«Не вважаю себе реформатором, просто хочу покращувати роботу лікарні»

Олег Самчук, в.о. генерального директора Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги, – про плани і перспективи медзакладу, виклики і нагальні завдання, а також про запровадження другого етапу медреформи в Україні

фото: Олег Огородник (2)
На початку лютого міський голова Львова представив нового керівника Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Ним став Олег Самчук, який до цього очолював Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання та Ковельську центральну районну лікарню, де зумів організувати проведення унікальних для України операцій, зокрема трансплантації сердець та нирок.
Новий керівник без зволікань почав запроваджувати новації тепер уже в найбільшій лікарні Західної України: 27 лютого лікарня отримала ліцензію на проведення трансплантації органів, а 29 лютого тут зробили першу родинну трансплантацію нирки (стаття «Трансплантація у Львові: можемо!» – «Львівська Пошта», №18 (2235) від 04.03 2020 р.).
Львівська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги є однією з найбільших в Україні. Щороку тут стаціо­нарно та амбулаторно отримують допомогу понад сто тисяч пацієнтів, її колектив налічує 1800 медичних працівників – лікарів, медсестер, молодших медсестер.
Нині, в непростий час, коли на всій території України запровадили обмежувальні заходи з метою запобігання поширення нового коронавірусу, влада разом із медиками розробляє план дій на випадок погіршення ситуації, лікарню «швидкої» або, як її називають у народі, «на Топольній» перепрофільовувати на інфекційну не будуть! Але саме вона візьме на себе усю (!) невідкладну допомогу, тобто прийматиме всіх ургентних пацієнтів Львова, якщо інші лікарні стануть за потреби філіями інфекційної. Пацієнти, наприклад, із травмами чи з підозрою на інсульт або інфаркт, з іншими невідкладними станами отримуватимуть допомогу саме тут.
На випадок, якщо виникне підозра, що ургентний хворий, який потрапив до лікарні з іншою проблемою, може бути ще й хворий на новий коронавірус, розробили алгоритм дій, як ізолювати його від інших пацієнтів, убезпечити медперсонал та прийняти рішення про можливість допровадження в інфекційну лікарню. Тож навіть якщо ситуація розвиватиметься за не найоптимістичнішим сценарієм, львів’яни, які стикнуться в часі епідемії з іншими проблемами, зможуть у цій лікарні отримувати необхідну медичну допомогу з мінімальним ризиком зараження.
Про плани і перспективи, виклики і завдання, про запровадження другого етапу медреформи «Львівська Пошта» поспілкувалася з виконувачем обов’язків генерального директора Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Олегом Самчуком.

Про лікарню і зміни в ній

– За досить короткий відрізок часу маємо чимало гарних новин із лікарні, яку ви очолюєте. Наскільки важливі сьогодні добрі новини про медиків?
– Медицина є найкращою галуззю в світі, адже вона про головне – про порятунок життя. Українські лікарі докладають багато зусиль, щоб у їхніх лікарнях, у тому числі й у нашій, була сучасна медицина вже сьогодні. Воліють не тільки захоплено спостерігати за роботою своїх колег за кордоном, які уже впродовж багатьох років мають всі умови для проведення успішного лікування пацієнтів, а й самі робити це у нас, в Україні.
На жаль, журналісти приходять до лікарів зазвичай тоді, коли виникає якась проблема. До прикладу, невдоволений пацієнт поскаржився. Тоді нам доводиться хіба захищатися. Вважаю, це неправильно. Адже наші медпрацівники щодня роблять дивовижні речі, «витягують», здавалось би, безнадійних пацієнтів, роблять унікальні операції, але роблять тихо, без розголосу. Гадаю, це саме те, про що мають знати люди, наші пацієнти. Адже позитивні новини формують довіру і підвищують повагу до професії лікаря. Саме тому ми багато розповідаємо про досягнення наших спеціалістів.
– Чимало львів’ян мають певний страх перед лікарнею «на Топольній», адже для багатьох із них одними з найважчих днів у житті були ті, що пов’язані саме з перебуванням у ній. Як подолати цей страх і наскільки львівська лікарня може бути сучасною, такою, якою люди хотіли б її бачити?
– У цій лікарні працює багато високопрофесійних лікарів, без перебільшення – найкращих лікарів Львова і всієї України. Це дуже важлива лікарня, яка приймає пацієнтів з дуже важкими проблемами, має справу з великою кількістю ургентних випадків. Це завжди виклик, і навіть за найбільшого бажання порятувати вдається не всіх. Напевне, звідси й такі стереотипи. Натомість до інших лікарень пацієнти потрапляють планово, з чіткими діагнозами, нерідко проліковані тут.
Зараз ми багато зусиль докладаємо до того, аби відремонтувати наш заклад, забезпечити його сучасним обладнанням, працюємо над тим, щоб створити комфортні умови для пацієнтів. Сподіємося на те, що коли з початком другого етапу медреформи гроші «підуть за пацієнтом» і назви лікарень за профілем не матимуть значення, львів’яни обиратимуть саме Львівську клінічну лікарню швидкої медичної допомоги. Я особисто вірю, що ставлення до нашого закладу зміниться дуже швидко, адже, окрім того, що ми маємо статус лікарні швидкої допомоги, тут лікують майже все, пацієнти можуть отримати допомогу в усіх напрямках, в усіх потребах.
– Ви переїхали з Ковеля, де очолювали успішну лікарню. Чи легко було наважитися на переїзд? Чому саме Львів і ця лікарня?
– Наважитися було непросто. Я вже людина сформована, маю свої обов’язки, в мене є постійна робота, сім’я, діти. І все це донедавна було у Ковелі. Тож рішення було важким, але я його прийняв для себе і своєї сім’ї. Хочу допомагати людям, тож обрав саме таку дорогу в житті, і в цій лікарні для цього є дуже великі можливості. В Ковелі хороша лікарня, професійна команда, яка й зараз працює бездоганно. Лікарні не повин­ні триматися на головних лікарях, це низький рівень управління. Коли лікарня працює незалежно від особи головного лікаря – це найкращий рівень управління нею! В Ковелі це є: лікарня не тримається на певній особистості. Думаю, що так буде надалі. Сподіваюся, що й у цій лікарні ми побудуємо роботу так, що незалежно від особи керівника вона матиме свій курс розвитку, успішно працюватиме.
– Чи будете змінювати систему?
– Багато людей вважають мене реформатором. Я себе таким не вважаю, просто хочу покращувати роботу лікарні та втілювати в життя свої медичні плани. Хочу посилювати відділення, набрати найкращих спеціалістів, хочу, щоб тут були найновіші медичні технології. Я не радикал, просто хочу, щоб лікарі мали більше можливостей виконувати свою непросту роботу, а пацієнти почувалися комфортно і в надійних руках.
– Розкажіть, будь ласка, що найперше ви зробили після того, як вас призначили виконувачем обов’язків генерального директора львівської лікарні?
– Познайомився з колективом. Колектив чудовий, позитивно налаштований, прийняв мене як свого колегу, як лікаря. Я пояснив людям, що прийшов сюди не як «варяг», який хоче захопити владу в лікарні, а лікувати, бо я вчився на лікаря, а не на головного лікаря чи гендиректора. Я прийшов працювати і співпрацювати, адже багато рішень доводиться приймати колегіально. Пояснив, що хочу допомогти колективу і прошу, щоб він допомагав мені. Тож якщо вони хочуть результату – щоб ця лікарня була справді найкращою в місті та однією з найкращих в Україні – треба багато працювати. Зміни не можуть бути швидкі, це має бути постійна копітка робота кожного на своєму місці.
– Чи будуть скорочення, звільнення, кадрові перестановки?
– Ні, цього в планах немає. Навпаки, хочемо розширюватися, у цьому є потреба, але вже сьогодні ця лікарня може надавати значно більший спектр послуг і допомагати більшій кількості пацієнтів.

Про плани і виклики

– У лікарні за час вашого керівництва вже провели кілька резонансних операцій, маю на увазі транс­плантацію органів. Які ще оперативні вручання у планах і що скажете про більш звичні операції?
– Звичайно, життя у лікарні триває, наші спеціалісти проводять чимало операцій, які потрібні нашим пацієнтам. З одного боку, це ті оперативні втручання, що вже стали звичною медичною практикою, з другого – шукаємо можливості для впровадження нових для цієї лікарні методів, зокрема нових сучасних технологій малоінвазивної кардіохірургії, нових лапароскопічних операцій на внутрішніх органах. Крім того, розвиваємо нейрохірургію і трансплантологію.
Однак найскладніша операція може стати найлегшою, а, здавалось би, найпростіша виявитися надскладною для лікаря і пацієнта. Кожна операція – це ризик і складність, тому я ніколи не розмежовую операції на складні та прості. Це медицина, вона може бути непередбачуваною. Тому передусім потрібно подбати, щоб операції, які вже проводять наші лікарі і які ще проводитимуть, відбувалися на доброму лабораторному і діагностичному обладнанні. Я просто хочу покращити якість роботи, залучивши максимально можливу кількість інвестицій у цю лікарню.
Лікарня «швидкої» візьме на себе усю (!) невідкладну допомогу, тобто прийматиме всіх ургентних пацієнтів Львова, якщо інші лікарні стануть за потреби філіями інфекційної. Пацієнти з травмами чи з підозрою на інсульт або інфаркт, з іншими невідкладними станами отримуватимуть допомогу саме тут
Сучасна медицина потребує величезних капіталовкладень, бо це дуже затратна галузь. Тому, щоб заклад був на високому рівні, потрібно мати якісне обладнання, якісні медикаменти, якісні умови!
– Ви вже маєте успішний досвід трансплантацій у Ковелі, а тепер вже й у Львові. Чому для вас важливо розвивати цей напрям?
– Вважаю, що в Україні цей напрям не має бути чимось екстраординарним. Трансплантація повинна стати звичною практикою для багатьох стаціонарів, як це є в світі. В Україні потреба у трансплантаціях – п’ять тисяч операцій на рік. Є дані, що дев’ятеро людей помирають щодня, так і не дочекавшись донорського органа… Я ж хочу, щоб кожен пацієнт, який потребує трансплантації, отримав потрібний орган і здобув шанс на повноцінне життя, адже це можливо. Тому трансплантологію – родинну і посмертну – потрібно впроваджувати і розвивати в Україні.
– Які найнагальніші виклики стоять перед вами як керівником, що треба зробити невідкладно?
– Передусім лікарня потребує заміни вікон, дверей, ремонту санвузлів, покращення матеріально-побутових умов для пацієнтів, зокрема заміни ліжок на функціональні. Ремонту потребують «святая святих» кожної лікарні – операційні блоки. А оскільки ця лікарня надає ургентну допомогу, то є нагальна потреба в два-три рази збільшити реанімаційне відділення, яке тут перепов­нене, щоб надавати допомогу всім, хто її потребує. Назагал треба зробити так, щоб у лікарів та медичних сестер не виникало думки виїхати за кордон у пошуках кращих можливостей, щоб ті ж медсестри не йшли працювати в салони краси і супермаркети. Медичні сестри мають працювати в лікарні, треба зупинити відтік кадрів.
– А як щодо нових відділень?
– Оновлювати потрібно всі відділення, а щодо відкриття нових, то плани є, але розповідати про них будемо в процесі у кожному конкретному випадку.

Про медреформу

– Як ви оцінюєте медичну реформу, на які зміни варто чекати?
– Медицина України конче потребує реформування. Якого? Передусім великого вливання коштів. Вливання коштів у медицину – це дуже вигідна інвестиція для держави, бо вона дасть змогу зробити населення країни здоровішим, а отже, збільшить його трудовий потенціал, зменшить інвалідизацію і як наслідок навантаження щодо виплат соціальної допомоги. Це дасть віддалений результат – здоров’я нації, а здорова нація, натомість, дасть змогу державі розвиватися.
Реформи потребують усі – як пацієнти, так і медпрацівники. Реформа мусить відбутися, це незворотний процес, відкладати її не можна. Є багато питань, зауважень, недоліків, але усувати їх і шукати відповіді потрібно в процесі роботи. Якщо ми зараз її не почнемо, то не почнемо ніколи, а питання і проблемні моменти будуть завжди.
– Чи поверне медреформа довіру до медицини, адже багато людей зволікають до останнього, запускають хворобу, бо бояться звертатися до лікарів?
– Найбільша проблема – це те, що люди бояться через гроші. Бо ж ні для кого не секрет, що левову частку витрат за своє лікування має покрити пацієнт. Тому якщо за кожен випадок платитиме держава – це змінить ситуацію на краще, у людей зросте довіра, вони знатимуть, що їм гарантований медичний пакет, що медичний заклад зробить усе для того, аби коли наступного разу в них виникне потреба звернутися по допомогу, вони знову звернуться у цей лікувальний заклад. Вірю, що все зміниться, щойно запрацює нова формула співпраці «лікар – пацієнт – НСЗУ».
– Як цю реформу втілюватимуть, зокрема, в лікарні швидкої допомоги Львова?
– Ми подали 14 заявок на контрактування і дві на доконтрактування, тобто сумарно лікарня, сподіваємося, отримає 16 пакетів, які визначила НСЗУ на медичні послуги. Які конкретно? Різні види ендоскопічних досліджень, стаціонарна та амбулаторна медична допомога, у тому числі й при онкологічних захворюваннях, різні види хірургічних втручань, паліативна, реабілітаційна допомога… Легше перелічити те, чого ми не робитимемо, бо надаватимемо медичну допомогу в усіх напрямках, окрім пологової діяльності, неонатологічної та педіатричної допомоги, лікування туберкульозу та СНІДу.
– На якому рівні готовності до медреформи зараз очолювана вами лікарня?
– Відсотків на 90. Є штат працівників, є значна частина необхідного обладнання, дещо треба докупити, оновити.
– Після запровадження реформи до вас і далі доправлятимуть пацієнтів «швидкою»?
– Звичайно! Адже основ­ний напрямок роботи лікарні – надання ургентної допомоги місту Львову – це переважно наша найскладніша і найневідкладніша робота.
– А пацієнти, які звертатимуться по допомогу самі, з 1 квітня муситимуть надавати скерування від сімейного лікаря?
– Так, якщо хочуть отримати цю допомогу безоплатно. Коли запрацює реформа, пацієнт, маючи скерування від сімейного лікаря, яким можна скористатися в будь-якій лікарні України, не прив’язаній до місця проживання, отримає допомогу, і оплачуватиме її держава.
Відповідальність за своє здоров’я нестиме кожен самостійно, а це передбачає, що кожен мусить підписати декларацію із сімейним лікарем. Хто цього ще не зробив, має невідкладно зробити. Це неправильно, коли пацієнт, який настільки не дбає про себе, що навіть не має свого лікаря, хоче, щоб держава платила за його лікування. Все дуже просто: оберіть лікаря, підпишіть із ним декларацію, дбайте про своє здоров’я і отримайте послуги безоплатно. Це я про піклування пацієнта про самого себе і про повагу до лікаря.
– А якщо будуть пацієнти, які не мають підписаної декларації?
– Ургентну допомогу вони отримають в повному обсязі безоплатно, а от планове лікування – своїм коштом.
– Чи вистачить грошей, передбачених у пакетах медичних гарантій, на лікування конкретних випадків, наприклад інфаркту чи інсульту? Чи не доведеться хворим доплачувати?
Звичайно, їх не вистачатиме, і то завжди, бо завжди хочеться кращого, хочеться запропонувати пацієнтові більше. Але з чогось треба починати. Держава має гарантувати людині безоплатну меддопомогу, а уряд – шукати шляхи підвищення коефіцієнтів надходжень на лікарні.
Вартість послуги визначена на державному рівні, щоб лікарні були в рівних умовах, а пацієнт мав право вибору. Це дасть ґрунт для здорової конкуренції, адже пацієнт, невдоволений якістю обслуговування в певному медзакладі, наступного разу зможе обрати інший. Тож адміністрація лікарні та медперсонал дбатимуть про пацієнта, берегтимуть його, бо це їхні кошти, їхні заробітні плати. У тому нема нічого нового, так є в цілому світі.
– Ми часто чуємо, що лікування дороге, однак не завжди розуміємо, що формує таку високу ціну?
– Передусім витратні матеріали. До дорогих напрямків належать кардіохірургія та малоінвазивна кардіохірургія. Це надзвичайно затратні спеціальності, в яких дуже дорого обходяться витратні матеріали, бо вони надто спеціалізовані. Їхню вартість має покривати держава. Жоден пацієнт, виснажений хворобою, не може ані зі своєї кишені, ані коштом сім’ї оплатити такі операції. Коли це лікування необхідне пацієнтові, його має гарантувати держава.
– Гроші від держави надходитимуть завчасу чи за фактом виконаної роботи? Тобто чи вже з 1 квітня, якщо нічого не зміниться, лікарня матиме кошти від держави?
– Гроші мають надходити за виконану роботу, однак є гарантований вклад для старту, який держава надаватиме в перші роки, тобто 60 відсот­ків надходитиме авансовим платежем, решту заклад отримуватиме за фактом наданих пацієнтам послуг.
– Якщо після впровадження медреформи поступить до вас пацієнт, скажімо, з інсультом. Як відбуватиметься його лікування?
– Потрапивши до лікарні, людина має отримати всю необхідну допомогу в повному обсязі. Немає різниці, чи вона бідна, чи багата, чи середнього достатку. Не може бути привілеїв для пацієнта з огляду на його матеріальний стан. Лікар не має обирати, як зараз, комусь дорожче лікування, а комусь дешевше, залежно від можливостей пацієнта. Людина має бути пролікована, а лікар – отримати все необхідне для її лікування.
– Чи можлива українська медицина без «подячних» конвертів?
– Кожен лікар, кожен медичний працівник в Україні хоче отримувати гідну заробітну плату, на яку він заслуговує, так, як це є в усьому світі, хоче, щоб його поважали, цінували. Сподіваюся, що так буде і в Україні, що найкращою подякою для лікаря будуть слова вдячності від пацієнта. До речі, за місяць, відколи я тут, до мене жодна людина не звернулася зі скаргами на те, що від неї вимагали гроші! Це дуже хороший сигнал.

Про інвестиції

– Нещодавно місто виділило лікарні 20 мільйонів гривень. На що вони будуть скеровані та скільки ще грошей потрібно?
– Лікарня потребує ще дуже багато коштів, бо це дуже великий організм, який обслуговує величезну кількість пацієнтів. За тиждень тут проходять лікування тисячі людей. 20 мільйонів гривень від міста будуть витрачені на операційні блоки, заміну вікон, дверей, ремонт частини терапевтичного відділення, частини хірургічного відділення. Це зараз наші найнагальніші потреби. Наступна допомога коштами, про яку ми проситимемо міського голову, знадобиться на покращення матеріально-технічної бази лікарні. Як я вже казав, побутових умов для пацієнтів: палати, переходи, ліжка, на те, щоби пацієнтам тут було комфортно. Адже людина, яка звертається в лікарню, приходить сюди не просто так – вона вже має свої проблеми з хворобою, їй і так погано… Тож не можна погіршувати її стан ще й зов­нішніми умовами. Навпаки, потрібно створити простір, у якому їй буде комфортно. Переконаний, що впоратися зі своїми недугами в оновленій лікарні нашим пацієнтам буде значно легше.
– Звідки ще плануєте залучати кошти?
– Я не планую, а постійно цим займаюся. Зараз активно спілкуємося з багатьма благодійними організаці­ями, волонтерами. Вже цього тижня має прибути велика гуманітарна допомога. Міська рада пообіцяла через благодійників завезти три фури з ліжками і тумбочками для пацієнтів. Беремо участь в різних грантових програмах. Зокрема, виграли грант від українсько-польського проєкту, за яким лікарня має отримати 10 мільйонів гривень на обладнання для відділення невідкладних станів. Лікарня не може фінансуватися тільки з міського бюджету, будемо подаватися на різні проєкти МОЗ, різних фондів. З усіх джерел, які не забороняє закон, лікарня має отримувати фінансування.

Про мрії та досягнення

– В очолюваній вами лікарні проходять стажування студенти. Як би ви окреслили їхнє завдання?
Мені дуже подобається, що в нашій лікарні навчаються студенти чи то медичних училищ і коледжів, чи університетів. Це життя, це рух, це нові знання! Ми, як і кожне покоління, маємо якісь знання, якийсь досвід, який можемо втілити уже зараз, але нові покоління з новими можливостями, амбіціями приходять на зміну попереднім і вносять дух новизни. Тож робимо ставку на молодь, на її ентузіазм, які не дадуть нам стояти на місці. Бо медицина – це безперервно прогресуюча галузь, яка постійно оновлюється. Зупинитися на місці в наш час означає безнадійно відстати.
– Кажуть, що керівник лікарні нині не мусить бути медиком, важливо, щоб він був менеджером. Згодні з цим твердженням? І якщо так, то наскільки вам вдається суміщати ці функції?
– Нині доводиться суміщати. Але я вважаю, що в лікарні повинен бути головний лікар, який займатиметься медичною частиною, і потужний менеджер або економіст, який займатиметься фінансовими питаннями. Так працює увесь світ, з часом так буде і в нас, але має бути перехідний етап – плавний, бо економісти і менеджери «зі сторони» не знають проблем і нагальних потреб лікарень, які треба вирішувати невідкладно. Тож нині керівник мусить поєднувати ці дві справи одночасно і не втрачати свого фаху. Посада – це не назавжди, а лікарська робота мусить бути, бо після посади лікар має займатися тим, у чому полягає його покликання: лікувати людей, рятувати життя.
– Ваша найбільша мрія в медицині?
– Щоби медики мали належну повагу в суспільстві, були елітою, як це є в усьому світі. Щоби всі працівники лікарні – від молодшої медичної сестри до завідувача відділення – отримували таку заробітну плату, аби їм навіть на думку не спадало їхати за кордон.
– Що вважаєте найбільшим своїм досягненням у медицині?
– Людей, які мене оточують. На моєму шляху трапляються прекрасні люди, я їх дуже шаную і поважаю. Голов­не в житті – люди, жодна посада не є настільки важливою. Дякую Богові за людей, які трапляються на моєму шляху, і за колег, які допомагають мені реалізовувати медичні плани!
Розмовляла
Ольга Хворостовська

На час карантину опіковий центр і центр травми кисті, що у 8-ій міській клінічній лікарні Львова, громадян із травмами руки та з опіками приймати не будуть! По медичну допомогу звертатись у Львівську клінічну лікарню швидкої медичної допомоги – в травматологічний пункт лікарні або у приймальне відділення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7990 / 1.79MB / SQL:{query_count}