Індустрія подій просто неба

Які нові формати святкування весіль, днів народжень, хрестин стануть для львів’ян тенденцією, як і коли у Львові організовуватимуть концерти, фестивалі, конференції чи екскурсії

фото: Зоряна і Василь Владики
Концерт просто неба, весілля біля басейну, вечірка у дворі, а конференція – на даху. У новому форматі та за новими правилами: щойно уряд дасть згоду, влада у Львові дозволить проводити перші масові події освітнього та розважального характеру.
Працівникам івент-галузі доведеться по-новому адаптуватись до роботи. Вони й не проти, адже карантин «вдарив» по їхній сфері роботи. Та братися за організацію святкувань чи інших подій беруться обережно, мовляв, нинішня ситуація дуже непевна, люди не знають, чого чекати завтра, тож і планувати щось важко. Аби івент відбувся успішно, необхідно, щоб учасники відчували себе передусім у безпеці.

Як у Львові незабаром дозволять святкувати весілля, дні народження чи хрестини та коли можна буде піти на концерт, екскурсію чи конференцію?
У Львові помалу беруться за «відродження» індустрії подій та заходів. Міськрада напрацювала шість етапів відновлення проведення подій та окремий протокол, якого мають дотримуватись всі організатори заходів.
«Вже у червні можна буде проводити події до 50 осіб на відкритому просторі. Звісно, все залежатиме від ситуації з поширенням коронавірусу, можливістю певних окремих урядових заборон, – зазначив «Львівській Пошті» Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку. – Щодо відкритих просторів, то йдеться і про дозвіл на святкування весіль, днів народжень. Але чекаємо остаточних рішень уряду. Концерт і весілля – це події, які відрізняються, але є три важливі принципи, яких повинні дотримуватися під час проведення таких заходів: термометрія тих, хто проводить подію, і тих, хто приходить, соціальна дистанція, дезінфекція. Три принципи, які мають бути трансформовані в кожну подію, протокол».

Зі слів співрозмовника, нині в івент-галузі буде висока конкуренція. Переможуть ті, хто зуміє організувати захід, де люди відчуватимуть себе у безпеці. «Зрозуміло, що кожну подію, те ж весілля, вечірку, ніхто не проконтролює, здійснюється вибірковий контроль. Люди йтимуть туди, де матимуть відчуття безпеки. Конкуренція зараз буде висока. Останні роки туризм зростав, зараз все призупинилося. Дозвіл проведення подій – можливість розвинути внутрішній туризм. Бюджет міськради недоотримав за квітень приблизно 130 мільйонів гривень. У травні сума буде більшою», – додав Андрій Москаленко.
Перший етап відновлення подій: кінець травня – події до 10 осіб на відкритому просторі та в приміщенні. Другий: червень – події до 50 осіб на відкритому просторі. Третій: липень-серпень – події до 50 осіб у приміщенні. Четвертий: серпень-вересень – події до 100 осіб на відкритому просторі. П’ятий: вересень-жовтень – події до 100 осіб у приміщенні та події від 100 осіб на відкритому просторі. Шостий: жовтень-листопад – події від 100 осіб на відкритому просторі.

На даху, у парку чи дворі

 
 фото: Зоряна і Василь Владики
Мерія підготувала перелік комунальних локацій для проведення заходів просто неба, які можуть надати безкоштовно організаторам подій, аби працівники івент-галузі могли вже включатися в роботу.
«Ми готові надати організаторам повну підтримку в процесі планування і проведення заходів. Перелік локацій ще не весь, йдеться про пакет підтримки від міста. Кожна локація, яка буде відповідати вимогам, протоколам та правилам роботи, також може проводити просто неба події, коли це стане можливо. Наприклад, безкоштовно можна організувати подію у дворику ратуші, співочому полі у Шевченківського гаю, на дахах деяких кінотеатрів, паркових зонах», – зазначив Андрій Павлів, директор ЛКП «Львівське конференц-бюро».
Із його слів, аби мати можливість користуватися локаціями просто неба від міськради, треба буде відповідати певним критеріям і протоколам, які будуть чинними у цей момент. «Локація безкоштовна, але організатори відповідальні за процеси підключення до електроенергії, водопостачання і самі оплачують за поточні роботи і витрати. Потрібно дотримуватися санітарно-гігієнічних норм, дистанції, прибирання», – додає Андрій Павлів.
Топ-6 безкоштовних комунальних локацій для проведення подій просто неба:
Дворик ратуші, пл. Ринок,1(з липня 2020) – до 50 осіб.
Подвір’я Першого українського театру, вул. Гнатюка,11 – до 20 осіб.
Парк культури і відпочинку ім. Б. Хмельницького (літня сцена), вул. Болгарська, 4 – до 60 осіб.
Львівський кіноцентр (дах), вул. В. Великого, 14-а – до 50 осіб.
Шевченківський гай (співоче поле), вул. Чернеча Гора, 1 – до 50 осіб.
Центр Довженка (дах), просп. Червоної Калини, 81 – до 50 осіб.
Міська рада також підготувала перелік приватних локацій для проведення заходів. Кажуть, що готують перелік і закритих майданчиків для проведення конференцій та інших заходів.
Зі слів Андрія Павліва, нині у Львові перенесли деякі заплановані міжнародні конференції на 2021-ий, 2022-ий. Національні провести ще можна буде у цьому році, а локальні – у онлайн-режимі.

«Для своїх»: відновити ритм Львова

У Львові у суботу, 30 травня, проведуть першу акцію «Для своїх». Зі слів Андрія Москаленка, це перші кроки до відновлення ритму життя міста. В акції візьмуть участь майже 70 екскурсоводів, чотири музеї просто неба та 15 кав’ярень.
Мовиться про акцію-марафон. Для участі необхідно пройти три кроки (перший і другий у довільній послідовності), зробити фото з кожної локації та опублікувати їх у соціальних мережах із хештегом #длясвоїх.
Крок 1. Заздалегідь обираєте екскурсію і екскурсовода – йдете на пізнавальну прогулянку.
Крок 2. Гуляєте музеєм просто неба (або виконуєте крок 1 і крок 2 одним великим і замовляєте екскурсію музеєм).
Крок 3. Обираєте з переліку партнерів кав’ярню і насолоджуєтесь смачною кавою на літньому майданчику чи дорогою додому.
І все це – екскурсію, вхідні квитки в музей, каву – можна отримати двом за ціною одного. Для цього необхідно пройти кожен крок у зазначеній послідовності та зафіксувати їх, зробивши фото (краще селфі) і опублікувавши зі хештегом #длясвоїх.
Перелік учасників акції шукайте на сайті Lviv.Travel.

Галина Гузьо,
промо-менеджерка культурних подій, менеджерка артистів:
– Нині маємо більше питань, ніж відповідей про те, як нам працювати з концертами, фестивалями, масовими подіями. Мало хто з організаторів наразі ризикує щось конкретне анонсувати чи проводити. Всі наче завмерли в очікуванні. Адже маємо різну інформацію, як би мали працювати: міськрада Львова пропонує одні етапи виходу з карантину, уряд, Міністерство охорони здоров’я – інші, а представники креативних індустрій мають своє бачення. Інформація змінюється, якщо не щодня, то щотижня. А за таких умов багато не заплануєш і не анонсуєш, ризикуючи вкладенням у рекламу, завдатками тощо.
Однак вже є перші прецеденти. У Львові уже два тижні працює «Автокінотеатр на даху», розташований на верхньому ярусі парковки торгово-розважального комплексу «Південний». І доволі успішно діє. У межах України – це приклад успішного кейсу організувати хоч щось розважальне в умовах карантину, який досі діє. Організатори цього кінотеатру хочуть пробувати там і концерти проводити. Щоправда, є багато організаційних питань, зокрема, чи поїдуть люди на машинах на концерт? Якщо дивитися кіно і звук лунатиме з радіоприймача в салоні – це одне, а як бути із живою музикою, яка твориться тут і зараз, щоб це було по-справжньому, цікаво, комфортно, драйвово, щоб відбувався обмін енергетикою між артистом та слухачем?
29 травня біля Луцька на величезній території колишнього аеропорту буде великий автоконцерт групи «Без обмежень», куди з’їдуться сотні машин. Це теж буде прецедент для ринку, який може задати тенденцію для інших гуртів. Розповідаю про перших ластівок, які пробують хоч щось робити в умовах, які склалися.
Якщо щось організовувати за тією львівською картиною, яку окреслив Андрій Москаленко, то виходить, що влітку ми не зможемо збирати більше 50-100 осіб навіть на відкритих майданчиках, і то з дотриманням дистанції та інших карантинних норм. Водночас із Києва на рівні уряду є пропозиція, що уже в червні можуть відбуватися події всередині приміщень, але з розрахунком одна людина на п’ять метрів квадратних площі.
Якщо порахувати економіку будь-якого заходу, наприклад, сольного концерту групи чи виконавця, то, на жаль, він буде економічно невигідний. Якщо колись у нічному клубі можна було зібрати дві тисячі людей, то тепер, якщо розставити крісла і стільці згідно із умовами дотримання дистанції, то збереться не більше ніж 400-500 людей. А витрати на техніку, на світло, на звук, на екрани, на роботу професіоналів навряд чи не знизяться, принаймні точно не у 4-5 разів. Це вплине на ціну квитка, що також не є виходом із ситуації. За час карантину багато людей втратили роботу або отримують меншу зарплату. Відповідно вони змушені економити. Передусім стоятиме питання купити хліба, а вже тоді – видовищ.
Як на мене, певний час буде актуальним і психологічний момент. Навіть якщо дозволять у залі на тисячу місць продавати половину квитків і розсаджувати глядача через крісло, то у людей буде психологічний бар’єр. Вони боятимуться піти на концерт і контактувати з великою кількістю незнайомих людей. Аби страх зник, медики мають нас повністю запевнити, що вірус відійшов, що стало безпечно.
Тож організатори планують та переносять раніше заплановані події у доволі непевних умовах. Наприклад, у межах туру співачки Оксани Мухи «Найгарніші пісні України» концерти мали відбуватися в березні та квітні. Ми їх перенесли спочатку, коли ще не розуміли, з чим зіткнулися, на травень-червень. Зараз ці переноси недійсні, тому ще раз перенесли – уже на жовтень і листопад. Так, наприклад, концерт в Одесі з 29 березня відсунувся спершу на 4 червня, а відтак на 15 жовтня; у Тернополі – із 3 квітня на 18 травня, а тепер аж на 13 листопада; Івано-Франківськ – із 23 квітня на 12 листопада; Чернівці – із 24 квітня на 11 листопада; Київ – із 28 квітня на 13 жовтня…
І квитки, які люди купували на березень і квітень, дійсні тепер аж на осінь. Багато продано квитків, що стосується, наприклад, концерту в Києві, то продали майже половину залу Жовтневого палацу. 13 жовтня в Києві має відбутися концерт Оксани Мухи. Якщо ситуація із коронавірусом не зміниться до того часу і нам не дозволять зібрати увесь зал (а це майже дві тисячі місць), то що робити з проданими квитками? Чи доведеться знову переносити? На коли?
Суттєво змінюється економічна складова події. Практично всі літні фестивалі в нас скасовані, поодинокі організатори ще тримають свої дати, переважно це серпень. Якщо говоримо про маленькі заходи камерного плану, артівського фестивального типу, то, можливо, до 50-100 людей збирати можна буде просто неба, адже літній період розпочинається.
Ситуація плачевна в багатьох бізнесах: готельному, ресторанному, туристичному, культурному, у шоу-бізнесі. А це майже все, чим славиться Львів. Місто має великі проблеми. Певна, щойно вірус почне відходити, небезпека мине, місто на рівні влади теж почне йти назустріч цим галузям, бо від того воно і живе. У Львові зросте внутрішній туризм.
Туристи сюди приїжджають не тільки по кнайпах ходити, пити львівське пиво і львівську каву, а люди хочуть щось цікаве почути, побачити. Тому міська влада мала б йти на зустріч творчим людям і організаторам творчих подій та придумувати формати роботи, щоб це було і безпечно, і давало змогу людям працювати.

Петро Радковець,
львовознавець та екскурсовод:
– Вихід зі стану кількамісячного карантину не в один момент відбудеться. Соціальну реабілітацію люди повинні проходити поступово, щоб не було стресу.
Залучений до акції «Для своїх», запрошую на екскурсію «Княжий Львів ХІІІ століття». Подія спланована так, що люди про місце зустрічі, оплату домовляються конкретно з тим, хто її проводить. Згідно із рішенням міськради, в групі одночасно може бути сім людей і екскурсовод. Люди хочуть подорожувати, тому мерія ухвалила рішення, що спочатку така акція буде для львів’ян, потім планується, що поступово будуть і гості приїжджати. Телефонують люди, цікавляться, записуються. В акції участь братимуть більше 50 екскурсоводів, кожен матиме свій маршрут. Львів має прокинутися після сплячки.
Посткарантинний період буде іншим. Думаю, до осені все налагодиться, люди вийдуть зі стресового стану. Певні карантинні заходи вселили у людей відчуття непевності, страху, настороженості. Екскурсію буду проводити не в масці, а в щитку. Є правила, їх треба дотримуватися. Так вже людина побудована, хоче подорожувати.

Салига Марія,
весільна організаторка:
– Львів’яни забави люблять, навіть попри карантин. Маю замовлення на організацію дня народження у кінці червня.  Нині святкування будуть менш масштабні. Йдеться про маленькі свята вдома, особливо якщо є задній двір чи сад. Запрошують приблизно 20 гостей (зараз це вже велике святкування). Знаю, що у червні дехто планує святкування в закладах за умови, що за одним столиком має бути четверо гостей. Багато свят скасували, перенесли на наступний рік. Думаю, що до масштабних святкувань люди будуть готові не раніше серпня-вересня.
Важко сказати, чи люди економлять, бо кожен клієнт індивідуальний. Скажімо, якщо планують провести весілля, то проведуть із меншою кількістю людей, але не відмовляться від помпезності. Є певна кількість весіль середнього класу, де карантин плани змінив: хтось втратив роботу або заощадження, і це вносить корективи у плани.
У нас приживеться новий формат – святкувань подій просто неба. Сучасна молодь експериментує, готова до нового. До того ж і бізнес підлаштовується. Відкривається багато локацій для святкувань на природі.
Зауважила, що хто наважується організувати подію, святкування незабаром, на безпеку не дуже зважають. Бо сама ідея запросити друзів, рідних вимагає тої близькості, спілкування. А хто турбується про безпеку, таки перенесли святкування.

Зоряна Владика,
фотографиня:
– Працюємо і під час карантину, звісно, дотримуємося правил захисту, дистанції. Що стосується івентів, зокрема весіль чи ювілеїв, певна, події робитимуть скромніші. Можливо, відмовляться від деяких послуг під час організації, та фотографа, думаю, все ж замовлятимуть. Навіщо організовувати подію, якщо згадки не мати?
Карантин змінив усе. Якщо колись нас кликали на святкування дитячого дня народження в ресторан, аби відзняти свято, то зараз уже цього немає. Нині можуть організувати замість свята сімейну фотосесію просто неба. Раніше весілля чи день народження – це була дефіляда. Тенденції змінюються. Можливо, міняється свідомість, можливо, люди просто підлаштовуються під ситуацію.
Мені наречені ще не телефонують. Ціни в нас не змінилися. Але, наприклад, є вартість години роботи. Колись могли покликати на дванадцять годин, зараз  зранку і до обіду.
Скасували випускні. Але, наприклад, одна мама вирішила все ж зробити дитині свято у вигляді сімейної фотосесії. Сама пошила для доньки сукню, замовила фотографа. Ми знайшли безлюдне місце у Львові. Попросили нас із чоловіком навіть зняти на відео уривок танцю з татом. Потім цей відеоматеріал вони передали комусь для монтажу. Всім класом такі мінівідео знімали індивідуально. Таке собі придумали. А випускний у них по Zoom був.
Наші івент-компанії ще раніше популяризували невеликі весілля на відкритому просторі. Нині це, мабуть, стане тенденцією. Навіть ведучі кажуть, коли мало людей, тоді драйв і круто, адже молодих оточують лиш ті, біля кого вони себе почувають комфортно. Раніше на таке наважувалися пари іноземні. Наприклад, замовляли дорогий ресторан, проте весілля було на десять осіб. Організовували люди свято для себе, не для гостей.
Карантин вплине на масштаби весілля, забав. У червні у мене має бути весілля у Шевченківському гаю, на природі, все згідно із правилами. Мені такий формат подобається, єдине, через що хвилююся – це погода. Нині важко прийдеться музикантам – адже їх кличуть на саму забаву. Все поміняється, можливо, економитимуть на флористиці.

Віталій Гамадин,
ведучий:
– Будь-які івенти на паузі, з 15 березня не мав жодної заявки. Лише минулого тижня пара телефонувала стосовно весілля у 2021-ому. Влітку є заплановані весілля. У червні, наприклад, ще думають стосовно проведення заходу. Ймовірно, йтиметься про вечірку на 20 осіб.
Певен, нині ніхто собі не ворог, ні ресторатори, ні наречені не хочуть наражати себе на небезпеку. Є правила від міськради і їх дотримуватимуться, думаю.
Люди пристосовуються до нових форматів, наприклад, організовують офіційну частину до 15 осіб і далі вже помпезних святкувань не проводять. Є наречені, які змінюють формат святкування, наприклад, влітку маю весілля біля басейну просто неба на 30 людей. До того ж уже є спеціальні івент-зони. Неформат-весілля проводять уже років зо два у нас, йдеться про невеликі вечірки на кілька годин із кейтерингом на природі.  Ми називаємо це весілля європейського типу або «американки». У нас вже, наприклад, корпоративи у нових форматах приживаються. У районах ще не наважуються на таке, некомфортно почуваються в таких умовах люди, бо звикли за столом посидіти, потанцювати польку. Одна пара з десяти беруть діджея замість музикантів.

Наталя Гамада,
власниця пекарні:
–  Досвід показує, що люди і під час карантину хочуть свята. Святкують в той день, коли іменини чи день народження, не переносять. Але свята нині стали більш сімейними, в тісному колі. Тортики замовлять від кілограма до двох, мовляв, на сім’ю більшого торта не потрібно. А великі події скасували.
Весільні торти в мене замовляли і на рік наперед, мінімум три-чотири місяці до святкування. Маю таке замовлення на червень, на вересень, жовтень. Є різні категорії кондитерів і клієнтів. Мій сегмент – люди з достатком, в мене недешево. Скажу, що на моїх клієнтів не дуже вплинула криза, не відчула, що вони хочуть зекономити. Вони розуміють, якщо дешевше, то і менш якісне, бо тоді продукти дешеві потрібно буде купувати. Я ж роблю акцент на якості.

Тарас Чернявський,
учасник Cherniavski bаnd:
–  Наша сфера роботи постраждала чи не на всі 100%. Нині постає найчастіше повернення завдатків. Віддавати гроші клієнтам не відмовляємося, але просимо почекати, сподіваємося, що ситуація зміниться.
Наприклад, під час карантину було замовлення на 7 червня, люди сподівалися, що ситуація буде кращою і планували собі заходи – весілля на 30-40 осіб. Відбою наразі не дали.
Засмучує, що не всі дотримуються правил карантину, заборон масових заходів, хоча правила одні для всіх. Знаю, що святкування весіль відбувалися і під час карантину. Тому від влади хочеться якоїсь конкретики, можливо, часових меж, коли зможемо працювати. Про контроль і дотримання правил повинні дбати правоохоронні органи. Але нинішня ситуація ще раз доводить, що у нас у країні не всі рівні.
Одна пара планувала весілля у травні, потім перенесли захід на жовтень. А згодом наречена завагітніла, тому домовилися з нами, щоб ми у них на хрестинах, якщо все буде добре, будемо працювати.
Є пара, яка мала святкувати весілля в кінці серпня. Наречена медик, тож, мабуть, заради безпеки уже перенесли весілля на наступний рік. Є люди, які в нинішніх умовах вже й настрою святкувати не мають, очікування втомлює.
Мав весілля 10 травня, то перепланували його, хочуть восени зробити невеличку вечірку, на щастя, з музикою живою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8425 / 1.77MB / SQL:{query_count}