«Україна входить у найважчий сезон перебігу пандемії», – професорка Ольга Голубовська

На Львівщині ситуація із захворюваністю на коронавірус залишається напруженою. Найбільш завантаженими у Львові є лікарня швидкої медичної допомоги та обласна інфекційна лікарня

В Україні з 26 жовтня діє нове епідемічне зонування. Відтак Сокальський район Львівської області у «червоній» зоні. Львів – у «помаранчевій» зоні. Також до «помаранчевої» зони увійшли: міста Борислав, Дрогобич, Моршин, Новий Розділ, Самбір, Стрий, Трускавець, Червоноград, Бродівський, Буський, Городоцький, Дрогобицький, Жидачівський, Жовківський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Мостиський, Перемишлянський, Пустомитівський, Радехівський, Самбірський, Сколівський, Старосамбірський, Стрийський, Турківський, Яворівський райони області.
«Україна, як і інші країни світу, входить у найважчий сезон перебігу пандемії. Про це свідчить прогнозований приріст захворювання та зростання кількості важких форм хвороби. Такий приріст є великим навантаженням на систему охорони здоров’я. Зокрема, у всьому світі гостро постає проблема нестачі лікарів. За цих умов медичні працівники, які рятують життя українців щодня, звертаються до нас із проханням допомогти та закликають дотримуватись правил карантину», – акцентує професорка, лікарка інфекційних хвороб Ольга Голубовська. – Головний спосіб протидії захворюванню - мінімізація ризику інфікування шляхом роз’єднання можливих джерел інфекції та використання засобів особистої гігієни. Кожен повинен сприймати себе як потенційно інфікованого і з особливою обережністю поводити себе поряд з іншими людьми, серед яких значна кількість належить до груп ризику. Молодь та діти, які є головним джерелом інфекції, зазвичай переносять коронавірусну хворобу у легкій формі».
З її слів, COVID-19 - інфекційна хвороба, яка не має нічого спільного із грипом за наслідками для хворого та навантаженням на систему охорони здоров’я.
«Це довготривале захворювання, яке має кілька етапів розвитку. Можна умовно виділити три головних етапи розвитку цієї хвороби. 1-й етап - це перший тиждень захворювання, коли хворі почувають себе, як правило, здоровими. У 80% людей захворювання закінчується на цьому етапі та переноситься у легкій формі. Отже, не потрібно панікувати у разі позитивного результату тесту. Є велика ймовірність того, що ви потрапите у цей відсоток. Не потрібно вживати антибактеріальні чи гормональні засоби на цьому етапі розвитку хвороби. У 10-30% людей захворювання переходить у другу фазу. В обох випадках необхідно вчасно звернутись до сімейного лікаря, застосовувати загальнозміцнюючі вітаміни, вести нормальний спосіб життя та збалансовано харчуватись, – каже професорка. – Починаючи з другого тижня інфікування організму, розвивається найважча фаза хвороби, під час якої здійснюється ураження органів та імунної системи. Лікування на цьому етапі спрямоване на стримування “штурму” імунної системи пацієнта. Ця фаза триває від 1 до 3 тижнів та зазвичай передбачає стаціонарне лікування хворих». З її слів, людина, яка перехворіла на COVID-19, може повторно заразитися. А, згідно з нормативними документами, особа може знаходитись на лікарняному до 1 місяця після перенесеної коронавірусної інфекції.

На Львівщині станом на 27 жовтня на стаціонарному лікуванні перебуває 1663 пацієнти з коронавірусною хворобою. З них 138 в реанімаційних відділеннях, 39 – на апаратах ШВЛ. «Найбільш завантаженими є Лікарня швидкої медичної допомоги – 238 пацієнтів, 173 пацієнти – у Львівській обласній інфекційній лікарні, 194 - у Львівському обласному госпіталі ветеранів воєн та репресованих у Винниках, 167 - у Центрі легеневого здоров’я», – повідомив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис.
Серед районних лікарень області найбільше пацієнтів у Стрийській міській лікарні – понад 120, та Стебницькій міській лікарні – 115 пацієнтів.
З його слів, зайнятість ліжкової мережі медичних закладів області на сьогодні становить 57%. Загалом ліжкова мережа становить 2895 ліжок.
28 жовтня роботу починає Перемишлянська центральна районна лікарня, на базі якої додатково розгорнули 80 ліжок. Ця лікарня внесена до переліку, і з нею мережа становитиме 2975 ліжок.
З 28 жовтня також починає приймати пацієнтів із підозрою на Covid-19 та пацієнтів із підтвердженим коронавірусом 5-та міська клінічна лікарня. Там завершили роботу із облаштування кисневою мережею та є додаткових 80 ліжок, 60 з яких обладнанні кисневими точками.
Як інформують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА, відповідно до стандартів медичної допомоги стаціонарне лікування показано у випадках середньої тяжкості і тяжкого перебігу COVID-19.

Госпіталізація за клінічними критеріями показана хворим з підозрою/підтвердженим COVID-19 при:

- стані середньої тяжкості і тяжкому – ознаки пневмонії та/або дихальної недостатності (збільшення частоти дихальних рухів вище фізіологічної норми, кровохаркання, показник SpO 2 при вимірюванні пульсоксиметром < 93 %) при наявності рентгенологічно підтвердженої пневмонії;
- наявності клініко-інструментальних даних гострого респіраторного дистрессиндрому (ГРДС);
- наявності клініко-лабораторних даних сепсису та/або септичного шоку (синдрому системної запальної відповіді);
- наявності клініко-лабораторних даних органної/системної недостатності, окрім дихальної;
- пацієнти, незалежно від тяжкості стану, які відносяться до групи ризику розвитку ускладнень: тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцевосудинної систем, ниркова недостатність, аутоімунні захворювання, тяжкі алергічні хвороби, цереброваскулярні захворювання в стадії декомпенсації), онкологічні захворювання;
- пацієнти незалежно від тяжкості стану, в яких відзначається підвищення температури вище 38° C, що погано піддається корекції (тимчасове, не більше ніж на 1 - 1,5 години зниження на тлі прийому жарознижуючих препаратів з наступним її підвищенням).
Рішення про виписку приймає лікуючий лікар на підставі відсутності або зменшення клінічних ознак захворювання, стійкої тенденції до нормалізації лабораторних показників (гемограми, СРБ, АЛТ, АСТ, сечовини, креатиніну). Якщо у хворого попри відсутність клініколабораторних ознак активного інфекційного процесу методом ПЛР визначаються фрагменти РНК збудника (позитивний або сумнівний результат), хворий може бути виписаний додому на самоізоляцію та продовження лікування лікарем первинної медичної допомоги.
Медики області вкотре закликають мешканців Львівщини дотримуватись карантинних заходів. Ці прості рекомендації допоможуть знизити ризики інфікування коронавірусом.
«Ті тенденції, які ми спостерігаємо останнім часом, є достатньо тривожними. Ситуація залишається напруженою. Ще одним антирекордом 26 жовтня є понад 100 викликів швидкої допомоги до пацієнтів із Covid-19 та підозрою. Раніше така кількість добових випадків швидкої допомоги на підозри становила в середньому 70. Тому хочу вкотре всіх закликати бути пильними, берегти себе та своїх близьких», – зазначає Орест Чемерис.
Серед основних заходів профілактики є: уникнення місць масового скупчення людей, дотримання дистанції, носіння масок, забезпечення гігієни рук.
Як розповідала головний експерт з епідеміології департаменту охорони здоров’я Наталія Іванченко гігієну рук можна забезпечити звичайним ретельним миттям, або ж користуванням антисептиком.
«Потрібно дбати, щоб руки були чистими. Якщо ви не маєте доступу до води з милом, то носіть кишеньковий антисептик. Антисептик, який містить від 60 до 80% спирту, гарантує знищення вірусів, в тому числі і коронавірусу. Усі поверхні, до яких ми доторкаємось впродовж дня, повинні хоча б двічі вдень очищатись за допомогою дезінфекційних засобів. Є рекомендація, якщо наші руки не помиті ми не повинні ними торкатись обличчя. Якщо ви привітались з іншою людиною за руку – це теж підстава скористатись антисептиком», - зазначила епідеміолог.


При погіршенні стану здоров’я, необхідно одразу звернутись до свого сімейного лікаря. МОЗ пропонує наступний алгоритм дій для людини із симптомами:

- Залишайтеся вдома
- Подзвоніть своєму сімейному лікарю
- Опишіть йому симптоми. Розкажіть про те, чи були ви в контакті з людьми, які потенційно можуть бути інфіковані
- Виконуйте інструкції свого лікаря.
- У невідкладних станах — температура вище 38, яка не збивається, та ускладнене дихання — терміново викликайте «швидку» за номером 103.
Медики-інфекціоністи застерігають - для того, щоб людина не поширювала вірус серед навколишніх, вона не повинна користуватись громадським транспортом. І, що дуже важливо, щоб особи, які контактували із лабораторно підтвердженою на коронавірус людиною, залишалися вдома та пішли на самоізоляцію на 14 днів.
В будь-який із 14-и днів необхідної самоізоляції у людини можуть з’явитись клінічні ознаки захворювання, зазначають медики. Відтак вона стає активним носієм вірусу. Якщо ж упродовж 14-и днів жодних ознак захворювання немає, тоді людина може повернутись до праці чи навчання без додаткового лабораторного обстеження.
«На сьогодні чітко доведено, що найбільша кількість вірусів, яку виділяє хвора інфікована людина, починаються за 2 дні до появи перших клінічних симптомів і найбільше перший тиждень клінічних ознак захворювань. Людина, яка не має жодних клінічних симптомів, але є інфікована коронавірусом, сьогодні може стати джерелом інфікування для навколишніх. Хвора на коронавірус людина без дотримання засобів індивідуального захисту за день може заразити 2-3 людей коронавірусом. За тиждень ця цифра сягає 15 людей»,- зазначила Наталя Іванченко.
Відтак, щоб уберегти себе і навколишніх, медики закликають не нехтувати засобами профілактики та захисту від інфекції.
«Якщо ми використовуємо банальну маску в якості захисту, то ми на 50 % знижуємо існуючі ризики інфікування. Маска, гігієна рук, і соціальна дистанція на відстані 1-1,5 метра залишаються на сьогодні пріоритетними способами профілактики»,- зазначають медики.


Догляд за пацієнтом з COVID-19 у домашніх умовах

Людям із легкими проявами захворювання лікар може рекомендувати залишатися вдома на самоізоляції. Основні правила, яких потрібно дотримуватися, коли вдома є хворий на Сovid-19 член сім’ї.

     1. Хворого слід розмістити у добре провітрюваному приміщенні.
     2. Слід обмежити кількість осіб, які здійснюють догляд хворого (одна особа не з категорії ризику розвитку ускладнень).
     3. Члени домогосподарств повинні перебувати в окремій від хворого кімнаті або, якщо це неможливо, підтримувати відстань не менш ніж один метр від хворого (спати в окремому ліжку). Винятком можна вважати матір, що годує грудьми (враховуючи переваги грудного вигодовування та незначну роль грудного молока в передачі вірусу, жінка може продовжувати грудне вигодовування; водночас вона повинна носити медичну (хірургічну) маску, коли перебуває поруч із дитиною, та ретельно дотримуватися гігієни рук перед тісним контактом з малюком).
     4. Слід обмежити рух хворого та мінімізувати загальний простір (переконайтеся, що загальні приміщення, наприклад кухня, ванна кімната, добре провітрюються (за можливості тримайте вікна відчиненими).
     5. Особа, яка доглядає хворого, повинна носити медичну (хірургічну) маску, що покриває рот і ніс, коли перебуває в одній кімнаті з хворим. При носінні маски до неї не слід торкатися. Якщо маска стане вологою або забрудниться, її потрібно негайно змінити. Слід використовувати виключно одноразові маски та проводити гігієну рук після їх зняття.
     6. Слід проводити гігієну рук після будь-яких контактів із хворим. Практику гігієни рук шляхом їх миття з милом і водою слід виконувати до і після приготування їжі, перед споживанням їжі, після відвідування вбиральні та кожного разу, коли руки видимо забруднені. Якщо руки видимо чисті, для гігієни рук рекомендовано використовувати спиртовмісний антисептик.
     7. Для висушування рук після миття з милом та водою рекомендовано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо паперові рушники недоступні, варто забезпечити кожного члена домогосподарства індивідуальним тканинним рушником і замінювати його, щойно він стане вологим.
     8. Слід дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю – прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання одноразовими паперовими серветками, тканинними серветками (перед повторним використанням їх треба випрати). В разі відсутності серветок слід чхати і кашляти в згин ліктя. Після кожного акту кашлю або чхання варто провести гігієну рук (миття з милом і водою або обробка спиртовмісним антисептиком).
     9. Необхідно відмовитися від багаторазового використання тканин та інших багаторазових матеріалів для гігієни рота чи носа. Якщо це неможливо, відповідним чином очищуйте їх після використання (періть носовички, використовуючи звичайне мило або мийний засіб і воду).
     10. Слід уникати прямого незахищеного контакту з біологічними рідинами хворого – використовуйте одноразові медичні рукавички (бажано нітрилові) для догляду ротової порожнини та при поводженні з фізіологічними випорожненнями і медичними відходами. До та після зняття медичних рукавичок проведіть гігієну рук.
     11. Рукавички, тканини, маски та інші відходи, які утворилися внаслідок догляду хворого, слід розмістити в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) у тому ж приміщенні, в якому перебуває хворий, до утилізації.
     12. Слід уникати інших видів можливого потрапляння біологічних рідин хворого або забруднених ним предметів у безпосереднє оточення здорових людей (уникайте обміну зубними щітками, цигарками, спільного користування посудом і постільною білизною). Посуд після індивідуального використання необхідно мити з милом або мийним засобом та водою і використовувати повторно (викидати/утилізувати його не слід).
     13. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
     14. Слід очищати і дезінфікувати поверхні ванної та вбиральні щонайменше один раз на день звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
     15. Прати одяг, постільну білизну, рушники для ванни та рук хворих необхідно звичайним милом та водою. Для машинного прання рекомендовано встановлювати температурні режими 60 – 90°C і використовувати звичайні пральні порошки. Після прання будь-які речі слід ретельно висушити. Забруднену білизну дозволено збирати в загальний мішок для білизни. Заборонено струшувати брудну білизну. Необхідно уникати прямого контакту шкіри та одягу із забрудненою білизною.
     16. Слід використовувати одноразові медичні рукавички та одноразовий фартух (виготовлений з целофану) при очищенні та дезінфекції поверхонь, одягу чи білизни, що забруднені біологічними рідинами хворого. До та після зняття медичних рукавичок слід провести гігієну рук.
     17. Особи, які мають симптоми хвороби, повинні залишатися вдома до тих пір, поки у них не буде доведена відсутність хвороби на підставі клінічних та/або лабораторних результатів.
     18. Усі члени домогосподарства вважаються контактними особами.
     19. Якщо у члена домогосподарства виникають симптоми гострої респіраторної інфекції, включаючи лихоманку, кашель, біль у горлі та утруднене дихання, до нього мають застосувати заходи як до підозрілого щодо інфікування SARS-CoV-2.

Довідково:
Помаранчева зона (+ обмеження жовтої) забороняється: діяльність закладів розміщення (хостели, туристичні бази тощо), окрім готелів; діяльність розважальних закладів, ресторанів у нічний час; планові госпіталізації в лікарнях; спортзали, фітнес-центри, заклади культури; прийом нових змін в дитячі табори; обмеження для масових заходів: 1 людина на 20 квадратних метрів та не більше 100 людей.
Червона зона (+ обмеження помаранчевої) забороняється: робота громадського транспорту; відвідування закладів освіти; діяльність ТРЦ, кафе та ресторанів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8217 / 1.72MB / SQL:{query_count}