Вони працюють, ми залишаємося вдома

Як продавцям, аптекарям і комунальникам захиститися від зараження коронавірусом, в яких умовах вони зараз працюють. Кому у Львові насамперед роблять тести на виявлення Covid-19

Карантин, який триває в Україні через поширення коронавірусу, призвів до закриття майже всіх магазинів та закладів сфери послуг, окрім продовольчих крамниць, аптек та подібних критичних об’єктів. Тож працівники магазинів і торговельних мереж, прибиральники і комунальники, а ще провізори в аптеках, лаборанти, водії громадського транспорту, працівники заправок незважаючи на карантин, і далі працюють. Поруч із лікарями також перебувають «на передовій», адже за день змушені контактувати з великою кількістю людей!
Частину працівників роботодавці забезпечили всім необхідним – від масок, рукавичок, деззасобів до можливості здати експрес-тест на виявлення коронавірусу. Проте є й такі, які про більшість усього переліченого для роботи змушені дбати самотужки…
Медики наголошують, що проведення досліджень швидкими тестами не гарантує того, що хвороба в людини є. Достовірність показує лише ПЛР-дослідження. До речі, в Україні таке дослідження на наявність Covid-19 проводять 37 державних та дві приватні лабораторії.
Зі слів виконувача обов’язків генерального директора Центру громадського здоров’я Ігоря Кузіна, використовують для дослідження швидкі тести, але вони не рекомендовані для постановки діагнозу Covid-19, оскільки все одно необхідно проводити ПЛР-дослідження.
Загалом необхідність у лабораторному дослідженні на наявність коронавірусу має визначати лікар на підставі цілої низки критеріїв. «Якщо у вас є підозра або ви контактували з людьми, у котрих був підтверджений діагноз – коронавірус, лікар візьме зразок на дослідження і відправить його до лабораторії», – інформує сайт МОЗ.
Не надто довіряє експрес-тестам і лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Наталія Тімко. Каже, що це добре, що таким тестуванням на коронавірус у Львові охоплюють щораз більше працівників різних сфер, але вони не завжди дають достовірний результат.
«Експрес-тести – це маленький скринінг, який для нас не дуже інформативний. Звісно, було б дуже добре, якби роботодавці своїх працівників тестували на коронавірус. Але для того, щоби багато тестувати, треба мати багато лабораторій, які це робили б. Поки що це нереально, бо в нас на отримання результатів чекають самі хворі! Тож теоретично це непогано, а практично важко втілити», – зазначає вона.
Станом на 14 квітня на Львівщині підтверджено 136 хворих на коронавірус. П’ятеро людей померло. Шестеро осіб одужали. Загалом за весь період карантину до Львівської обласної інфекційної лікарні звернулась 851 особа, госпіталізовані – 253, на амбулаторному лікуванні – 598 осіб, виписані – 167 осіб. Зараз у лікарні перебуває 86 осіб, з них в реанімації – 7 осіб, на апаратні ШВЛ – 3 особи.
Як повідомили у пресслужбі міськради, у Львові за два тижні експрес-тестами на коронавірус протестували понад 4 тис осіб. У 44 – виявили підозру. Тестують водіїв, соціальних працівників, пацієнтів лікарень міста з пневмонією, медичних працівників, вагітних жінок, працівників ринку та інших підприємств, священнослужителів. Серед протестованих: 2396 – медичні працівники (18 позитивних результатів); 183 – хворі з діагнозом пневмонія (5 позитивних результатів); 1367 – працівники різноманітних об’єктів міста (21 позитивний результат); 114 – вагітні жінки (в усіх результат негативний). В лабораторіях міста ПЛР-тести від 6 квітня зробили 478 хворим з підозрою, з них у 66 діагноз підтвердився.

Дистанція, дезінфекція, профілактика

Невеликі продуктові магазини, великі супермаркети попри карантин все-таки змушені працювати, бо пропонують стратегічно важливі товари – продукти харчування. Як признаються самі продавці, у час пандемії робота не те що стала нелегкою, а й більш стресовою. Понад те, що вони щоденно наражаються на небезпеку підхопити вірус, ще й працювати їм не дуже комфортно у захисних масках, рукавичках, за частого використання антисептиків та багаторазового здійснення вологого прибирання приміщень.
«Я і моя напарниця працюємо в магазині по два тижні. Товару в нас багато – від хліба до молочних продуктів і ковбас. Ціни помірні, завжди все свіже, тож людей приходить чимало, – розповідає продавчиня Олена. – Усім необхідним, як-от масками, рукавичками, деззасобами, роботодавець нас забезпечив повністю, але працювати все одно важко і… страшнувато. Наприклад, дихати в масці тяжко, руки від рукавиць пітніють, сверблять. Але без цього ніяк. В одних рукавичках робимо прибирання, дезінфікуємо поверхні, в других приймаємо і продаємо товар, беремо гроші, картки. Деякі люди дисципліновані, заходять у магазин по одному, правильно носять маски, а є й такі, яким байдуже: маска на підборідді, руки «голі». Таким ми змушені звертати увагу».
Жінка каже, що хоч сильно переживає за своє здоров’я та здоров’я рідних, все ж працювати мусить. Стимулює її до роботи і працедавець, який до Великодня обіцяв видати преміальні.
«Ніколи не знаєш, яка людина сьогодні прийде до нас у магазин – здорова, не дуже чи взагалі сповна розуму. Для себе самої вже виробила практику: коли повертаюся після роботи додому, стараюся увесь одяг залишати ще на порозі. Потім відразу йду в душ і лише тоді відчуваю полегшення, – веде далі Олена. – Керуючий магазином у час епідемії нам допомагає, навіть може стати за прилавок, коли треба. Побачивши, що робота наша не з легких, вирішив нам, продавцям, дати премію – 30 відсотків до зарплати».
Піклуються про своїх працівників і великі торговельні мережі. Зі слів операційного директора ТОВ «Альянс Маркет» Миколи Власюка, на час карантину та пандемії всі працівники магазинів «Арсен» повністю забезпечені медичними масками, латексними рукавичками, навіть так званими захисними екранами, які касири, працівники, що працюють у торговому залі, та керівники відділу надягають на голову, аби захистити ціле обличчя.
По кілька разів на день тут здійснюють санітарну обробку всіх кас, полиць, візків, кошиків. Це роблять як самі працівники, так і клінінгові фірми.
Дбають у торговій мережі і про самих покупців – при вході їм безконтактно вимірюють температуру, повсюди є антисептики та інформаційні буклети. Без масок не впускають, але поліетиленовими рукавичками забезпечують. Впускають у торгову залу по кілька осіб, щоб не було скупчення. Поблизу кас і вітрин із товарами стоять спеціальні розмітки задля розуміння, якої дистанції мають дотримуватися покупці.
«Вимірюємо температуру покупцям лише при вході, а своїм працівникам не менш ніж три рази на день – на початку робочого дня, в обідній час та ще раз упродовж дня. Крім цього, плануємо усім своїм співробітникам, а також тим, що допомагають забезпечувати нам нормальну роботу (працівникам підрядних та клінінгових організацій), безкоштовно пройти експрес-тест на коронавірус. Маємо бути впевнені, що всі здорові, – розповідає «Львівській Пошті» Микола Власюк. – Перші 60 тестів уже провели. Стараємося робити це не вибірково, а локально – на об’єктах. Отже, наразі протестовані працівники магазину «Арсен», що на вулиці Міцкевича. У всіх результати негативні, ніхто не хворий. У міру закуповування тестів робитимемо їх і працівникам решти шести об’єктів. А це загалом охопимо до тисячі працівників».
Співрозмовник каже, що зараз поведінка львів’ян у торгових залах супермаркетів тішить більше, чого не скажеш про початок карантину.
«Приблизно 96% людей, які зараз до нас приходять, це свідомі громадяни. На обличчях в них маски, на руках – рукавиці. Всі додержують дистанції, швидко обирають товар і виходять. А ще донедавна дехто намагався ходити без маски. Таких відвідувачів не впускали, і коли ті обурювалися, доводилося викликати поліцію та складати протоколи. Зараз такі випадки нечасті. Вже ніхто не доказує свою «правоту», всі більш-менш дисципліновані», – додає операційний директор «Альянс Маркету».

Заходити по одному!

Черги на вулиці, «бар’єр» у вигляді скла або плівки можна спостерігати і біля аптек. Досередини заходять по одному, максимум по двоє. Все чітко і злагоджено.
Провізорам, як і продавцям у магазинах, також цілими днями доводиться бути на ногах, обслуговувати сотні клієнтів, відтак наражатися на небезпеку.
Як розповіли «Львівській Пошті» в мережі аптек D.S., задля підвищення безпеки клієнтів і фармацевтів під час карантину їхня компанія вжила низки заходів, про які повідомляє клієнтів через різні канали інформування.
Серед основних: якщо дозволяє місце розташування аптеки і погодні умови, своєї черги краще очікувати на вулиці; заходити в аптеку просять із розрахунку одна особа до одного фармацевта та дотримуватися дистанції в зоні обслуговування.
«Найбезпечніша відстань один від одного – три метри. Якщо маєте ознаки нездужання – такі як при ГРВІ, слід обов’язково надягнути медичну маску! Перед входом, а ще краще заздалегідь, підготуйте список потрібних вам ліків, за змоги продезінфікуйте руки. Для скорочення часу свого перебування в аптеці і пришвидшення обслуговування рекомендуємо скористатися можливістю онлайн-резервування на нашому сайті apteka-ds.com.ua або через наш мобільний додаток. Ціни в мобільному додатку на 2% нижчі, аніж роздрібні аптечні», – пояснили нам у аптеці D.S. на прохання прокоментувати принцип роботи під час пандемії.
Як вдалося з’ясувати «Львівській Пошті», тестування на коронавірус працівникам цієї мережі не роблять. Проте ще на початку карантину таки вжили певних заходів – застрахували всіх працівників.
«Наше підприємство сплатило страховий внесок за кожного працівника на випадок захворювання на Covid-19, уклавши відповідний договір зі страховою компанією. Щоденно моніторимо стан здоров’я наших працівників. Наразі випадків інфікування не було. Якщо у когось з’являться симптоми, людина передусім звернеться до свого сімейного лікаря і діятиме відповідно до його рекомендацій. У разі потреби лікування покриватиме страхова компанія», – зазначили в аптеці D.S.
Ще в одній мережі аптек «Пульс» тестування працівників також не проводили. Проте, як зазначила нам заступниця генерального директора з питань розвитку мережі аптек «Пульс» Ольга Федечко, у разі потреби це зроблять обов’язково.
«У нашій аптеці є тести на визначення антитіл до Cоvid-19. І в разі, якщо, не дай Боже, у наших працівників виникне бодай найменша симптоматика, ми їх тестуємо. Наразі таких випадків ще не було. Для своїх працівників у нас є достатній резерв тестів, – каже Ольга Федечко. – Є вони і для широкого продажу в достатній кількості. Їх вартість у межах 450 гривень».
Співрозмовниця також зазначила, що у всіх аптеках «Пульс» (а їх у Львові та області понад 60) дотримуються всіх можливих правил чистоти та безпеки. Провізори повністю забезпечені всім необхідним – масками, рукавичками, деззасобами тощо.
«При вході у кожну аптеку в нас розміщені інформаційні листівки. У торговій залі на час карантину може перебувати лиш одна людина. Виняток становлять тільки дві наші аптеки, де зали значно більші. Там дозволено перебувати одразу двом особам: одній біля каси, другій у торговому залі. Відстань тут дотримана більш ніж три метри. Якщо є великий потік людей, деякі наші аптеки працюють цілодобово, продаючи ліки через віконця».
Крім того, як пояснила співрозмовниця, в деяких аптеках між провізором та покупцем є захисні екрани, тобто скло, в деяких  здійснена додаткова ізоляція цератою. Є й такі, що оснащені бактерицидними лампами. Усе зроблено згідно з ліцензійними умовами, які дозволяють здійснювати фармацевтичну діяльність.
До речі, як наголосила Ольга Федечко, у їхній мережі аптек у продажу завжди є і маски-респіратори, і рукавички, і дезінфікувальні засоби, і згадані тести на визначення антитіл до коронавірусу. «Якщо ще два-три тижні тому вони були в дефіциті, то зараз вже усе внормувалося. Ціни у нас помірні, стараємося, щоб у наших аптеках було все те, що справді необхідне людям», – запевняє вона.

Чисті під’їзди – здорові мешканці

Аби зробити Львів чистим та не допустити поширення вірусу, на вулицях проводять дезінфекцію: миють тротуари, знезаражують зупинки громадського транспорту, а також під’їзди житлових будинків.
Пан Павло працює прибиральником уже понад 20 років. Щоранку прибирає під’їзди: миє сходи, дезінфікує поручні, замітає прибудинкову територію. Загалом у його «розпорядженні» два великі будинки по вісім під’їздів. Каже, що зараз як ніколи треба бути дуже ретельним, адже від того, як здійснене прибирання, залежить здоров’я мешканців.
«Нам видали маски, рукавиці, засоби, якими треба все мити. Працюємо тяжко, носимо відра з водою, час до часу дезінфікуємо поверхні, – розповідає чоловік. – Від початку карантину перетинаюся з людьми менше, бо вони майже не виходять на вулицю, а якщо й виходять, то поводяться стосовно мене по-різному. Часто негативно: підвищують голос, вказують, де маю помити, а де ще раз протерти. Але є й такі, що дякують за роботу, дуже привітні».
Аби хоч якось підтримати працівників житлово-комунальної служби, задіяних у прибиранні міста, митті та дезінфекції, зі слів заступниці міського голови Львова з гуманітарних питань, керівниці міського оперативного штабу Галини Слічної, на міській комісії з ТЕБ та НС, а також виконкомі було прийняте рішення виплатити їм по п’ять тисяч гривень. Гроші до Великодня отримають 1777 працівників житлово-комунальної служби.
Чи отримає їх пан Павло, ще не відомо. Чоловік каже, що про таке чув, але чи буде він у цьому списку, не знає. Однак дуже на це сподівається, бо то був би не поганий стимул для його подальшої роботи.

Священники теж на «передовій»

Експрес-тестуванням на коронавірус у Львові охоплюють щораз більше священників, адже вони також постійно контактують із великою кількістю людей. Зокрема, тести вже зробили 220 отцям, у всіх результат негативний. Загалом тестувати планують близько 500 духівників усіх християнських конфесій міста. Окрім того, мерія передала 280 тестів для медичних капеланів, які пройдуть тестування на місцях.
«На рівні міста ми прийняли рішення запропонували Церкві ідею, щоби священники пройшли тестування для своєї ж безпеки і безпеки тих людей, з якими вони контактують. Церква підтримала таку ініціативу. Тестування розпочали ще минулого тижня і надалі це робитимемо, оскільки місто велике і церков багато. Духовенство радо відгукується на це. Дякуємо їм за їхню свідому позицію!» – наголошує директор департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міськради Євген Бойко.
Відомо, що з числа протестованих на коронавірус було близько 25 священників із Православної церкви України, які служать на території міста, а також 60 пасторів протестантських церков Львова різного напрямку. Перед тестом усім вимірювали температуру і записували контактні дані. Згодом брали з пальця кров та вводили її у тест. За 15 хвилин уже був результат. Як уже мовилося, в усіх негативний.
Із пропозицією пройти тест на коронавірус виступив і Митрополит Львівський та Сокальський Димитрій Рудюк, ПЦУ.
«Всечесні отці Львівського деканату Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України, звертаюся до вас із такою пропозицією. Є можливість перед великодніми святами для усіх священників Львова пройти тест на коронавірус. Таку пропозицію висловлюють нам лікарі та міська влада. Прошу зголоситися до такого благородного вчинку. У цій справі звертайтесь до завідувача канцелярії протоієрея Артемія Бабленюка!» – наголосив  митрополит.
Нагадаємо, що в Червонограді священник УГКЦ підхопив коронавірусну інфекцію. Діагноз підтвердили в Лабораторному центрі МОЗ. Церкву, де він служив, продезінфікували і закрили на карантин.
Усіх вірян закликали молитися онлайн у Страсний тиждень і на Великдень. Таку пораду дав глава УГКЦ Блаженніший Святослав, оскільки карантин в Україні продовжили до 24 квітня, а Великдень припадає на 19 число. Водночас під час великодніх свят у Львові храми будуть зачинені для вірян. У них перебуватимуть тільки отці, людей просять долучитися до богослужінь за допомоги онлайн-трансляцій.

«Тестувати треба всіх тих, що перебувають «на передовій» у боротьбі з коронавірусом»

Галина Слічна, заступниця міського голови Львова з гуманітарних питань, керівниця міського оперативного штабу, – про те, чи дотримуються в аптеках і магазинах карантинних заходів та кому насамперед варто робити тести на виявлення Covid-19

– Зараз у Львові чимало людей, які щоденно працюють, аби забезпечити нормальне та безперебійне функціонування міста. Вони контактують із великою кількістю людей, а отже, не застраховані від коронавірусу. Прошу сказати, чи передбачене для них тестування?
– Починаючи з 30 березня ми щодня проводимо тестування львів’ян на коронавірус. Насамперед тих людей, які перебувають у групі ризику. Зокрема, тести вже пройшли усі водії, частина соціальних працівників. Зараз тестують священників різних конфесій, найближчими днями тестуємо решту соціальних працівників, які постачають продукти харчування потребуючим, а також працівників шляхово-ремонтного підприємства, бюро ритуальних послуг та аварійної служби. Крім того, охопимо тестуванням усіх медичних працівників, вагітних і хворих на пневмонію – вони в пріоритеті!
Що стосується супермаркетів, то керівництво деяких з них уже зголосилося до тестування своїх працівників, які щодня перебувають у ризику.
– Чиїм коштом буде здійснене тестування працівників комунальної сфери, священників, медиків – коштом міста чи цим людям доведеться платити за таку процедуру з власної кишені?
– Для них тестування буде безкоштовним! Тести нам передали благодійники.
– А як щодо працівників супермаркетів?
– Керівництво торгових мереж закуповує експрес-тести власним коштом. Тобто замовляє потрібну їх кількість, оплачує її, а наші медичні працівники уже проводять тестування. Тут є чітка домовленість. Так уже зробив для своїх працівників власник ринку «Шувар» Роман Федишин.
– Чи закликаєте решту роботодавців робити так само?
– Звичайно. Тестувати треба всіх тих, що перебувають «на передовій» у боротьбі з коронавірусом. Варто розуміти: якщо людина сидить удома, дотримується всіх рекомендацій, то малоймовірно, що вона захворіє. А хто щодня змушений ходити на роботу, контактувати з іншими людьми – перебуває в зоні ризику. Тому було б добре, якби їх тестували.
– Кажуть, експрес-тести дають не надто достовірний результат. Це ними у Львові зараз проводять масове тестування?
– Будь-які тести мають похибку. Якщо навіть у когось буде виявлений позитивний результат, це ще не означає, що людина стовідсотково підхопила коронавірус. У випадку позитивного результату ми відразу ж здійснюємо забір крові на ПЛР і передаємо в лабораторний центр. Часто перший результат не підтверджується.
– Скажіть, а ви самі ходите в магазини та аптеки, і якщо так, то чи дотримуються там рекомендацій щодо додержання умов карантину?
– Так, ходити туди мені доводиться. Крім того, маємо зі штабом часті виїзди, рейди. Зараз свідомість людей дещо змінилася, вони стараються бути дисциплінованими. Хоча цього не скажеш про минулі вихідні, коли повсюди почали говорити про начебто запроваджену комендантську годину, про те, що від обіду суботи до ранку понеділка діятиме таке обмеження, а в п’ятницю ввечері та в суботу до обіду поблизу супермаркетів черги і натовпи сягали кількох метрів…
Із керівниками та власниками супермаркетів ми досить часто проводимо онлайн-наради, постійно наголошуємо на дотриманні заходів, які прописані та затверджені на комісії ТЕБ і НС. І це, звісно, діє.
– А наскільки свідомими щодо дотримання правил карантину є пересічні львів’яни?
– Тут усе залежить від самих людей – наскільки вони розумні, здатні приймати рішення, чи турбуються про себе та своїх близьких.
Вербна неділя показала добрий результат. Більшість львів’яни були законопослушні, із розумінням сприйняли ситуацію. Місто не було переповнене людьми, біля церков не було скупчення.
Сподіваємося, що й на Великдень буде так само: люди залишатимуться вдома, слухатимуть служби Божі онлайн і так само  святитимуть пасочки.
Рекомендації щодо святкування Великодня чітко виписані, всі моменти проговорені зі священнослужителями, тому ще раз звертаємося до всіх, аби на свята залишалися вдома!
– Усіх цікавить одне: скільки ще нам перебувати на карантині?
– Зараз спрогнозувати щось важко. Щодня спостерігаємо більшу кількість звернень і позитивних результатів ПЛР-тестування. На жаль, на Львівщині вже зафіксовані п’ять смертей. Тому наразі казати нічого не беруся. Усе залежать від нас самих, від того, наскільки ми будемо слухняні, чи залишатимемося вдома.
Розмовляла Ольга Шведа
фото: Олег Огородник, пресслужба ЛМР
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8314 / 1.77MB / SQL:{query_count}