«Якщо фармацевт не вміє користуватися комп’ютером – саме час навчитися!»

«Доступні ліки»: як в Нагуєвичах, що на Дрогобиччині, розібралися у сучасних технологіях і приєдналися до програми

Від села Нагуєвичі, що в Дрогобицькому районі на Львівщині, дві години їзди до обласного центру. Але це аж ніяк не означає, що люди в селі відчувають себе мешканцями «глибинки». У Нагуєвичах завжди людно – саме тут народився Іван Франко, і до Державного історико-культурного заповідника приїздить чимало молоді.
Місцеві мешканці не залишаються осторонь сучасного життя та новацій. Наприклад, отримати ліки за електронним рецептом можна в Нагуєвичах із квітня цього року. Це стало можливим тому, що власниця аптеки Галина Бараняк (їй 61 рік!) не побоялася змін, розібралася у сучасних технологіях і приєдналася до програми «Доступні ліки».
Із квітня 2019 року лікувальні препарати за урядовою програмою «Доступні ліки» можна отримати виключно за електронним рецептом. У Нагуєвичах проживає багато людей старшого віку, яким ці препарати дуже потрібні. Втім, як і загалом у сільській місцевості – поїхати до міських аптек можуть не всі. Тому Галина Бараняк вирішила, що її односельці повинні мати змогу отримати ліки в Нагуєвичах, і підписала договір з Національною службою здоров’я України.
Прийняти це рішення було непросто, адже у квітні вона ще не вміла навіть користуватися комп’ютером.
«Спочатку було складно, проте, – пані Галина згадує народне прислів’я, – не святі горщики ліплять». Жінка попросила сина навчити її працювати з комп’ютером та в інтернеті.
Що тут почалося! Син і онуки (а їх у Галини п’ятеро) одразу ж влаштували в їхньому домі імпровізовані курси з комп’ютерної грамотності. Терпляче пояснювали, що таке ґуґл, як працювати з потрібними програмами.
За правилами урядової програми «Доступні ліки», людина може отримувати частково або повністю безкоштовні ліки в будь-якій аптеці країни, що має договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Тому у Нагуєвичі почали приїжджати люди з навколишніх населених пунктів. «Вже у квітні, – каже Галина Бараняк, – було видано майже вдвічі більше ліків, аніж виписано рецептів у селі… Скажу чесно: було непросто, до нових технологій призвичаїлася не одразу».
Сьогодні по доступні ліки приходять переважно мешканці Нагуєвичів. Але й з інших сіл досі також приїжджають: із Винників, Ясениці-Сільної.
Звичайно, і в інших селах є свої аптеки. Проте не все так просто. У Ясениці-Сільній, наприклад, працює в аптеці молода фармацевтка, але з програмою «Доступні ліки», на відміну від 61-річної Галини Бараняк, дівчина не працює…
До літніх пацієнтів потрібно ставитися особливо уважно. Не всі з них навіть навчилися читати повідомлення в телефоні. «Тож, одягаю окуляри, беру телефон і читаю сама», – усміхається пані Галина.
Система діє так: людина підписує декларацію із сімейним лікарем. У декларації обов’язково вказується її номер телефону. (А значить, у неї має бути мобільний телефон). Потім у разі потреби пацієнт приходить до лікаря і той виписує електронний рецепт.
На мобільний телефон людині надходить СМС з номером рецепта та кодом підтвердження. Зміст приблизно такий: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».
Номер рецепта людина має назвати працівнику аптеки. Якщо потрібні ліки в аптеці є, пацієнт називає чотиризначний код підтвердження й отримує його. Якщо необхідного препарату немає, людина може звернутися в іншу аптеку.
У більшості випадків люди старшого віку не розбираються в сучасних технологіях. Іноді не можуть навіть прочитати СМС-повідомлення. В такому випадку аптекар приходить на допомогу.
Буває, що замість того, аби піти на прийом до лікаря, люди приходять до аптеки й просять щось від головного болю, кашлю, болю у горлі. В такому випадку Галина Бараняк відповідає, що не може призначати препарати «навгад», радить звернутися до лікаря.
А тим своїм колегам, які досі не беруть участь у програмі «Доступні ліки», пані Галина радить почати робити це: «Не розумію, як можна відмовлятися від участі в програмі. Звісно, фармацевтам простіше продати звичайні ліки, так менше мороки. Не всі хочуть брати телефони пенсіонерів (які, буває, поганенько працюють) і читати в них СМС. Але що ж тоді це за фармацевти?..»
Вона впевнена, що в людей має бути можливість отримувати ліки недалеко від дому. Якщо хтось із працівників аптек не вміє користуватися комп’ютером – саме час навчитися. Потрібно лише одне – бажання.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8456 / 1.57MB / SQL:{query_count}