Іпотерапія: врятувати добру справу!

Як допомогти єдиним волонтерам-іпотерапевтам у Львові, які пожертвували усім заради справи свого життя

Пожертвувати майже усім заради ближніх зможе не кожен. Втім ці слова не про наших сьогоднішніх героїв. Подружжя ветерана російсько-української війни Василя Ірхи та педагога-дефектолога Олександри Хандогіної було одним зі співзасновників проєкту реабілітації “Верхи у майбутнє” для учасників АТО/ООС, який тривав у Львові впродовж 2019 року за сприяння Центру надання послуг учасникам бойових дій.
У його межах для бійців проводили сеанси терапії верховою їздою. Василь та Олександра є власниками коників, які допомагали українським бійцям віднайти гармонію після війни, а також подружжя було інструкторами на заняттях, допомагало хлопцям знайти контакт iз тваринами.
Сьогодні проєкт “Верхи в майбутнє” добіг до кінця, але прохання бійців про проведення занять досі надходять до подружжя іпотерапевтів. Фінансова підтримка від міста вичерпала себе і утримування коників залишилось на плечах пана Василя та його дружини. А це, до слова, задоволення не з дешевих! Для належного догляду за трьома кониками потрібно витратити близько 15 тис. грн в місяць. Подружжя волонтерів наважилось навіть продати власне житло заради життя братів наших менших. Втім, з їх слів, коштів вистачить ще буквально на два місяці і вже сьогодні постає питання – як надалі утримувати коней?
“Львівська Пошта” поспілкувалась з Василем Ірхою та Олександрою Хандогіною про справу їхнього життя та плани на майбутнє. А також розпитала у хлопців, які пройшли курс реабілітації верховою їздою, про їх досвід спілкування з кониками та враження від нього.

Об’єднала спільна справа!

Олександра Хандогіна педагог-дефектолог за освітою. Розповідає, що займалась реабілітацією ще задовго до започаткування проєкту “Верхи у майбутнє”. Розпочала свою роботу 2012 року у рідній Полтаві. Щоправда, там довший час допомагала діткам з інвалідністю. Згодом організація, з якою співпрацювала жінка, почала освоювати і реабілітацію верховою їздою і для військовослужбовців.
“Одного дня 2018 року склалось так, що мої колеги, з якими я проводила заняття для дітей, поголовно захворіли. Я залишилась одна. А заняття треба було проводити. Того ж дня мені телефонують із ветеранської організації і просять взяти на реабілітацію ще й бійців. Але я одна! – згадує пані Олександра. – Я так і пояснила всю ситуацію. Мені відповіли, що бійці зможуть і допомогти, і пройти перше заняття з реабілітації – будуть просто водити коників з дітьми. Серед цих бійців був і Василь”.
Сам Василь Ірха був учасником бойових дій впродовж трьох років у складі  батальйону ТрО “Полтава”. З його слів, за цей час побував і побачив багато – був і в Донецьку, і біля міста Макіївка. У боротьбі за українську територію чоловік отримав інвалідність, але це не завадило йому згодом брати участь у кінних дистанційних пробігах на 20 км.
Своє знайомство з терапією верховою їздою Василь Ірха почав з волонтерства, допомагаючи майбутній дружині. Згодом відчув позитивну динаміку. Спілкування із кіньми дозволило відчути розслаблення, зменшити кількість ліків. Тому вирішив залучити до поїздок верхи і своїх побратимів. Каже, що обирав тих хлопців, які опинилися у найскладніших ситуаціях – звільнених з полону та тих, що пережили ампутацію.
Так з випадковості зародилась спільна справа, яку спершу розвивали у Полтаві. Крім цього, подружжя проводило зустрічі у київському “ВетеранХабі”, де спілкувалося з ветеранами на різні теми, зокрема й про іпотерапію. Та все ж остаточно знайшли підтримку у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.
“Тоді ми провели ознайомчу зустріч для людей, де розповідали про свою ідею, про важливість терапії верховою їздою. Людям це сподобалось. Вони нас підтримали! У результаті у Львові провели курс кінної терапії для шести груп українських захисників”, – каже Василь Ірха.

Чому іпотерапія потрібна?

“Сьогодні є багато тих, хто потребує саме іпотерапії як реабілітації. І мовиться не лише про учасників бойових дій. Багато дітей з інвалідністю, а також їх батьки просто потребують цього. Знаю про що говорю, бо, як вже казала, працювала з ними”, – наголошує Олександра Хандогіна.
Жінка розповідає, що заняття з кіньми – класний варіант соціальної адаптації людей з інвалідністю. Наприклад, в дистанційних кінних пробігах можлива участь разом людей з інвалідністю і без. Є ще адаптивний кінний туризм. Навіть якщо людина не має змоги ходити, то замість неї ходитиме кінь. Кінь буде “ногами” людини!
Василь Ірха додає, що до сьогодні йому телефонують з питаннями про можливість проведення реабілітації. Це означає, що попит на таку послугу дійсно є, значить вона потрібна.
Реабілітація їздою верхи допомагає як фізично, так і психологічно. З конем ти розслабляєшся і водночас займаєшся спортом. Якщо мовити про реабілітацію саме військових, то зі слів Олександри Хандогіної, існує момент “клубу за інтересами”. Бійці можуть зібратись і під час занять поспілкуватись. Тим паче, що і сам інструктор, Василь Ірха, є ветераном.
“Ми заохочуємо хлопців, щоб приходили на заняття з сім’ями. Ми зрозуміли, що це добре на початку, коли бійці самі просили дозволу прийти з дітьми чи дружиною. Якщо ми починали з п’яти чоловік, то закінчили ми проведенням реабілітації для близько 15 сімей! – зазначає Василь Ірха – Бо насправді вона ж потрібна не лише військовим, але і їх рідним. Коли чоловік іде на війну, він дуже змінюється. Жінка зазвичай не готова до цього, здається, що вона покохала одного, а вернувся зовсім інший. Але це не так! Спільне проведення часу ще й з конями, які нереально емпатійні та спокійні, допомагає. До слова, ми навіть врятували одну пару від розлучення (усміхається)”.
Втім реабілітологи застерігають – не потрібно думати, що їзда верхи як метод реабілітації підходить усім. Це далеко не так і вони не хочуть створювати таких стереотипів.
“Ми дуже хочемо, щоб українці розуміли всю важливість верхової їзди як реабілітації, але водночас не створювали собі хибних уявлень про її універсальність. Адже є люди, які просто-напросто не люблять коней. І якщо він йому немилий, то він і не допоможе”, – додає Олександра Хaндогіна.

Планів багато – ресурсів мало

Коли справа дійсно добра, її потрібно всіляко розвивати. Обійтися одноразовою акцією – не входить у плани Василя Ірхи та Олександри Хандогіної. Втім каменем спотикання стає банальна відсутність коштів для утримання трьох коней: Ради, Болівії та Гефеста.
Зараз усі вони перебувають на території комплексу “Бухта вікінгів”, де є усі зручності для тварин. Там їх належно годують та доглядають за ними, що входить у вартість перебування (5000 грн в місяць за одного коня). Зі слів Василя та Олександри, кращого місця поки що не знайти, бо і сама територія сприяє кращому процесу реабілітації військовослужбовців – є озеро та затишні спокійні галявини. Втім невідомо як довго тварини ще зможуть жити у “Бухті вікінгів”.
“Це засмучує, адже ми дійсно маємо багато ідей, які мають на меті розвивати реабілітаційну справу в Україні, зокрема й іпотерапію. Якщо зараз усе закінчиться, це означає, що сім років мого життя пішли марно”, – зазначає Олександра Хандогіна.
А планів дійсно багато! Подружжя каже, що окрім реабілітації, працює як з  ветеранами, так і зі спортсменами. Наступного року, до прикладу, хочуть провести змагання у Київській області серед учасників бойових дій у кінному спорті. Чому обрали саме Київ? Кажуть, що саме це місто зручне у добиранні для усіх охочих взяти участь. Втім знову ж таки все впирається у кошти – перевезти коней дуже дорого. Ціна такої поїздки коливається в районі 20 тис. грн.
А Олександра Хандогіна розповідає про основну мрію – розвинути професійну реабілітацію шляхом верхової їзди в Україні. Каже, що це загальноприйнята світова практика, яка сьогодні не надто розвинута у нашій країні.
“До нас на реабілітацію приїжджали навіть закордонні військові, зокрема з Австралії. Це насправді дуже цікаво, бо вони мають з чим порівняти. Нам є чим пишатись! Бо вони сказали, що рівень тої підтримки, яку надаємо ми, нічим не гірший від австралійського. Хіба це не означає, що нам потрібно розвиватись у цьому напрямку?” – акцентує Олександра Хандогіна.
Крім того, подружжя мріє допомагати і ветеранам, і дітям з інвалідністю. Ба більше, не лише допомагати, але й робити світ доступнішим для них. Можливо, навіть організовувати інклюзивні походи у гори. Кажуть, що для цього у них майже все є: виховані коні, професійне обладнання, сідла для людей з інвалідністю і головне – бажання. Але знову ж таки все впирається у кошти.
Сьогодні подружжя шукає усі шляхи для того, щоб продовжити розпочату добру справу. У четвер, 12 грудня, вони звернулись за допомогою до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. Там їм порадили написати заяву до Андрія Садового, міського голови Львова з запитом допомоги. Наразі залишається лише чекати на підтримку міста.
“Львівська Пошта” бажає наснаги сім’ї Василя Ірхи та Олександри Хандогіної у подальшій їх роботі. А небайдужих просимо підтримати справу подружжя. Зробити це можна, переславши кошти на карточку Приватбанку: 4731 2191 1092 4978 (Василь Ірха)

Фото: Львівський центр надання послуг
учасникам бойових дій

Юлія Кунта, психологиня Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій:
– Іпотерапія насправді дуже давній козацький метод реабілітації. Щоправда, тоді вони не називали це такими словами. Сенс її полягає у спілкуванні з конями і впливає як на фізичну частину відновлення, адже це спортивні завдання, так і на психологічну – поруч iз конем ти неймовірно заспокоюєшся. Неcпроста багато ветеранів-учасників нашої програми розповідали, що після занять вони дуже солодко спали. Коли ми проводили заняття з кіньми, то паралельно вели маленьке психологічне дослідження. До та після зустрічі з коником заміряли рівень тривоги людини, з’ясовували її емоційний стан. Як не дивно, рівень напруженості після занять суттєво знижувався. Бо спілкування з тваринами, а тим паче зі спокійними і турботолюбними конями, насичує людину гормонами радості, які чи не найбільше важливі для військових. Іпотерапію потрібно розвивати. В Україні їй не приділяють тої уваги, якої вона насправді варта. Тішусь, що у Львові військові мали змогу стати учасниками таких занять. Ще добре, що проводив їх також ветеран російсько-української війни. Тобто хлопці були у тому середовищі, де їх зрозуміють. Це дуже важливо!
Ярослав Ядвіжак, боєць 93-ої окремої механізованої бригади “Холодний Яр” (червень-вересень 2015 року):
– Я боронив Україну недовго через стан здоров’я: травмувавши спину, змушений був повернутись додому. З часом самопочуття лише погіршувалося… Кажуть, що в здоровому тілі – здоровий дух. Це правда! Мої проблеми зі здоров’ям згодом переросли у депресію. Лише навесні 2019 року я вперше звернувся до психолога. Вдячний, що у нього було щире бажання допомогти. Інакше я б не зрозумів, що потрібно щось змінювати і не зареєструвався б на заняття з іпотерапії (побачив оголошення у фейсбуці). На заняттях познайомився із Василем та Олександрою. Я помітив – для них це не просто механічна робота, це їх життя… Курс закінчився, але вони досі пропонують приїжджати до них. Для мене особисто це незабутній досвід. Я навчився доглядати за конем, контактувати з ним і, власне, їздити. Та найголовніше – я зробив крок до того, щоб навчитися довіряти. Коня не обдуриш. Якщо ти боїшся довіритись – він не слухатиметься тебе. Чи допомогла мені іпотерапія? “Допомогла” – надто скромне слово! Я розрядився емоційно, навчився їздити верхи, поборов страх, познайомився із цікавими людьми і навіть отримав кілька уроків, які можна вважати життєвими. Зараз, коли я відповідаю на ці запитання, то з обличчя не сходить усмішка. Думаю, це найкращий ідентифікатор. Тому я закликаю віддати належне Олександрі та Василю, бо вони того варті. Якщо не буде того, що робить кращими нас, то як ми самі зробимо кращими цю країну? Свій до свого по своє! Згадую цей вислів і розумію: саме зараз, в цей час він як ніколи доречний. Окрема подяка усім працівникам Центру надання послуг учасникам бойових дій міста Львова. Без їхньої участі ця та багато інших можливостей не мали б права на існування.
Назар Сенько, боєць 28-ої окремої механізованої бригади (2015-2016 рр):
– Я пройшов курс іпотерапії, який проводили Василь та Олександра, восени цього року. Спогади мої, пов’язані з цим періодом, максимально позитивні. Коники надзвичайно спокійні та емпатичні тварини. До прикладу, є кобилка Болівія, яка ніби зчитує твій внутрішній стан, твої переживання. Якщо у тебе стрес – вона переймається цим і стає ніби нерухомою, її складно навіть змусити щось робити. І навпаки – якщо ти у гарному гуморі вона так ніби сміється разом із тобою. Є ще конячка Рада, вона більш бойова. Це цікаво, адже кожна з них, як людина – має свій характер і свої вподобання. Тому ти не просто їздиш верхи на конях. Ти комунікуєш з ними. Якщо згадувати себе на цих заняттях, то розумію, що з конем я реально ставав спокійним. Весь негатив, який був у мене до заняття залишався десь на задньому плані. Коник нібито затоптував його своїми копитами. Важливо те, що нас не обмежували у часі. Ми могли їздити верхи скільки заманеться. Звісно так, аби це не зашкодило тварині.
Роман Парамущак, боєць полку “Азов” та батальйону “ОУН” (2014-2015 рр):
– Після повернення додому з війни якось я гортав стрічку новин фейсбуку. Тоді натрапив на цікаве oголошення від центру надання послуг учасникам бойових дій. Запрошували взяти участь у програмі реабілітації іпотерапією. Не зволікаючи, я записався. Так і почалось моє знайомство з Василем та Олександрою. Вони проводили ці заняття. І хоч курс тривав усього місяць – ми співпрацювали десь близько трьох місяців. Упродовж цього часу я навіть їздив у Полтаву, де вже сам допомагав діткам з інвалідністю опанувати їзду верхи. Насправді іпотерапія – особливий вид реабілітації, який незаслужено забутий в Україні. Ми відстаємо! Адже вона широко розвинена у інших країнах, зокрема в Америці чи Австралії. Про Україну так, на жаль, не можна сказати. Тому те, чим займаються Василь та його дружина заслуговує на повагу! В чому особливість іпотерапії? Якщо розмови з психологом – це робота з минулим, коли ти працюєш зі своїми травмами чи комплексами, то іпотерапія – це пошук себе “тут і зараз”. Її можна порівняти з медитацією. Свідомість відключається і ти не думаєш про те, що турбує тебе у буденному житті. Ти просто їздиш верхи. Тим часом підсвідомість обробляє інформацію. Ба більше, коники допомагають заспокоїтись. Ти вчишся розслаблятись. Люди, які повертаються з війни, часто скуті і приховують свої переживання. У той самий час нас легше спровокувати, ми більш вибухові і реагуємо на незначні подразники. А іпотерапія – це своєрідне вчення про гармонію, яку ти шукаєш у собі.
Микола Крук, ветеран російсько-української війни:
– Війна залишила мені травму опорно-рухового апарату, тобто тазостегнового суглобa. Я вдячний іпотерапії. Ці заняття допомогли мені розрухатись, пожвавішати. Тепер мені стало набагато легше ходити і спина вже не так сильно болить. Чому так? Бо кожна травма це перш за все защемлення усіх нервових закінчень. А навіть одне заняття з іпотерапії – це велика порція розслаблення. Відповідно, коли ти проходиш курс – ти починаєш по-новому сприймати цей світ, стає набагато легше. Направду, я випробував майже всі види реабілітації. Але моя травма досить специфічна. Ніякі тренажери не розімнуть так усі суглоби, як їзда верхи на коні. Бо коли коник іде, то відбувається своєрідний масаж усіх груп пошкоджених кісточок та м’язів. З впевненістю можу сказати, що гідної альтернативи іпотерапії наразі не придумали. На заняття я приходив навіть зі своєю сім’єю, дружиною та дитиною. Це класно, адже ти у колі рідних тобі людей, що також має своє значення. Направду, ми усі зійшлись на думці, що іпотерапія це класно! Шкода, що у нашому регіоні рідко хто цим займається. Хтось скаже, що є іподроми. Але ні! Спортивна їзда на іподромі це зовсім інше. Іпотерапія має свою специфіку. Пан Василь та пані Олександра, по суті є першопрохідцями у цій справі в наших краях. Це надзвичайно позитивний досвід, за який хочеться подякувати пану Василю та його дружині! Вони великі молодці і я завжди буду підтримувати те, що вони роблять.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8743 / 1.74MB / SQL:{query_count}