Мандруймо Львівщиною на вихідні

Замки, унікальна кераміка, оригінал альманаху «Русалка Дністрова» та рідкісні рослини – вирушаймо в одноденну подорож Золочівщиною

«Львівська Пошта» продовжує знайомити своїх читачів із різними туристичними локаціями області. Соляний Дрогобич, бальнеологічні Трускавець та Східниця, нафтовий Борислав та давній Урич – про ці місця ми вже розповіли. Цього тижня пропонуємо вирушити в одноденну мандрівку східною частиною Львівщини – Золочівщиною.
Раніше управління туризму та курортів Львівської ОДА склало зручний маршрут цієї мандрівки у межах проєкту «Погнали Львівщиною», розрахованого на мешканців області задля популяризації рідних околиць. У межах маршруту ви відвідаєте Поморянський та Золочівський замки, давній центр унікального виду гончарства Гавареччину, родинну садибу Маркіяна Шашкевича, а також низку сакральних пам’яток Золочівщини. А в чому унікальність цих місць та чому їх варто відвідати – дізнайтесь разом із нами.

Стартуємо у Поморянах

Найкраще розпочати мандри близько восьмої ранку, попрямувавши до Поморян (95 км від Львова). «Ви оминете Золочів, куди повернетесь за кілька годин. Наразі їдемо до Поморянського замку. Після села Зарваниця рухайтесь за вказівником та поверніть праворуч на Поморяни. Тоді проїдьте ще 15 кілометрів до замку», – пояснюють на сторінці управління у фейсбуці.
Донедавна Поморянський замок був як сірниковий будинок: частина східного крила буквально обвалювалась, а експерти організації «Спадщина.UA» називали його найважчим об’єктом Львівщини. Однак 2020 року Львівська облрада виділила 3 млн грн на реставрацію однієї з веж пам’ятки. Роботи тривають сьогодні, тому об’єкт можна оглянути лише ззовні. Звісно, можна пропустити цю локацію та повернутись до Поморян у липні, адже на сторінці замку у фейсбуці зазначають, що тоді подорож буде дещо цікавішою.
Та ми пропонуємо порівняти його сьогоднішнє та минуле. Історія замку почалась 1497 року. Колись тут була оповита виноградником галерея, паркова галявина на задньому дворі. Сьогодні замок оточує ландшафтний парк ХІХ століття, де найстарішому дереву понад 300 років. Свого часу замок був улюбленим місцем короля Яна Собєського, який він надійно укріпив, і загарбники довго не могли здобути двоповерхового велетня з кутовими вежами. До сьогодні збереглися два крила: найстаріше східне із круглою вежею та південне з галереєю.
Одразу біля замку побачите костел Пресвятої Трійці, на дзвіниці якого висить дзвін, відлитий з турецької гармати, захопленої під час штурму Хотинської фортеці. Також огляньте дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці з чудотворною іконою Богородиці та залишки неоготичної ратуші. Щодо екскурсії Поморянами телефонуйте за номером: (067) 570-00-33.

Золото Золочева – місцевий замок

Після Поморян прямуємо до Золочева (26 км), де розташований однойменний замок (1634 р.). Це музей-заповідник, де розташований відділ Львівської галереї мистецтв.
У дворі замку є два палаци: Великий – з експозиційними залами різних періодів життя замку, включаючи «тюремний час» і період реставрації, а ще там побачите реконструкцію корони Данила Галицького; Китайський – палац у фортеці, який поєднує функції оборони та житла. Сьогодні там зберігають різні мистецькі та історичні експонати, зокрема мумію, фрагменти єгипетських саркофагів, японську графіку, лакові вироби, тканини XVII століття. Біля палацу розташовані зелений парк і альтанка.
Вартість квитка: дорослий – 90 грн, студентський – 60 грн, дитячий – 15 грн, сімейний (2 дорослих + 2 дітей) – 150 грн. Вартість екскурсії: для дорослих – 150 грн, студентів – 90 грн, дітей – 60 грн. Графік роботи: вівторок – п’ятниця (11.00 – 17.00) субота та неділя (10.00 – 18.00).
Візьміть зі собою горня чи пляшку, бо у Золочеві, біля підніжжя замку, є джерельна вода. Джерело впізнаєте за скульптурами зустрічі Ісуса зі самарянкою. Після цього пройдіться містом, де є церкви Святого Миколая (вул. Валова, 2), Воздвиження Чесного Животворящого Хреста з прилеглим монастирем (вул. Шашкевича, 13), де колись був Золочівський двір, саме цьому будинку місто завдячує своєю назвою. Вартий уваги Вознесенський костел (вул. Г. Сковороди, 2) – одна з найвизначніших пам’яток епохи бароко. Головний фасад триярусний, оздоблений скульптурами святих. Те, наскільки збереглась будівля, вражає!
У Золочеві варто також перекусити перед продовженням мандрів. Це можна зробити у кафе SL bar launge (вул. Лермонтова, 17-а) або у піцерії Pizza Prima (вул. Валова, 4).

«Сива» кераміка Гавареччини

Золочів та Гавареччину розділяє 17 км шляху. Це село відоме далеко за межами Галичини як осередок чорнодимленої, «сивої» або, як її ще називають, неполиваної кераміки. Її особливість у тисячолітній техніці виробництва: зі спеціальної глини на гончарному крузі роблять посуд, який згодом вигладжують камінцем, який із того ж родовища, що і глина. Ним «виписують» орнаменти та висушують посуд. Після випалювання у печі без доступу повітря вигладжена поверхня має темно-сріблястий, а невигладжена – чорний колір.
Цікаво, що назва села в перекладі з чуваської мови означає «працівник із розпеченим вугіллям». За місцевою легендою, перших мешканців Гавареччини, родини п’ятьох гончарів, графиня Тереза Вишневецька переселила з містечка Білий Камінь, щоб вони своїми горнами (пічками) не задимлювали його. Так утворилось село, де свого часу було 116 хат і працювало 64 гончарів. Сьогодні їх можна порахувати на пальцях однієї руки.
Один з них – Іван Луковський. В інтерв’ю для проєкту Ukraїner чоловік розповів, що займається гончарством вже близько десяти років. У рідному селі гончар проводить майстер-класи з виготовлення автентичної задимленої кераміки. Каже, що так відроджує село, яке ще нещодавно було на межі зникнення.
Окрім майстер-класу, Іван Луковський пропонує поплести разом мотанки та покататись на конях чи позашляховиком закутками його села. Домовитись про вікенд у Гавареччині можна за номером телефону: (098) 292-06-00 (Іван).

Фініш – садиба Шашкевича

До наступного села Підлисся потрібно подолати ще 10 км. Тут можете піднятись на так звану Підлиську, Білу або Маркіянову гору (372 м), де створена екологічна стежка завдовжки 1,5 км. Ця гора – пам’ятка природи, оскільки тут є рідкісні степові рослини, занесені до Червоної книги України: лілія лісова, підсніжник білосніжний, цибуля ведмежа, булатки довголиста та червона, любка дволиста, а також квітучий вид плюща звичайного.
Над рівниною, на горі, видно металевий хрест, встановлений у 1911 році до сторічного ювілею Маркіяна Шашкевича, а в селі знайдете колишню домівку дідуся Шашкевича. До музейного комплексу входять відновлена хата з експозицією, стодола, погріб, старий колодязь та частина саду. Саме тут знайдете оригінал альманаху «Русалка Дністрова», який є першою книгою на Галичині, написаною народною мовою. Графік роботи: вівторок – субота (10.00 – 17.00); неділя (12.00 – 16.00). Вартість квитків: дорослий – 30 грн, дитячий – 20 грн. Вартість екскурсії: для дорослих – 60 грн, для дітей – 30 грн. Садиба Шашкевича – остання локація цієї подорожі. До Львова найкраще повертатись дорогою Київ – Чоп. Сподіваємось, що цей маршрут стане вам у пригоді, і ви досліджуватимете рідний край разом із «Львівською Поштою».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8650 / 1.61MB / SQL:{query_count}