Садочків вистачить на всіх

Як у Львові вирішують проблему браку місць у дитячих садочках

Відкриття нових закладів дошкільної освіти у Львові – дещо болюча тема для місцевої влади, позаяк часто стає приводом для політичних спекуляцій та фейків, а особливо її смакують у передвиборчі періоди. Тим не менш, офіційні цифри – невблаганні. Попри те, що в місті таки бракує новозбудованих дитсадків, наявні все ще можуть прийняти охочих діток: станом на третю хвилю зарахування дошкільнят, яка триває зараз, у Львові є ще 413 вільних місць.
Як міській владі вдається досягати позитивної статистики, майже не споруджуючи нових ДНЗ, поспілкувались із міським головою Львова Андрієм Садовим та головною освітянкою, очільницею управління освіти Зоряною Довганик.

Про статистику

За останні 5 років у Львові відновили роботу 11 дитсадків, зачинених ще в 90-х роках, і повернули частину приміщень, які свого часу орендували різні комерційні структури, у наявних. Загалом – 23 приміщення. Як підсумок, зараз у дитсадках міста з'явилося 125 додаткових груп для ще 3500 дітей, а всього львівські заклади дошкільної освіти відвідує 26 тисяч вихованців, що на 10 тисяч більше, аніж на початку каденції чинного мера міста.
«Якщо в 2007 році ми мали 16000 дітей, то в 2020 – 26415, і це фактична наповнюваність наших садків», – пояснює Зоряна Довганик. Притому, за її словами, щоденна відвідуваність ДНЗ – зовсім не зразкова, і становить лише 58-62%, а станом на вересень-жовтень 2020 – і зовсім 42-45%. Тож попри те, що на 2020-й рік на 100 місцях виховують 144 дитини, браку місць у садках Львова немає.

Про плани

Практику вивільнення приміщень із оренди та подальшу передачу під заклади дошкільної освіти намагались застосувати і в інших містах країни. Однак на сьогодні лише Львову вдалося досягти хороших результатів.
Так, за інформацією управління освіти, уже найближчим часом у дитсадках планують відкрити ще 23 нові групи: 6 – у вивільнених приміщеннях на Клепарівській, 7 – на Виговського, іще по 4 – на Білогорщі та вул. Дністерській, і 2 – у приміщеннях на вул. Сяйво, щодо яких місто наразі чекає на рішення з Києва.
«Звісно, ніхто з міськради не закладав капсулу перед будівництвом і не перерізав стрічок на відкриттях. Ми просто повернули майно громади громаді, – коментує Андрій Садовий. – І ми не починаємо будувати нові дошкільні заклади, поки не приведемо до доброго стану ті, які вже працюють. Я не хочу, щоб в одному мікрорайоні стояли 2 садки: один старий, з поганими умовами, а другий – новенький «збудований Садовим».
Сьогодні у Львові працює 102 заклади дошкільної освіти, 9 освітніх закладів з дошкільними відділеннями та 28 приватних садочків, які мають ліцензію. Також є близько сотні неліцензованих приватних установ, які надають послуги з догляду за дошкільнятами
Тим не менш, не завжди відкриття груп у наявних садочках повністю замінює будівництво нових: у місті активно з’являються нові мікрорайони, а ті, які вже існують, – розширюються. Відповідно, збільшується й кількість дітей дошкільного віку та потреба в садочках.
«Зрозуміло, що все ж нові садки будувати треба. І ми це робимо. Три роки тому відкрили новий садок на Новознесенській (у співпраці з урядом Німеччини), зараз добудовуємо садок на Малоголосківській на 350 дітей (будує забудовник, облаштує всередині – місто, а після завершення робіт забудовник передасть садок на баланс управління освіти)», – зазначив міський голова.
Також у планах – нові садки в мікрорайонах на околицях міста: на Під Голоском, Рясному, Боднарівці та Левандівці. Мер переконаний: будувати потрібно лише тоді і лише там, де це справді доцільно.

То хто, все ж, має будувати?

Як пояснює заступник мера з містобудування Любомир Зубач, теоретично в усій Україні зводити нові школи та садочки мала б міська влада за ті кошти, які перераховують забудовники на соціальну інфраструктуру – так звані пайові внески, або ж забудовники – замість цих внесків. Однак на практиці жоден український закон не може зобов’язати забудовника віддати збудоване приміщення місту під школу чи садок. Тож наразі все залежить лише від відповідальності самого забудовника…
Меланія Квятковська
фото – Роман Балук
офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8090 / 1.56MB / SQL:{query_count}