Пройшовши «хрещення вогнем»

Після пожежі у центрі для вбійців «Фенікс» минуло близько чотирьох місяців. Як сьогодні триває відновлення та розслідування справи?

17 квітня у Центрі допомоги ветеранам АТО «Фенікс» (вул. Кульпарківська, 95) трапилась пожежа, яка повністю зруйнувала другий дім наших військових, який працював у Львові близько шести років. У 2014 році власними силами та спільною працею його створили небайдужі львів’яни, волонтери, митці. За період функціонування допомогу у центрі отримало близько двох тисяч ветеранів та членів їхніх сімей.
Сьогодні хлопцям та дівчатам, які повернулись з війни, немає куди звернутись за фаховою допомогою. «Фенікс» згорів. Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи, що у Винниках, перепрофілювали під базу, де лікують хворих на коронавірус. Як зазначає Андрій Посікіра, керівник «Феніксу», це один із основних стимулів якнайшвидше відновити роботу центру: «Ми відчуваємо, що потрібні. Щодня отримуємо дзвінки з питаннями про те, коли ми нарешті відкриємось».
Тому зараз працівники центру готуються до переїзду на нове робоче місце. Незабаром, 24 серпня, «Фенікс» хоче відновити роботу, знову приймати ветеранів. Де тепер буде другий дім для військових і чи потрібна якась допомога? На якому етапі відновлення? Та чи стали відомими нові факти розслідування пожежі? Розповідає «Львівська Пошта».

«Фенікс» на Петлюри

Як писала раніше «Львівська Пошта», після пожежі у «Феніксі» вціліло дуже мало: згорів увесь дах і практично все, що було всередині. Проводити реабілітацію там було неможливо, тож центр перемістили у сусіднє приміщення – 31 відділення на Кульпарківській. Там «Фенікс» працював не на повну силу: ветеранам надавали лише психологічну допомогу.
Сьогодні центр заручився підтримкою міста. Віднедавна перейшов у підпорядкування управління соціального захисту Львівської міськради і тепер працюватиме як підрозділ Львівського центру допомоги ветеранам АТО/ООС, що на Пекарській, 41.
«Нещодавно ми отримали ключі від нового приміщення на вулиці Петлюри, 36. Воно добре, бо має досить велику площу, близько 300 квадратних метрів. Буде достатньо місця, щоб повністю відновити надання послуг, які були доступні раніше: індивідуальна та групова психотерапія, тренажерний зал, масажний кабінет. Дякувати Богові, наш колектив зберігся у повному складі, хоч дівчата та хлопці не отримували зарплати впродовж трьох місяців. Але кожен із них залишився вірний «Феніксу», за що я дуже вдячний», – наголошує у коментарі для «Львівської Пошти» Андрій Посікіра.
Євген Бойко, директор департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради, додав, що усіх працівників «Феніксу» також працевлаштували наново, тому вони зможуть отримувати достойну заробітну плату.
Андрій Посікіра каже, що разом із командою центру, а також військовими та волонтерами, вони будуть приводити приміщення на Петлюри до ладу, бо там ще сила-силенна роботи. Ремонти радянські, тому треба повністю відремонтувати всі замки, вікна та двері, зробити якісне освітлення та каналізацію, а також санітарну побілку.
«Хто відповідатиме за фінансування цих ремонтів? Якщо потрібно буде, то «Фенікс» готовий взяти на себе частину витрат. Задля цього проводитимемо толоки, на які запрошуємо всіх охочих. Оголошення про них буду писати на своїй сторінці (Посилання вказане нижче. – «Львівська Пошта»). Якщо все піде за планом, то 24 серпня, відкриємось. Було би дуже непогано на День Незалежності, у святковий день, запросити наших героїв після ходи на відкриття центру», – пояснює керівник «Феніксу».

А що зі старим приміщенням?

Коли «Львівська Пошта» востаннє спілкувалась із Андрієм Посікірою, то стояло питання створення проєктно-кошторисної документації з відновлення центру для військових на Кульпарківській. Без неї не могли розпочати самі роботи.
«Місто разом із центром сформувало стратегію відновлення комплексу та надання йому нового дихання. Документація розробляється і незабаром буде виставлена на конкурс, після якого ми оберемо найкращий дизайн майбутньої будівлі, обираємо архітектора. Наразі місто зробило все, що від нас залежить», – мовить Євген Бойко.
І якщо з проєктно-кошторисною документацією все в порядку, то зараз є проблема з передачею приміщення на Кульпарківській, 95 в оренду місту. Як розповів нам Андрій Посікіра, у обласній раді йому пояснили, що в Україні немає напрацьованого механізму передачі комунальної власності. Річ у тім, що у лютому цього року були внесені зміни до відповідного закону, і область досі не отримала пояснення, як юридично правильно здати комунальне майно в оренду.
«Тим часом місто погодило проєкт реконструкції та капітального будівництва на Кульпарківській. Оновлений «Фенікс» матиме два поверхи та мультифункціональний майданчик. Тобто він буде набагато крутішим, аніж попередній. Ми вже маємо багато ідей розвитку. Як-от створення соціального кафе, а також майстерні, де військові зможуть майструвати що завгодно, до прикладу, тренажери. З нею подались на грант, де хочемо виграти кошти на станки для дерево- та металообробки. У соціальному кафе «Базилік», яке ми хочемо запустити з Уляною Кузій, зможуть брати участь дружини ветеранів, що теж дуже цікаво», – розповідає Андрій Посікіра.
Якою буде вартість відновлення центру? Зі слів керівника центру, зараз мовиться про близько 12 млн грн. Андрій Посікіра резюмує, що «Фенікс» обов’язково повернеться на Кульпарківську. Має надію, що це вдасться зробити за рік. А ситуацію, яка склалась, називає своєрідним «хрещенням вогнем», після якого «Фенікс» стане ще кращим та сильнішим!
Щодо розслідування справи пожежі у «Феніксі», то є дуже мало нової інформації. У поліції кажуть, що триває досудове розслідування, а керівник центру зізнається: кілька разів контактував зі слідчим та питав про стан експертизи. У відповідь почув, що справа не рухається і досі навіть не знайшли свідків.
Допомогти «Феніксу» можете й ви, переказавши кошти на волонтерський рахунок: 4149 6293 8078 6707.
Відстежувати актуальну інформацію про діяльність центру можна на його сторінці у фейсбуці або на сторінці Андрія Посікіри.

Ігор Костів, учасник бойових дій на сході України:
– Після пожежі особисто мені було дуже складно. Приблизно два тижні я не міг прийняти цієї новини. Дуже складно було розуміти, що все, у що ти вкладав душу, згоріло. Всі ці три з половиною місяці я був разом із Андрієм Посікірою. Адже я також працюю у «Феніксі». Дуже втішились, коли нам дали приміщення на Петлюри. Разом із декількома іншими ветеранами поїхали туди, щоб почати робити ремонти. Дуже хочемо впоратись до Дня Незалежності, бо побратимам реально бракує «Феніксу». Саме приміщення непогане, будемо працювати над ним, щоб зробити ще кращим. Дуже добре, що у цьому приміщенні ми вже зможемо займатись на тренажерах, ходити на масаж. Це дуже довгоочікуваний перезапуск.
Євген Бойко, директор департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради:
– Щойно цей центр постраждав після пожежі, міська рада активно включилась у процес відновлення. Великий респект роботі Андрія Посікіри, який об’єднав навколо себе велику кількість людей, хлопців, які пройшли війну. Зараз ми поставили собі за мету спільною працею облаштувати хороший центр для військових із сучасним дизайном. На першому поверсі плануємо облаштувати санаторні приміщення, лікувальні та спортивні зали, душові. На другому поверсі будуть різні навчальні зали, простори для вишколу дітей ветеранів АТО. Сподіваємось, що реалізація проєкту буде здійснюватись спільними силами області, міста та благодійників. Від себе можу сказати, що місто готове до роботи над цим соціальним проєктом, адже учасники АТО – це ті люди, які зараз стоять за нас горою. Всіх львів’ян хочу запросити підтримати справу Андрія Посікіри. Наше місто має бути єдиним у всіх починаннях, особливо таких.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8694 / 1.62MB / SQL:{query_count}