Вуличні музиканти: не перевищити децибел!

Чи вдається віднайти гармонію у співіснуванні львів’ян і вуличних музикантів нашого міста та яка сьогодні ситуація з прописаним владою регламентом для виконавців

Упродовж багатьох років триває дискусія довкола проблеми вуличних музикантів Львова. Частина містян ставиться до такого культурного явища схвально, мовляв, це додає місту особливої атмосфери, інші обурюються через постійний шум та неспокій. Ба більше, дивно чути на галицьких вуличках російськомовний репертуар.
Тому виконавчий комітет Львівської міськради постановив: для того, щоб налагодити комфортне співіснування музикантів, львів’ян та гостей міста потрібно створити Комісію вуличного мистецтва. Комісія має розглядати заяви або ж електронні звернення музикантів, до яких додавались відео- та аудіозаписи з репертуару вуличних артистів. І якщо раніше виступати на вулицях міг кожен з будь-яким репертуаром і без погодження міськради, то тепер таку можливість отримують тільки ті, хто пройшов ретельну оцінку якості виконання вищезгаданою комісією.
Своєю чергою «ліцензовані» музиканти мають дотримуватись певних правил. У разі порушення Муніципальна варта, яка призначена для того, щоб стежити за правопорядком на вулицях, виписує попередження музикантам. Якщо ж трапилось так, що інцидент повторився, то справу передають поліцейським.
Та музика дуже важлива для іміджу кожного туристичного європейського міста, вона має бути справді якісною, аби приваблювати туристів і створювати потрібну затишну атмосферу Львова.
Нагадаємо, що до 15 липня у Львові діяли нові експериментальні вимоги, погоджені виконавчим комітетом ЛМР, яких повинні дотримуватись вуличні музиканти, що виступають у місті. У вимогах чітко прописали місця виступів, час та обмеження, як отримати дозвіл на виступ та хто контролюватиме порядок. У міській раді кажуть, що цей документ був спільно напрацьований із вуличними музикантами, мешканцями міста.
Чи вдається контролювати порядок вуличних виступів у Львові та які напрацювання у цій сфері зробило місто задля нашого комфорту, дізналася «Львівська Пошта».

Хочеш виступати – отримай дозвіл і дотримуйся правил

Сьогодні експериментальні вимоги у Львові замінили на постійні. Усі вуличні музиканти мають отримати дозвіл від спеціальної комісії й виконувати нові правила. Олексій Тарабан, головний спеціаліст відділу програм та проєктів управління культури департаменту розвитку Львівської міської ради, розповів, що у ЛМР вже створена мистецька комісія, яка здійснює моніторинг заяв на проведення вуличних мистецьких виступів, а ще надає рекомендації щодо погодження тих чи інших виступів, керуючись рішенням виконавчого комітету №485 «Про затвердження Порядку організації вуличних мистецьких виступів на території м. Львова» від 05.06.2019 року.
«Згідно з новими вимогами, музикантам заборонено виконувати пісні, які провокують розпал ворожнечі на національному, релігійному ґрунті чи мають нецензурний характер. До слова, виконавці не мають права виступати у нетверезому стані. Також музиканти мають обов’язково дотримуватися вимог законодавства й мати дозвіл на вуличні виступи від міста», – зазначив Олексій Тарабан.
Він також розповів, що за дотриманням вимог стежитиме спеціальна робоча група. До її складу входитимуть представники КП «Адміністративно-технічне управління» ЛМР, які уповноважені здійснювати заміри рівня шуму та оформлювати ці заміри протокольно. Зі слів співрозмовника, здійснюватимуть контроль ще й представники управління культури департаменту розвитку, представники ЛКП «Муніципальна варта» та управління безпеки міста.
«Робоча група здійснює регулярні виходи згідно із визначеним графіком (це друга половина дня, коли активізуються вуличні виступи) і проводить перевірку дотримання встановлених вимог і норм допустимого рівня шуму. Досі ці виходи носили інформаційно-роз’яснювальний характер, проте тепер ми будемо залучати патрульну поліцію, тож у разі виявлення порушень складатимуть відповідні протоколи про адміністративні правопорушення із накладанням штрафів», – каже Олексій Тарабан.
Із початку червня вуличні музиканти почали виконувати спершу експериментальні правила, а тепер – постійні. У міськраді кажуть, що виконавці спершу реєструються на Порталі вуличних музикантів і чекають розгляду комісією. Від червня було подано 28 заяв на проведення вуличних виступів і надано 17 погоджень. Дозволи видають тим музикантам, які дотримуються встановлених вимог і чиї виступи є справді якісними. Як зазначив Олексій Тарабан, комісія складається з музикантів та артистів, багато з них колись виступали на вулицях України та за кордоном.
Щоб виступати без порушень на міських вулицях, кожен має подати заяву згідно зі зразком в письмовому вигляді через ЦНАП або електронним зверненням через сайт міськради. Є ще третій варіант, куди можна скерувати звернення – спеціальний портал вуличних виступів, де розміщена інтерактивна карта з локаціями, годинами і відповідною інформацією про те, чи є вільне місце для виступу. Впродовж місяця спеціальна мистецька комісія має розглянути заяву і дати відповідь: надати дозвіл музиканту або відмовити.
«Вуличні музиканти мають дотримуватись досить простих правил, як це роблять їхні колеги за кордоном. Творчість виконавців не обмежуватимуть, але вона має відповідати іміджу міста. Насправді вуличне мистецтво – це частина культури, проте творча свобода і самовираження також важливі, як громадський порядок і як законне право мешканців міста на комфорт, тишу та відпочинок. Наше завдання зараз – створити максимально зручні умови співіснування містян і вуличних музикантів. Також ми мусимо пам’ятати, що вуличні виступи – це те, на що звертають увагу гості міста, як і на архітектуру, музика створює неповторну атмосферу Львова, тож ми мусимо відповідально підходити до творення цієї атмосфери й іміджу», – підсумував Олексій Тарабан.

А що кажуть музиканти?

«Львівська Пошта» поспілкувалась із вуличними музикантами у центрі міста. Деякі з них виступають у Львові щовечора вже кілька років, а дехто має й закордонний досвід вуличних «концертів». Музиканти розповіли про те, чи справді потрібен дозвіл на музичний виступ від міськради, які вимоги до них ставить місто і чи здійснюється контроль над виконавцями.
На одній з прилеглих до площі Ринок вулиць зустрічаємо музиканта Богдана. Хлопець саме збирає свої музичні інструменти, його «робочий день» добіг кінця. Він ділиться своїм досвідом: разом із друзями-колегами намагався отримати дозвіл, але у ЛМР хлопцям сказали, мовляв, «можете грати й так». Його це дуже здивувало, адже дозвіл він хотів отримати, бо виступає в центрі міста часто.
«Зараз ніхто нас не перевіряє і не контролює. У червні мали з’явитись хоч якісь правила. Про це обіцяли у міськраді, але, відверто кажучи, нічого не змінилося. Ніхто прискіпливо не стежить за виступами вуличних музикантів досі. Музиканти, які розуміють, що людям буде некомфортно слухати гучну музику після 22.00, справді цього не роблять, а репертуар підбирають справді хороший і виконують його якісно. Проте є й недобросовісні «колеги», які грають лиш заради грошей і на правила не зважають», – зазначає Богдан.
Хлопець розповідає, що кілька разів виступав за кордоном, зокрема грав на вулицях Рима. Та перед цим Богдан мав отримати спеціальний дозвіл і виступати в узгодженому місці лише у визначений час. Перед видачею дозволу в Італії відповідні чиновники хотіли переконатися, що музикант і його гурт гідні того, аби виконувати свою музику в Римі й впливати на імідж міста.
Пройшовши вулицями міста далі, зустрічаємо поблизу Гарнізонного храму двох дівчат, одна з яких співає пісню «Так, я люблю Україну». Після виступу гітаристка Анастасія розповідає, що майже всі її друзі, які виступають на вулиці, вже отримали дозволи від міста. Заявку дівчини зараз розглядає комісія. Анастасія ознайомлена з новими правилами і каже, що дотримується їх. «Вважаю, дуже добре, що влада міста вивчає наше питання. Тепер я і мої колеги мають чіткі правила роботи, тож своєю творчістю не заважають туристам і мешканцям, а навпаки зацікавлюють і розважають їх», – зазначає Анастасія.
Фото: Олег Огородник,  Наталка Попадинець

Ареали для вуличних виступів

Для музикантів окреслили три ареали для виступів у центральній частині міста. Про це писала «Львівська Пошта» у матеріалі «Творчість у середмісті Львова без хаосу» (№45 (2160) від 7 червня 2019 року). Перший ареал розташований на площі Ринок лише біля криниць-фонтанів (допускаються акустичні виступи без звукопідсилювальної апаратури, ударних інструментів). Музикантам дозволено використання клавішних, струнних, духових інструментів. Важливо, що такі виступи дозволені у п’ятницю з 16.00 до 22.00, у вихідні та святкові дні – з 12.00 до 22.00. У всі інші дні заборонено виступати.
У другий ареал входять прилеглі до площі Ринок вулиці та зони, обмежені вулицями Театральна, Гавришкевича, площею Данила Галицького та вулицями  Підвальна-Валова. Тут допускається використання звукопідсилювальної апаратури для вокалу та одного інструмента. У цьому ареалі можна виступати з понеділка по четвер із 16.00 до 22.00, а у п’ятницю, вихідні та святкові дні – з 12.00 до 22.00.
Третій ареал – це територія міста, яка розташована поза першим та другим ареалом. У цій зоні найбільш лояльні правила до музикантів: допускається використовувати будь-які інструменти та виступати з понеділка по четвер із 16.00 до 22.00, а також з 12.00 та до 22.00 у п’ятницю, вихідні та святкові дні.
Важливо, що будь-які виступи заборонені у дні трауру та пам’яті. Також на одній локації музикант чи гурт упродовж дня можуть виступати не довше однієї години. Між виступами музикантів має минути не менше пів години. В усіх зонах рівень звуку не повинен перевищувати 70 децибел. Вимірюванням шуму має займатися Львівський обласний лабораторний центр МОЗ.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Всі львів’яни та гості міста знають, що вуличні музиканти є невід’ємною складовою всім відомої незабутньої атмосфери Львова. Насправді саме вони і є тією родзинкою, яка диференціює та виокремлює наше місто серед усіх інших. Однак ми не можемо забувати і про корінних жителів центру. А бувають різні випадки, приємні та не дуже. До прикладу: час від часу лунає не зовсім якісний репертуар, на який скаржаться місцеві мешканці, людей може не влаштовувати шум та гамір, який створюють наші незалежні митці у вечірню пору. Для нас ця проблема також є критично важливою. Тому ми й намагаємося разом із самими музикантами напрацьовувати оптимальну концепцію нашої співпраці. Для наших музикантів є визначені локації на вуличках Львова та правила оформлення заявок на дозвіл публічних виступів. Разом із заявкою відповідні органи розглядають запропонованих хлопцями та дівчатами музичний репертуар. Ми намагаємось максимально згармоніювати цей процес спілкування та узгодження між посадовцями та незалежними митцями. Також хочемо, щоб співіснування мешканців центру Львова та людей, які займаються мистецтвом, було комфортним для обох сторін та ефективним для міста.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8927 / 1.66MB / SQL:{query_count}