100 днів Маркіяна Мальського

Очільник області про дороги, інвестиції, Стратегію розвитку Львівщини та кадрову політику

фото: пресслужба ЛОДА (3)
Маркіян Мальський перебуває на посаді голови ЛОДА трохи більше 100 днів. Під час відкритого інтерв’ю, організованого Tvoemisto.tv у межах проєкту «Реформи без ілюзій», він розповів, які зміни в області відбулися за цей час та як розвиватиметься область надалі.
– Після свого призначення ви казали, що першочерговими своїми цілями бачили зміни у сферах економіки і соціального захисту. Що за ці чотири місяці вдалося зробити? Куди рухається Львівщина, зокрема в економіці?
– У країні, яка є достатньо забюрократизована, втілити якісь реальні зміни за трохи більше ста днів, що я є на посаді, трохи важко. Ритм роботи в нашій адміністрації є напрочуд динамічний, і регіон стрімко розвивається на тлі інших областей. Щойно я обійняв посаду очільника ЛОДА, перевірив відсоток виконання програм – наскільки ефективно використовувалися кошти. Станом на початок червня цей показник був 25%, що дуже мало як для піврічного терміну. Я активізував роботу в цьому напрямі. Правильно було змінити голів райдержадміністрацій, зі всіма говорили про те, що в бюджеті є гроші, їх треба використовувати. За кілька місяців нам вдалося перевершити минулорічні показники. Уже за місяць відсоток виконання був 50%, станом на сьогодні це 65-70%. Проаналізувавши програми, які не запустилися і не запустяться, ми перелокували кошти, щоб використати їх більш ефективно в інших програмах. Також мені вдалося сформувати команду заступників, яких погодив Кабмін і Офіс президента, а до кінця тижня, думаю, будуть відомі всі голови райдержадміністрацій.
Ми працюємо над новою Стратегією регіону, у яку вперше включений Львів як центр області. Вперше ми долучимо до цього процесу широке коло експертів. Я ініціював створення Офісу радників ЛОДА, так званої Idea Box, де кожен працівник ЛОДА може подати свою ідею, що потребує покращення. Я переглядаю кожну з них, а потім спільно з робочою групою визначаю найкращі. Також є процедура надсилання звернень, кожне з яких я також особисто переглядаю і розписую на профільні департаменти чи управління. Щодня це 50-70 листів. Крім того, ми маємо третій результат в Україні зі закупівель через Prozorro – у нас щодо цього ще більш суворий підхід, ніж передбачено законодавством.
– Ви сказали, що змінили багато голів РДА. Чому новими головами стають або ексголови РДА, або їхні заступники, тобто представники старої влади? На якому етапі процес відбору голів РДА у межах платформи LIFT?
– Ця платформа, ініційована президентом і підтримана ЛОДА, допомогла серед близько 600 кандидатів на голів РДА просіяти людей, які не гідні обіймати такі посади. Приблизно про половину з них була інформація про кримінальні правопорушення чи корупційні зловживання. Питання, чи має той, хто вже працював у РДА, обіймати цю посаду, є суперечливим. З одного боку, суспільство вимагає нових людей у владі. З другого боку, ми розуміємо, що зараз посади голів РДА є радше тимчасові, вони існуватимуть приблизно вісім-дванадцять місяців, а далі продовжиться реформа децентралізації, і ці посади зникнуть самі собою.
Львівщина має третій результат в Україні зі закупівель через Prozorro – у нас щодо цього ще більш суворий підхід, ніж передбачено законодавством
LIFT також дав поштовх людям спробувати свої сили. Не можу сказати, що ті кандидати, яких я фінально відібрав, є представниками старої влади чи виключно тими, хто має досвід державного управління. Мої критерії відбору – ініціативність, відкритість, щирість, професійність. Згідно з законодавством, голова ЛОДА визначає цих осіб, і LIFT над цим не превалює – це радше допоміжний механізм. Голова адміністрації несе відповідальність за цих людей, і я не буду її перекладати на платформу. Також законодавство не передбачає обговорення кандидатів із громадськістю, але я подбав, щоб громадськість могла висловитися щодо найбільш імовірних кандидатів. Це дало позитивний результат: декількох із них я зняв з конкурсу, отримавши про них додаткову інформацію. Думаю, що в законодавстві треба було змінити процедуру призначення голів, щоб кандидати проходили обговорення і з районними, і з громадськими радами. Я вірю у формат громадських рад – це можливість суспільства долучитися до роботи ОДА.
– Тобто громадська рада зараз в області дієва?
– На Львівщині громадська рада є найбільшою в Україні, наша область єдина, де діє громадська рада при СБУ. Ми маємо шість громрад, я постійно з ними контактую, і вони бачили перелік найбільш імовірних кандидатів на посади голів РДА. Наскільки мені відомо, зараз майже при кожній РДА є громадська рада. Вона не має перебирати на себе функцію звернення громадян, але може побачити системні порушення, наприклад, систематичні скарги на одного працівника, і звернути на це увагу керівників.
– У серпні речник митниці Роман Макар казав, що завершується напрацювання пілотного проєкту з електронною чергою в Краківці, і робоча група має представити результати наприкінці вересня. Чи вже є розвиток у цьому напрямі?
– Я не бачу різниці між електронним поданням на отримання візи і електронною реєстрацією на перетин кордону. Я вірю, що це можна цивілізовано спланувати. Розглядалася також ідея щодо термінового платного перетину кордону. От поясніть мені різницю між терміновим закордонним паспортом і терміновим перетином кордону як адмінпослугою? Не секрет, що багато людей перетинають кордон попри чергу, і це несправедливо – це корупційна складова. Так не має бути. Зараз одна з великих ІТ-компаній України погодилася втілити проєкт електронної черги, є напрацьована презентація. З боку ЛОДА це курує керівник департаменту міжнародної технічної допомоги і міжнародних відносин. Думаю, до кінця року будуть перші тестові режими.
Непорозумінь між містом і областю наразі немає, є напрацювання щодо того, де можуть бути полігони – це приблизно п’ять ділянок
Є зауваження, що поки ми це не синхронізуємо з польською стороною, то нічого з того не буде. Вірю, що показавши, як це в нас працює, буде легше спілкуватися з польською стороною. Перше враження про нашу державу в іноземців складається тоді, коли вони перетинають кордон. І коли вони бачать великі черги в обидва боки, це не спонукає їх до розширення співпраці.
– Наразі перемовин із польською стороною не було?
– Перемовини ведуться. Вони знають, що ми це впроваджуємо. Є проблема, що тамтешні митники і прикордонники незадоволені рівнем соціального та економічного забезпечення, часто влаштовують страйки, немотивовані працювати ефективно і швидко, і ми про це також спілкуємося з польською стороною. Люди мають були націлені на результат. Є багато напрацювань, зокрема щодо спільного огляду, розширення наявних пунктів пропуску і створення близько двох-трьох нових, приміром, на Турківщині. Також йдеться про удосконалення доріг, які сполучають пункти пропуску: наприклад, якщо ви знаєте, що є черга на одному з них, то можете швидко переїхати на той, де вона менша.
– Коли цього всього можна очікувати?
– Електронної реєстрації, сподіваюся, до кінця року. Також працюємо, щоб одну дорогу між пунктами пропуску запустити ще цього року – є так званий польський кредит, із яким є юридичні колізії, які ми вирішуємо. Думаю, що 2020 рік буде знаковим щодо доріг, прилеглих до пунктів пропуску, – ми побачимо і нові концептуальні проєкти, і вирішення старих проблем. Сподіваюся, вирішимо питання дороги на Грушів, про яку надходить мало не кожне четверте звернення в ЛОДА.
– Яка загалом ситуація з дорогами Львівщини?
– Насправді бюджетів на дороги не вистачає, щоб зробити їх відразу всі якісними, з гарними узбіччями за найвищими стандартами. Я постійно говорю з народними депутатами про відновлення експерименту, який стосувався використання надлишків митних зборів на фінансування будівництва прикордонних доріг. Якщо все буде добре, то на Львівщині він знову запрацює, і ми матимемо більше фінансування. До прикладу, фінансування на дороги 2019 року, порівняно з 2015 роком, є меншим утричі.
Я щодня отримую приблизно по три звернення щодо доріг. Є ситуація, коли до села, де мешкає 700 людей, треба прокласти дванадцять кілометрів дороги. Зрозуміло, що всі заслуговують на нормальні дороги, але є пріоритетніші шляхи, якими користуються більше людей і які потребують ремонту. Наприклад, якщо говорити про управління капітального будівництва, що займається будівництвом шкіл, лікарень, амбулаторій державним коштом, то його бюджет, до прикладу, становить 100 мільйонів гривень, а заявок – на 4 мільярди. Грошей не вистачає на все необхідне, і ми мусимо розставляти пріоритети.


– Ви казали в різних інтерв’ю про те, що бюджет області є суттєво меншим за бюджет Львова. Що в цьому поганого? Що може змінити ситуацію? Як регіон може стати більш інвестиційно привабливим?
– Це глобальна тенденція урбанізації: міста розвиваються краще, ніж райони. Бюджет Львова усемеро-увосьмеро більший ніж бюджет області, тобто місто може набагато краще розвиватися, ніж район. Одна з проблем, яка є зараз, – багато обласних лікарень фінансуються обласним бюджетом, але 70% пацієнтів – львів’яни. Львів не виділяє грошей на фінансування цих лікарень, і саме тому одна з лікарень перереєструвалася в район та реверсною допомогою повертає кошти на розвиток району. Думаю, ця ситуація неправильна, потрібно обраховувати співфінансування Львовом, приміром, цих лікарень або ж районів.
Питання інвестиційної привабливості області є на загальнонаціональному рівні. Львівщина вже є однією з основних точок для іноземних інвесторів, але ми не бачимо їх досить багато, як на мене, через негативне відлуння про Україну. Я дуже часто бачив це, будучи почесним консулом Австрії. І навіть як після Революції Гідності казав: «Подивіться, у нас все змінилося», мені відповідали: «Маркіяне, це добре, але двадцять років нас обманювали, суди не працювали, у нас все забирали, законодавство не працювало». І такий досвід був у сотень компаній, які потім поділилися ним із іншими. Це відлуння треба якось побороти. Війна на сході називається вже четвертим-п’ятим фактором, чому не інвестують в Україну. Перший – високий рівень корупції, другий – неможливість захистити себе в суді, третій – бюрократія. Потрібно чути інвестора, а йому ще потрібен час для того, аби зрозуміти, що в Україні все стабільно, ведеться боротьба з корупцією, реформують суди.
– Що може спонукати інвестувати у Львівщину більше? Ми маємо Карпати – туристичний потенціал, навіть президент озвучував пропозиції залучення іноземних інвесторів. Чи потрібні вони, чи нам вистачить своїх?
– Ми маємо рекордну кількість іноземних делегацій, які відвідали Львівщину за останні сто днів. Багато послів приїжджають на таке собі знайомство, подивитися, як зараз виглядає Львівщина. Вони є першим комунікатором, яким ми кажемо про високий рівень життя у Львові, туристичний потенціал, якісні кадри, ресурси, доступ до кордонів, розповідаємо успішні історії іноземних інвесторів. Тому я очікую поштовх від дипломатів. Багато потенціалу є в аграрній, ІТ-сфері, BPO, і ці напрями будуть далі розвиватися. Також перспективу має альтернативна енергетика – ми маємо високий «зелений» тариф для іноземних інвесторів, і Україна завжди дотримувалася зобов’язань із його виплати. Ще потенціал має туризм, зокрема медичний, – тут є питання інфраструктури, але Львівщина вже має багато привабливих пропозицій. Ми точно недопрацьовуємо в представництві області за кордоном: є мало турів, які пропонують Львів, тож ми працюємо над збільшенням кількості авіасполучень. Медичний туризм є кращим у плані середнього чеку, який лишає турист, і це може допомогти нам залишати висококваліфікованих лікарів у нас і попередити трудову міграцію. Ми з президентом маємо розроблений план дій щодо медичного туризму, і він контролюється Офісом президента.
Потрібно чути інвестора, а йому ще потрібен час для того, аби зрозуміти, що в Україні все стабільно, ведеться боротьба з корупцією, реформують суди
Треба розуміти, що наша країна не єдина у світі, і інші теж пропонують себе інвесторам. Україна наразі не так багато пропонує безкоштовних речей чи спеціальних привілеїв інвесторам. Ми не можемо створювати вільні економічні зони, або ж це потребує дуже складного процесу, але на рівні держави ми можемо сприяти інвестиціям.
– Ви згадали про медичний туризм. Хто приїде до нас і що будуть лікувати?
– Наразі наші медичні послуги не є найвищого ґатунку. Історично Трускавець, Східниця, Борислав відомі як бальнеологічні курорти і притягують найбільше таких туристів. Карпати сприяють тому, що ми маємо багато іноземних туристів. Багато туристів приїжджають із Азії, і нам треба працювати над тим, щоб притягувати більше туристів із Європи. Добре, що у Львові є немало іноземних компаній, які залучають туристів теж, але багато людей про наше місто за кордоном ще не знають.
– Ми знову говоримо про Львів. А якщо промоція спрацює, чи здатна буде область забезпечити достатній сервіс та інфраструктуру, наприклад, у Карпатах для зеленого туризму чи в замках?
– Для мене були дивними натягнуті відносини між міською владою Львова та обласною, на мою думку, Львів і Львівщина мають розвиватися разом. Зараз є порозуміння ЛОДА і з ЛМР, і з ЛОР. Тому я думаю, що будь-який тур має включати і Львів, і область. Ми з президентом обговорювали, що замки Львівщини мають бути одним із магнітів для туристів. На території Львівщини розташовані 70% усієї спадщини ЮНЕСКО в Україні, і частина замків вже відреставрована. Об’єктів інфраструктури стає дедалі більше: готелів, приватного сектору, які пропонують туристу вибір. Але турист, наприклад, не може довго чекати на кордоні, його не може дурити таксист в аеропорту, і над цим ми постійно працюємо, проходимо, так би мовити, його шляхом і намагаємося покращити з ним комунікацію.

– Хто працює над розробкою Стратегії розвитку Львівщини, і коли ми зможемо її побачити? Яка в ній роль Львова?
– Думаю, до кінця року ми завершимо роботу над нею. Я змінив підхід до процесу, ми починаємо із написання висновків: як ми бачимо себе, які наші сильні і слабкі сторони, де ми недопрацьовуємо. Я також планую ініціювати створення великої презентації області, щоб чітко розуміти по районах, які є їхні переваги, інвестиційні можливості, сфери, над якими варто працювати, де треба провести інвентаризацію земель тощо. І ця презентація буде співзвучною зі стратегією, розуміючи, що ми маємо, ми будемо бачити, як це розвивати. До цього процесу вже залучені експерти і громадська рада, іноземні колеги.
– Чи потрібен кабінет освідування водіїв? Якщо так, то де і коли він має з’явитися?
– Цим питанням я доручив займатися і департаменту охорони здоров’я, і штатному раднику, і ми щотижня обговорюємо результати роботи. Я не бачу іншого виходу, аніж відновити ті кабінети, які були у Львові. Розумію, що департамент мав хорошу мету, але закриття цих кабінетів, як на мене, було неправильним рішенням. Я підтримую ініціативу поліції, що має бути кілька таких точок. Конкретної дати зараз сказати не можу, але це є у п’ятірці моїх пріоритетів. Тимчасовий кабінет, який існував, думаю, ми б могли відкрити впродовж місяця, бо поки що іншого виходу із ситуації я не бачу.
– Група громадських організацій, яких підтримують певні угруповання, можуть дозволити собі зайти в будь-який кабінет в ЛОДА, зірвати нараду. Що будете з цим робити?
– Тут є тонка межа між тим, де закінчується громадянське суспільство і починаються так звані проплачені активісти. Відповіді на це наразі немає в жодній області. Думаю, коли буде довіра до влади і правоохоронців, це питання зніметься саме собою. Я розумію, що ми не можемо в ОДА встановити, наприклад, турнікет, але дещо в цьому напрямі роблю. Наприклад, раніше громадськість висловлювалася на апаратних нарадах у кінці, тепер – на початку, не зриваючи наші робочі процеси. Думаю, що не всі питання є нагальними, щоб їх озвучувати на апаратних нарадах, тому пропонуватиму, щоб люди могли до мене приходити, наприклад, перед апаратною нарадою або на прийом, або реєструвати свої питання. Апаратна нарада зараз переросла в формат такого шоу, на яке люди приходять із відеокамерами, знімають, що хочуть, але я відкритий і до цього. Активісти мають бути також об’єктивними, незаангажованими. Є багато питань, які потребують вирішення, і я тільки за те, щоб спілкування влади, громадськості і бізнесу було більш незалежним і ефективним. Думаю, ми пройдемо спільно і успішно цей процес, але поки кардинальних кроків я не робитиму.
– Ви згадували про стратегію відновлення замків Львівщини. Як це буде відбуватися, звідки ви на це будете брати гроші?
– Я ініціював створення окремого управління щодо цього питання, оскільки його раніше ліквідували. Я не прихильник розпорошення бюджету, думаю, що потрібно взятися за кілька великих об’єктів і привести їх до ладу. Президент ініціює проєкт підтримки таких туристичних магнітів, у кожній області вони будуть різними, і на Львівщині це мають бути саме замки. Конкретної розробленої стратегії ще немає, ми опрацьовуємо поки що документи спільно з Офісом президента. Думаю, що там, де вже є добре розвинуті замки, наприклад, Олеський, Підгорецький, потрібно продовжувати лінії туристичних маршрутів, бо кожен турист більше хоче побачити об’єкти, аніж довше перебувати в дорозі. Важливу роль тут може відіграти концесія, але є й історії успіху, і ті, які нічим не закінчилися.
– Як бачите вирішення сміттєвої проблеми у Львові та області? Чи знайшла область місце для полігону?
– Непорозумінь між містом і областю наразі немає, є напрацювання щодо того, де можуть бути полігони – це приблизно п’ять ділянок. Звичайно, жодна громада не скаже просто «так, ми хочемо, щоб біля нас був полігон Львова». Але Львів має досить коштів, щоб стимулювати їх, і мені здається, що мерія це розуміє. З боку області буде підтримка і щодо полігону, і щодо аналізу сміттєсортувальної лінії на Пластовій. Повноваження з вивозу сміття область місту вже повернула.
За матеріалами
медіа-хабу «Твоє місто»
 •офіційно

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8295 / 1.74MB / SQL:{query_count}