Ставка на електротранспорт

Чому і на скільки подорожчає проїзд у трамваях і тролейбусах та як у наступні чотири роки вдосконалюватимуть міський електротранспорт

У всіх європейських містах поїздка громадським транспортом не викликає негативних емоцій, чого не скажеш про Львів. Затори на дорогах у час пік, кінця-краю яких немає, – болюча тема для містян. Виходом із ситуації може стати збільшення кількості сучасно обладнаного електротранспорту, який, до слова, не викликає екологічних проблем, зокрема забруднення повітря шкідливими викидами.
Нещодавно керівництво Львова повідомило, що впродовж наступних чотирьох років планує робити акцент на розвиток електротранспорту. Для цього місто закупить досить велику кількість нового і вживаного електротранспорту, традиційно “працює” над запровадженням е-квитків. І при цьому хоче вкотре підвищити вартість проїзду в громадському електротранспорті. Варто зазначати, що міський голова Львова за час своїх каденцій на посаді завше говорив про потребу оновлення рухомого складу тролейбусів і трамваїв і що це має бути пріоритетом для міста.
“Львівська Пошта” з’ясувала, на що саме витратять виділені з міського бюджету кошти, коли та на які новації у трамваях і тролейбусах чекати львів’янам та гостям міста і чому саме зараз планують підвищення вартості проїзду.

фото: Олег Огородник

Два мільярди на розвиток

Минулої п’ятниці на засіданні виконавчого комітету Львівської міськради Андрій Білий, заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міськради, презентував зміни і напрацювання у розвитку львівського електротранспорту. З його слів, ЛКП “Львівелектротранс” є базовим перевізником у місті, тому останніми роками підприємство розвивалося, але зараз має кілька важливих проблем, які потребують розв’язання.
На засіданні міськвиконкому міський голова Львова назвав рішення інвестувати в електротранспорт – політичним. З його слів, близько 2 мільярдів гривень місто профінансує в розвиток електротранспорту впродовж наступних чотирьох років. “Вважаю, що якби така політична воля була в українського уряду, то ми дали б величезний поштовх випуску електротранспорту в Україні. А нам в Україні потрібно орієнтовно 30 тисяч одиниць усім містам. Враховуючи екологічну ситуацію, яка сьогодні є, це питання стає ще актуальнішим”, – сказав Андрій Садовий.
Останніми роками місто справді сприяє розвитку електротранспорту. Андрій Білий розповів “Львівській Пошті”, що за два роки в електротранспорті Львова відбулося чимало якісних змін. Наприклад, значно зменшилась кількість технічних заїздів та поломок трамваїв. Зі слів чиновника, ще в травні 2017-го кількість технічних заїздів, зокрема через поломки на лінії і технічний стан транспорту, становила близько 950 разів за місяць. Натомість вже у вересні 2019-го таких заїздів було лише 202. Також за цей час з’їздів тролейбусів із маршрутів поменшало вдвічі, простої на лінії зменшились у п’ять разів.
“Завдяки фінансуванню, капітальним ремонтам і оновленню рухомого складу надійність перевезень за ці роки зросла із 50 до 79%. Зараз на надійність перевезень впливають переважно затори у місті, ДТП і паркування на шляхах електротранспорту. А ще порівняно з 2017 роком покращилась ситуація із контролем за оплатою проїзду, і це дало позитивні результати. Два роки тому контролери збирали лише 20 тисяч гривень на місяць за квитанціями, а вже у вересні цього року ця сума становила 320 тисяч”, – зазначає Андрій Білий.
За гроші, виділені на електротранспорт із міського бюджету, наступні чотири роки планують оновлювати рухомий склад, інфраструктуру та здійснити реконструкцію усіх депо – трамвайних і тролейбусних. Зі слів співрозмовника, усе це коштуватиме 2 мільярди гривень, але більшість цих витрат залежать від курсу євро, тому не є сталими. Андрій Білий також сказав, що впродовж наступних чотирьох років планують придбати 100 тролейбусів із автономним ходом, підготувати для них інфраструктуру та водіїв.
“Електротранспорт розвивається і розвиватиметься. Через кілька тижнів у Львові з’являться 50 нових тролейбусів, ще згодом – 10 нових трамваїв за гроші Європейського банку реконструкції та розвитку і 40 вживаних. Що стосується останніх, то інші міста купують їх у жахливому стані. Натомість влада Львова шукає вигідні пропозиції, прийнятні ціни й непонищені трамваї. А все тому, що новий трамвай коштує приблизно 34 мільйони гривень, а вживаний – 1 мільйон. І в цей мільйон включене переобладнання. Коли нам потрібно швидко замінити 100 одиниць рухомого складу, то вживані трамваї у хорошому стані – це розумне рішення”, – додає співрозмовник.

фото: Олег Огородник

Дорожчий проїзд: чому і на скільки

Та попри виділені кошти з міського бюджету для активнішого розвитку електротранспорту в міськраді планують підвищити вартість проїзду в трамваях і тролейбусах до 6 гривень на зупинках транспорту і до 7 гривень для тих, що купують квитки у водія.
“Завдяки минулому коригуванню тарифу в 2018 році електротранспорт міста зміг розвиватися. Зараз для продовження цього розвитку потрібні кошти. Також ми хочемо йти до електронного квитка і робити різницю між ціною квитка, придбаного в кіоску, і квитка, придбаного у водія, оскільки водій має бути зосереджений на перевезенні, а не на видачі решти і квитків. Тариф 90 хвилин зараз становить 5,50 гривні, а має становити 8 гривень. Місячний абонемент за 160 гривень пропонуємо скоригувати до 200 із розрахунку дві поїздки в будень. Для тих, що користуватимуться електротранспортом частіше, вартість кожної поїздки виходитиме ще меншою”, – запевняє Андрій Білий.
Чиновник пояснює, чому будемо платити в електротранспорті на гривню або й на дві більше: якщо подивитися на витрати ЛКП “Львівелектротранс”, то 80% цих коштів – це заробітна плата, електроенергія, обслуговування колії, контактної мережі та рухомого складу. Відповідно з 2018 року ці цифри суттєво зросли, тобто собівартість перевезень також зростає, а інвестицій, які місто робить, щоб електротранспорт працював якісно, недостатньо. Дорожчають обслуговування та запчастини до нового рухомого складу. Тому влада з містянами на громадському обговоренні торкнуться теми підвищення тарифу. Наразі ще невідомо, коли воно буде.
“Ви знаєте, що електротранспорт – чи не єдиний вид транспорту, який перевозить величезну кількість соціальних категорій населення, тобто виконує соціальну функцію. А це близько 70% осіб, які користуються правом безкоштовного проїзду в електротранспорті. Та оплата праці з 2018 року зросла на 65%, і сьогодні водій отримує в середньому 12 тисяч гривень “на руки”. Це вже непоганий показник, але мусимо ще трохи підвищити тариф, щоб була достатня кількість водіїв і щоб до нас приходила молодь”, – веде далі Андрій Білий.

фото: ЛМР

Е-сервісів більшає, а е-квитка немає…

Сьогодні ми можемо платити за проїзд у трамваї чи тролейбусі досить просто – за допомоги смартфона, не відволікаючи водія від дороги, не протискуючись до передніх дверей транспорту і не передаючи гроші через весь салон у надії, що квиток нам передадуть. Попри інші сервіси місто планує найближчим часом встановити на зупинках громадського транспорту термінали з продажу квитків, аби їх можна було придбати дешевше, чекаючи на транспорт. Такий крок називають наближенням до впровадження е-квитка у Львові. Але про справжній е-квиток поки що чиновники говорять неохоче.
“На більшості зупинок електротранспорту будуть термінали, де можна буде або за готівку, або за допомоги банківської картки придбати квиток. Ці термінали встановлять коштом інвестора, і навіть ЛКП “Львівелектротранс” буде отримувати кошти за оренду, – каже Андрій Білий. – Сьогодні понад 20% пасажирів купують одноразовий квиток не у водія, а за допомоги кількох сервісів та своїх ґаджетів, зокрема через QR-коди”.
Співрозмовник зазначив, що зараз місто чекає на завершення тендерних процедур, порівняння фінансової й технічної складових між двома компаніями, які подалися на конкурс. Більше львів’янам про час і спосіб запровадження е-квитка можуть сказати тільки після обрання переможця тендера.


Олег Синютка, парламентар, екс-очільник Львівщини:
– Транспортна система Львова сьогодні не витримує жодної критики і зовсім не відповідає інтересам львів’ян. Можна сказати, що міська влада системно знущається з містян, не вирішуючи транспортну проблему і дискредитуючи ідею Львова як комфортного міста для життя. А підвищення цін, яке зараз анонсують у Львівській міськраді, є віддзеркаленням відсутності прогресу в налагодженні роботи з комунальними транспортними підприємствами. Видається, що частим і безсистемним підвищенням цін на проїзд міська влада хоче приховати власну безгосподарність, зокрема й у питанні електротранспорту. Що ж стосується самого електротранспорту і оновлення рухомого складу, то абсурдним видається купівля вживаного чужого транспорту, коли в місті діє найкраще підприємство України з виробництва комунального транспорту. Влада не інвестує у львівського товаровиробника, нівелюючи економічне зростання та можливості нашого міста. Гадаю, ця проблема спричинена нерозумінням економічних процесів керівництвом міста. Ми, львів’яни, маємо допомагати власному виробнику. А купівлю білоруського чи європейського вживаного транспорту можна порівнювати з економічним шовінізмом. На мій погляд, немає об’єктивних і вагомих причин не купувати транспорт в “Електрону”.
Петро Адамик, депутат Львівської міськради, фракція БПП “Солідарність”, секретар комісії конкурентоспроможності, сталого розвитку та підприємництва:
– Зараз наше місто планує закупити дуже багато нового електротранспорту. Вважаю, що глобально це дуже правильно, але не у випадку Львова. Зараз місто просто не розуміє, яким чином повертатиме витрачені на транспорт кошти. Мовиться про підвищення вартості проїзду до 6 гривень, але знову ж таки є питання пільговиків. Власне тут треба чітко розмежовувати два поняття: ми або сприймаємо міський транспорт як бізнес, або як послугу для містян. Кожне з них має свою концепцію. Якщо це місто для людей – то мовиться або про безкоштовний проїзд, або про мінімальну плату. Так, до прикладу, є в кількох містечках Польщі. Якщо транспорт – це бізнес, то він має приносити прибуток, який можна вкласти у розвиток інших інфраструктурних аспектів міста. Зараз транспортна справа Львова приносить лише збиток, міський бюджет витрачає досить великі кошти на утримання ЛКП “Львівелектротранс”. Львів поки що не вписується в жодну з цих концепцій. Шукаємо компроміс. Напевно, для нашого міста найкращим варіантом буде скомбінувати два підходи до розвитку електротранспорту. Мовиться про те, що він не має бути занадто дорогим для користувачів, але й не має спустошувати міський бюджет. З огляду на екологічну ситуацію в місті я двома руками за збільшення кількості трамваїв і тролейбусів. За даними останніх моніторингів, кількість шкідливих викидів у повітря максимально перевищує норму. Звісно, така ініціатива добра, але мовиться про те, що керівництво міста має продумати чітку стратегію. Не просто придумати собі, що треба закупити 40 чи 50 тролейбусів, а реально проаналізувати кожну подробицю, навіть тієї самої закупівлі. Ми маємо місцевих виробників електротранспорту – “Електрон”. Але бували випадки, що місто закуповувало вживаний транспорт. Тоді міський голова виправдовував це тим, що буцімто “Електрон” не в змозі виконати замовлення потрібного розміру, що вартість його електротранспорту є вища, аніж вживаного. Але ж у цю вартість входять кошти, які залишаються в місті Львові у вигляді податків та зарплат! Узагалі вся ця ситуація з “Електроном” дуже хитра. Річ у тім, що коли місто робить замовлення у виробника, воно не вносить завдаток. Тому “Електрон” не має коштів для того, щоб закупити потрібні деталі. Через це він бере комерційний кредит, який згодом входить у собівартість самої продукції. Тож і виходить дорого! Все залежить від міста, яке просто могло б робити завдаток! Я та мої колеги підтримуємо ідею закупівлі транспорту саме у львівського виробника. Взагалі вважаю, що ми повинні дякувати працівникам концерну “Електрон”, які зберегли цю справу. Бо машинобудування – основа економіки будь-якої країни! Тим паче, що якість транспорту “Електрону” не поступається європейським зразкам. Я сам їжджу і знаю, про що кажу. Ще одна проблема, яку Львів не може вирішити впродовж майже 10 років, – запровадження е-квитка. Чесно, я не вірю, що нам вдасться зробити це швидко. Як на мене, на це треба витратити близько трьох років. Знаю, що це таке, бо сам ходжу на робочі групи, які обговорюють це питання. За моєї пам’яті змінилися вже п’ять менеджерів, які займалися цим питанням, та так і не змогли довести справу до кінця. Тож можу зробити висновок, що все залежить від того, як Андрій Садовий підбере менеджерів.
Валерій Веремчук, депутат Львівської міської, член комісії фінансів та планування бюджету, фракція “Народний контроль”:
– Громадський транспорт у Львові однозначно потрібно розвивати. Це зручно, адже в ідеалі це швидкий та дешевий спосіб пересування містом. Тим паче, що від популярності користування громадським транспортом залежить “закоркованість” Львова, ситуація з якою зараз критична. Ну і це, безумовно, стан нашої екології… Звісно, у розвиток такого транспорту потрібно вкладати кошти. Саме тому до кінця року місто планує закупити 50 тролейбусів за кредитною програмою, укладеною з Європейським банком реконструкції та розвитку. Окрім цього, розглядаємо питання закупівлі в наступні роки ще до 100 тролейбусів із автономним входом – таких собі електробусів. Єдине, на що я звертаю увагу всіх чиновників та міського голови: річ не лише в тому, щоб за великі гроші закупити цей транспорт, важливіше продумати, як він функціонуватиме! По-перше, треба підрахувати, скільки нам узагалі його потрібно, адже маршрутна мережа обмежена, а значить, якщо тролейбусів чи трамваїв буде забагато, треба подумати, як розширити цю мережу. Така проблема вже була колись із автобусами. Їх закупили багато, а тому вони успішно “підпирали паркани” – водіїв для них просто не вистачало. По-друге, розширення маршрутної мережі потребує збільшення кількості водіїв, яких потрібно навчати. Щодо підвищення вартості проїзду. Торік я проводив аудит комунальних підприємств, зокрема “Львівелектротрансу”, в бухгалтерській формі. Тоді ми з’ясували, що насправді їхня діяльність досить збиткова. Які причини збитковості? Одна з них – економічно необґрунтована ціна. А що взагалі означає збиткове підприємство? Це ж не означає, що ми його закриваємо. Просто витрати підприємства не покриваються надходженнями від продажу квитків, тому їх має покривати міський бюджет. Зараз я вимагаю, щоб місто провело ще один такий аудит, але якісніший, аби з’ясувати, що потрібно для правильного функціонування підприємства. З цього й варто починати процес розвитку громадського електротранспорту. Закупівля – теж важливий етап. У нас є два варіанти: вживаний транспорт або новий від “Електрону”. Зрозуміло, що все нове – якісніше і дорожче, тож місто інколи закуповує вживаний транспорт, хоча й не забуває про “Електрон”. Як на мене, це правильно. Хоча я підтримую думку, що місто має звертати особливу увагу на закупівлю продукції свого виробника. По-перше, вона дійсно якісна. По-друге, це податки для міста та робочі місця для людей. Перевага вживаного транспорту – в його ціні, вона значно нижча. Є думка, що, в принципі, вартість ремонту вживаного транспорту є рівноцінною вартості нового трамвая чи тролейбуса. Але це не так. Перед закупівлею вживані трамваї проходять капітальний ремонт. Ще одна тема, яку ми обговорюємо, – запровадження е-квитка. Це буде зручно як для водіїв, так і для пасажирів. Питання лиш у тому, коли можна чекати на таку новацію. Я вже й сам втомився чекати відповіді на це запитання від чиновників. Щоразу називають якісь нові дедлайни і щоразу їх порушують…
Андріян Гутник, депутат Львівської міської ради, член комісії з питань землекористування, фракція ВО “Свобода”:
– На мою думку, причиною підвищення вартості проїзду можна вважати сьогоднішній не найкращий економічний період загалом у всій Україні. Простим прикладом цього є співвідношення вартості пального та мінімальної заробітної плати. Чи відреагують на підвищення цін львів’яни позитивно? Не впевнений. Насправді місто, яке має досить великий бюджет на наступний рік – близько 10 мільярдів гривень – може дозволити собі не підвищувати вартості проїзного квитка. Я розумію, що це, можливо, трохи складно в економічному плані для міського комунального транспорту, важко функціонувати за ті кошти, які надходять від продажу квитків у електротранспорті. Та все ж думаю, що місто може дозволити собі певні дотації на підтримку комунального транспорту, що дасть змогу не підвищувати тариф для жителів і гостей міста. Окрема тема – це закупівля вживаного електротранспорту в інших країн замість львівського від концерну “Електрон”. Деякі спеціалісти дотримуються думки, що перший є якіснішим навіть попри те, що ним його вже використовували певний час. Утім, як на мене, це хибна думка. Багато людей говорять про те, що треба підтримувати українське. Ми, львів’яни, маємо такого виробника електротранспорту, тож просто зобов’язані підтримувати його, закуповуючи трамваї та тролейбуси вітчизняного виробництва! Тим паче, що жителі та гості міста вже ним користуються. Як показує досвід, він зарекомендував себе як якісний. Коли Львів обирає між транспортом власного виробництва і вживаним іноземним (другий варіант), то водночас робить антирекламу українським підприємствам. Це дуже важливий момент, про який, на жаль, забувають. Другою перевагою щодо купівлі продукції концерну “Електрон” є те, що податок, який сплатить компанія-виробник, піде на розвиток Львова, на заробітні плати львів’ян. Тому я за те, щоб закуповувати трамваї та тролейбуси у львівського виробника. Ще одним чинником розвитку громадського електротранспорту у Львові є запровадження е-квитка. Однак тут потрібен цивілізований підхід до справи, а не такий, як сьогодні. Наприклад, наболіла тема з електронними табло на зупинках. Із міського бюджету на них витратили близько півмільйона євро. А результат? Вони просто не працюють або ж працюють неналежним чином! Взагалі, як на мене, місто трішки запізнилося – тільки тепер робить акцент на розвиток громадського транспорту. Ситуація така: щодня на вулицях Львова декілька годин зранку і ввечері утворюються затори, люди проводять у них велику кількість часу. І все це через брак правильно продуманих напрямків громадського транспорту чи малу кількість парко-місць. Зараз Садовий просто старається урятувати ситуацію, розвинувши громадський транспорт, щоб люди більше користувалися саме ним. Є надія, що це дозволить трохи розвантажити місто.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8014 / 1.77MB / SQL:{query_count}