Львів – не Голлівуд, але також із амбіціями

Чи зможе наше місто стати столицею українського кінематографа, що для цього потрібно та хто і як знімав у Львові сто років тому

Місто Лева продовжує традицію: у Львові й надалі знімають кіно, і не лише історичне, і не лише українське. До Львова, як і раніше, приїжджають знімати фільми кінематографісти з Польщі, Грузії, Італії, а тепер ще й з Індії, Ізраїлю.
Кілька років тому знімальними майданчиками для індійського фільму «Тунель кохання» у Львові стали Шевченківський гай, Стрийський парк, храм Святих мучеників Бориса та Гліба і парк «Боднарівка».
А торік у соцмережі Instagram запустили проєкт, який у форматі stories розповідає про історію 13-річної єврейської дівчинки, яка загинула під час Голокосту. Відео знімали у Львові на основі записів реальної дівчини з Угорщини Єви Гейман. Вона у 1944 році загинула в Освенцимі, а до цього записувала всі події у щоденник, який пізніше віднайшла її мама і опублікувала. Автори проєкту – ізраїльський бізнесмен Маті Кохаві та його дочка Майя. Вони власним коштом спонсорували зйомки, які відбувалися на вулицях Театральна, Вірменська, Ставропігійська, Друкарська, Івана Франка, Городоцька, Князя Романа, у Стрийському парку та в Парку Івана Франка.

Кіно і Львів

На початку вересня в нашому місті почали знімати містичний трилер «Егрегор». У головних ролях – американський актор Омрі Роуз та українська акторка Олена Лавренюк. Подробиці сюжету стрічки тримають у таємниці. Утім відомо, що в фільмі буде історія про древній культ, таємничий орден і про захоплення світу. Декілька епізодів для містичного трилера зняли у Львівському аеропорту, також у стрічці зможемо впізнати площу Ринок і вулицю Листопадового Чину.
Крім того, зйомки відбуватимуться у Києві, Польщі, США. В прокат фільм вийде наступного року. До слова, трилер «Егрегор» переміг у 9-ому конкурсному відборі Держкіно, тож тепер фінансується за підтримки Держкіно України. Це агентство уклало з компанією «Солар медіа інтертейнмент» контракт про надання кінопроєкту «Егрегор» режисера Любомира Левицького державної фінансової підтримки на суму 22 мільйони гривень. Загальна вартість виробництва фільму – понад 66 мільйонів гривень. Режисером стрічки є Любомир Левицький, автори сценарію – Любомир Левицький та Сергій Касторних, продюсер – Сергій Лавренюк.
Як розповів «Львівській Пошті» заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко, ця компанія також планує знімати у Львові серіал.
У серпні площу Ринок повернули в 30-ті роки. Тут Тelewizja Polska SA знімала 12-серійний фільм «Еринії» за романом польського письменника Марека Краєвського. Події в романі розгортаються у Львові в 1937 – 1939 роках.
Щороку в місті Лева знімають сотні рекламних роликів, кліпів, воно щораз частіше з’являється в кінороботах польських режисерів.
Андрій Москаленко каже, що Львів має неабиякий потенціал у кіноіндустрії, втім нині цей напрямок потребує розвитку. У Львові планують збудувати великий павільйон для зйомок, а також створити умови для кінобізнесу.
«Нині знімають фільм «Егрегор». Ця ж студія зніматиме у Львові серіал. Відколи послабили карантин, в нас активно почалися зйомки, досить масштабні зйомки. Польська студія «Стар медіа», «Солар» хочуть тут працювати, – каже Андрій Москаленко. – Львів завжди був кіномайданчиком, чимало тут знімали і знакових кінострічок. Ми якось порахували, що епізодична зйомка фільму – це понад мільйон гривень для міста. Якщо говорити про повний фільм, середній бюджет фільмів, які знімали у Львові нещодавно, від 30 до 50 мільйонів гривень. Зрозуміло, що не всі гроші залишаються в місті, для малого і середнього бізнесу. А все ж значна частина коштів таки залишається. Це формує ринок, стимулює розвиток кіноосвіти та бізнесу в цій галузі», – додає співрозмовник.
Андрій Москаленко пояснює, що перш за все місто отримує кошти з податків на доходи, які сплачують люди, працюючи на кіно. Тому стимулювати розвиток галузі нині вкрай вигідно: це нові робочі місця, новий рівень кіноосвіти.
«Нині мовиться про будівництво знімального павільйону у Львові. Також у планах відродження фестивалю повнометражного кіно. Зрештою, є багато амбіційних цілей, які саме зараз формуються. І це дуже добра можливість для міста. Про заробіток для малого і середнього бізнесу мовитиметься, коли буде вибудувана інфраструктура. Зараз формуються ключові передумови для цього», – зазначає він.
Зі слів співрозмовника, нині слушний час для бізнесу в цій галузі, бо щораз популярнішим стає візуальне. Орієнтир не на тексти, не на фото, а саме на візуальний контент, тому кіно має передумови «за замовчуванням». З’являються нові майданчики для трансляцій. І не лише кінотеатри, телевізор. Одним із найбільш високобюджетних фільмів, які знімали у Львові, є стрічка Eva stories для Instagram. Так молодіжній аудиторії, молодим ізраїльським хлопцям і дівчатам донесли історію про Голокост. Це зроблене виключно для сторінки в соцмережі, яка, до речі, має зо півтори мільйони підписників. Ринок кіно дуже змінюється».
Стимулом для розвитку галузі може стати й держпідтримка. «Зараз відбувається пітчинг Держкіно, і якщо набуде чинності закон України про повернення коштів тим студіям , які знімають в Україні, це також може спрацювати», – запевняє Андрій Москаленко. І розповідає, що Львовом цікавляться навіть голлівудські зірки. «Том Круз приїздив. Деякі зірки інкогніто приїздять подивитися на місто. Хочемо, щоб Львів з’явився і в світових блокбастерах. Акцент і на зйомки патріотичного кіно. Тож нам потрібні павільйони, спеціальна техніка і обладнання, а ще на високому рівні освіта», – каже він.

Париж «зроблений» зі Львова

Знімати кіно у Львові було популярно ще понад сто років тому. Тоді кіномитців приваблювала міська архітектура, автентика.
У 1897 році в місті Лева зняли перший фільм «У львівській кав’ярні» (W kawiarni lwowskej). Другим фільмом, знятим у Львові, була стрічка про відкриття пам’ятника Адамові Міцкевичу в 1904 році.
Показували перший фільм не в кінотеатрі (тоді ще не було стаціонарних кінозалів), стрічку дивилися в «Континентальному Еден-театрі» на Губернаторських валах. У фільмі львів’яни побачили себе і місто на кіноекрані вперше.
«Львів стояв біля джерел як демонстрації фільмів, так і їхніх зйомок. У місті було багато кіноклубів, були й перші львівські кіностудії, поділені за національними ознаками, була конкуренція. Львів початку ХІХ – кінця ХХ століття перебував під Австро-Угорщиною, і якщо українці робили своє кіно, то поляки одразу ж робили польське. У 30-ті роки ХХ століття кіноклуби у Львові були дуже потужні. В 1923-ому наше місто мало свій український кінематограф – мається на увазі студія «Соняфільм», яку створила Софія Кулик. До слова, вона також була дотична до часопису «Кіно», який виходив у Львові», – розповідає «Львівській Пошті» відомий екскурсовод та львовознавець Іван Радковець.
Найбільший бум зйомок у Львові припадав на 50 – 70-ті роки ХХ століття. Не було в Радянському Союзі жодної кіностудії, яка не знімала б кіно у Львові. «Радянський кінематограф дуже любив Львів. Якщо відкинути усю цю ідеологію, то завдяки йому маємо збережені, зафіксовані пам’ятки у кінострічках, які тут знімали. Найвідоміша – «Д’Артаньян і три мушкетери», «Старі-розбійники». Коли знімали кіно «Чарівний голос Джельсоміно» за творами Джанні Родарі, навіть масовку не перевдягали. У Львові також існувала студія «Галичфільм», яка робила телевистави, по одній-дві на місяць. Багато музичних фільмів знімали у Львові (мовиться про перші кліпи). Від того темпу ми відстали, – каже Іван Радковець. – «Грузія-фільм» знімала кіно у Львові про Париж, бо не мала коштів поїхати до Франції на зйомки. На тлі Львова була Ейфелева вежа на Високому замку. Якщо переглянути фільм, то в кадрах є львівська ратуша, церква Святого Юра, а на їхньому тлі… Ейфелева вежа. Париж «зроблений» зі Львова. І якщо зараз спробувати це повторити, то в кадр влізе багато новобудов. Ну не можна порушувати висотність будинків у центральній частині, озеленення, поставити паркінги, звузити вулиці до неможливості! Зараз розпочнеться реконструкція вулиці Степана Бандери. Вона вже буде не такою, як колись. … Якщо ми розвиваємо місто і хочемо його сприймати як туристичний центр, то краще зберігати, відновлювати, а не нищити!» – наголошує Іван Радковець.
Те, що було досягненням у Європі, дуже швидко з’являлось у Львові. Співрозмовник зазначає, що цьому сприяли люди, які тут жили, бо вони мали контакти в різних куточках світу, вкладали у місто кошти. Тож Львів завжди був в курсі світових трендів у кіногалузі.

Втрачаємо автентику…

«Передусім сюди їхали знімати кіно, бо тут легко було працювати з людьми, які розумілися на цих технологіях. Були фахівці, які короткометражні фільми робили, і багато програм. Нині у нас поки що є архітектура. З кожним днем її стає щораз менше. Скоро ми втратимо автентичні панорами Львова», – вважає Іван Радковець. 
З його слів, у місті так склалося, що кінематографісти платять гроші, аби вулиці зачищали від дорожніх ознакувань. А в багатьох містах Європи за відеофіксацію пам’ятки потрібно платити. «В багатьох містах Європи ви не зможете професійною фототехнікою фотографувати знакові об’єкти. В Берліні Бранденбурзькі ворота не знімете, бо підійде поліція, випише рахунок, заплатите муніципалітету кошти аж тоді зможете фотографувати. У нас це не врегульоване законодавчо. В Європі ж є об’єкти, які визначають як символи міста, і за їхнє відтворення в кінематографі, у фотографіях треба платити гроші.У Венеції місцева влада платить людям, аби вони підтримували автентичний спосіб життя. Постіль, яку повісили в подвір’ї, це фрагмент, який показує, що тут живуть люди. Вихолощене, «пластикове», театральне подвір’я нікому не потрібне. Якщо місто хоче стати кінематографічним, воно повинно над цим працювати», – підсумовує Іван Радковець.

П’ятірка фільмів та серіалів, які знімали у Львові в 2020-ому

У Львові цього року знімали чимало фільмів, короткометражок та кліпів. Деякі з них можна буде побачити вже цього року

*«Я, «Побєда» і Берлін»

Найбільш відомим кіно, яке зняли цього року у Львові, є стрічка за твором Кузьми Скрябіна – «Я, «Побєда» і Берлін». Книга розповідає про мандри молодого музиканта разом зі своїм другом, які вирушили до столиці Німеччини на старому авті «Побєда». Зйомки у Львові тривали з 17 по 27 серпня, частину сцен ставитимуть у області, в Карпатах та Києві. Автори фільму обіцяють відтворити атмосферу середини 90-их років ХХ століття і представити багато каверів на пісні «Скрябіна». Кіно почали створювати в листопаді 2019-го, на екрани планують випустити у 2021-ому.

*Серіал «Еринії»

В серпні у Львові тривали зйомки польського кримінального серіалу «Еринії» за творами письменника Марека Краєвського. Режисер Борис Ланкош та 90 осіб знімальної групи створювали серіал для польського телебачення TVP. Усього заплановано 12 серій, які розповідають про події 1937 – 1946 років у Львові та Вроцлаві. В нашому місті відзняли сцени лише для однієї серії, решту «львівських» сцен створюватимуть у польському містечку Легниця. Для зйомок у Львові з цілої вулиці Крушельницької демонтували всі номерні та дорожні знаки, а по завершенні зйомок повернули на місце. 1 вересня TVP і Netflix об’єдналися заради створення серіалу. Точна дата його виходу ще не відома, спершу його покажуть підписникам Netflix, потім на TVP VOD, а після цього викладуть у відкритий доступ, інформує сайт 032.

*«В.о. Святого Миколая»

Ще один фільм у січні 2020-го у Львові зняла ГО «Вау студіо» (WOW Studio) – «В.о. Святого Миколая». Це дитячий мюзикл, який розповідає про складні стосунки сучасних батьків та дітей. Презентувати кінострічку обіцяють у грудні 2020 року.

*«Егрегор»

Із 6 по 18 вересня у Львові зніматимуть український пригодницький трилер з елементами містики «Егрегор». Режисер Станіслав Капралов зауважив, що всі події стрічки відбуватимуться в нічному місті. Головний герой – нью-йоркський детектив Артур, який прибуває до Львова після містичного послання від українського професора. Чоловік розуміє, що з професором щось сталося, а за його донькою полюють. Артур має їй допомогти. Стрічку знімають у стилі неонуару за підтримки польських та американських колег. Деякі сцени також відзнімуть у Києві, поблизу Кракова і в Нью-Йорку.

*«Перехрестя культур»

У серпні 2020 року представники турецького каналу IZ TV прибули до Львова, аби відзняти 45-хвилинну серію для документального проєкту «Перехрестя культур». У межах програми глядачам розповідають про туристичні цікавинки у різних містах, як їх відвідати в час пандемії коронавірусу. У Львові знімальна група влаштувала телеекскурсію місцевими рестораціями, а також каплицею Боїмів, підземеллями Гарнізонного храму, Шевченківським гаєм і Личаківським цвинтарем.

*«Неймовірно сліпий випадок»

У липні – серпні студія XV Studio Production відзняла короткометражний фільм «Неймовірно сліпий випадок». Автори кіно разом із представниками Української спілки інвалідів таким чином звернули увагу громадськості на буденні проблеми незрячих людей. У головних ролях – два справді незрячі чоловіки, які ставляться до всього з гумором та азартом. Творці стрічки запевняють, що попри важливу соціальну складову її можна назвати комедійною. Побачити трейлер можна буде 15 жовтня, у Міжнародний день білої тростини, а весь фільм – восени 2021 року.

Олеся Галканова-Лань, кінопродюсерка:
– У Львові зараз знімають фільми, але не так багато, як, скажімо, в Києві. Львів обирають завдяки нашій архітектурі, використовують культурний простір міста та прилеглих ландшафтів. Це важливо, бо не потрібно нічого будувати, лише додати художнику необхідне. Львів може бути дуже привабливим, якщо зробити грамотну цінову політику оренди локацій у міській зоні. Певна, можна було б залучити величезні інвестиції, бо Голлівуд і не тільки зараз шукає місця для зйомок. Асоціація продюсерів заявила, що вони шукають місця в Європі, особливо в країнах, де дешеве виробництво, шукають нові майданчики. Але все це ще залежить від влади, наскільки вона готова поступитися власними амбіціями заради того, щоб зробити нове вливання грошей у місто. Всі хочуть заробити, але треба бути свідомим, що у справі зйомок кіно все дуже добре рахується. І всі ті, що знімають фільми у Європі, дуже чітко рахують свої кошти. Вони не люблять завищених цін. Львів міг би бути привабливим для таких інвестицій. Єдине, що потрібна людина або в міському магістраті, або на обласному рівні, яка конкретно займалася б залученням таких інвестицій. В будь-якому випадку привезти сюди акторів і зробити зйомки на локації набагато дешевше, аніж робити це саме, наприклад, у Польщі. Але повторюю – лише за умови грамотної цінової політики, привабливої для іноземних кіностудій! Вважаю, що влада також мала б підтримувати місцеві кінокомпанії, бо це обличчя міста, області. Якщо кінокомпанія відмовляється їхати працювати до Києва, а хоче працювати на теренах Західної України, то влада мала б працювати над тим, щоб розвивати цей бізнес у регіоні, тому що кіно – це бізнес. Про Львів говорять як про столицю короткометражного кіно. Вважаю це неправильним. В Києві знімають набагато більше. Там є своя школа, факультет в КНУТКіТ імені Карпенка-Карого, є інші майданчики, є кіновиробництво. В нас проходить фестиваль один, другий, і це дуже добре, це підвищує рівень нашого міста. Насправді дуже багато чого у Львові знімають, багато чого привозять. Але столицею нас я б не називала. Столицею ми станемо тоді, коли одним із пріоритетів буде кіновиробництво, наприклад «короткого метра». Короткометражки – це не бюджетні проєкти, їх роблять за гроші меценатів, спонсорів, на них виграють гранти, пітчинги, дуже часто самі творці гроші збирають. Їх роблять, щоб заявити про себе, щоб надсилати на фестивалі, щоб зробити собі ім’я. «Короткий метр» – добрий шанс для режисера, і зняти його набагато простіше, аніж «довгий». І це добре, бо засвічуються нові цікаві імена та постаті. Велике кіно – це вже інший ризик і рівень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8761 / 1.73MB / SQL:{query_count}