“Тарілка”: іспит Львова на екосвідомість

Нагодувати малозабезпечених та зберегти планету. Як львів’янин, повернувшись із Німеччини, запроваджує європейський досвід поводження з невикористаними харчами у нашому місті

Кожен свідомий українець мріє про те, щоб наша країна посідала перші місця у світових рейтингах якості життя. Та мало хто знає, що ми вже маємо певні “досягнення”. Мовиться про те, що Україна входить до переліку країн, які продукують найбільшу кількість відходів у світі. На жаль, Україна – серед лідерів у Європі за кількістю сміттєзвалищ, які наполовину заповнені органічними продуктами. За даними Державної служби статистики України, українці щороку викидають приблизно 7 мільйонів тонн придатних до споживання продуктів, вартість яких – 5,5 мільярда гривень. До того ж ми захоронюємо ці відходи на полігонах, а не переробляємо їх, як інші цивілізовані країни.
Тому молодий екоактивіст Ростислав Косюра займається авторським проєктом “Тарілка” у нашому місті. Чоловік упродовж  23 років жив та працював у Німеччині та Франції. А сьогодні він намагається запровадити європейську систему переробки невикористаних продуктів у рідному Львові. Ростислав повернувся в Україну, аби займатися громадською діяльністю.
“У світовому рейтингу ми на дев’ятому місці з кількості відходів, враховуючи, що населення нашої країни сягає близько 40 мільйонів. Задумайтесь! За цим критерієм ми обігнали Німеччину чи Францію, населення яких майже вдвічі більше! А ще важливо, що й малозабезпечених українців у нас також немало. Водночас коли одні викидають хороші продукти, інші не мають що їсти. Це лякає!” – каже Ростислав Косюра.
“Львівська Пошта” дізналась, як триває процес організації проєкту “Тарілка” та чи здобув він підтримку влади міста, власників торгових точок та львів’ян.

Рука допомоги екології та нужденним Львова

Ідея запустити екологічно-соціальний проєкт “Тарілка” у Львові з’явилась у чоловіка декілька місяців тому, коли він вечеряв у одному з місцевих бістро. Зі слів Ростислава, він прийшов туди майже перед закриттям, а їжі на прилавках залишалось ще дуже багато. Тоді Ростислав спитав у працівників закладу, що вони роблять із залишками харчів. Вони відповіли, що все це летить просто у смітник…
“Тоді я й зацікавився вперше проблемою переробки чи утилізації невикористаних продуктів в Україні. І був дуже здивований, коли зрозумів, що у нас організацій, які б займались подібною діяльністю, практично немає, окрім київського об’єднання “Фудбенк”. Втім, його концепція трохи відрізняється, бо вони просто отримують пожертвування від декількох компаній. Натомість одна з наших цілей – зменшення кількості органічних відходів, а також допомога малозабезпеченим жителям Львова”, – зазначає Ростислав Косюра.
“Тарілка” має на меті створити стабільний продовольчий банк, який збиратиме невикористану їжу та ту, термін придатності збігає. І у такий спосіб зменшити рівень органічних відходів та забезпечити щоденне харчування людей, які через безробіття, низьку зарплату чи пенсію не можуть робити це самостійно.
До слова, годувати нужденних планують не просто неба, а у чистому та комфортному приміщенні, про яке зараз тривають переговори з містом. Якщо у Львові вдасться створити центр “Тарілка”, то він стане місцем комунікації між волонтерами, активістами, пенсіонерами та малозабезпеченими людьми. А ще, залучаючи до доброї справи молодь із “Пласту”, Української академії лідерства чи студентів різних університетів, активісти “Тарілки” хочуть не лише забезпечити видачу їжі нужденним, а й створити місце зустрічі старшого покоління із молодшим.
“Я вирішив втілювати свій задум у життя саме у Львові, бо це моє рідне місто. І хоч я довго тут не мешкав, воно мене турбує. Тим паче, що у рідному місті легше започатковувати якусь нову справу, оскільки ти маєш певні зв’язки. На чужих теренах, як не крути, запустити цей проєкт було б складніше. Хоча я й планую згодом поширити цю ініціативу в усій Україні”, – розповідає Ростислав Косюра.

Хто вже відгукнувся на заклик?

У справі, яку започаткував Ростислав, багато важить саме підтримка. Адже розпочати складно, та найскладніше – не втратити запалу. За словами екоактивіста, у перші дні після публікації на його Facebook-сторінці запису, де мовилось про цей благодійний задум, на заклик допомогти відгукнулось близько 100 людей різного віку та фаху.
“Приходили десятки повідомлень зі словами: “в мене є забагато картоплі, чи можна вам привезти” або ж “чи можна працювати у вас на кухні”. Зголошувались різні люди – від студентів і до пенсіонерів. Це чудово, адже допомогти може кожен”, – ділиться спогадами чоловік.
Проєкт “Тарілка” існує лише понад тиждень. Та впродовж цього часу він вже встиг знайти собі друзів, ділових партнерів. Це і спільнота взаємодопомоги “Емаус-Оселя”, і ресторан Leopolis, і ЛКП “Зелене Місто”, і мережі супермаркетів “Рукавичка” та “Близенько”.
“Тішить, що власники та керівники мереж супермаркетів чи готельно-ресторанного бізнесу дуже легко погоджуються співпрацювати. І я не перебільшую. До прикладу, нещодавно презентував свій задум Богдану Козаку, власнику мережі супермаркетів “Рукавичка”. Він уважно вислухав, коротко сказав, що підтримає, навіть запропонував свої ідеї. Ніхто не ставить власні умови, які б ускладнювали процес. Все коротко і чітко: “нам від вас потрібно те”, “добре, ми згідні”, – мовить Ростислав Косюра.
Таку швидку реакцію ділових партнерів та львів’ян засновник екологічно-соціального проєкту пов’язує з тим, що у Львові існувала проблема так званого “сміттєвого” колапсу. А також додає: помітив, що львів’яни стурбовані станом екології у місті, а тому дедалі частіше звертають на це увагу.
“Втім, якщо власники магазинів, кафе чи готелів, як кажуть, легкі на підйом, то з міською владою трішки складніше. Можливо, вони звикли до іншого темпу роботи. Але мене тішить те, що нещодавно, 30 вересня, я мав зустріч з Андрієм Садовим. Він призначив на середу, 2 жовтня, зустріч із відповідною комісією, перед якою я маю зробити презентацію проєкту”, – додає Ростислав Косюра.
Зараз чоловік шукає приміщення, де в подальшому облаштовуватиме центр допомоги. А також паралельно розробляє маршрут доставки продуктів до цього центру. Такий шлях буде прокладений згідно зі локаціями партнерів, які зголосяться співпрацювати. Спеціальні вантажівки, обладнані холодильниками, будуть курсувати складеним маршрутом та забирати продукти з різних частин міста.
Ростислав Косюра розмірковує, як складеться подальша доля його справи та припускає, що левову частку надходжень буде отримувати саме від супермаркетів та продуктових магазинів, адже у його планах – налагодити зв’язки зі всеукраїнськими торговими мережами “Ашан” та “Арсен”. А це означає, що ініціатива може стати всеукраїнською.
Стати волонтером або партнером “Тарілки”
можна, заповнивши онлайн анкету:
https://cutt.ly/XetUNwt
Facebook-сторінка організації.
Електронна пошта: rk@tarilka.org. 

Німецький досвід “Тарілки”

У Німеччині вже 26 років діє благодійна організація Die Tafel, яка допомагає малозабезпеченим людям, зокрема дітям і підліткам, ледь не у кожному куточку країни. Саме вона надихнула Ростислава Косюру на створення “Тарілки”. Він розповів “Львівській Пошті”, що бував у центрах Die Tafel Ульма та Карлсруе і вивчав, як вони працюють. Там чоловік отримав цінні консультації та підтримку організації.
“У Німеччині подібна практика, яку ми хочемо запровадити у Львові, є абсолютно буденною справою. Я навіть провів декілька тижнів як, назвімо це так, “стажер” разом з організацією Die Tafel, щоб краще ознайомитись із системою та етапами переробки продуктів. Побачив, що організація забирає невикористану їжу з готелів та кафе, продукти з супермаркетів, у яких закінчується термін придатності”, – зазначає співрозмовник.
Він додає, що після збору продуктів їх сортують. Так відбирається придатна та непридатна їжа. Непридатну відправляють на ферми, де нею харчуються тварини. Натомість хороші продукти ділять на два види: ті, з яких можна приготувати страви для нужденних та ті, які просто роздають.
“Я здобув досвід за кордоном і тепер хочу реалізувати свої наміри і в Україні. Тому за подібною схемою планую працювати і у Львові. Звісно, підлаштовуючись під українські реалії”, – підсумовує Ростислав Косюра.

Ростислав Косюра, засновник екологічно-соціального проєкту “Тарілка”
– Насправді у Львові з переробкою невикористаних продуктів дуже складна ситуація. Все через те, що наше місто є туристичним осередком. Діяльність готелів чи ресторанів спрямована саме на мандрівників. Точна цифра органічних відходів у Львові поки що невідома. Та з огляду на специфіку міста можна стверджувати, що вона немала. Дискутувати на цю тему важливо. Бо подібних розмов у нашій країні насправді дуже мало порівняно з рештою світу. Це неправильно, бо насамперед люди мають піклуватись про довкілля. Це наше майбутнє та майбутнє наших дітей. Та, окрім майбутнього, теперішнє. Сьогодні в нас дуже багато малозабезпечених людей, зокрема 13 мільйонів українців заробляють менше ніж 3200 гривень на місяць. Їм потрібно допомагати. Тож я задумався. Україна є незалежною вже 28 років. Німецька організація, про яку я вже згадував, існує близько 26 років. Чому за цей час у нас не з’явилось навіть якогось подібного руху? Чому? Я не розумію. Схоже, що українські чиновники турбуються про все, окрім екології.
Микола Рябика, прессекретар ЛКП “Зелене місто”:
– Координатор проєкту “Тарілка” безпосередньо звернувся до “Зеленого міста” у Facebook. Після першої зустрічі стало зрозуміло, що проєкт має неймовірний потенціал, місто потребує реалізації подібної ініціативи. Адже, гадаємо, що проєкт матиме лише позитивний вплив на Львів. Насамперед буде відбиратися цінний ресурс – їжа, яка могла б зіпсуватись або вже почала псуватися. У такий спосіб “Тарілка” зменшить не лише кількість відходів, які продукуються у місті, а й порушить актуальну тему – запобігання харчових втрат. Тобто на звалище не поїде те, що можна буде спожити. Зараз “Зелене місто” підтримує “Тарілку” інформаційно: поширюємо ідею проєкту у соціальних мережах, а також консультуємо координатора стосовно налагодження співпраці з потенційними партнерами ініціативи, щоб розвинути її і успішно реалізувати. Небайдужим львів’янам варто долучитися до “Тарілки”, тому що подібні проєкти є корисними й потрібними у сучасному світі. Завдяки цій ініціативі волонтери та партнери “Тарілки” матимуть змогу надати соціальну підтримку людям, які цього потребують, зробити свій внесок у захист довкілля. От, наприклад, згідно з підрахунками ООН, втрати харчових продуктів та відходи у цій галузі становлять близько 4,4 гігатонн викидів парникових газів на рік. Долучаючись до “Тарілки”, ми зберігаємо клімат нашої планети.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Своєму знайомству з Ростиславом Косюрою завдячую Олесі Яремчук, журналістці та головній редакторці видавництва “Човен”, яку вже давно знаю. Тоді ми домовились про зустріч, на якій мене мали ознайомити з ініціативою “Тарілка”. Відразу погодився, бо звучало це дуже цікаво. Плануємо допомогти у декількох справах: зі логістикою ініціативи, з експертною думкою, а також із пошуком належно обладнаного приміщення. Наразі Ростислав надсилає нам на розгляд можливі варіанти локації майбутнього центру допомоги. Про проблему переробки невикористаної їжі насправді говоримо вже кілька років. Але важливо, що з’явилась людина, яка сказала: “Добре, я готовий за це взятись”. Звісно, коли потрібна буде допомога – ми відгукнемось. Такий проєкт важливий, бо має декілька складових, соціальну та екологічну. Частка органічних відходів складає 40% у теплі пори року та 60% взимку. То чому ж, якщо є можливість скоротити такий показник і цим допомогти потребуючим, не зробити цього? Звісно, важливим етапом у такій роботі є дотримання санітарних норм, організацією яких зараз займається Ростислав. Ми зі свого боку готові допомогти, якщо потрібно. Думаю, що цей задум вдасться реалізувати, оскільки він дійсно потрібен.
Наталія Саноцька, заступниця голови спільноти “Емаус-Оселя”:
– Ростислав Косюра прийшов до нас із проханням обговорити його авторський проєкт “Тарілка”. Спільнота “Емаус-Оселя” – перша львівська організація, яка почала піклуватись про безхатченків. Уже впродовж 16 років готуємо для них їжу, а щочетверга роздаємо її біля Порохової вежі. Й хоча сьогодні у Львові є вже багато подібних ініціатив, та все ж ми були першими. Напевно, тому Ростислав і звернувся насамперед до нас. Зараз ми ведемо переговори, напрацьовуємо певні плани. Зокрема, йдеться й про те, яку роль відіграє “Емаус-Оселя”. Поки що намагаємося всіляко сприяти просуванню цієї справи, бо вважаємо її новим рівнем допомоги. До цього подібна діяльність розвивалась лише у Винниках, в осередку підтримки безпритульних людей. Щоправда, там зосереджувались радше на санітарно-гігієнічних послугах. Завдяки проєкту “Тарілка” малозабезпечені люди приходитимуть до теплого приміщення, де матимуть змогу смачно попоїсти. Вірю, що Ростиславові вдасться реалізувати його задум, адже він дійсно цього хоче. Яскравим прикладом є його попередниця – Олеся Саноцька, засновниця спільноти “Емаус-Оселя”. Як вже згадувалось, 16 років тому вона порушила проблему підтримки безпритульних людей. Тоді це здавалось чимось незначним. Львів’яни або не помічали таких сусідів, або називали їх ледарями, які не здатні змінити своє життя. Всі казали, що справа буде марною. Сьогодні ж існує ціла спільнота! Колишні безхатьки знайшли роботу та допомагають іншим, біднішим за себе. А львів’яни частково змінили свої переконання щодо таких людей. Тому я знаю, що Ростиславові все вдасться. Звісно, підтримка не буде зайвою! Це може бути навіть інформаційна підтримка, нові ідеї від львів’ян чи професійні підказки експертів у цій галузі. Закликаю усіх львів’ян відгукнутись на заклик Ростислава Косюри! Допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі. Подавши руку людям, які, можливо, є біднішими, ніж ми, отримуємо дещо цінніше – духовне збагачення. На жаль, у сучасному суспільстві існує велика прірва між людьми з більшими статками та з меншими. Цю прірву насправді потрібно подолати. Тільки тоді ми дійсно віднайдемо щастя. Адже дійсно щасливим можна бути лише серед щасливих людей.
Всеволод Поліщук, ресторанний маркетолог, екоактивіст:
– Львів, із одного боку, це місто, яке пережило найгіршу сміттєву кризу в історії України. З другого боку, це місто, яке історично схильне швидко приймати та адаптувати інновації, найкращі надбання цивілізації. Саме тому в нашому місті постійно збільшується кількість власників бізнесу, які схильні до впровадження різноманітних екологічних та соціальних практик. Як звичайний львів’янин вже кілька років сортую сміття вдома, віднедавна ще й почав зменшувати споживання неперероблюваних відходів. А як ресторанний маркетолог раджу власникам та керівникам ресторанів запроваджувати такі практики у закладах. Залежно від можливостей кожного конкретного закладу, це може відбуватись по-різному. Наприклад, можна відмовитись від пластикових соломинок для напоїв на користь металевих, паперових або бамбукових. Чи відмовитись від пластикового посуду to go. До речі, можна зменшити кількість упаковання при доставці товарів у заклад. Корисним буде й використання безфосфатних мийних засобів. Про проєкт “Тарілка” дізнався минулого тижня. Побачив їхній допис у мережі й одразу почав шукати більше інформації. “Тарілка” зацікавила тим, що вона дозволяє поєднати звичну для закладів, із якими я співпрацюю, практику zero waste із соціальним ефектом: можливістю нагодувати тих, хто особливо цього потребує. Знаю, що така практика стає масовою у Західній Європі, зокрема у Франції. Нам же тут у Львові бракувало того, хто організував би цей процес. Адже пересічному немережевому ресторану переважно просто бракує людей, ресурсів, часу на дослідження й логістику таких процесів. Тож зараз кілька рестораторів вивчають можливості, які дає “Тарілка”, і я сподіваюся, коло учасників проєкту дуже швидко розшириться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8271 / 1.74MB / SQL:{query_count}