Сильні. Сумлінні. Справедливі

Що таке “Пласт”, хто такі пластуни і чому варто віддати дитину в цю організацію, яка формує особистість

фото: пресслужба ЛОДА (3)
У 11 років старший брат привів мене в організацію, яка змінила моє життя, – забрала з “району” й передала в руки розумних, веселих та ініціативних дівчат із 36-го куреня імені Анни Ярославни. У 11 років я стала членкинею організації “Пласт”. Із пластунами піднялась на десятки вершин у Карпатах, відвідувала тематичні табори, проходила різноманітні вишколи (навчання), брала участь у мистецьких, спортивних та інтелектуальних змаганнях, допомагала в організації пластових заходів, познайомилась із безліччю цікавих людей, до яких у будь-який момент можу звернутися по допомогу. А ще у “Пласті” вперше спробувала себе в журналістиці. Тому з впевненістю можу сказати: “Пласт” – це середовище, яке формує особистість, визначає цінності, всебічно розвиває, ізолює від поганої компанії, вчить не боятися відповідальності і дає ті навички, які знадобляться у дорослому житті.
Вже 107 років поспіль “Пласт” виховує українців, якими сьогодні ми пишаємося. З цією організацією пов’язані борці за незалежність України – Василь Кук, Олена Степанів; політичні провідники – Степан Бандера, Роман Шухевич, науковці – економіст Богдан Гаврилишин, Любомир Романків, якому завдячують сучасні HDD (жорсткі диски), громадський діяч Юрій Старосольський, історик Орест Субтельний; релігійні діячі – Блаженніший Любомир Гузар та Борис Ґудзяк; діячі культури і мистецтва – Квітка Цісик, Олег Кандиба-Ольжич, Микола Колесса, Віра Селянська-Вовк, Надія Світлична, Марта Тарнавська. Також пластуни були активними учасниками Революції Гідності, шестеро пластунів загинули у війні на сході Україні – Віктор Гурняк, Марко Паславський, Євген Подолянчук, Микола Гордійчук, Андрій Білик і Роман Досяк. “Пласт” навчав цих людей любові та вірності Богові та Україні, вишколював їхній дух.
Що сьогодні роблять пластуни, чому варто віддати дитину в “Пласт” і що їй дасть членство у цій організації, дізналась “Львівська Пошта”.


Що таке “Пласт” і які його засади?

“Пласт” – це національна скаутська організація України, яка всебічно та патріотично виховує молодь на засадах християнської моралі. Як і скаути всього світу, пластуни ставлять перед собою мету – робити цей світ кращим. І це не просто слова. А ще до цього членів організації зобов’язують три головні обов’язки пластуна і 14 точок пластового закону. Згідно з ними, пластуни мають бути вірними Богові та Україні, допомагати іншим, жити за пластовим законом і слухати пластовий провід (наставників). А пластовий закон виховує справжніх особистостей, адже вчить у будь-якій життєвій ситуації дотримувати свого слова, бути сумлінним, чесним, справедливим, пильним, дбати про своє здоров’я і красу.
Пластуном може стати людина будь-якого віку, адже для кожного є певна вікова категорія. Наймолодші пластуни – це пташата, діти віком від 2 до 6 років, які зазвичай пластують разом із батьками-пластунами. З 6 до 11 років діти у “Пласті” називаються новаками і їздять на табори, ходять у перші мандрівки, беруть участь у акціях і щотижня відвідують заняття. Мабуть, найактивнішими є пластуни-юнаки – 11-18 років. Саме вони організовують чимало корисних проєктів, беруть участь у змаганнях, їздять на крайові табори, куди з’їжджаються пластуни з усієї країни, а іноді й з діаспори. Вихованням пластового юнацтва займаються старшопластуни (18-30 років) і сеньйори (після 35 років).
“Пласт” пропонує кожному щось своє: незабутні табори та мандрівки, походи в гори, цікаві акції та заняття, патріотизм та духовність. У пластовій спільноті є свої звичаї і традиції. Пластуни на різні заходи одягають однострій (форму), мають свій гімн і гасло – “СКОБ”, яким вітаються між собою, а ще під час вітання тиснуть один одному ліву руку, моляться на відкриттях заходів і перед їжею, вивчають історію “Пласту” і України, охоче дотримуються українських традицій і популяризують їх у своїх осередках. Влітку пластуни відпочивають і відвідують пластові літні табори. А віддавати дитину в “Пласт” найкраще восени (вересень, жовтень), коли формуються гуртки (групи дітей) і йдуть на перші сходини (заняття), розпочинають теоретичні навчання, а згодом беруть участь у різних пластових акціях, спортивних і мистецьких змаганнях та займаються благодійністю. 

107 років “Пласт” виховує українців

Українська скаутська організація “Пласт” з’явилася у Львові восени 1911-го. Її  заснували три українські інтелектуали і педагоги – Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола. 12 квітня 1912-го відбулася перша пластова присяга. Згодом, у 1913-ому, сформували організаційний пластовий комітет, який об’єднав пластові гуртки у масштабну крайову організацію. Пластуни відзначилися тим, що брали активну участь у розбудові та захисті своєї держави, були учасниками визвольного руху та війн за незалежність УНР і ЗУНР.
Нині “Пласт” – найбільша та найстаріша українська скаутська організація, яка є в багатьох країнах світу (США, Аргентині, Канаді) та об’єднує пластунів України й української діаспори. В Україні кількість пластунів становить понад 8 тисяч осіб. Організація діє на усій території нашої держави (23 областях).
Свого часу “Пласту” допомагали Августин Волошин, Дмитро Донцов, Олена Теліга, Андрей Шептицький. Почесними пластунами сьогодні є науковець Ігор Юхновський і лідер гурту “Тартак” Сашко Положинський. Крім того, за роки відновлення в Україні “Пласт” уже виховав нове покоління молодих спеціалістів, які успішно працюють юристами, лікарями, науковцями, істориками, журналістами, а також хорошими фахівцями у інших галузях.


Як стати пластуном? Скільки це коштує? Що діти роблять на заняттях?

Хочете записати дитину в “Пласт”, але у вас є питання? “Львівська Пошта” підготувала добірку найпопулярніших питань батьків про “Пласт” і відповіді на них.
– Як потрапити у “Пласт”?
– Аби доєднатися до “Пласту” чи записати дитину, заповніть форму за посиланням. Якщо ви подасте заявку зараз, то в жовтні вам зателефонують і повідомлять, куди прийти.
– Чи може в організацію прийти кожен охочий?
– Так, якщо виховна мета та ідейні засади “Пласту” відповідають засадам виховання в сім’ї.
– Яка вартість членства у “Пласті”?
– 120 грн на квартал, проте окремо кошти збирають на табір, на потреби гуртка чи куреня, у якому є ваша дитина.
– Де проходять заняття пластунів у Львові?
– Переважно на вул. Шептицьких, 16. Проте є й інші локації у місті.
– Хто відповідає за виховання в “Пласті”?
– Виховання не відбувається саме собою. Його творять люди, яких ми звикли називати виховниками. Зазвичай вони спершу пластують у юнацтві, а згодом проходять навчання для виховників і можуть набирати гурток (групу дітей), з якими будуть займатися.
– Що діти роблять на сходинах (заняттях)?
– Граються, співають, майструють, слухають, дискутують, малюють, сміються, вчаться в’язати вузли і знаходити шлях за знаками мандрівника… На сходинах діти не дивляться телевізор, не грають в комп’ютерні ігри, не байдикують.
– Що діти робитимуть у пластовому таборі?
– Програми таборів опрацьовують відповідно до загальної ідеї табору. Для прикладу: новацтво у таборі “Країна сонячних зайчиків” допомагатиме казковим героям боротися зі силами темряви, а “захисники рідного вогнища” “помандрують” у минуле України; провідники юнацького табору “Легіон” використовують у програмі традиції Українського січового стрілецтва… Таких прикладів можна наводити багато, адже кожен табір має щось своє з притаманним тільки йому “чаром пластування”.
Адреса “Пласту” у Львові:
вул. Шептицьких, 16 (3 поверх).
Тел.: +38 (032) 238-88-26.
Графік роботи: з 10.00 до 18.00
(понеділок – п’ятниця).
Електронна пошта: lviv@plast.org.ua.

Блаженніший Любомир Гузар:
– Принцип пластового виховання – це водночас принцип самовиховання.

Юрій Андрухович, письменник:
– Вважаю, що винятково здібні та цікаві молоді люди групуються у “Пласті”.

Вахтанг Кіпіані, журналіст:
– “Пласт” – це романтика і справжня свобода робити добро для своєї країни.

Юрій Журавель, музикант, лідер гурту “ОТ ВІНТА”, художник:
– У “Пласті” росте потужна, правильно орієнтована молодь: класна, адекватна і бадьора, в якої багато сил та наснаги.

Марічка Бурмака, співачка:
– Ідея “Пласту” життєпереможна. Це як виховна організація, де вчать молодих людей дисципліни, виживання у диких умовах, спортивного орієнтування. Це й культурна освіта, патріотичний дух.

Віктор Винник, лідер гурту “Мері”:
– “Пласт” наче компас: він вказує правильний напрямок, а на початку дороги (життя), це, мабуть, найважливіше…

Олег “Фагот” Михайлюта, вокаліст гурту ТНМК:
– “Пласт”, на мою думку, це справжня українська самоідентифікація! Із дитинства!

Олександр Ярмола, лідер гурту “Гайдамаки”:
– “Пласт” – це те, що як ніколи потрібне зараз українській молоді.

Цитати зі пластового порталу plast.org.ua та firtka.if.ua

Катерина Кіт-Садова, мама п’яти пластунів, дружина міського голови Львова:
– Усі мої сини зараз є в “Пласті”, я це дуже підтримую. Іван, старший син, приєднався до “Пласту” в 6 років і дав приклад молодшим братам, які теж дуже хотіли в організацію, але тоді ще не досягли потрібного віку. Мені імпонує “Пласт”, бо це велика спільнота людей-однодумців і патріотів не на словах, а на ділі. У цих людей є щире бажання бути корисним для своєї країни. У дітей в цій організації формується хороше оточення, смак і цінності. Діти у такому середовищі хочуть розвиватись. Наш старший син опанував гітару, а до того грав на саксофоні. Також, гадаю, “Пласт” навчає комунікувати, переборювати труднощі, домовлятися і загалом дозволяє здобути лідерські якості, тренувати свій дух і розвиватися всебічно. Пластуни організовують багато різноманітних цікавих акцій у досить юному віці самостійно, хоча й не завжди це буває легко. Знаю, що мої діти долучались до організації благодійних акцій і допомагали дітям із особливими потребами, їздили у будинки для людей поважного віку. Також тішить, що пластуни дотримуються українських традицій і популяризують їх, а ще мають свої пластові традиції: передають людям Вифлеємський вогонь миру, організовують пластові вертепи, а на Великдень чергують біля плащаниці у церквах – і це лише те, що я зараз пригадала… Окрема тема – це пластові табори. Вони виховують у людях силу, витривалість, вишколюють їхній дух. З таборів вони приїжджають із новими знаннями, з морем емоцій. І саме це, на мою думку, формує особистість, витончує характер. Серед моїх знайомих є багато членів “Пласту”, які є справді хорошими людьми. Та взірцем Людини серед пластунів для мене є Зеновія Кушпета – одна зі засновниць навчально-реабілітаційного центру “Джерело”. Вона ж принесла в Україну ідею “Ляршу” – створення будинків для людей з неповносправністю. Пані Зеновія зуміла зберегти український дух в собі, не живучи на рідній землі, і ще й допомагати своїм співвітчизникам, спонукати нас до добрих справ і небайдужості.
Оксана Муха, співачка:
– У “Пласті” збираються ідейні люди, які виховуються і рухаються разом у правильному руслі, а згодом стають твоїми вірними друзями на все життя, вони завжди поруч. У дорослому житті знайти таких людей-однодумців досить складно. І тому для мене “Пласт” – це надійні друзі, це корисний та дуже важливий час, який формує дитячу чи юнацьку свідомість. Замість того, щоб дитина грала у комп’ютерні ігри чи годинами дивилась у планшет, чи виховувалась на вулиці, краще запропонувати їй те середовище, яке буде добре виховувати, розвивати духовність і плекати ідею, а також розвивати фізично. “Пласт” виховує людей вірних, надійних, відповідальних, а пластуни чудово розуміють, що роблять цей світ кращим. На мою думку, пластуни – це активні та дієві люди, а не ті, хто сидить склавши руки й чекає манни небесної. У цій організації виховують сильних. Знаю чимало пластунів, до яких завжди можна звернутися з проханням, які по-справжньому людяні. А серед усіх пластунів є людина, яка надихає мене і є взірцем, – це Квітка Цісик. Люди дивуються, як в жінки, яка народилась у сім’ї емігрантів у США, зберігся такий потужний код української нації. Квітці цю українськість передали і плекали батьки, і “Пласт”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7946 / 1.68MB / SQL:{query_count}