Почути і зрозуміти: де у Львові допомагають ветеранам

Як і де у Львові отримати кваліфіковану фізичну і психологічну реабілітацію та якими безкоштовними програмами і тренінгами можуть скористатися учасники АТО/ООС

На шостому році війни на сході України є потреба в потужній різноплановій підтримці бійців, які повертаються з фронту і починають нове життя після війни. Саме у такий період боєць може не знати, куди насамперед потрібно звернутись, аби дізнатися, яка допомога йому належиться від міста та держави і якими пільгами тепер можна буде скористатися.
Бойові дії залишають свій слід на кожному, хто брав у них участь. Тому часто військові, повернувшись додому, потребують психологічної чи фізичної реабілітації, оздоровлення, підтримки, соціальної чи юридичної допомоги. А ще ветеранам легше знову пристосовуватись до цивільного життя саме в товаристві однодумців-побратимів, зокрема під час спільного навчання чи відпочинку.
У Львові за роки війни для бійців створили чимало різних проєктів та ініціатив, спрямованих на інформування та реабілітацію військових після повернення зі зони АТО/ООС. Львівські бійці можуть брати участь у різних навчальних та реабілітаційних програмах, отримувати інформацію про пільги і різнопланову допомогу. Зокрема, ветерани АТО/ООС мають комунальні і транспортні пільги, право на грошову допомогу, право на юридичну консультацію та допомогу, можливість пройти курс психологічної чи фізичної реабілітації, безкоштовно піти з побратимами в гори чи на екскурсію з сім’єю, відвідувати курси і тематичні тренінги, спілкуватися з іншими ветеранами під час проходження оздоровлення чи навчання.
“Львівська Пошта” дізналась, де у Львові учасники бойових дій будуть почутими, отримають потрібну допомогу та можуть безкоштовно отримати усі вищезгадані послуги.

Фенікс: якісна реабілітація

Вже п’ять років поспіль у Львові працює реабілітаційний центр допомоги ветеранам АТО/ООС “Фенікс”. Основою центру ще на початку війни стали небайдужі львів’яни, які почали допомагати бійцям ще в той важкий час. Андрій Посікіра, керівник “Феніксу”, розповідає “Львівській Пошті”, що у 2014-ому до центру зверталось водночас по 70-80 військових, які повернулися зі сходу. Також тоді у Львові волонтери надавали соціальну та матеріальну допомогу військовим-переселенцям, адже часто вони та їхні сім’ї перебували у складних життєвих обставинах. 
Згодом у “Феніксі” розпочали реабілітаційну програму “Здорова спина бійця”, яку пройшло кілька сотень учасників бойових дій. Разом зі спеціалістами-реабілітологами ветерани проходили сеанси масажів і виконували спеціальні вправи, а також безкоштовно отримували ліки, які допомагали побороти біль у спині.
“У 2017 році у Львівській психіатричній лікарні офіційно створили відділення психогенної травми. Тоді ми вже займалися фізичною реабілітацією і вирішили розпочати професійну психологічну. Це було необхідно, адже багато проблем бійців були пов’язані саме з психологічними травмами, які вони отримали на війні, – зазначає Андрій Посікіра. – Сьогодні у нас працює п’ять психологів і психотерапевт. Вони займаються індивідуально і розробляють групові заняття у різних напрямах. А ветерани до психологів ходять активно, і це певною мірою тішить, адже ще кілька років тому бійці соромились звертатися з психологічними проблемами”. 
Співрозмовник додає: маємо сьогодні страшну статистику, адже суїцидальні думки притаманні майже половині ветеранів. “Це дуже сумно, бо нині чимало бійців вже вважаються цивільними, держава їх не обліковує, а психологічна поствоєнна проблема у багатьох залишається невирішеною. Такі невирішені проблеми призводять до конфліктів у сім’ї бійців, розлучень, втрати роботи, зловживання алкоголем тощо. Це наші страшні реалії, над вирішенням проблеми потрібно працювати”, – веде далі керівник “Фенікса”. 
Що ж стосується фізичної реабілітації у центрі, то зараз тут функціонує реабілітаційний зал, обладнаний завдяки проєкту “Ангели Надії”. Андрій Посікіра зазначає: у межах цього чудового проєкту іконописець Лев Скоп разом із небайдужими людьми малював ангелів. Згодом роботи продавали, а на вторговані кошти придбали дорогі професійні тренажери, які роблять реабілітацію бійців ефективнішою. На цих тренажерах тренуються навіть учасники “Ігор Нескорених”. “Хлопці часто повертаються з війни із фізичними захворюваннями і травмами, часто про це не підозрюють. А фізична реабілітація після повернення з війни дуже важлива!” – підсумовує Андрій Посікіра.
Звернутися у “Фенікс” за допомогою ветерани можуть за скеруванням від лікарів і самостійно.
Усі процедури в центрі для учасників бойових дій є безкоштовними! 
Тел.: (050) 546-39-24.
Адреса: вул. Кульпарківська, 95.

Допомога для прекрасної частини війська

Сьогодні українська жінка – сильна! Мовиться навіть не про фізичну силу, а про психологічну та моральну міць – вислухати, коли на душі складно; не опустити рук, коли ситуація, здавалося б, безнадійна; стати в один ряд із солдатами та подавати набої, коли наступатиме ворог. Жінка на війні виконує не лише свій обов’язок, який прописаний у військовому квитку парамедика чи, скажімо, снайпера. Кожна військова мимоволі стає психологом для хлопців, перед яким можна вилити душу. “Хтось сприймає жінку як маму, хтось як сестру, хтось як дочку… І це, з одного боку, нескладне завдання, але з другого боку, жінки просто виснажуються морально. Коли повертаються додому, то почуваються “висушеними”, бо розпорошують свою енергію на всіх”, – каже Ніка Арєстова, співзасновниця Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub, парамедичка Добровольчого батальйону ОУН . Донедавна у Львові не було місця, куди б змогла звернутися за допомогою жінка, яка пройшла крізь пекло війни. Та 26 вересня почав свою роботу Перший український жіночий ветеранський простір Re:hub, де ветеранки російсько-української війни можуть пройти фізичну та психологічну реабілітації. “Прийшовши до нас, дівчата матимуть можливість пройти ультразвукові обстеження, проконсультуватись у акушера-гінеколога та інших вузьких спеціалістів. Власне, все залежить від питань, із якими до нас приходить та чи інша жінка. Відштовхуючись від них, ми розумітимемо, що кому потрібно конкретно. Все дуже індивідуально”, – розповідає Марія Петришин, голова Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub. Із усіма дівчатами співпрацюють спеціалісти з тої чи іншої сфери. Було укладено угоди з лікарями Львова, лаборантами, які проводитимуть безкоштовне або за помірну вартість лікування. У Re:hub хочуть робити акцент на якісне лікування, а найкращі лікарі їм посприяють.
“Варто зазначити, що ми також допомагаємо і онкохворим. Чомусь держава не подумала, що військовослужбовці також можуть мати такі захворювання – виплат не надають. Тому дівчата знаходять поміч у нас. Це деколи також нелегко, але ми бодай намагаємося”, – мовить Ніка Арєстова.
Зараз у закупівлі потрібних медикаментів Re:hub допомагає Канада. Та організатори паралельно шукають спонсорів, які б зголосилися допомагати, адже попит серед жінок-ветеранів є. Марія Петришин зазначає, що до Львова за допомогою звертаються і дівчата з інших міст – Києва та Дніпра, а значить, попит є. Відповідно має бути і пропозиція. І не лише у Львові, а й у всій Україні.
Пакет документів, які необхідні для надання допомоги:
– посвідчення учасниці бойових дій;
– скерування від лікарів (необов’язково);
– підписання договору на дозвіл обробки персональної інформації.

Як звернутись за допомогою до Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub?
Подзвонити за номером телефону гарячої лінії: +38 (097) 952-02-90.
Написати повідомлення на сторінці Re:hub у Facebook. 
Прийти до реабілітаційного центру “Фенікс”, що на вул. Кульпарківська, 95.
Графік роботи: понеділок, середа та п’ятниця з 12.00 до 16.00.

32 тисячі послуг для бійців за три роки

Вже три роки у Львові працює Центр надання послуг учасникам бойових дій. За цей час центр надав 32 тис. інформаційних, юридичних і психологічних послуг бійцям зі Львова, Брюховичів, Рудного і Винників. У Львівському центрі бійцям пропонують не лише послуги, а й безкоштовні освітні тренінги, курси, розважальні та реабілітаційні заходи. 
Марія Прихід, фахівець центру з роботи зі громадськістю, розповідає: у них персонал працює з бійцями за принципом “рівний-рівному”, адже всі працівники центру мають стосунок до війни на сході України. Допомогу ветеранам надають чоловіки, які пройшли війну на сході, і жінки, чиї чоловіки є учасниками бойових дій. Також серед працівників є члени сімей загиблих.
“Центр допомагає учасникам АТО/ООС за трьома напрямками: юридичні консультації, психологічна підтримка і соціальна допомога. Зокрема, ми приймаємо заявки бійців на виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та на виготовлення ID-карток для учасників АТО/ООС, які потім опрацьовують щосуботи у ЦНАПах без додаткових черг. До нас ветерани можуть звернутися з питаннями щодо соціальних виплат і за допомогою щодо працевлаштування. А ще радо надаємо інформаційну підтримку ветеранам, що відкрили свій бізнес. Для цього потрібно лише прийти чи зателефонувати у наш центр на вулиці Пекарська. А далі працівники проконсультують вас і будуть шукати вирішення вашого питання”, – зазначає Марія Прихід.
Також у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій роблять акцент на важливість психологічної реабілітації для бійців. Мовиться не лише про відвідування психолога, а й про іпотерапію, колективні ветеранські походи в гори та цікаві заходи для учасників бойових дій та членів їхніх сімей. Для бійців часто проводять різноманітні лекції та тренінги, а ще повідомляють про освітні та бізнес-гранти і те, які їх виграти. 
“Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій відкритий для співпраці з іншими організаціями та установами, підтримує ініціативи та проєкти, створені для допомоги ветеранам російської війни проти України та їхнім сім’ям”, – підсумовує Марія Прихід.
Звернутися у Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій можна за адресою: 
вул. Пекарська, 41 з 09.00 до 18.00.
Тел.: (032) 254-61-16; (067) 962-83-25; (063) 434-65-46.
Електронна пошта: centr.ubd@gmail.com.
Анонси та реєстрація на заходи для бійців відбувається на сторінці Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій у Facebook

Анонси для бійців

Тренінг “Досвід війни: що з ним робити і як з цим бути?”

21 – 23 листопада у Києві відбудеться тренінг для ветеранів. Його організовує Центр психічного здоров’я та травматерапії “Інтеграція” у межах фінансованого Європейським Союзом та впроваджуваного Міжнародною організацією з міграції (IOM Ukraine) проєкту “Підтримка реінтеграції ветеранів конфлікту на сході України та їхніх сімей” та проводиться тренерами-побратимами за принципом #РівнийРівному. Про це повідомляє Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій.
На захід запрошують ветеранів війни на сході України, що проживають у Київській, Дніпропетровській та Львівській областях.
Учасники тренінгу отримають знання про те:
– як впоратися з власними станами;
– як підтримати побратимів та посестер під час процесу повернення;
– як наш мозок та тіло реагують на стресові та шокові ситуації;
– що таке посттравматичний стресовий розлад та посттравматичне зростання;
– які існують стратегії саморегуляції.
Місце проведення: м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 42, 20 поверх Veteran Hub
Тренерами на заході будуть Тарас Ковалик, ветеран батальйону “Айдар”, Валерій Чоботар, ветеран ДУК “Правий сектор”, Аліна Вяткіна ветеранка медичного батальйону “Госпітальєри”, ДУК “Правий сектор”.
Участь у тренінгу безкоштовна. Витрати на проживання, харчування та проїзд покриваються Міжнародною організацією з міграції.
Якщо ви хочете взяти участь у тренінгу “#РівнийРівному”, заповніть заявку
Зауважте, що кількість учасників обмежена, й рішення щодо участі конкретного учасника буде ухвалюватись на конкурсній основі. Заявки приймають до 30 жовтня 2019 року.

Пройди тренінг та виграй освітній грант!

Осінь – це пора можливостей, тому саме восени можна знайти безліч пропозицій для навчання та роботи. І така пропозиція є у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій для ветеранів та ветеранок із Львова та області – отримати грант до 400 євро на навчання чи перекваліфікацію.
Як стати учасником цього проєкту?
– заповнити анкету для участі
– дочекатися запрошення у проєкт;
– пройти дводенний тренінг;
Участь у проєкті з професійної підготовки та перекваліфікації дасть бійцям можливість обрати будь-які навчальні курси, щоб опанувати новий фах чи підвищити свою кваліфікацію. Тренери, які працюватимуть із ветеранами протягом дводенного тренінгу, допоможуть розібрати всі важливі складові, щоб учасники тренінгу краще інтегрували свій військовий досвід у мирну професію.
Встигніть заповнити анкету, адже наступний дводенний тренінг відбудеться вже на початку жовтня.
Ветеранам і ветеранкам зі Львівщини витрати на проїзд, проживання та харчування у Львові будуть компенсовані. Проєкт впроваджується Агентством ООН з питань міграції (МОМ) IOM Ukraine коштом Європейського Союзу.

Іпотерапія для бійців

У Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій проводять індивідуальну та масову психологічну реабілітацію. До масової належить іпотерапія – психологічна реабілітація, яку проводять під час взаємодії з кіньми. Таке заняття призначає психолог, поспілкувавшись із бійцем.
Наприкінці вересня розпочала роботу ще одна група з проєкту “Іпотерапія. Досвід роду”. Всі учасники АТО/ООС, які хочуть долучитись до терапії, мають відвідати психолога Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій після попереднього запису на вул. Пекарська, 41 у понеділок з 10.00 до 18.00, з вівторка по четвер – 09.00 – 18.00, у п’ятницю з 09.00 – 15.00 або за тел.: 
(032) 254-61-16; 
+38 (067) 962-83-25; 
+38 (063) 434-65-46; 
+38 (050) 788-72-38.

Медичні, психологічні та соціальні послуги для дітей бійців

Команда висококваліфікованих спеціалістів Дитячого центру здоров’я ім. Анни Мазуренко надаватиме якісні медичні, психологічні та соціальні послуги на благодійних засадах для дітей Героїв Небесної Сотні та учасників бойових дій.
Перелік пропонованих послуг:
– консультація педіатра;
– консультація психолога;
– консультація дитячого психіатра (за потреби);
– заняття з логопедом;
– електроенцефалограма.
Усі вищевказані послуги надаватимуть безкоштовно:
– дітям загиблих або травмованих УБД;
– дітям Героїв Небесної Сотні;
– дітям військовослужбовців, яким діагностовано ПТСР (посттравматичний стресовий розлад);
– дітям військовослужбовців, які зараз перебувають у ООС;
Послуги надаватимуть зі знижкою 80% дітям військовослужбовців, що перебували у зоні бойових дій.
За рішенням комісії з виявлення негативного впливу та якісних змін у психічному здоров’ї дитини, наступним етапом соціальної програми для дітей військовослужбовців є проведення 10 занять із психологом.
Програма реалізується БФ “Інститут розвитку сім’ї та дитини” за грантової підтримки Ukrainian Federation of America (UFA) | Українська Федерація Америки (УФА).
Тел.: (032) 242-31-42.

Марія Петришин, голова Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub
– Всі українці звикли зосереджувати значну увагу чоловікам-військовим. Втім, жінки, які були на війні, теж потребують уваги: у них є свої секрети, які потрібно комусь розповісти. Власне, значну частину уваги ми приділяємо саме жіночому здоров’ю: гінекологічним проблемам, питанням репродуктивного здоров’я. Хоча й не забуваємо про психологічну частину допомоги: організовуємо творчі вечори, тренінги та навіть майстер-класи з візажу. Можна сказати, що ми співпрацюємо з жінками індивідуально та дуже інтимно, вирішуючи проблеми їхнього здоров’я, і у групі, коли спілкуємося зі своїми посестрами на різні теми чи ходимо на лекції. Варто зазначити, що з нашими дівчатами також проводять бесіди професійні психологи, які спеціалізуються саме на післявоєнній роботі з пацієнтами. Загалом ми готові допомогти у будь-якій проблемі, з якою до нас звертається жінка. Коли ми почали спілкуватися з ветеранками, вони самі казали, що наявність таких центрів для них дуже важлива. Тому що там можна знайти хороших подруг, щоб поспілкуватись на спільні теми. Вважаю, що головним доказом того, що такий проєкт потрібний, є те, що дівчата охоче приїжджають до нас з різних куточків: і з Києва, і з Дніпра, і навіть із Одеси.
Ніка Арєстова, співзасновниця Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub, парамедичка Добровольчого батальйону ОУН:
– Я сама з Дрогобича. У моєму районі є четверо дівчат, учасниць бойових дій. Донедавна ми не мали куди звернутись за допомогою. Їхати у Київ чи Дніпро, де є подібні рухи для ветеранок, не завжди вдавалось, бо у когось є сім’я, хтось просто не має змоги через стан здоров’я. Тому започаткування такої справи у Львові дійсно є важливим. Особливість жіночої реабілітації насамперед полягає у фізіологічних відмінностях жінок від чоловіків. Більшість ветеранок, які звертаються до нас, мають гінекологічні та ендокринологічні проблеми. Власне, кожна друга моя посестра жаліється саме на це. У хабі допомагаємо ветеранкам індивідуально, також проводимо і групові заняття: тренінги, покази фільмів та просто розмовляємо. Нещодавно, до слова, відбулась лекція професора Всеволода Стеблюка та його дружини Катерини Пронозової, на якій вони розповідали про процес адаптації після війни. А також у наших планах покази кінострічок “Війна химер” про Іловайськ та “Нескорені” про жінок-полонених, проведення концерту гурту “Кулі” та організація вертепу від проєкту “Ангели надії”, у межах якого будемо збирати кошти на подальше функціонування хабу. Окрім цього, ми любимо організовувати і більш неформальні вечори. До прикладу, одного разу ходили з дівчатами в караоке. Атмосфера на наших зустрічах, можна сказати, сімейна. На щастя, лінія фронту порівняно невелика, тому дівчата переважно знайомі між собою – заочно або ж особисто. Навіть якщо ми не зустрічались на передовій, то точно чули щось одна про одну. Тому завжди є про що поговорити. Деколи це затягується надовго. І це також своєрідна реабілітація! Бо вдома чи на роботі нам немає з ким згадати та розповісти про те, як ми жили. Мовиться про всі недівочі подробиці війни: болото, щурів і польовий побут. Насправді навіть не кожен психолог зможе зрозуміти тебе так, як розуміють і підтримують посестри.
Ігор Костів, учасник бойових дій на сході України:
– Завжди згадую і порівнюю нинішню ситуацію з реабілітацією у 2014 році, коли у Львові ще не було жодних закладів, де б надавали допомогу учасникам бойових дій. Зараз у “Феніксі” стоять дуже хороші тренажери для фізичної реабілітації, зокрема для розтяжки шиї та рук, які придбали волонтери. Власне, вони й навчили мене правильно ними користуватись, щоб не наробити шкоди. Тому мені вони допомогли, оскільки маю певні проблеми зі здоров’ям. Зараз вже я ділюсь своїми знаннями з іншими хлопцями, які приходять до “Феніксу”. Окрім цього, є інші послуги, які надають у центрі. Наприклад, курси лікувальних масажів. Учасники бойових дій можуть прийти зі своїми посвідченнями та зареєструватися, щоб згодом отримати курс із 10 процедур масажу. Насправді процес реабілітації досить тривалий. Я намагаюсь “відійти” від війни вже майже п’ять років. Зокрема, стараюсь всіляко очистити судини. Задля цього навіть один день на тиждень голодую. Така реабілітація також є помічною. Та, на жаль, не усі українські захисники нею користуються. І даремно… Адже вдома нас, учасників бойових дій, не завжди до кінця розуміють. А тут, у таких центрах, ми є в колі однодумців, ми спілкуємось про те, що нас турбує. І це дійсно допомагає! Звісно, є люди, які досить замкнуті, тому вони соромляться, але це погано. Вважаю, що кожному учаснику бойових дій варто бодай раз сходити до психолога, щоб зрозуміти, чи підходить йому такий спосіб реабілітації.
Андрій Свищ, боєць 93-oї механізованої бригади “Холодний Яр”, ветеран:
– Загалом задоволений роботою Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. Завдяки центру подав заяву на виплату 100 тисяч гривень від міста, звертався кілька разів за консультаціями для себе і побратимів. Гадаю, дуже добре, що, повернувшись із війни, ветерани мають куди звернутись за допомогою, адже після завершення контракту різко з’являється багато питань, зокрема щодо різноманітних пільг. Також тішить, що центр дбає і про психологічну підтримку бійців. Коли я повернувся з війни, то до мене телефонували з центру і питали про самопочуття, про те, чи маю якусь потребу в юридичній, психологічній чи соціальній допомозі. До слова, моїм побратимам телефонували також, багато з них скористалися різними послугами центру: відвідували іпотерапію, брали участь у тренінгах, курсах і ходили в походи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8522 / 1.81MB / SQL:{query_count}