З дитиною в авто? А автокрісло є?!

В Україні вступили в дію штрафи за перевезення дитини до 12 років без автокрісла. Що мають знати батьки-водії та чи готові і за скільки таксі Львова возити маленьких пасажирів

З цього тижня, 20 листопада, за перевезення дитини до 12 років без автокрісла українці вже зобов’язані платити штраф у розмірі від 510, а за повторне порушення – 850 грн. Мета закону, який прийняли парламентарі і підписав президент, – зменшення дитячого травматизму. Закон поширюється і на таксі, але не стосується громадського транспорту.
Мовиться про закон (№1150) «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей». Можливо, раніше саме відсутність штрафів дозволяла більшості батьків перевозити своїх дітей без автокрісел.
Як писала «Львівська Пошта» у матеріалі «Пристебнись! Звичка, яка рятує життя» (№78, 4 жовтня 2019), за останніми підрахунками ГО Vision Zero, які були проведені спільно з Центром демократії та верховенства права в межах кампанії «За безпечні дороги», відповідальних водіїв в Україні у 2018 році було 23% , а це, до слова, кожен четвертий українець.
Якщо зосередитись окремо на Львівщині, то, зі слів Катерини Рибій, речниці Патрульної поліції Львівської області, лише кожен десятий мешканець області використовує пасок безпеки, коли вирушає у дорогу. До слова, українці використовують спеціальні автомобільні крісла лише для 12% дітей віком до 6 років, однак майже ніколи для старших дітей. Хоча спеціальними засобами, які роблять проїзд дитини в авто безпечним, потрібно користуватися поки дитина не доросте до паскa безпеки. Тобто до 12 років або 145 см зросту.
За безпечне перевезення дитини у таксі доведеться доплачувати від 30 до 70 грн
Далеко не всі українці позитивно сприйняли таке нововведення, а деякі громадяни навіть обурюються, мовляв, автокрісло – це дорого і незручно. Серед них і таксисти, адже тепер служби таксі мають надавати клієнтам автомобілі обладнані автокріслами, а отже, придбати їх. Деякі водії вже починають шукати “дірки” у законодавстві і думати, як уникнути штрафу, але й перевозити дітей не за правилами…
На жаль, в Україні нечасто побачиш дитину від шести років у автокріслі, натомість у Німеччині рівень користування дитячими кріслами в автомобілі становить 99%, Чехії – 96%, Естонії – 96%, Польщі – 93%. Це можна пояснити різними чинниками, зокрема, високими штрафами за перевезення дитини без автокрісла. У Німеччині штраф за це порушення становить 60 євро, Чехії – 78 євро, Польщі – 35 євро, Естонії – до 400 євро! Та навіть попри приклад європейських сусідів українці кажуть, що штрафи є надто високими.
“Львівська Пошта” дізналася, як тепер їздитимемо в авто з дітьми, якими є вимоги нового закону для таких перевезень, якої думки львів’яни про нововведення і чи можливо в нашому місті викликати таксі з автокріслом.

Що думають про новий закон українці?

Те, чи убезпечена дитина під час поїздки в автомобілі, залежить лише від рівня свідомості батьків. Не штраф має спонукати людей перевозити своїх дітей безпечно, а й розуміння того, що трапляється з дитиною, яка сидить не пристебнута на задньому, чи ще гірше – на передньому сидінні чи на руках у батьків. Коли від автокрісла залежить життя дитини, то сума на його придбання здається не такою вже й великою. До того ж, правильна поведінка батьків навчатиме дітей дотримуватися правил безпеки в автомобілі.
Та що думають українці про новий закон і високі штрафи? Користувачі соціальних мереж розділилися на дві групи: тих, хто підтримує закон, і тих, хто вважає його безглуздим. Проте аргументи останніх досить слабкі і їх можна спростувати.
Люди пишуть: “Готуйтесь молоді мами стояти на вулиці з дитиною на холоді. І ніхто вас не підвезе. Бо закон дурний, а копи запрограмовані більше грошей здерти”. Або ж таке: “Всі роки їздили, а зараз, повірте, це в Україні найменша проблема”, – запевняє один із користувачів. Ще одна пані запитує, що ж робити сім’ям, у яких троє чи більше дітей. На це питання “Львівській Пошті” дала відповідь патрульна поліція. Там сказали, що, не залежно від кількості дітей, кожна має мати автокрісло.
Придбання дитячого крісла має бути в інтересах батьків, адже можна довіряти водієві як собі, але не можна бути впевненим у інших учасниках дорожнього руху
Натомість є батьки, які вважають введення штрафів за небезпечне перевезення дітей, правильним. Один із користувачів фейсбуку написав, що ці штрафи правильні, адже потрібно думати про безпеку дітей. На його переконання, жодна цивілізована країна не зрозуміє батьків, які проти автокрісел.
“Тепер можна сміливо написати, що з народженням дитини автокрісло потрібно обов’язково купувати так само, як візочок чи колиску, а таксі, я думаю, цю проблему вирішать. Не панікуйте”, – пише інша користувачка.
Ще один львів’янин зазначає: відомо дуже багато випадків ДТП, у яких постраждали діти. На його думку, придбання дитячого крісла має бути в інтересах батьків, адже можна довіряти водієві як собі, але не можна бути впевненим у інших учасниках дорожнього руху. А щодо таксі чоловік певен, що вимагати щось у таксиста, який немає ліцензії на здійснення пасажирських перевезень, марно.

Чи готові таксі Львова возити безпечно маленьких пасажирів?

Та далеко не всі українці мають власне авто, тому іноді користуються послугами таксі. А новий закон поширюється на перевезення дітей у всіх легкових автомобілях, а отже й на таксі також. Через нечітко прописані правила щодо безпечного перевезення дітей батьки і таксисти не знають, як діяти. Хто повинен мати з собою крісло для перевезення дитини – водій чи пасажир? Як знайти таксі з автокріслом і наскільки дорожчим від цього буде тариф? А якщо пасажир їхатиме з двома чи трьома дітьми, як діяти в такому випадку?
На жаль, не на всі з цих питань є відповіді. Далеко не в кожній службі таксі є автокрісла та ще й кількох категорій для різного віку дітей, проте у Львові можна знайти таксі, в якому ваша дитина їхатиме безпечно.
У соцмережах львів’янка пише, що таксі з автокріслом можна замовити. Вона сказала диспетчеру, що для дитини потрібне крісло. У відповідь диспетчер спитала вік дитини і прийняла замовлення. І з її слів, тариф за це збільшили не надто.
У Німеччині рівень користування дитячими кріслами в автомобілі становить 99%, Чехії – 96%, Естонії – 96%, Польщі – 93%
Щоб перевірити таксослужби нашого міста, “Львівська Пошта” зателефонувала у кілька служб і дізналася, які з них можуть запропонувати водія з дитячим кріслом у авто. Так із восьми опитаних чотири служби запитали вагу і вік дитини та були готові виїхати на замовлення. У трьох із них за безпечне перевезення дитини доведеться доплачувати від 30 до 70 грн, а в іншій тариф за цієї умови не змінюється. А служби таксі, які є лише в мобільних додатках і не мають операторів, поки що не перевозять дітей безпечно, принаймні у Львові.
Також ми поспілкувалися з таксистами і водій таксі Данило розповідає: у службі, де він працює, є певна кількість водіїв, які мають із собою автокрісла. Проте далеко не кожен таксист готовий надавати цю послугу за звичайним тарифом. А все тому, що встановлення і зняття автокрісла начебто займає багато часу, за який таксист міг би виконати більше замовлень і відповідно заробити більше грошей. “У кращому випадку водій, який має автокрісло, надаватиме послуги за вищим тарифом. До слова, таксисти вважають, що така послуга має додавати 100 гривень до звичайного тарифу. Але, правду кажучи, більшість водіїв навіть за ці гроші не візьмуть такого замовлення. По-перше, тому, що не мають крісел, а по-друге, бо це невигідно”, – запевняє чоловік.
Вирішення проблеми з тим, що більшість таксі не готові правильно перевозити дітей, Данило бачить у тому, щоб створити закон, який справді буде регулювати ринок таксі. Чоловік зазначає, усі служби таксі, які працюють в Україні лише за мобільними додатками, офіційно надають інформаційні послуги, а не послуги з перевезення пасажирів.
А водій іншої львівської служби таксі Іван не знає, які ж крісла потрібно возити в багажнику і скільки. З його слів, пасажири часто їдуть з двома дітьми різного віку. Він додає, що якщо навіть батьки будуть зі своїм кріслом, то може не підійти його кріплення, бо вони є декількох видів. До того ж, у законі немає жодних критеріїв щодо дитячих крісел.
Також ми поспілкувалися з таксистами і водій таксі Данило розповідає: у службі, де він працює, є певна кількість водіїв, які мають із собою автокрісла. Проте далеко не кожен таксист готовий надавати цю послугу за звичайним тарифом. А все тому, що встановлення і зняття автокрісла начебто займає багато часу, за який таксист міг би виконати більше замовлень і відповідно заробити більше грошей.
У Німеччині штраф за порушення становить 60 євро, Чехії – 78 євро, Польщі – 35 євро, Естонії – до 400 євро!
“У кращому випадку водій, який має автокрісло, надаватиме послуги за вищим тарифом. До слова, таксисти вважають, що така послуга має додавати 100 гривень до звичайного тарифу. Але, правду кажучи, більшість водіїв навіть за ці гроші не візьмуть такого замовлення. По-перше, тому, що не мають крісел, а по-друге, бо це невигідно”, – запевняє чоловік.
Вирішення проблеми з тим, що більшість таксі не готові правильно перевозити дітей, Данило бачить у тому, щоб створити закон, який справді буде регулювати ринок таксі. Чоловік зазначає, усі служби таксі, які працюють в Україні лише за мобільними додатками, офіційно надають інформаційні послуги, а не послуги з перевезення пасажирів.
А водій іншої львівської служби таксі Іван не знає, які ж крісла потрібно возити в багажнику і скільки. З його слів, пасажири часто їдуть з двома дітьми різного віку. Він додає, що якщо навіть батьки будуть зі своїм кріслом, то може не підійти його кріплення, бо вони є декількох видів. До того ж, у законі немає жодних критеріїв щодо дитячих крісел.

Як правильно обрати автокрісло?

Сьогодні придбати автокрісло чи бустер для дитини не так вже й складно і дорого. Та все залежить від того, чи захочете ви придбати вживане крісло, а чи нове. Придбати автокрісло та бустер можна в магазині дитячих товарів чи в інтернеті. Вартість нового якісного і міцного крісла починається від 1250 грн, але варто зауважити, що ціна залежить від ваги і віку дитини. Вживані автокрісла вартують від 500 грн, та з вибором такого треба бути обережним і перед купівлею добре оглянути крісло, чи не зламане воно і чи не надто старе.
Бустери (спеціальні пристрої, які допомагають пристосувати ремінь безпеки для дитини 6-12 років) коштують менше, ніж крісла. Так ціна нового бустера стартує від 250 грн, але такий вживаний пристрій на продажі в інтернеті знайти важко.
Отож ціни на засіб безпеки в авто для дитини є не такими вже й високими. Та перш за все при виборі крісла чи бустера необхідно звертати увагу на характеристики, а не на ціну. За якими критеріями потрібно обирати крісло?

 Перед купівлею варто “приміряти” кілька автокрісел до свого автомобіля. Спробуйте знайти продавця, готового вам допомогти з цим. Уточніть, чи навчений персонал прийомів установки автокрісел.

 “Поміряйте” крісло на свою дитину: підголівник має бути по мочки вух. Коли дитина виростає, їй починають тиснути ремені безпеки.

 Перевірте, чи є у вашому автомобілі роз’єми міжнародного стандарту Isofix, призначені для того, щоби спростити встановлення автокрісла. Роз’єми ці можуть бути заховані в щілинах між сидіннями.

 У деяких виробників автомобільних сидінь є онлайн-довідники, в яких вказано, які автокрісла підходять для тої чи тої машини.

 Обов’язково перевірте маркування та наявні документи. Якщо крісло вже використовували, воно може бути пошкоджене. Навіть незначна аварія деформує каркас, і таке крісло не гарантуватиме дитині абсолютної безпеки.

 В автокріслах буває п’ятиточковий і триточковий ремені безпеки. Найбільш безпечний – п’ятиточковий. Що більше ременів, то краще розподіляється навантаження по тілу. Тому в дітей найменшого віку обов’язково має бути крісло з п’ятиточковим кріпленням, інформує Українська правда.

 Якісні автокрісла зазвичай важкі.

 У кріслах для дітей вагою до 18 кілограмів або до першого року життя має бути можливість встановити їх спиною до напрямку руху.

 Автокрісло має термін придатності – зазвичай шість років.

Олег Бариляк, начальник відділу адміністративної практики Патрульної поліції у Львівській області:
– Вже від середи, 20 листопада, патрульна поліція Львова стежить за тим, щоб водії перевозили дітей безпечно – за допомогою спеціальних пристроїв (бустерів чи автокрісел). Перевезення дітей без цих пристроїв – це особиста відповідальність кожного водія, не залежно чи за кермом хтось із батьків, чи таксист – чужа людина. Зараз люди бояться, що їх із дітьми не буде везти жоден таксист, адже в служб таксі немає спецзасобів. Але тут вже батьки мають розуміти, що відсутність автокрісла – це не лише санкції, а й небезпека для їхньої дитини. Що ж стосується поширеного питання про перевезення двох і більше дітей, то все одно потрібно мати автокрісла для кожного, хто не досяг 12-річного віку чи зросту 145 сантиметрів. Тобто потрібно виконувати норму закону, адже всі діти мають бути пристебнутими і їхати безпечно. А спецзасоби, які мають убезпечувати дитину під час поїздки, у правилах дорожнього руху не прописані. Тобто, яким саме має бути спеціальний засіб для безпeчного перевезення – невідомо. Це може бути дитяче автокрісло, бустер чи будь-який інший засіб, який допоможе безпечно пристeбнути дитину ременем безпеки. На жаль, щодо якості цих засобів також немає жодних вимог. Вони просто не прописані. Та побачити, чи безпечно їде дитина в авто, поліцейські зможуть лише тоді, коли зупинять автомобіль за помітне порушення правил дорожнього руху. І вже при огляді автомобіля бачитимуть, чи пристебнуті водій і пасажири, і чи діти їдуть безпечно пристебнуті також.
Олег Мицик, адвокат, керуючий партнер Адвокатського об’єднання “Мицик і Партнери”:
– Не розумію, чому суспільство так бурхливо відреагувало на те, що тепер за перевезення дитини без автокрісла штрафуватимуть. У Правилах дорожнього руху вже давно було прописано: якщо дитина в авто їде без спецзасобу, то це порушення. Але тепер нарешті за це порушення буде покарання. Безпечне перевезення дітей не має бути чимось новим для українців. До того ж, що потреба у безпеці дітей в автомобілях є дуже великою, зважаючи збільшення кількості машин і на кількість ДТП в Україні, зокрема смертельних. Ризик для дітей колосальний, а закон, гадаю, є актуальним. Сьогодні в законодавстві не прописано, яким саме має бути спецзасіб для безпечного перевезення дитини. Цих спецзасобів (крісел) є дуже багато видів для різного віку, з різними кріпленнями тощо. Але поки немає жодних норм, суди будуть завалені оскарженнями штрафів від водіїв і довести щось буде складно. До того ж саме слово спецзасіб має дещо інше значення, адже цим словом називають гумові кийки, кайданки тощо. Мені стало цікаво, яким є цей закон у інших країнах, тому вирішив поспілкуватися з товаришем із Німеччини. Він розповів, що у них чітко прописано, якими саме мають бути ці засоби. Натомість у нас це все зробили дуже недбало. Для того, щоб цей закон став коректним над ним потрібно ще попрацювати, зокрема, створити чіткі стандарти ДСТУ для дитячих крісел і бустерів, або у Правилах дорожнього руху мають пояснити, що таке спеціальний засіб для перевезення дітей у автомобілі. Без цих заходів покарати людину буде неможливо та й самі громадяни не знатимуть, як правильно обрати цей спеціальний пристрій. І необхідний цей регламент також тому, що кожен може зробити будь-яке крісло і стверджувати поліції: “ось воно!”. До того ж законодавство не передбачило перехідного періоду, за який громадяни змогли б підготуватися до нововведення. А цей перехідний період дуже потрібен, адже крісла чи бестери – це затрати, це час для пошуку комфортного для дитини засобу. Тому поліції вартувало б деякий період не штрафувати громадян, а проводити роз’яснювальні роботи і попереджати. А щодо таксі, то ринок повинен усе врегулювати. Гадаю, якщо буде попит на таксі з автокріслами, то вони почнуть з’являтися, і служби таксі з автокріслами стануть серйозними конкурентами тим, хто цих засобів не матиме. А водії, які шанують свою клієнтуру, купуватимуть автокрісла чи бустери, аби не втрачати клієнтів. Хоча тут виникає багато питань щодо перевезень кількох дітей чи дітей різного віку, але, на моє переконання, ринок усе врегулює.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8129 / 1.74MB / SQL:{query_count}