Послаблення карантину: що працює, а що – ні

У Львові запрацювали літні майданчики, перукарні та музеї просто неба. Тоді як в області хворих на коронавірус більшає, і на початку червня медики готуються до піку епідемії

Хворих на коронавірус за офіційною статистикою на Львівщині більшає. Лише за останні п’ять діб (із 7 по 12 травня) зафіксовано 250 хворих осіб на Covid-19. Захворіло 136 медиків. «Ці цифри свідчать про погіршення епідситуації в області. Ми очікували ріст захворюваності на середину травня, відповідно на початок червня готуємось до піку епідемії на Львівщині», – наголосив 12 травня Андрій Васько, заступник директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Із його слів, із кожним етапом послаблення карантину хворих буде більше. «Це природній процес, чого уникнути нам не вдасться. Але це контрольовано, і наші медзаклади зараз повністю готові до прийому хворих на Covid-19», – додав Андрій Васько. Отже, через це в області поки відтермінували пом’якшення карантину до 15 травня.
Натомість у Львівській міськраді кажуть, що динаміка з хворими львів’янами більш-менш стабільна, тому у Львові частково послабили карантин. Зокрема, у місті запрацювали літні майданчики, частина магазинів (окрім одягу та взуття), перукарні та музеї просто неба.

Дотримуватися правил!

У Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні, де щодня приймають нових пацієнтів із підозрою на коронавірус, кажуть, що лікарі хоч і завантажені роботою, проте ситуація справді контрольована. «В інфекційну лікарню пацієнти і надалі поступають. Зокрема, в понеділок ми прийняли 12 осіб. У відділеннях у нас лежить уже 124 хворих із підтвердженим діагнозом коронавірусної інфекції. Зокрема, у відділі інтенсивної терапії вісім осіб – троє на апаратах ШВЛ. Є пацієнти, які перебувають на кисневій терапії та іншій комплексній терапії. Тобто лікарня працює на повну. Не скажу про різку тенденцію збільшення кількості хворих на вірус, але ситуація все ще залишається непростою», – розповідає «Львівській Пошті» Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні.
Співрозмовник певен, що подальша ситуація в країні із кількістю хворих на коронавірус залежатиме від того, як ми поставимось до послаблення карантину. «Більшість уже думає, що після послаблення можна продовжувати жити, як раніше до епідемії. Це хибна думка. Потрібно і зараз, і влітку, і восени надалі убезпечуватись масками, антисептиками, рукавицями одноразовими, робити часте вологе прибирання чи провітрювати приміщення. Я часто повторюю, що важливо сприймати того, з ким зустрічаєшся як потенційно зараженого. А до себе ставитись як до хворого у безсимптомній формі. Пам’ятаючи про це, нам буде легше дотримуватись дистанції та інших правил», – веде далі Ігор Берник.
На його думку, лише від нас залежить, коли повноцінно усі ми повернемось до звичного життя: «Коли відкривати заклади харчування та інші установи має вирішувати, зокрема, влада. Добре, що дехто повернеться на роботу і зможе заробляти собі на життя знову. Та основне у цей час дотримуватись чітких санітарно-гігієнічних та епідемічних норм. І не тільки у перші два дні. Пам’ятайте, що наслідки халатності рано чи пізно ми, як медики, побачимо. Ми готові до цього, але хочемо, щоб хворих ставало менше, і ми всі повернулись до звичного життя якнайшвидше».

Перший етап пом’якшення карантину 

У Львівській міськраді запевняють, що думку медиків врахували і поступово з 11 травня почали послаблювати карантинні обмеження в місті. За протоколом міської комісії з питань ТЕБ і НС, з понеділка львів’янам дозволено:
*відвідувати парки, сквери та зелені зони;
*відвідувати спортивні майданчики (для індивідуальних занять спортом);
*торгівлю непродовольчими товарами (за умови, що працівники та відвідувачі в масках, не більше 1 відвідувача на 10 кв. м);
*роботу літніх майданчиків та обслуговування закладів харчування на виніс;
*роботу автокіноцентрів;
*роботу музеїв просто неба («Територія терору», Шевченківський гай та Личаківський цвинтар);
*торгівлю засобами зв’язку та телекомунікацій;
*торгівлю засобами гігієни;
*надання фінансових послуг, роботу фінансових установ, ломбардів, компаній із надання споживчих кредитів, представництвам компаній з онлайн-кредитування;
*навчально-тренувальні збори спортсменів національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських, національних видів спорту (за умови забезпечення засобами індивідуального захисту та дотримання норм карантину);
*роботу закладів побутового обслуговування населення (за умови, що працівники та відвідувачі в масках, не більше одного відвідувача на 10 кв. м);
*торгівлю квітами на виніс;
*діяльність працівників ЗМІ у приміщеннях, роботу друкарень, редакцій, логістичних підприємств, телерадіоорганізацій тощо;
*діяльність, пов’язану з виробництвом аудіовізуальних творів, зокрема здійснення кіно- та відеозйомки на відкритому повітрі, у транспортних засобах, житлових будинках, спорудах, приміщеннях (за окремими вимогами);
*проведення репетицій, тренувань та інших заходів (до 50 осіб, не більше однієї людини на 10 кв. м, без глядачів) у театрах, цирках, концертних організаціях, мистецьких колективах;
*діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.
А з 13 травня у міськраді дозволили відновити роботу салонів краси, перукарень та закладів приватної стоматології. «За рекомендаціями імунологів та інфекціоністів ми відклали рішення поки відкривати магазини одягу та взуття. Візові центрі теж залишаються поки зачиненими», – зазначив Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова.
Коли буде позитивне рішення обласної комісії з питань ТЕБ і НС, в міськраді готові відкрити ще й ці магазини для львів’ян.

Порушників пильнують

Заклади у місті відкривають, але усі вони повинні працювати з певними вимогами. Наприклад, якщо мовиться про заклад харчування, то між столами має бути 1,5 м дистанції, класичного меню не повинно бути, а клієнтів мають обслуговувати у масці та рукавицях. Якщо мовиться про музеї, то згідно протоколу працівники музеїв повинні кожні чотири години проходити температурний скринінг, їм заборонено впродовж дня вживати їжу і напої. Технічні працівники мають робити повну дезінфекцію музею до відкриття і після закриття, кожні 4 години – вологе прибирання.
У місті працюють моніторингові групи, які перевіряють такі прописані вимоги. Зокрема, пильно перевіряють роботу літніх майданчиків. У разі виявлення порушень дозвіл на їхню роботу буде переглядатись. Також передбачено за недотримання правил прописаних у протоколі комісії ТЕБ і НС накладення штрафів – від 17 до 34 тис. грн.
«Загальний стандарт для всіх – це обов’язкова термометрія, наявність засобів індивідуального захисту, онлайн-запис на відвідування салонів, дистанція між відвідувачами, визначена кількість людей, які можуть перебувати на площі», – зазначає очільниця міського штабу оперативного реагування Галина Слічна.

Зокрема 12 травня, після фіксування порушення у міськраді заборонили роботу літнього майданчику пабу, що у проїзді Крива Липа, де фіксували скупчення людей. «Про інших порушників поки рано говори, бо ще не всі заклади відкрились» – каже Андрій Москаленко.
Щодо наступного етапу пом’якшення карантину у Львові, співрозмовник каже, що поки рано говорити. Все залежатиме від динаміки поширення коронавірусу і висновків медиків. В області теж не поспішають із пом’якшенням карантину.
«Рішенням комісії ТЕБ і НС на Львівщині відтерміновано пом’якшення карантинних заходів умовно до 15 травня. З урахуванням динаміки поширення захворюваності не виключено, що за кілька днів буде ухвалено рішення про послаблення чи про збереження карантину в області. Загальна ситуація є неоднозначною, тому на виконання рішення обласної комісії ТЕБ та НС, районні та міські комісії ухвалюватимуть свої рішення самостійно в частині пом’якшення чи збереження обмежувальних заходів», – зазначив Тарас Грень, заступник голови Львівської ОДА, інформує пресслужба ЛОДА.
Загалом у медустановах Львова із коронавірусною інфекцією перебувають 289 пацієнтів (станом на 12 травня). Зафіксовано 22 смерті від коронавірусу.

Наталія Тімко, лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:
– Щодня серед населення Львівської області реєструють нові випадки захворювання на коронавірусну інфекцію. Їх кількість є різною: за останню добу це було 27 людей, перед тим було і 45, і 54, і навіть 65 осіб. Це означає одне – серед нас є люди, які розповсюджують коронавірус і, на жаль, не всі вони перебувають на ізоляції. Часто коронавірус має безсимптомну форму. Тож якщо не дотримуватись всіх протиепідемічних заходів, неправильно себе поводити в тих самих магазинах, то інші люди можуть наразитися на небезпеку. Особливо це небезпечно у малих приміщеннях, в яких погано здійснюється вентиляція повітря. Важливо розуміти, що це небезпека і для людини, яка продаватиме товари, і для відвідувачів магазинів. Якщо все ж таки буде ухвалене рішення про відновлення роботи магазинів одягу та взуття, то потрібно буде здійснювати ретельний і дієвий контроль за дотриманням усіх протиепідемічних вимог. Мовиться про те, скільки відвідувачів заходить до магазинів, чи проводять вони антисептичну обробку рук при вході та виході з нього, чи будуть люди дотримуватись маскового режиму. Від цього буде залежати, скільки людей ще захворіє, а скільки залишаться здоровими. Потрібно розуміти: ми йшли на карантин, коли в нас було значно менше захворювань. Завдяки цьому нам вдалося недопустити масового поширення коронавірусу. Що більше зараз буде скупчення людей, то більше ризиків для здоров’я.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8758 / 1.64MB / SQL:{query_count}