Транспортний колапс не за горами?

Поки у маршрутках перевозять лише сидячих пасажирів, львів’яни очікують на зупинках у довгих чергах. Нові ж автобуси простоюють у автопарках. А з вересня Львів знову може зупинитись у заторах

фото: Олег Огородник
У Львові громадський транспорт ще досі курсує у режимі спецперевезень. Тобто водії повинні перевозити лише сидячих пасажирів. Коли повноцінно відновлять рух автобусів, чиновники не знають. Проте вирішили днями відновити пільговий проїзд у львівських маршрутках (з рекомендацією обмежити такі поїздки з 11.00 до 16.00). До слова, таке право, окрім пенсіонерів за віком, на безкоштовний проїзд у громадському транспорті Львова мають 23 категорії пільговиків. Ті, хто добираються на роботу зранку і додому ввечері, обурюються, оскільки і так непросто добиратись щодня, бо доводиться вистояти годинні черги, аби сісти в автобус.
Натомість депутати та громадські активісти кажуть, що в автопарках комунальний транспорт просто простоює, і за це з міського бюджету сплачують чималі кошти. Якщо ж не скасують до вересня карантинних обмежень у громадському транспорті та не переглянуть ринок перевезень, то вчергове місто «потоне» в транспортному хаосі.

Ситуація не критична – для мерії

Зараз на рейси у місто виїжджає 226 комунальних автобусів АТП-1, 187 автобусів приватних перевізників (їх у Львові чотири), 73 трамваї та 60 тролейбусів. Додатково їздять у напрямку Сихова три зчеплені трамвайні вагони, розповідає «Львівській Пошті» Орест Олеськів, начальник управління транспорту Львівської міськради.
«Зараз моніторимо ситуацію, наскільки зростає кількість пасажирів після того, як відновили пільговий проїзд у громадському транспорті. У незначній кількості збільшили кількість громадського транспорту на маршрутах. Ситуація з перевезеннями у місті нині не виглядає критичною. У разі потреби ухвалюватимемо відповідне рішення», – каже він.
Із його слів, згідно норм, 10% транспорту залишається в резерві в автопарках про всяк випадок. Інший транспорт випускають на маршрути. Проблемним напрямком у місті, де вишиковуються черги пасажирів, залишається мікрорайон Рясне через ремонт доріг. Звідти для проїзду доступною залишили одну вулицю. Також проблематично добиратись громадським транспортом львів’янам, які мешкають на Сихові та на вулиці Стрийська. Щодо інших напрямків, співрозмовник запевняє, що у людей практично немає проблем із добиранням.
«У години пік проводимо регулярні перевірки на зупинках разом із моніторинговими групами та патрульними. Ситуація нині з дотриманням карантинних вимог краща, ніж це було ще три тижні тому. Більшість пасажирів у масках, як і водії. Є поодинокі випадки, коли перевозять і стоячих пасажирів. Ми на це реагуємо, попереджаємо, а поліція штрафує», – веде далі Орест Олеськів.
Скільки ще триватиме обмежений режим курсування транспорту у Львові, чиновники не знають. Кажуть, ситуація зі захворюваністю є динамічною, тому поки нормою постанови Кабміну заборонено повноцінно відновлювати рух транспорту. «Не можу сказати, чи справді треба нині цей спецрежим у маршрутках. Це визначає міська комісія ТЕБ і НС, враховуючи динамічну ситуацію. На основі їхніх рішень налагоджуємо роботу транспорту», – додав чиновник.

Автобуси простоюють у парках

У вівторок зранку за моніторинговими даними ГО «За якісний транспорт» на маршрутах курсувало 416 автобусів. Випуск автобусів можна збільшити завдяки автопарку АТП-1.
«Я сам намагався впродовж години із вулиці Липинського доїхати маршруткою на роботу. Оскільки перевозять лише сидячих пасажирів, то це було нереально зробити. Але щоб розуміти, станом на вчора із великих автобусів, які є у власності АТП-1, їздило близько 170 автобусів. На балансі комунального підприємства МАЗів і «Електронів», які закупили в останні чотири роки в лізинг, – 215 одиниць. Плюс є ще 10 ЛАЗів на ходу. Тобто якщо відмінусувати від того транспорту, який виїхав на рейси – 65 одиниць транспорту не виїхало, а залишились в автопарку. Якщо відмінусувати й базовий резерв (10% із 170 автобусів), то це 35 автобусів, які би могли ще курсувати у час карантину. А це додаткова тисяча місць. Це доволі багато у час карантину, коли перевозять лише сидячих пасажирів», – розповідає «Львівській Пошті» Святослав Товстига, співзасновник ГО «За якісний транспорт».
Натомість, каже, місто сплачує великі кошти за простоювання цих автобусів. «Якщо відкрити лізингову угоду, за якою місто закуповувало останні автобуси, наприклад, МАЗ, то вартість простоювання в березні цього року складає 933 тисячі гривень, у квітні – 944 тисячі гривень. Чимало», – веде далі співрозмовник.
Приватні перевізники уклали додаткову угоду з міськрадою, згідно якої під час карантину вони можуть самостійно зменшувати кількість рейсів або зменшувати кількість рухомого складу.
«Проблема і в тому, що випустити більше великих автобусів у міській раді не можуть. Бо тоді АТП стане банкрутом. Тобто кількість великих автобусів на дорогах вони регулюють не стільки потребою, а тим, як економічно зможуть компенсувати підприємству ці витрати, щоб воно не збанкрутувало», – зауважує співрозмовник.

У мільйонному місті перевозять лише 15 тисяч пасажирів

Із його слів, не зовсім на часі відновлення під час карантину пільгового проїзду в міських автобусах. Адже за розрахунками, які робили щодо впровадження е-квитка, в громадському транспорті міста 270 тисяч пасажирів оплачує за проїзд, 233 тисячі – це пільговики.
«Вважаю, що під час карантину, коли економічні показники вказують, що прибуток від перевезень зменшився втричі, а видатки ті ж і дорожчає пальне, пільговими перевезеннями ускладнюють ринок перевезень. Як наслідок, вже маємо менші показники випуску автобусів на рейси. А на кінець серпня – вересня це все доб’є транспортну господарку міста», – вважає Святослав Товстига.
Він пригадує, що у 2012 році була можливість перевезти автобусом 44 тисячі пасажирів одночасно за годину часу (за потреби пасажиромісць у 118 тисяч). А зараз, коли є чимало нового транспорту, пасажиромісткість складає 30 тисяч при населенні майже мільйон: «Нонсенс, коли у час карантину автобуси можуть перевезти одночасно лише 15 тисяч пасажирів у мільйонному місті. У вересні, коли повернуться до навчання студенти і з відпусток львів’яни, то варто очікувати на хаос».

Нерентабельні перевезення в області

Три тижні тому повноцінно відновлено курсування автобусів на Львівщині. Проте водіям теж заборонено перебувати в транспорті без масок і дозволено перевозити лише сидячих пасажирів. «Сьогодні уже цілком відновлено роботу громадського транспорту в області відповідно до передбачених вимог постановою Кабміну №500. Є обмеження щодо кількості пасажирів, всі пасажири та водії повинні бути в салоні в засобах індивідуального захисту – у масках, респіраторах тощо» – пояснює Роман Жук, начальник відділу пасажирських перевезень Львівської облдержадміністрації.
Із його слів, звернень від пасажирів щодо недостатньої кількості транспорту на маршрутах в ЛОДА немає. Натомість перевізники скаржаться, що зараз такі перевезення нерентабельні. «Але немає такого, щоб водії не виїжджали на маршрути навіть за цих умов. Також наразі перед нами не ставлять питання щодо підвищення тарифу за проїзд в області», – зазначає Роман Жук.
У автобусі №234, який курсує зі Львова до Жидачева, менший пасажиропотік, ніж у львівських маршрутках. Пасажири на зупинках запитують, чи є вільні місця, водій суворо контролює кількість осіб у салоні. Але менш суворо контролює, чи пасажири під час руху мають маски на обличчі. Лише просить їх одягнути, коли бачить на дорозі поліцейських. Однак водії приміських маршруток відмовляються перевозити пільговиків безкоштовно. Мовляв, і так перевозять лише сидячих пасажирів.
«Жодних рішень досі в ЛОДА не ухвалювали щодо перевезення пільговиків. Тобто всі пільги, які надані державою людям, зберігаються сьогодні», – наголосив Роман Жук.
Нагадаємо, із 1 січня 2020 року їздити безкоштовно у міжміських, приміських та міських маршрутках Львівської області мали право п’ять пільгових категорій: учасники бойових дій, бійці-добровольці АТО, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих, особи з інвалідністю І групи по зору та особи, які супроводжують.
«Є факти звернень від громадян про те, що водії справді відмовляються перевозити безкоштовно окремі категорії осіб. Ми письмово звернулись до перевізників і повідомили їм, що такі речі є беззаконними. У разі чого можливе одностороннє розірвання угод», – наголосив чиновник.
Якщо ж виникають непорозуміння в міських маршрутках, телефонуйте і скаржтеся на гарячу лінію міста чи в міське управління транспорту. Телефони гарячої лінії міста – 1580; 297-59-11. Або ж пишіть на їхню фейсбук-сторінку. Телефонуйте в управління транспорту та зв’язку міськради – 261-55-66. А якщо звертаєтеся зі скаргою, обов’язково вкажіть номер маршруту і номер автобуса. Щодо проїзду в маршрутках внутрішньообласного сполучення, пасажири-пільговики можуть телефонувати на лінію екстреної допомоги 112 або 102.

Убезпечитись від вірусу в транспорті

Оксана Пушкарьова, експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я ЛОДА, радить:
– маску має одягати кожен, хто заходить у громадський транспорт! Навіть якщо ви не кашляєте і не чхаєте. Але носіть її правильно – щоб вона щільно закривала ніс і рот. Варто розуміти, що насамперед потрібно захистити свої слизові оболонки. Тому надіваємо маску на хворого чи потенційно хворого;
– під час їзди в транспорті не розмовляйте з іншими пасажирами і намагайтеся не стояти до них обличчям. Категорично заборонено в транспорті починати якісь дискусії. Навіть під час розмови на певній дистанції людина може поширювати вірус. Навіть якщо ви в масці, вірус може потрапити на слизові оболонки очей;
– обов’язковим є регулярне миття рук. Якщо не маєте такої можливості, подбайте, аби в кишені був антисептик. Щодо одноразових рукавичок, то це радше умовна ілюзія захисту. Тому ліпше обійтися без них і частіше мити руки.

Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради:
– Дивно, чому досі у Львові громадський транспорт курсує в режимі спецперевезень. Відновили роботу усіх закладів і підприємств, а добратись нормально люди можливості не мають. Бачимо, що львів’яни простоюють у годинних чергах на зупинках, і це не зовсім сприяє карантинним заходам. Це радше несистемність та нелогічність дій влади у цьому випадку. Ще у квітні говорив, щоби збільшили кількість рейсів у години пік і зменшили інтервал руху автобусів в інший час. Останніми роками місто закупило чимало нового транспорту, тому автобуси є. І це рішення не потребує грошей, а лише адекватного управлінського рішення. На жаль, ніякої реакції з боку міського голови чи чиновників не було. Озвучував це питання на пленарних засіданнях, але нікому це нецікаво. Їм легше тримати людей у чергах і провокувати конфлікти між водіями та пасажирами, яких не впускають у маршрутки. Це черговий доказ безгосподарності та несистемності управлінських рішень сьогоднішніх виконавчих органів. Режим спецперевезень – це марна трата людських нервів та ресурсів. Уже три місяці пропоную, як на мене, важливу річ у цей час – запровадити безконтактну оплату за проїзд в автотранспорті. У трамваях така функція є. Ця ж компанія, яка це робила в електротранспорті, готова це зробити і в маршрутках. Але в міській раді ігнорують таку ідею. Є готове рішення, є той, хто може це організувати, але нема волі, щоби це втілити. Також популістською є історія з відновленням пільгового проїзду в громадському транспорті. Нікому від цього не краще. Якщо і відновлювати його, то в окремий час, як це роблять у інших містах. Коли в час пік проїзд платний для всіх, а в інший час, коли менш завантажений транспорт, пільговики їздять безкоштовно. Пасажиропотоки треба було «розвести» в часі. Просте і зрозуміле рішення, але в нас до цього не можуть додуматись.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8159 / 1.66MB / SQL:{query_count}