,2 чи 37,5 градуса, то скеровуємо її у боксовану палату. Бувають невизначені ситуації до з’ясування діагнозу. Якщо в жінки позитивний ПРЛ-тест, то її госпіталізують лише у 1-ий міський пологовий будинок. Ми таких вагітних не беремо. Подібний алгоритм існує задля безпеки інших породіль, і про це знають лікарі, які ведуть вагітність жінок. Тут важливою є комунікація пацієнтки і лікаря.

Чи дозволені у 2021-ому у вас партнерські пологи, адже торік був час, що вони були під забороною?
Так, зараз дозволені. Дійсно, торік були обмеження. Нам дісталося чимало критики від подружніх пар. Але був наказ, який ми не могли порушити. Є чітко прописаний протокол, згідно якого ми проводимо партнерські пологи. ПРЛ-тест не зобов’язуємо пацієнтку робити, як і її партнера. Вимірюємо температуру, вивчаємо анамнез обох.
Торік у Львівському перинатальному центрі народилося 2859 хлопчиків і 2614 дівчаток. Світ побачили 177 двієнь і три трійні
Важливою є свідомість і відповідальність людей. Зокрема, питаємо, чи вони не контактували з хворими на коронавірус. Адже тоді вони не лише себе наражають на небезпеку, але й оточення. Про це вагітним наголошують у жіночих консультаціях. Згодом пацієнтка та її партнер перевдягаються у змінний одяг. Партнер має мати результат флюорографії (за протоколом МОЗ), перевдягнутися у одноразовий халат, мати шапочку і тапочки. Масковий режим обов’язковий. Увесь медперсонал під час пологів перебуває в масках. Це обов’язкова вимога.
Подружжя скеровують у індивідуальний пологовий зал. Партнеру дозволено перебування впродовж пологів і дві години після. Згодом відвідування не дозволяємо. Загалом майже кожна пара обирає партнерські пологи. Чому? Насамперед це психологічна підтримка жінки. Та й нам, лікарям, легше.
Зазвичай чоловіки йдуть із дружинами на природні пологи, бо не всі морально витримують кесарів розтин. Якщо чоловік дуже наполягає на своїй присутності під час кесаревого розтину, ми не забороняємо. Він переважно очікує біля операційної. Коли дитина народилася, викладаємо її чоловікові на груди задля контакту (точніше – спершу мамі, а потім татові). По завершенні операції чоловік може деякий час побути з дружиною. Коли чоловік поруч, то жінка швидше відновлюється після пологів. У нас є 11 індивідуальних пологових залів. У кожному сучасне ліжко-трансформер, сповивальний столик, інші вигоди.

Свого часу багато львів’янок їздили народжувати до Польщі. Мовляв, там усе на найвищому рівні. Зараз кордони закриті… Тепер, судячи з відгуків тих, що народжували у Львівському перинатальному центрі, мовиться про професійність та відповідальність лікарів, високий рівень медзакладу, безпеку, комфорт, чистоту і дисципліну. Отже, ви робите максимально все задля того, аби жінки народжували в Україні, зокрема у вашому медзакладі?
У моїй конкурсній пропозиції це було пріоритетом. З колективом максимально працюємо над тим, аби пацієнтки народжували саме в нас. Звісно, в цьому керунку потрібно постійно вдосконалюватися, розвиватися, застосовувати інноваційні методи. Ми максимально відкриті, і тут важливою є комунікація, живе спілкування. Кажу зокрема про проведення Днів відкритих дверей, аби пари могли бачити наші пологові зали та післяпологові палати, поспілкувалися з анестезіологами, акушерами-гінекологами, неонатологами. Щоправда, посилений карантин вніс свої корективи, і Днів відкритих дверей ми наразі не проводимо.

Чи всіх охочих народжувати у Львівському перинатальному центрі приймаєте, чи є тепер якісь обмеження? Можливо, до вас потрапляють жінки по знайомству чи за домовленістю з тим чи тим лікарем?
Кожна вагітна, яка хоче у нас народжувати, може це спокійно зробити. Єдине обмеження – жінки, в яких підтверджений коронавірус.
Жінки у будь-який час доби можуть приїхати в наше приймальне відділення. Ми нікому не відмовимо, всім надамо допомогу!
Якщо ж жінка хоче обрати собі лікаря, то він приїде у позаробочий час. Я не можу його зобов’язати приїхати на пологи. Це вже його особисте бажання.
У медзакладі є 11 індивідуальних пологових залів. У кожному сучасне ліжко-трансформер, сповивальний столик, інші вигоди
В іншому випадку пологи прийматиме чергова бригада, і це не одна команда медиків, а декілька. Місць у нас вистачить для всіх вагітних, аби вони народжували комфортно. Найбільше пологів відбуваються влітку, у червні – серпні. У нас є все необхідне, аби надати якісну допомогу передчасно народженим дітям. Це також серед наших пріоритетів.

У 2020-ому в перинатальному народилися понад п’ять тисяч дітей, зокрема 177 двійнят і троє трійнят. «Львівська Пошта» торік писала про одних двійнят і трійнят, котрі народилися передчасно. Медики їх виходили, і малеча з батьками поїхала додому. Прошу сказати, чи багато народжується у вас «поспішайок» і чому?
Дійсно, впродовж останніх років маємо більше передчасно народжених діточок. Є декілька чинників, які провокують передчасне народження: інфекційний, анатомічні особливості, хронічні захворювання матері. Але не потрібно боятися. Якщо вже так сталося, що пологи є передчасними, то ми надамо жінкам і малюкам кваліфіковану допомогу. Виходжуємо дітей, які мали при появі на світ від 500 грамів, і разом із мамою виписуємо їх додому. У наших планах розширення відділення постінтенсивного догляду новонароджених і виходжування недоношених дітей до 25 ліжок, зараз їх є чотири. Функціонування цього відділення дає можливість найменшим пацієнтам перебувати з мамами у перинатальному центрі та разом виписуватися додому.
Коли чекати на відкриття другої черги перинатального центру? Заступник очільника Львівщини Іван Собко інформував про готовність об’єкта на 98%.
Сподіваємося, що вже у травні 2021-го відкриємо ще один корпус. Наша мета – завершити всі роботи у стислі терміни та здати корпус в експлуатацію найближчим часом. Важливою є якість робіт.
Отже, на черзі відкриття гінекологічного корпусу, що дозволить удосконалити три важливі напрямки роботи. Пацієнтки незабаром зможуть оцінити можливості нового гінекологічного відділення, відділення патології вагітності та спеціалізованої жіночої консультації.
Це важливий стратегічний об’єкт для області, покликаний зберегти життя і здоров’я дітей та породіль.
Виходжуємо дітей, які мали при появі на світ від 500 грамів, і разом із мамою виписуємо їх додому
Крім того, у нас відкриють відділення оперативної гінекології, де буде можливість робити операції жінкам різного віку. В спеціалізованій жіночій консультації буде діагностичне відділення. До нас на облік зможуть стати всі жінки, які цього забажають. Відповідно, у нашому центрі вони одержать будь-яку медичну допомогу з питань материнства та дитинства, як-от планування вагітності, пологів, профілактика та лікування недуг. Це те, про що я давно мріяла, планувала. Дай Боже, аби нам усе це з колективом вдалося реалізувати!
Свого часу обласний департамент охорони здоров’я інформував про ймовірність запровадження офіційних платних пологів на Львівщині. Чи буде таке нововведення і коли?
Сьогодні за пологи медзакладам платить Національна служба здоров’я України. Все, що ми пропонуємо поза пакетом, це платні одномісні палати та послуга «бебі-няня». Якщо мама хоче трошки відпочити, а в нас передбачене спільне перебування матері та дитини, медсестри допомагають мамі. Це офіційна платна послуга. Всі інші послуги, які надають у перинатальному центрі при пологах, офіційно безкоштовні!
А якщо будуть випадки, коли, скажімо, той чи той лікар вимагатиме у жінки гроші за пологи?
У такому випадку прошу звертатися до мене, інформувати. Закликаю жінок не боятися! Якщо є такі факти, повідомляти. Моя мета, як керівниці медзакладу, аби жінкам у нас було максимально комфортно, доступно, щоб усі процеси були прозорі.
У пологових породіллям видають «пакунок малюка», переважно при виписці. Однак жінки в соцмережах пишуть, що краще було б, якби ті «бебі-бокси» видавали одразу ж після пологів, а не під час виписки. Як є у перинатальному центрі зараз?
Так, у 2021 році були випадки, що пацієнтки хотіли, аби їм дали пакунок малюка одразу після пологів, і ми їм у цьому не відмовляли. А хтось бажав лише при виписці, коли їхав додому. Зараз бебі-боксів у нас немає. Якось так, періодами: два тижні є, два тижні немає. Це залежить не від нас. За пакунок малюка відповідає соцзахист.

Якою є ситуація зі щепленням малюків? Маю на увазі щеплення вакциною БЦЖ і проти гепатиту В, які роблять дітям після народження. Міністерство охорони здоров’я поінформувало, що в Україну нарешті завезли вакцину БЦЖ.
Так, уже маємо вакцину БЦЖ та вакцину проти гепатиту В, якими щеплять у нас діточок. Тут усе на контролі. Завжди наголошуємо матерям на важливості вакцинації.
У дорослих своя вакцинація – проти коронавірусу. Знаю, що частина медиків перинатального центру щепилися вакциною AstraZeneca (Covishield), зокрема й ви. Як ваше самопочуття і чи була якась реакція на вакцину?
Процес вакцинації медперсоналу перинатального центру розпочали в березні. До нас приїздила мобільна бригада. Триває запис на вакцинацію й зараз. У березні щепилась і я. Якихось особливих симптомів у мене не було. Єдине, було незначне відчуття дискомфорту в руці. Усі, кого вже вакцинували, перенесли щеплення нормально. Лише в однієї лікарки у перший день підвищилася температура, але наступного дня вже все було гаразд.

Торік ви розповідали, що маєте ідею, аби у Львівському перинатальному центрі був Банк грудного донорського молока. В Україні, як відомо, наразі є лиш один – у Києві. Коли чекати його у Львові і що задля реалізації такого проєкту потрібно?
У 2020 році я з кількома нашими лікарями відвідала Київський перинатальний центр, який має Банк грудного молока. Він єдиний на всю Україну. Це максимальне забезпечення передчасно народжених дітей грудним молоком. Як наслідок – їх краще виходжують, вони мають більше шансів на одужання і меншою є їхня інвалідність. Споживаючи материнське молоко, діти мають більше шансів бути здоровими.
Молоко для такого банку здають інші жінки, які в той час перебувають в перинатальному центрі і мають велику кількість молока, можуть ним поділитися. Є жінки, які, виписуючись із пологового, можуть приносити молоко, таким чином допомагаючи іншим малюкам, зокрема «поспішайкам». Звісно, це молоко проходить певну обробку. Безпека тут – питання номер один.
Пацієнтки незабаром зможуть оцінити можливості нового гінекологічного відділення, відділення патології вагітності та спеціалізованої жіночої консультації
Це вартісний проєкт – орієнтовно 9 мільйонів гривень. У 2021-ому будемо шукати бізнесменів-меценатів задля реалізації цього надважливого проєкту. Сподіваємося на фінансову підтримку з боку влади. Загалом мовиться про різні джерела фінансування. Певна, що це має бути пріоритетом і держави, і місцевої влади, адже це здоров’я дітей!

Як уже писала «Львівська Пошта», Обласний перинатальний центр співпрацює з Першим жіночим ветеранським простором «Рехаб», зокрема є проєкт «Здоров’я волонтерки». Розкажіть докладніше про це.
Наша співпраця почалася з 2020 року. Підписана угода про співпрацю перинатального центру і «Рехабу». Це добра місія, яка на часі. Торік волонтерки запросили мене як спікерку на перший Форум ветеранок, що відбувся у Львові в Будинку воїна. Говорили про репродуктивне здоров’я жінок. І торік, і цього року ветеранки приходять до нас на планові профілактичні огляди. У 2020-ому ми обстежили 45 жінок. Велика подяка керівниці ветеранського простору Марії Петришин, яка дбає про здоров’я ветеранок, хоче максимально допомогти кожній жінці!
Маріє Йосипівно, що є найбільшою гордістю Львівського перинатального центру на 35-річницю з дня його відкриття?
Наш фаховий персонал! Персонал, який працює з дня відкриття центру і який передає свій багаторічний досвід. Загалом із 1986 року й досі у нас працює 42 особи. Дякуємо їм і всьому колективу за якісну працю. Зараз наш колектив налічує майже 600 працівників. Нашою гордістю є й інновації, які впроваджують у центрі. Так ми максимально наближаємося до європейських стандартів.

Гордістю є й те, що ми можемо надати своєчасну фахову допомогу передчасно народженим дітям з вагою від 500 грамів. Пишаємося, що саме в нас були перші партнерські пологи на Львівщині. Ми перші здобули статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». Наш медзаклад серед перших ініціював облаштування палат спільного перебування матері та дитини.
Лікарня першою в Україні започаткувала практику раннього прикладання до грудей. Також у нас була перша дитяча реанімація на теренах Західної України. Перші пологи у 1986 році були передчасні, і наші медики впоралися з цим викликом успішно. То був старт, який згодом переріс в один із пріоритетів медзакладу. Перші гінекологічні лапароскопічні операції також були зроблені в нашому центрі.
З 1986 по 2000 рік у складі перинатального був консультаційний центр «Шлюб і сім’я». Згодом він від’єднався і став Центром репродуктивного здоров’я населення (вул. Короленка, 9; Марія Малачинська очолювала цей центр«ЛП»). І у 2020-ому Центр репродуктивного здоров’я знову приєднали до Львівського перинатального центру. Відповідно, ми були перші з електронною картою пацієнта у державному медзакладі та хірургією одного дня в амбулаторних умовах.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8541 / 1.74MB / SQL:{query_count}