У новий рік із новими правилами

Хто керуватиме львівськими багатоповерхівками з 1 січня

Реформа ЖКГ набирає нових обертів: із 1 січня Львів перейде на кардинально новий формат надання послуг для мешканців. На управлінському ринку залишаться лише найкращі – ті, хто готовий розвиватися та надавати справді якісні сервіси. Відтепер вони матимуть свої вебсайти, гарячі лінії та сторінки у соцмережах, а мешканці зможуть вирішити будь-які питання в електронному форматі.
Та зміни торкнуться не лише компаній. Якщо для них реформа означає збільшення відповідальності, то для мешканців – це менше побутової мороки. Управлінці з нового року повинні працювати так, аби мінімізувати потребу містян у контактах із ними. Тим не менш, будь-який процес, за який сплачуватимуть мешканці, буде керованим та прозорим, а всі кошти йтимуть на ремонти лише в їхньому будинку.
Які ще зміни чекають на мешканців та управлінські компанії – пояснює заступниця міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірина Маруняк (на фото).

ЖЕКи VS управлінці

Із 2020 року з 39 муніципальних управлінських компаній залишаться лише 17, тобто 56%, які в недалекому майбутньому реформують у 6. Стартує процес із Личаківського району, який був пілотним у реалізації реформи ЖКГ у Львові. Уже з 1 січня в ньому буде лише 1 управлінська компанія.
Іще 12 управлінських компаній у місті – приватні. Їх також можна обирати та підписувати угоди.
Що ж до 22 підприємств, які ліквідують: до кінця січня там працюватимуть лише директори та бухгалтери, аби закрити річні звітності та здійснити залишкові платежі – за ліфти, сміття, світло та кредити. Загалом звільнять 111 адмінфахівців. Тим не менш, простих працівників та двірників скорочувати не будуть – їх переведуть на роботу в ті компанії, які діятимуть.
І хоч ці підприємства є правонаступниками колишніх ЖЕКів, та функціонуватимуть вони абсолютно по-іншому, переконує чиновниця. Що ж зміниться?
1. Якість
Якщо раніше квартирну плату затверджувало місто, а вона практично не змінювалась із 2011 року, то тепер мешканці самі обиратимуть, які послуги їм потрібні, а які – ні. І, відповідно, платитимуть лише за них. Від коштів, які надходитимуть на рахунки компаній, і залежатиме якість робіт у будинках.
«Якщо мешканці здійснюють квартирну плату і спільно з управлінцем визначають, які роботи необхідно здійснити, то будьте певні, що їх виконуватимуть, і виконуватимуть якісно», – зазначає Ірина Маруняк.
За якістю робіт особисто слідкуватимуть керівник компанії, створена інженерна група і спільнота мешканців. Окрім того, містяни зможуть онлайн дізнаватися про те, що робиться в їхньому будинку, отримуючи відповідні світлини та інформацію на електронні скриньки.
2. Вчасність
Управлінська компанія регулярно оглядатиме будинки, виявлятиме проблеми та оперативно їх вирішуватиме. Також управитель зобов’язаний розробити стратегію розвитку будинку – яким чином він керуватиме багатоповерхівкою, і титульний список – з переліком необхідних робіт і дедлайнами їх виконання. Тож усі ремонти будуть плановими.
Натомість мешканці, які сплачуватимуть за ці послуги, будуть частково звільнені від обов’язків звертатися до управлінців із певним питанням. Якщо ж така потреба буде, усі проблеми можна буде вирішити в режимі онлайн – надіславши звернення або ж написавши на сторінках у соцмережах чи в техпідтримку на офіційних сайтах. Також можна буде телефонувати на спеціальні гарячі лінії, створення яких стартує вже з нового року. Якщо ж управлінці не виконуватимуть своїх обов’язків, місто розриватиме з ними контракти достроково.
«Вантаж якості надання послуг повинна нести управлінська компанія, а люди мають приходити після важкого робочого дня і бачити чистий, прибраний будинок із відремонтованим дахом та мережами. Це основна мета – надавати послуги так, аби мінімізувати звернення мешканців. Робота управлінців має додати їм комфорту», – каже фахівчиня.
3. Прозорий побудинковий облік
Раніше кошти йшли в спільну казну, з якої їх розподіляли по будинках, що потребують ремонту. Натомість тепер кошти акумулюватимуть по кожному будинку окремо. Зібрані суми використовуватимуть для поточних робіт у будинку.
«Для кожного будинку буде створено базу даних, і зараз ми дуже активно працюємо над цим разом із компанією SoftServe. За нею буде видно, скільки надійшло коштів, куди їх витратили і скільки залишилось. Будь-який мешканець зможе отримати цю інформацію в своїй управлінській компанії», – пояснює Маруняк.
Вона також підкреслює, що перекидати кошти з одного рахунку на інший буде неможливо, тож мешканці повинні справно сплачувати компослуги, а громада – контролювати ситуацію та боротися з боржниками.
Важливо розуміти, що зібрані кошти перш за все використовуватимуть для поточних робіт та оплати послуг компанії. Натомість капітальні ремонти – це, здебільшого, додаткові інвестиції.

Сам собі господар

Ідеально реалізованою одразу реформа не буде – підкреслює Ірина Маруняк. Однак кожен здійснений крок у перспективі змінюватиме не тільки стандарт роботи управлінців, а й стереотипи мешканців.
«Такої реформи в Україні не було вже років 40-50. Переформатувати думку мешканців доволі складно, але ми над цим працюємо та намагаємось зламати радянські стереотипи», – зазначає чиновниця.
Скажімо, якщо раніше мешканці вважали, що всі роботи їм повинні провести за замовчуванням – без будь-яких зусиль з їхнього боку, то зараз це не працює. Дати старт реформі не зможе ніхто, окрім них. Усе починається від вибору компанії та послуг, які потребують у будинку, і закінчується згуртованістю, небайдужістю та щирим вболіванням за власний добробут.
«Якщо людям буде байдуже і квартирна плата становитиме 1,5-1,6 грн, чого ледве вистачає для виплати заробітної плати й першочергових платежів, то що відбудеться? Будинок зруйнується. І тоді потрібно буде ще більше грошей, щоб його врятувати, а потім – підтримати в якісному стані. Важливою буде консолідована робота і компанії, і власників будинку», – підкреслює Ірина Маруняк.
Вона ж додає, що обсяг і вартість додаткових робіт також визначають співвласники. Скажімо, якщо мешканці вирішили, що в будинку має бути безпечніше, а отже – потрібно встановити відеоспостереження, то вони самі мають зініціювати процес, обрахувати вартість камер та прилаштувати їх. Якщо ж, на їхню думку, в будинку поганий стан даху і його потрібно капітально відремонтувати, то вони особисто мають вирішити, яку частку зібраних коштів можна на це виділити. Тим не менш, часткова фінансова підтримка від міста для ремонтів у таких будинках також передбачена.
Тож основа реформи – це відчуття співвласності та вагомості власної думки у власному будинку, кажуть у мерії.

Як обрати управлінця?

Щоб обрати форму управління, будинок першочергово потрібно списати з балансу місцевої ради. Сьогодні, за інформацією управління житлового господарства ЛМР, таких будинків є вже 4944, тобто 64% від усіх. Найбільше несписаних будівель – у центральному Галицькому районі, де помешкання часто здають в оренду.
Після списання будинку, мешканці повинні провести внутрішні збори, де, власне, і зможуть обрати форму управління. Вибір доволі широкий.
• Якщо в будинку є хороший ініціативний лідер, можна створити об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Тоді вся організація та відповідальність – на мешканцях. Це найбільш прогресивний метод управління, адже люди самі приймають рішення, як доглядати за своїм будинком та скільки витрачати на це коштів, а також усе це реалізують. Зараз у місті – 1402 ОСББ у 1504 будинках. Важливий момент – саме об’єднання співвласників мають перевагу в реалізації міських програм підтримки, зокрема – енергоощадних заходів.
Консультації щодо того, як створити об’єднання та чому потрібно обрати саме цю форму управління, можна отримати у міському відділі супроводу ОСББ (пл. Ринок, 1, каб. 107; тел.: 297-59-95).
• Якщо ж мешканці будинку здебільшого не мають часу на те, аби займатися побутовими справами, але хочуть, тим не менш, мати право висловити свою думку щодо певних питань, то вони можуть обрати управлінську компанію – муніципальну чи приватну. Також вони повинні подати протокол зборів до районної адміністрації та обрати уповноважену людину від себе, яка буде посередником між громадою та управлінцем. Опісля – потрібно укласти договір.
«Це закон ринку – залишаються найкращі. Люди оцінюють: а який менеджер? Яка довіра до нього? Скільки будинків уже обрали його? Якщо багато будинків йдуть до певної компанії, то це здебільшого означає, що вона якісна, небайдужа до людей і до стану будинку. Є також інформація про всі компанії на сайті міськради, можна пошукати відгуки в соцмережах», – зазначає Ірина Маруняк.
Станом на кінець грудня, 4677 будинків Львова обрали в управлінці саме муніципальні компанії. Ще 79 – зробили вибір на користь приватних.
Консультації щодо того, яку управлінську компанію обрати та як це зробити, і куди звертатись, якщо щось не так, можна отримати в управлінні житлового господарства Львівської мерії (пл. Ринок, 1, каб. 341; тел.: 297-58-87) або ж у відповідній районній адміністрації.
• І зрештою – якщо мешканці хочуть керувати своїм будинком цілком самостійно – укладаючи угоди з різними компаніями на різні послуги – то їм варто обрати самоуправління. Такий вибір зробили співвласники 371 будинку. Це своєрідний перехідний етап, адже, будучи на самоуправлінні, мешканці можуть як укласти договір із управлінською компанією чи будь-якими приватними підприємствами або ФОПами, так і обрати уповноваженого й управляти будинком власноруч.
Консультації щодо цієї форми керівництва – в управлінні житлового господарства Львівської мерії (пл. Ринок, 1, каб. 341; тел.: 297-58-87) або ж у відповідній районній адміністрації.
• Якщо ж мешканці до травня 2020 року не вирішать, яку форму обрати, то місто, з їхньої ініціативи, проведе свій конкурс на визначення управлінця. 

Міська допомога

Будинки, зняті з балансу місцевих рад, не залишаються на самоті, підкреслюють у мерії. Для них і надалі діятимуть різноманітні програми фінансової підтримки від міста, якими можна скористатися в 2020 році.
Це, зокрема:
• програма технічної експертизи, модернізації, ремонту, заміни та диспетчеризації ліфтів у житлових будинках та закладах охорони здоров’я;
• програма відшкодування частини кредитів (30%, але до 400 тис. грн.), отриманих ОСББ на впровадження заходів з енергозбереження, реконструкції та модернізації багатоквартирних будинків «Теплий дім»;
• програма підтримки співвласників багатоквартирних будинків, ОСББ, що списані з балансу ЛКП, у проведенні невідкладного ремонту, капітального ремонту, реконструкції та ремонтно-реставраційних робіт спільного майна;
• програма сприяння створенню та забезпеченню функціонування ОСББ у Львові.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8368 / 1.64MB / SQL:{query_count}