Пристебнись! Звичка, яка рятує життя

Чи користуються українці, а зокрема й львів’яни, ременем безпеки та як популяризувати обережність на дорозі

Багатьом знайома ситуація, коли, сідаючи у машину (водій ти чи пасажир), ми ловили себе на думці, мовляв, їхати ж недалеко, навіщо мені ремінь безпеки? Деякі люди навіть не згадують про існування такої важливої речі у автомобілі. Та, на щастя, є й ті, для кого неписаним законом є настанова “Сів у машину? Пристебнись!”.
За останніми підрахунками ГО Vision Zero, які були проведені спільно з Центром демократії та верховенства права в межах кампанії “За безпечні дороги”, відповідальних водіїв в Україні у 2018 році було 23% , а це, до слова, кожен четвертий українець. Якщо зосередитись окремо на Львівщині, то, зі слів Катерини Рибій, речниці Патрульної поліції Львівської області,  лише кожен десятий мешканець області використовує пасок безпеки, коли вирушає у дорогу. До слова, українці використовують спеціальні автомобільні крісла лише для 12% дітей віком до 6 років, однак майже ніколи для старших дітей.
Хлопець через невикористання ременя має пам’ятку на все життя – величезний шрам на голові, адже колись у ДТП розбив головою вітрове скло
Від початку року на автошляхах області внаслідок ДТП загинуло 189 людей, ще 2035 – отримали травми різного ступеня важкості. Наслідки аварій могли б бути не такими сумними, якби учасники дорожнього руху дотримувались одного простого, але дуже важливого правила – сідаючи за кермо, неодмінно пристебніть пасок безпеки!
Адже під час аварії він на 50-60% зменшує ймовірність загибелі людей, які знаходяться на передніх сидіннях. Коли ж йдеться про тих, хто їде позаду – ремінь запобігає до 75% летальних випадків. Такий самий ефект дає і спеціальне дитяче крісло для перевезення неповнолітніх.
“Львівська Пошта” з’ясувала, якою нині є ситуація з безпекою на дорогах. А також якими є основні причини нехтування ременем безпеки. Зокрема, мовиться й про штраф за невикористання ременя, який в Україні мінімальний, а тому й не мотивує водіїв до вироблення однієї з найважливіших корисних звичок – користуватись ременем безпеки.

Із кожного правила є виняток…

Здавалося б, правила дорожнього руху мають бути однаковими для всіх. Тільки тоді, коли усі будуть їх дотримуватись, можна досягти порядку та культури водіння на українських дорогах. Втім, ми й тут стали особливими. Не всі знають, та згідно з українськими правилами поведінки на автошляхах, є певні категорії водіїв, які не зобов’язані користуватись ременем безпеки.
“Дійсно, згідно з прописаними правилами, інструктори з водіння під час навчання, водії та пасажири оперативних та спеціальних транспортних засобів і таксі мають право не пристібатись під час руху автомобіля”, – каже Валентин Васильєв, інспектор відділу розшуку та опрацювання матеріалів ДТП Управління патрульної поліції у Львівській області департаменту патрульної поліції.
Під час сильного удару, люди, які не пристебнуті на задньому сидінні, можуть травмувати тих, хто сидить спереду, навіть якщо останні скористались паском безпеки
У автошколах, де прикладом для усіх, хто хоче стати водієм, є інструктор, самому ж учителю дозволяється проігнорувати таку важливу річ як пасок безпеки. Чи доцільним є такий виняток? Навряд. Тоді у юного водія й з’являється перша думка, що якщо ремінь безпеки не потрібен моєму викладачу, то для чого він мені? Отже, починає вироблятись одна з найнебезпечніших звичок. До слова, зі списку 31 європейської країни, лише у шести існує такий виняток. І знову ж таки серед цих шістьох Україна знайшла місце і для себе.
Ще однією категорією водіїв, які можуть собі дозволити не використовувати ремінь безпеки – таксисти та пасажири їхніх автівок. Таке правило діє для того, щоб у разі нападу кожен із них міг себе захистити. Втім, подібні випадки трапляються нечасто. Ймовірності такого інциденту експерти відводять 0,001% у рік. А такі сусіди дорогою лише збільшують ризик виникнення аварійних ситуацій. Тому питання про доцільність таких заходів безпеки залишається відкритим.
Ще одним недоліком правил безпеки на дорогах в Україні є відсутність чітко сформульованих правил перевезення дітей. Батьки мали б користуватися спеціальними автокріслами, які фіксують положення дитини та у разі інциденту на дорозі зменшують ризик травмування.
Під час аварій ремінь запобігає до 75% летальних випадків для людей, які є на задньому сидінні
“Часто трапляються ситуації, коли під час автозіткнення травмуються усі пасажири, які не користувались ременями безпеки, окрім дитини, яка сиділа у спеціальному кріслі”, – розповідає Катерина Рибій.
А також додає, що батьки часто просто нехтують правилами безпеки заради розваги, ризикуючи життям своїм та дітей.
“Трапляються випадки, коли батьки садять дітей віком менше 12 років на передні сидіння або ж беруть на коліна, даючи можливість спробувати дітям покерувати. Чи вони не розуміють, що це ризик? Якщо раптом трапиться зіткнення, то жодні батьківські руки, як би ви не намагались, не втримають дитину. За мить вона може вилетіти через вітрове скло! Наслідки будуть фатальними”, – додає вона.

Допоможуть штрафи та соціальна реклама

Тривалий час тривала дискусія щодо того, щоб збільшити штрафу за проїзд без ременя безпеки удесятеро. Справа в тому, що в Україні він досі є мінімальним – 51 гривня, тобто майже 2 євро. Водночас у всьому світі штраф за таке порушення коливається від 10 євро у Білорусі та до 60 євро у Словаччині (розміри штрафів у інших країнах вказані нижче). Український штраф розміром 51 гривня незначний. Напрошується висновок, що і таке порушення влада вважає несерйозним.
“Сьогодні штраф за невикористання паска безпеки мізерний – 51 гривня. Ним не налякаєш. Втім, справа навіть не у грошах. Це радше самовиховання, вироблення щоденної звички. Кожен із нас, прокинувшись, вмивається. Це вже на такому собі “режимі автопілоту”. Так само потрібно робити і з кермуванням. Сів у машину? Пристебнись! Це просто хороша звичка, яка рятує життя”, – мовить Катерина Рибій.
За словами Катерини Рибій, патрульні поліцейські Львівщини проводять зустрічі з молоддю. На них вони розповідають про основні причини дорожньо-транспортних пригод та пояснюють, як їх уникнути.
“Поліцейські майже щодня зустрічаються з різними колективами, зокрема у навчальних закладах. Там вони спілкуються з учнями та вчителями, наводять приклади дорожньо-транспортних пригод. До прикладу, вони розповідають, що основною причиною ДТП є швидкість, пропонують уявити, що відбувається з людиною, яка не користується ременем безпеки, коли на великій швидкості вдаряється у іншу машину. Також у нашому Управлінні патрульної поліції зараз є спеціальний пристрій, за допомогою якого можна буде випробувати на міцність пасок безпеки. Також це допоможе зробити візуалізацію того, наскільки все-таки важливим є його використання. Невдовзі ми плануємо його встановити та презентувати людям. Щоправда, ще не підібрали гарну локацію”, – розповідає Катерина Рибій.
Важливим фактором популяризації обережності на дорозі також є соціальна реклама, зокрема інформаційний проєкт “Ремінь або розтин”, докладну інформація про який є нижче.

Ремінь або розтин: навчити українців через шок

Цього травня в Україні стартував інформаційний проєкт «Ремінь або розтин», мета якого через шок навчити українців користуватися пасками безпеки на дорозі. Проєкт розробили у межах кампанії «За безпечні дороги». Автором соціальної реклами є агентство Agama Communications.
На рекламних банерах, які розмістили у 19 містах та обласних центрах (зокрема у Львові), а також на головних автошляхах України, зображене порівняння наслідків автокатастрофи для людей, які знехтували паском безпеки та які були відповідальними на дорозі.
«Ми хочемо привернути увагу до проблеми низького рівня користування ременем безпеки водіями та пасажирами. Наша мета – спонукати водіїв та пасажирів пристібатися, бо від цього залежать їхні життя», – наголосила Олеся Холопік, заступниця директора Центру демократії та верховенства права, координаторка кампанії «За безпечні дороги».
За її словами, соціальна реклама наголошує на смертельних наслідках автокатастроф, пропонуючи людям альтернативу – синець від ременя у ДТП чи слід від скальпеля патологоанатома. Адже, за даними ВООЗ, у половині випадків ремінь у смертельній аварії міг би врятувати життя, а в Україні 77% водіїв не пристібаються.
«Ми розуміємо, щоб змінити поведінку водіїв та пасажирів, потрібно докласти чимало зусиль, працюючи над питанням відповідальності за ігнорування цього обов’язкового правила. Нагадаю, сьогодні штраф за непристебнутий пасок – 51 гривня А також треба проводити такого рівня інформаційні та просвітницькі кампанії», – зазначила координаторка кампанії «За безпечні дороги».
За даними всеукраїнського дослідження, проведеного ГО Vision Zero й Центром демократії та верховенства права у 2018 році, лише 23% українських водіїв користуються ременями безпеки. Щоб збільшити цей показник, заплановано й надалі проводити соціальну комунікацію. Іншим важливим кроком має стати ухвалення Верховною Радою законопроєкту №10131, у якому пропонується підвищити штрафи для непристебнутих водіїв удесятеро – з 51 до 510 гривень.

Катерина Рибій, речниця Патрульної поліції Львівської області:
– Водії, яких спіймали на гарячому, виправдовують себе стандартними фразами: “я їду повільно”, “вже давно так їжджу і нічого страшного зі мною не стається” чи “з паском незручно, бо він муляє”. Створюється враження, що наші водії переконані, що їхні виправдання дійсно потрібні поліцейському. А все навпаки – вони не потрібні нікому. Важливо лише те, щоб людина, яка сидить за кермом, розуміла, що вона несе відповідальність за життя своє та своїх пасажирів. Найважливіша порада для водіїв? Щойно сідаєте в машину – перевірте, чи усі пасажири скористались ременем безпеки і головне не забудьте про себе. Це має бути як Отче Наш… Адже під час сильного удару, люди, які не пристебнуті на задньому сидінні, можуть травмувати тих, хто сидить спереду, навіть якщо останні скористались паском безпеки. Нещодавно трапилось кілька ДТП, з огляду на обставини яких люди безсумнівно мали б серйозно постраждати. Але їх вберегло те, що вони користувались пасками безпеки. Вони отримали незначні травми, зокрема через те, що внаслідок удару у салон автомобіля потрапили сторонні предмети. Втім, це у будь-якому випадку краще, ніж закінчити на операційному столі чи ще гірше – столі патологоанатома. Втім, ми спостерігаємо, що поступово люди починають вводити у своє життя таку культуру безпеки. Зокрема, мовиться про тих, хто побував за кордоном. Там, вочевидь, суворіші правила безпеки на дорозі та покарання за непослух.
Володимир Шурубура, фотограф та режисер, батько двох дітей:
– Мій стаж кермування небагато-немало – 10 років. Водіння автівки, у моєму випадку, це радше не так любов, як необхідність. Це всього лиш можливість зручно доїхати з точки “А” до точки “Б”. Та я ніколи не нехтую своєю безпекою, як це робить багато інших людей, які часто виправдовують себе тим, що буцімто забули про пасок безпеки. Насправді можна “забувати” про все, що завгодно. Чи далеко ми доїдемо, якщо забудемо заправити авто? Ми про це ніколи не забудемо, бо просто нікуди не виїдемо. Звісно, ми можемо “забути” і про ремінь безпеки. Потім за звичкою поставити “заглушку” у замок. Потім заспокоювати себе думками “та не пристібатимусь паском безпеки, бо сорочка зімнеться” чи “та мені без нього зручніше, взагалі хто його придумав, нікому то не треба”. До такого ставлюся з певною дратівливістю. Бо людина розумна, яка має логічне мислення, повинна міркувати: “Якщо виробник моєї автівки додав до комплектації ремінь безпеки, для чогось він потрібен”. Тим паче, що зараз існує безліч відеоекспериментів, на яких порівнюють, що відбувається з водієм чи пасажиром, коли він пристебнутий і навпаки. Звісно, це вибір кожного. Тільки от питання: хто що обирає. Власне, у моїй машині є закон: усі обов’язково мусять бути пристебнуті паском безпеки. Як батько несу відповідальність за своїх дітей. Питання про те, хочеш чи не хочеш вдягати пасок навіть не виникає. І взагалі, коли дитина може чогось не хотіти? Тільки у тому випадку, якщо вона спробувала їздити без крісла. І наступне питання вже до батьків, чиї діти не люблять їздити у спеціальному кріслі: а хто показав вашій дитині, що можна робити так? Власне до таких правил варто привчати дітей змалечку. Тоді й не будуть виникати зайві небезпечні забаганки.
Богдан, військовий пенсіонер (53 роки):
– Кермую машиною приблизно 35 років. Для мене це – необхідність, бо, по-перше, дає змогу економити дуже багато часу, а, по-друге, це набагато зручніше, ніж громадський транспорт. Буду відвертим, я не завжди користуюсь паском безпеки. Розумію, що так робити не можна, та це шкідлива звичка, яка виробилась із роками. Коли я лише починав та вчився кермувати, то велика частина автівок просто не була обладнана такою, здавалося б, малою, та все ж потрібною річчю – паском безпеки. За велінням долі, мені чомусь завжди щастило саме на такі “недоукомплектовані” моделі. Без сумнівів, була ще певна частина таких щасливців. Власне тому сьогодні ми вже й відчуваємо певну самовпевненість, яка з’явилась, як вже казав, не за один короткий день. І позбутись цієї звички насправді досить складно. Нинішнє покоління водіїв навчають основних засобів безпеки безпосередньо у автошколах. Кожен урок починається з того, що коли ти сідаєш у машину – пристібаєшся паском безпеки. Це добре та правильно. Вважаю, що таки варто керуватися правилами безпеки на дорозі, бо всі вони насправді написані кров’ю та життями людей. Варто вчитися на прикладі інших, щоб, як кажуть, не ставати на граблі самому.
Олег, водій (23 роки):
– Я за кермом вже 5 років, тобто відколи мені виповнилось 18. Машина і кермування – це моє хобі ще з дитинства, бо завжди любив їздити кудись із татом і допомагав йому ремонтувати авто. За кермом відпочиваю, але маю кілька суворих правил: пристебнутий ремінь безпеки у мене і пасажирів, уважність і обережність. А ще не “літаю” дорогою. Вважаю, що тихіше їду, то далі буду. Чому роблю так? Бо розумію, що несу відповідальність за себе, пасажирів та інших учасників дорожнього руху. І дуже шкода, що не кожен водій думає про це, коли сідає за кермо. Не всі мої друзі користуються ременями безпеки через банальну лінь і самовпевненість. Мій однокласник через невикористання ременя має пам’ятку на все життя – величезний шрам на голові, адже колись у ДТП розбив головою вітрове скло. Також знаю, що люди травмуються під час різкого гальмування, якщо вони не пристебнуті. На мою думку, штраф за непристебнутий ремінь треба збільшити щонайменше удвадцятеро, аби водії боялися порушити елементарні правила поведінки на дорозі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8348 / 1.72MB / SQL:{query_count}