Коли до університету?

Чимало студентів досі не знають, як буде організоване навчання. Про це «Львівська Пошта» дізнавалася у проректорів вишів Львова

Незабаром знову запрацюють усі освітні заклади України, зокрема виші. Цього року початок навчання особливий для всіх студентів, а особливо – першокурсників. Через пандемію багато речей вийшли з-під людського контролю і, щоб повернути колишній порядок знадобилось і знадобиться ще чимало сил. Підготовка до навчання у нових умовах – одне з випробовувань, яке підготував нам COVID-19. З власного досвіду знаю, наскільки переживають студенти. Дехто досі не знає, яким буде навчання в його університеті. Чого чекати студентам від навчального року 2020-2021? «Львівська Пошта» дізналась у найпопулярніших вишах нашого міста.

Політехніка: є різні варіанти

У Львівській політехніці кажуть: взяли до уваги всі рекомендації МОН (їх перелік шукайте нижче) і розробили декілька варіантів початку навчання. Вони залежать від рівню епідеміологічної ситуації – від «зеленого» до «червоного». Олег Давидчак, проректор з науково-педагогічної роботи каже, що університет готовий до будь-якого варіанту розвитку подій.
«Наразі плануємо розпочати навчання не з 1 вересня, а трохи пізніше. Старші курси, починаючи від другого вчитимуться з 28 вересня, першокурсники – з 1 жовтня. Якщо Львів буде у «зеленій» або «жовтій» зоні – першокурсники навчатимуться офлайн. Якщо буде «помаранчевий», то ми не маємо права збирати більш ніж 20 студентів в аудиторії. Тому лекції будуть онлайн, а практичні вживу», – продовжує Олег Давидчак.
Що стосується старшокурсників їх лекції будуть дистанційними і при «зеленому», «жовтому» чи «помаранчевому» рівнях небезпеки. Практичні відбуватимуться офлайн. Співрозмовник додає, що старшокурсниками дещо легше звикнути до навчання «на відстані», адже вони розуміють організацію роботи в університеті, зокрема в дистанційному форматі.
«Наскільки мені відомо, тип навчання залежатиме від рівня епідемічної небезпеки. Про організацію процесу я дізнаюсь у телеграм-каналах мого інституту або кафедри. Оскільки лекції проводитимуть онлайн, а практичні заняття у авдиторіях, то сподіваюсь, що університет потурбується про коректний розклад навчання», – додає Оля, студентка другого курсу Львівської політехніки.

Що у медичному?

Ректор Львівського медичного університету Борис Зіменковський видав наказ, згідно з яким навчальний рік для студентів-медиків 2-6 курсу розпочнеться 1 вересня, для першокурсників – 15 вересня.
«В умовах несприятливої епідемічної ситуації ми запровадимо формат змішаного навчання. У разі погіршення епідемічної ситуації у Львові до «червоного» рівня – перейти на дистанційне навчання», – зазначається у наказі.
Якщо ознайомитись із наказом, то зрозуміло: медуніверситет буде повністю керуватись вимогами МОН. Студентам повинні скорегувати розклад так, щоб мінімізувати зустрічі з іншими групами, адаптувати навчання до онлайн-формату, забезпечити наявність антисептиків, безконтактних термометрів, місць утилізації індивідуальних засобів захисту та щодня дезінфікувати робочі поверхні. Ба більше, у програми всіх дисциплін включать вивчення питань гострої респіраторної хвороби COVID-19, а у гуртожитку №1 облаштують кімнату, куди направлятимуть студентів, у яких виявлять симптоми респіраторних захворювань.
«Університет повідомив нам усе про цьогорічне навчання, скинули наказ ректора. Практичні – вживу, лекції – у зумі. Екзамени також заочні. Вважаю, що медицину дистанційно не вивчити. Минулий семестр пройшов, наче жарт. На моєму курсі чимало пар є в лікарнях, із спілкуванням з пацієнтами. Дещо ризиковано, та це єдиний шлях освоїти науку. Кожному прийдеться більше працювати над собою – бути більш спостережливим та підходити до всього з холодним розумом», – каже Святослав, студент четвертого курсу медуніверситету.

УКУ: навчання триває вже

Український католицький університет підійшов до організації навчання завчасно. Заступник проректора закладу Дмитро Шеренговський пояснює, що його студенти навчаються дистанційно вже. Таке рішення прийняли для того, щоб швидше закінчити навчальний рік, і зменшити загрозу зараження для студентів у найбільш вірусні пори року: кінець осені та зиму.
«На навчання ми виходимо чергами. Зараз розпочали навчання магістри, третій та четвертий курс. А з 14 вересня буде старт для першого та другого курсу. Формат навчання – гібридний. В основному це онлайн-навчання у Zoom. Та якщо буде сприятлива ситуація, то 1 вересня ми планували вивести на кампус третій та четвертий курс», – зазначає Дмитро Шеренговський, заступник проректора УКУ з навчально-педогогічної частини.
Якщо все йтиме за планом, то третій та четвертий курси пробудуть на кампусах до кінця вересня, а з початком жовтня навчання вживу зможуть спробувати першокурсники. Співрозмовник додає, що УКУ намагається дотримуватись усіх санітарно-гігієнічних норм, а у дистанційному навчанні бачить лише нові можливості для розвитку і студентів, і самої системи навчання в університеті.

«Змішане» навчання в ЛНУ

Проректор університету Франка з науково-педагогічної роботи Віталій Кухарський розповідає, що в його закладі не спішать приймати остаточні рішення, адже ситуація з коронавірусом змінюється щодня, а значить і про точний формат навчання навіть на найближчі кілька місяців говорити не час.
«Зараз говоримо про заходи лише на 1 вересня, коли для 2-4 курсів традиційно стартує навчання. Воно буде у змішаному режимі: лекційні заняття дистанційно, практичні – офлайн. Перший курс і бакалаврату, і магістратури приступить до навчання 15 вересня. Вчитимуться у приблизно однакових умовах, втім для першокурсників будуть додаткові ознайомчі зустрічі з кафедрами, викладачами тощо», – пояснює проректор.
Каже, що наразі університет працює над удосконаленням комунікації між викладачем та студентом. Наголошує, що усі новини здобувачі освіти можуть відстежувати на сторінках навчального закладу у фейсбуці, а також університет старається надсилати усю важливу інформацію студентам на особисту пошту.
«Насправді знаю дуже мало. Лише нещодавно на сайті факультету з’явився розклад, з якого приблизно відома форма навчального процесу. Настільки розумію у вересні навчання буде здебільшого дистанційним. Та подробиць не знає ніхто. Ми з курсом комунікуємо і намагаємося приблизно уявити, як все буде. Багато студентів ставляться до дистанційних пар скептично. Але попри те, що і студентам, і викладачам комфортніше працювати у традиційному форматі, зараз понад усе – безпека!» – ділиться думками Дзвенислава, студентка Франкового вишу.

Що рекомендує МОН?

У вівторок, 25 серпня, Міністерство освіти та науки оприлюднило нові рекомендації по проведенню занять у навчальних закладах. Для студентів вони такі:
вхід і пересування по вишу можливі лише у масці або респіраторі. Під час занять маску можна не одягати У регіонах «помаранчевої» зони педагогам рекомендують використовувати захисні щитки.;
перед заняттям викладачі питатимуть студентів про самопочуття. Якщо є ознаки респіраторної хвороби, студента ізолюють у спеціальне приміщення закладу, про випадок інформують батьків;
якщо діагноз COVID-19 є в одного зі студентів групи – інші ідуть на самоізоляцію.
У закладах освіти необхідно:
організувати місця обробки рук антисептиками на входах до закладу, позначити їх вказівниками та інструкціями;
забезпечити централізований збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери з кришками – біля входу в заклад, у коридорах та санвузлах;
обладнати медпункти безконтактними термометрами, антисептиками, засобами індивідуального захисту тощо;
розмістити плакати про респіраторну гігієну та етикет кашлю;
обмежити проведення масових заходів у закритих приміщення, крім необхідних для функціонування закладів;
створити можливості для організованого руху закладом – використовувати запасні виходи, розмітку на підлозі, виокремити зони переміщення для різних вікових категорій учнів;
очистити та дезінфікувати поверхні, дверні ручки, столи, місця для сидіння, перила тощо після занять в кінці робочого дня;
проводити провітрювання впродовж не менш ніж 10 хв після кожного заняття.
упродовж дня заняття однієї і тої самої групи проводити лише в одній аудиторії. За можливості проводити заняття на відкритому повітрі. Складати розклади так, щоб заняття різних груп не накладались; 
не організовувати харчування за типом «шведського столу». Під час харчування відстань між столами повинна складати 1,5 м, а за одним столом сидітиме лише 4 особи. 
у студентських автобусах пересуватись лише у масці. Кількість пасажирів дорівнюватиме кількості сидячих місць. Самого водія не допускатимуть до роботи, якщо матиме температуру більше 37,2 С. А транспорт дезінфікуватимуть в кінці кожної робочої зміни. 

Ольга Дякун, студентська мер Львова:
– Дистанційне навчання у форматі, що був запропонований студентам навесні, передбачало повне перенесення всіх процесів у онлайн-середовище. Більшу увагу надавали теоретичній частині курсів, тому втратили можливість здобути практичні навики, необхідні спеціалістам. Збереження такого підходу критично вплине на якість підготовки медиків, студентів технічних спеціальностей, майбутніх діячів мистецтва. Тому я вважаю доцільним поступове відновлення практичних занять для студентів у малих групах офлайн із дотриманням норм, які гарантують безпеку всім учасникам навчального процесу. Говорячи про глобальну перспективу, система вищої освіти України та країн світу в умовах карантину стала на шлях зміни підходу до формату співпраці студент-викладач: маючи доступ до усіх необхідних інформаційних ресурсів, здобувачі освіти самостійно пізнають, досліджують й аналізують, а викладач стає своєрідним ментором, здатним спрямовувати роботу кожного студента індивідуально відповідно до поставленої цілі. У закладах вищої освіти Львова триває ретельна підготовка до нового навчального року. У певних університетах вирішили відтермінувати початок навчального семестру, деякі готові розпочати роботу вже 1 вересня, а хтось ще зважує всі ризики, оцінює ситуацію –кожну із цих позицій вважаю аргументованою у час невизначеності. Це період, коли кожен із закладів вищої освіти проявляє власну креативність під час розробки нових правил навчального процесу з метою зберегти найвищу цінність – життя та здоров'я людини. Рекомендації МОН щодо організації навчального процесу в умовах карантину та проживання у гуртожитках є не вичерпним переліком заходів безпеки, а лише базою, на яку повинні опиратися ЗВО під час планування власних протоколів роботи. Ці вимоги будуть доповнені кожним закладом освіти окремо, проте для ефективного їх застосування вони мають бути дотримані усіма сторонами освітнього процесу
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8073 / 1.66MB / SQL:{query_count}