Не нехтуйте своїм життям!

Опалювальний сезон: як користувачам убезпечитись від вбивці без запаху

Із початком кожного опалювального сезону варто згадувати про небезпеку, яку несе цей період. Найчастішими випадками необережності є саме неправильне поводження львів’ян із установками газового типу опалення. Чадний газ – непомітний вбивця без запаху. Щороку через отруєння ним страждає близько 20-30 жителів нашого міста, серед яких є діти. Протидіяти такому підступному ворогові може лише відповідальність мешканців: своєчасні перевірки, виправлення несправностей та правильна безпечна поведінка під час опалювання. «Львівська Пошта» поспілкувалась із спеціалістами, щоб з’ясувати, які основні причини витоку газу, як не варто поводитись, якщо така неприємна ситуація таки трапилась із вами, які рекомендації щодо безпеки вашого життя дають професіонали газової справи.

Основна причина – відсутність повітря

Насправді основною причиною усіх нещасних випадків, які трапляються під час опалювального сезону з власниками газового опалення, є банальна безвідповідальність через нерозуміння. Тому варто з’ясувати, що таке чадний газ та як він утворюється. Якщо пояснювати просто, то чадний газ утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція, несправне обладнання чи забиті димарі – у ньому може накопичуватись чадний газ. Крім того, сильний вітер може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, а через це небезпечні продукти горіння не виводяться назовні і накопичуються у приміщенні. Чадний газ не можна побачити чи відчути його запах. Тому неможливо визначити його концентрацію в приміщенні без спеціальних приладів. І варто пам’ятати, що якщо перебувати протягом двох годин в приміщенні з концентрацією чадного газу у повітрі лише 0,1%, це призводить до втрати свідомості, після чого людина може швидко померти. Тому щоразу перед тим як запалити газові котли чи пічки, перевіряйте, чи є тяга. Це обов’язково! Тим паче, що зробити це дуже просто. Для цього не потрібно якихось особливих вмінь. Варто мати лише тоненький аркуш паперу, який варто піднести до віконця пічки чи котла. Якщо його затягує всередину – тяга є. Якщо ні – провітріть кімнату.
Богдан Гук, головний інженер акціонерного товариства «Львівгаз», зазначає, що уникнути можливої небезпеки з газовим опаленням просто, якщо перед кожним увімкненням опалення відчиняти вікно чи кватирку. А деякі люди замість того, щоб зробити це, просто вмикають встановлені на кухні електровентилятори чи витяжки, думаючи, що це зарадить ситуації. Але вони лише забирають із приміщення свіже повітря. А через це продукти вигорання, які є у димоходах, затягуються в приміщення, замість того, щоб навпаки виходити назовні. Це і називається так званим ефектом зворотної тяги. «Коли люди чують елементарну пораду відкрити вікно – багнетами зустрічають пораду. Їхня перша реакція «як я буду в холод відкривати вікно? Хіба даремно грію, щоб потім холод в хату пускати?» Колись у вікнах були кватирки. Сьогодні дуже модно є ставити вікна без них. Але ж не мовиться про те, щоб відчиняти вікно навстіж. Потрібно всього лиш трішечки його відхилити. Люди чомусь цього не розуміють. Також техніка пішла вперед. Зараз є датчики, які влаштовують у вікна і забезпечують приплив свіжого повітря», – говорить Богдан Гук.
Друга причина викиду чадного газу в повітря – засмічені димовентиляційні канали. Двічі на рік перед початком опалювального сезону і після власники будинку мають організовувати прочищення димоходів. Бо бувають різні ситуації. Одного разу в комин потрапила ворона. І наслідки були фатальні, бо постраждали люди. Тому за цим треба доглядати. І якщо перевірити тягу можна самотужки, то до прочищення коминів варто залучати спеціалістів, які мають дозволи на проведення таких робіт і знають, за якими нормами це має відбуватись.

Перевірка двічі на рік

Щоб не знехтувати власним життям – не нехтуйте професійною перевіркою, яку за правилами мають проводити двічі на рік, а саме перед та після опалювального періоду. Огляд квартир здійснюють ті, хто обслуговує будинок. Раніше це були працівники ЛКП. А після обрання нової форми управління будинками – представники ОСББ, управляюча компанія або самоуправлінці. Самовільно працівники відповідних служб не можуть зайти у квартиру та провести перевірку. Окрім цього, якщо виявлено проблему зі засміченням димоходу – експерти радять не вирішувати її самотужки, а звернутись до спеціалістів своєї справи – коминарів. Не знаючи норм догляду за димоходами, ви лише нашкодите собі.
Богдан Гук розповідає, що ще одним способом уникнення перевірки наявності небезпеки є спеціальні прилади – сигналізатори загазованості. Їхня перевага у тому, що переважно вони є комбінованими – визначають рівень загазованості та концентрації чадного газу. У застосуванні вони прості: вмикаєте їх у розетку та вішаєте біля газоспоживального обладнання. Його можна придбати у будь-якому магазині, де продають газові прилади. Вартість датчика залежить від виробника – це у межах 300-500 гривень.
«Втім, бували випадки, коли у людей вдома були сигналізатори загазованості. Коли він подав тривогу, то люди чомусь просто відключили його і не подзвонили на 104! Не розумію, про що вони думали! Як не дивно, все закінчилось плачевно. У домі була дитина, яка постраждала. Вона обгоріла і мала страшні», – розповідає Богдан Гук.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

1. Хворого негайно винести на свіже повітря.
2. За необхідності здійснити реанімаційні заходи для відновлення дихання та діяльності серця.
3. Дотримуватися принципів надання медичної допомоги при інгаляційних отруєннях.
4. Терміново викликати швидку медичну допомогу (103).
5. Кращий засіб лікування – тривале дихання киснем.
6. Пам’ятайте: звичайний протигаз не захищає від чадного газу!


Віталій Туровцев, начальник пресслужби Головного управління ДСНС України у Львівській області:
– Треба чітко розділяти пічне опалення газом і опалення твердопаливними котлами. Перший більш характерний для міської місцевості, а другий – для сільської. Ба більше, селяни, які мають доступ і до газового опалення, частіше опалюють дровами. Це дешевше. Загалом принцип дії обох видів опалення подібний, але ризики різні. Для газового котла важливо, щоб був постійний потік свіжого повітря та хороша вентиляція. Якщо цього немає, виникає ефект зворотної тяги, продукти згорання потрапляють у приміщення. Утворюється чадний газ, який призводить до загибелі. Зі твердопаливними котлами ризики більші. Треба дотримуватися усіх норм зберігання дров чи паливних брикетів. Щодня їх має бути певна кількість, яка може зберігатися в приміщенні біля котла. Решта має бути на віддалі від щоденної порції, щоб у разі займання вогонь не перекинувся на велику кількість дров, і не створювався вищий рівень загрози. Ще один важливий момент у пічному опаленні – це догляд за димоходами. Перед кожним опалювальним сезоном потрібно перевіряти їх на наявність нещільностей, через які може трапитись витік диму. Якщо такі є, їх потрібно негайно усувати. Окрім цього, не варто забувати про прочищення димовивідних каналів. Бо трапляються випадки, коли сажа, яка довго назбирувалась, просто самозаймалась. Тобто найважливішим етапом підготовки до опалювального сезону є перевірка справності. Бажано, щоб цим займався спеціаліст, який точно знає усі норми дотримання безпеки. Якщо все-таки ви не догледіли і трапився витік газу – одразу викликайте газову службу. Окрім цього, відчиніть усі вікна, для більшого провітрювання, по можливості покиньте приміщення до приїзду газовиків. Та насамперед люди мають розуміти: нехтуючи вчасною перевіркою справності опалювальних установок, ви нехтуєте власним життям!
Марія, орендаторка квартири (19 років):
– Я студентка, вже впродовж трьох років винаймаю квартиру у центрі міста разом із подругою. Старий австрійський будинок розташований в історичній частині міста. Опалення у нас досі пічне, газове. На початку минулого опалювального сезону з нами трапилась небезпечна історія. Ввечері ми готувались до пар, я відчула дивний запах, ніби десь витікає газ. Але не звернула на це уваги. Думала, що затягнуло від сусідів. Моя подруга взагалі навіть цього запаху не відчула. Минуло близько години, але й досі смерділо газом. Ми вже збирались лягати спати, але я таки вирішила пересвідчитись, чи мені не здається. Сказала подрузі, щоб та принюхалась. Запах справді був. Почали бити на сполох, дзвонили власникам квартири, щоб порадитись, що робити. Ті без сумніву скерували нас до Львівгазу. Ми зателефонували, нам сказали покинути квартиру та чекати на приїзд спеціалістів. За пів години вони були на місці, сказали, що був витік. Через відсутність тяги забився комин. Вони подякували нам за дзвінок, щоправда, ми на декілька днів залишились без тепла, бо нам перерізали газову трубу та запломбували її, поки не прочистять комин. Тепер щороку перед опалювальним сезоном кличемо спеціалістів, щоб ті усе перевірили. Бо того дня все могло закінчитися зовсім невесело.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8002 / 1.64MB / SQL:{query_count}