Сміття нарешті без політики

“Сміттєве” питання: місто і область після років словесних перепалок тепер провадять діалог. Куди Львів вивозить відходи, які з них викидатимемо окремо, коли і де збудують сміттєпереробний завод

фото: Олег Огородник
З 1 липня Львівська облдержадміністрація повернула міськраді повноваження щодо вивезення твердих побутових відходів. Сміттєвого колапсу не сталося, у Львові чисто, а відходи вивозять регулярно. Після передачі областю повноважень вивезення сміття місту у багатьох львів’ян були побоювання, що гори сміття ростимуть, а біля них бігатимуть щури. У липні за питання львівського сміття взялися спільно влада міста й області. Місто чекає погодження на будівництво сміттєпереробного заводу і популяризує серед містян сучасне екологічно правильне поводження з відходами, а область допомагає місту в пошуку нового полігона для захоронення відходів у Львівській області.
Проєкт сміттєпереробного заводу проходить усі стадії погоджень, відповідно до українського законодавства та європейських норм
Важливим кроком до європейської переробки сміття є сортування сміття і зменшення кількості ТПВ (твердих побутових відходів). Чимало львів’ян почали сортувати відходи саме під час сміттєвого колапсу 2016-2017 років. У той же час екологічні організації пропонували місту створити станцію компостування органічних відходів, аби зменшити кількість сміття, яке потрібно захоронювати, і дискомфорт, який спричиняє органіка, особливо влітку. І вже цього літа нам нададуть можливість викидати органіку окремо від решти сміття, таким чином зменшуючи кількість захороненого сміття.
Зараз місто чисте і цю чистоту потрібно підтримувати. Кожен із нас може до цього долучитися, сортуючи сміття і споживаючи мінімальну кількість пластику.
Про те, як сьогодні місто намагається мінімізувати кількість відходів, як у Львові відбувається вивіз сміття і коли чекати сміттєпереробного заводу дізналась “Львівська Пошта”.

фото: Олег Огородник (3)

Перша станція компостування органіки запрацює цього місяця

Ефективним кроком для зменшення кількості відходів, які вивозять на полігони, стане Перша міська станція компостування органіки, яка запрацює у Львові в серпні.
Ідею відкриття станції компостування, яку запропонували львівські екоактивісти, підтримало ЛКП “Зелене місто”.
Уже найближчим часом у місті почнуть встановлювати спеціальні контейнери для збору “мокрих” відходів. У них збиратимуть харчові та зелені відходи. З них робитимуть корисний компост, який можна буде використовувати як добриво. Якісний компост можна буде використовувати для озеленення та підживлення паркових рослин. Зі слів Вадима Ноздрі, директора ЛКП “Зелене місто” таке добриво може застосовуватися в фермерських господарствах. Зараз фасований компост продають у садових центрах.
Механізована станція компостування зможе забезпечити переробку 30 000 тонн органічних відходів на рік. Такі станції переробки органіки абсолютно екологічні та успішно працюють у багатьох європейських містах. До слова, станція компостування працюватиме на вулиці Пластовій, поблизу території майбутнього сміттєпереробного заводу.
“Ефективність роботи майбутнього сміттєпереробного заводу напряму залежатиме від того, як якісно у місті буде налагоджений роздільний збір відходів. Важливо, щоб відходи у контейнерах не перемішувалися, а збиралися та привозилися на завод окремо. Відтак робота станції компостування стане початком сортування відходів у Львові, а мешканці міста матимуть перехідний період, щоб навчитися та звикнути до нової системи вивезення сміття, адже через два роки на вулицях стоятиме вже значно більше контейнерів, призначених для тих чи інших відходів”, – розповів Вадим Ноздря.
Станція компостування працюватиме на вулиці Пластовій, поблизу території майбутнього сміттєпереробного заводу
Перевізники встановлять додаткові контейнери для збору органічних відходів на 338 контейнерних майданчиках. Також відомо, що ТзОВ “Грінера Україна” в Галицькому районі не встановлюватиме додаткових контейнерів для органічних відходів, адже вони були встановлені до цього. Деякі перевізники ще визначаються з кількістю та місцем розміщення контейнерів. Усі контейнери матимуть кришки та будуть герметичними, а для забору таких відходів перевізники мають забезпечити спеціальну машину та регулярне миття контейнерів. Нові контейнери не вплинуть на тариф вивезення сміття, адже об’єм відходів залишиться незмінним.
“Від органіки найбільше проблем на сміттєзвалищі: зокрема, виділяється під час бродіння газ, утворюють фільтрати, які забруднюють ґрунти, – розповідає Ольга Мелень, представниця Міжнародної благодійної організації “Екологія. Право. Людина”. – Органічні відходи важливо збирати і використовувати як компост, удобрювати парки, сквери та клумби. Тому ця ініціатива є позитивною. Сподіваємося, що найближчим часом ми зможемо побачити, як це все працює”.

Коли ж сміття будуть переробляти, а не вивозити?

Коли ж відходи зі Львова почнуть переробляти, а не витрачати кошти на їхнє вивезення і захоронення? У Львівській міськраді повідомляють: представники мерії кажуть, що зараз проєкт сміттєпереробного заводу проходить усі стадії погоджень, відповідно до українського законодавства та європейських норм. Наразі проєкт пройшов процедуру оцінки пливу на довкілля. Внаслідок цього було отримано позитивний висновок від Міністерства екології та природних ресурсів, у якому стверджується, що планове будівництво об’єкта не спричинить негативних наслідків на навколишнє середовище та здоров’я людей. Очікується, що вже цієї осені розпочнуться підготовчі роботи з будівництва заводу.
Збудувати перший в Україні сучасний сміттєпереробний комплекс із європейською технологією механіко-біологічної переробки відходів у Львові обіцяють за два роки. Також у цей період часу планують рекультивацію старого полігона у Грибовичах та впровадження нової системи поводження з відходами. Ця система передбачатиме сортування сухих та вологих відходів, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття.

фото: ЛМР

Комунікація є!

Область і місто нарешті комунікують і готові допомагати одне одному, зокрема й у вирішенні питання зі сміттям. Так останнім часом міські й обласні чиновники співпрацюють. Новий очільник області Маркіян Мальський уже не раз заявляв, що готовий допомагати місту вирішити проблему з вивезенням і захороненням відходів. Втім він уболіває за швидке будівництво і запуск сміттєпереробного заводу у Львові, аби відсоток заборонених відходів став мінімальним.
Робота станції компостування стане початком сортування відходів у Львові, а містяни матимуть перехідний період, щоб звикнути до нової системи вивезення сміття
У липні 2019-го в інтерв’ю “Львівській Пошті” (№55 (2170), середа, 17 липня) Маркіян Мальський зазначив, що намагатиметься будувати максимально конструктивні і без політики відносини з міськрадою. “Мені видається абсурдною ситуація, коли область конфліктує з містом, а місто з областю. Буду намагатися як із облрадою, так і з міськрадою будувати максимально конструктивні відносини. Важливо, аби ми чули одні одних. Важливо, аби ми реально працювали над утіленням спільних цілей. Питання сміття є показовим у сфері співпраці міста та області. Понад два роки говорили про це, і через конфлікт це питання досі невирішене. Це неправильно. Мені соромно, що дорослі цивілізовані люди досі не вирішили цього питання… Варто знизити градус напруги в “сміттєвому” питанні. Надто багато є образ різних груп. Потрібно спільно вирішувати це питання, і без образ один на одного... На жаль, багато хто на темі сміття робив собі піар… Буду працювати над тим, аби ми це питання вирішили якісно. Мені соромно, що це питання досі не було вирішене. Думаю, потрібен перезапуск процесу. Потрібно забути старі образи і конструктивно подумати, як і що робитиме спільно обласна та міська влада. Про що би не мовилося: чи про завод, чи про нові полігони для сміття”, – зазначав нашому виданню очільник Львівщини.
Минулого тижня у Львові відбулася зустріч Маркіяна Мальського з громадськістю щодо будівництва сміттєпереробного заводу у Львові на вул. Пластовій. Під час зустрічі очільник Львівщини пообіцяв максимальне сприяння у цьому будівництві.
“Я мешканець Львова, тож добре пам’ятаю ті проблеми, які були два роки тому. Моя позиція як очільника Львівської ОДА в тому, що ця проблема є спільною для міста й області. Із мого боку буде повне сприяння тому, щоб ми вирішили цю проблему цивілізовано, і щоб були враховані права мешканців та екологічна ситуація”, – наголосив Маркіян Мальський.
Якби у Львівській ОДА підтримала діалог із містом раніше, то Львів уже б мав свій полігон і вкладав би кошти у “сміттєву” проблему
Раніше, у липні, під час засідання Львівського регіонального відділення Асоціації міст України, що відбувалось у Львівській міськраді, голова ЛОДА заявив, що політики у львівському смітті більше нема. А також запропонував владі міста співпрацю. “Я розраховую на вас, – сказав Маркіян Мальський. – Все, що від Львівської обласної державної адміністрації залежить, я зроблю”.
Місто також добре комунікує з областю. Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань безпеки міста, розповів “Львівській Пошті”, що підхід нового губернатора Маркіяна Мальського дуже професійний, а його бачення вирішення проблеми зі сміттям збігається з баченням влади міста.
“Після тої конфронтації, яка тривала останніми роками між містом і областю, зараз приємно чути, що новий очільник області вважає “сміттєве” питання спільною проблемою Львова і Львівщини. Він хоче вирішити питання комплексно. Надіюсь, ми будемо співпрацювати надалі у питаннях сортування, сучасного підходу до утилізації ТПВ і створення регіонального полігона. До того ж, сьогодні ніхто не блокує вивезення сміття і не чинить жодних перешкод”, – додав Сергій Бабак.
Співрозмовник зазначив, що якби у ЛОДА підтримала діалог із містом раніше, то Львів уже б мав свій полігон і вкладав би кошти у “сміттєву” проблему.


Сміттєпереробний завод: у будівництві допоможе литовська компанія

ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) завершив конкурс на визначення технічного консультанта із будівництва майбутнього сміттєпереробного заводу у Львові. У тендері перемогла литовська компанія “Гідротера”. Саме ця фірма проводитиме нагляд за будівництвом заводу на вулиці Пластовій та над рекультивацією полігону в Грибовичах. Її завданням буде забезпечення дотримання відповідності з європейськими нормами: будівельними, екологічними та інженерними. Іноземні фахівці разом із українськими колегами.
 
 фото: ЛМР
За право проводити нагляд за будівництвом сміттєпереробного заводу у Львові змагалося ще чотири інші компанії з Франції, Прибалтики та Греції. Усі вони, як і компанія-переможець, мають досвід консультування будівництва аналогічних проєктів у ЄС.
Загалом для будівництва сміттєпереробного заводу у Львові, рекультивації Грибовицького сміттєзвалища і впровадження нової системи поводження з відходами місто отримало 25 мільйонів євро кредиту від Європейського банку реконструкції та розвитку та 10 мільйонів євро гранту – безповоротної фінансової допомоги від екологічних фондів. Внесок міста – 6,75 мільйона євро.

Маркіян Мальський, очільник Львівської ОДА:
– Як львів’янин, я націлений на те, щоб співпраця міста і області була максимально ефективною. І Львівщини, і Львів мають чимало спільних цілей, для досягнення яких потрібно комунікувати і співпрацювати. Особисто я підтримую рішення Львова щодо поводження з відходами: сортування та переробка сміття на заводі, який збудують на вулиці Пластовій. Зараз місто і область ведуть діалог і жодних підстав для конфліктів не бачу. Свого часу я просто прийшов у міську раду і бачу, що зараз у ЛОДА приходять працівники Львівської міськради. Зараз маємо спільну проблему і потрібно її вирішити, а згодом діалог триватиме і співпраця також. Завдання області у цій ситуації – це допомога місту в пошуку полігонa для захоронення тої частки відходів, яку не вдасться переробити. Власне пошуком потрібної ділянки ми займаємось уже зараз. Маємо кілька варіантів ділянок для полігона. Вже навіть поспілкувались із представниками тамтешніх громад. Громади, біля населених пунктів яких буде новий полігон, мають отримати якусь компенсацію, адже ніхто не захоче без жодної вигоди приймати чуже сміття. Тому зараз на шляху до створення нового полігона, який відповідатиме сучасним екологічним нормам, маємо перш за все працювати з громадами.
Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань безпеки міста:
– Сьогодні жодних проблем із вивезенням сміття зі Львова не маємо. Сміття вивозять, на вулицях чисто і ніякого сміттєвого колапсу немає. Як вивозила ТПВ область, так і вивозимо ми. Відходи везуть частково на полігони Львівської області, а також у інші області. Маємо щоденну і подекадну звітність. Незабаром буде й помісячна. Працюємо стабільно і за планом. Виділеного бюджету на вивезення відходів зараз достатньо. Проте маємо розуміти, що вивезення сміття – це не вихід. Потрібно вирішувати цю проблему у Львові – переробляти сміття на власному заводі й захоронювати те, що не вдасться переробити, на власному полігоні. Зараз домовляємось із перевізниками, щоб сміття вивозили кілька разів на день і мили регулярно сміттєві баки, адже температура повітря висока і відходи спричиняють дискомфорт. Єдина мініпроблема, яку зараз маємо, це паркування автомобілів біля сміттєвих баків. Через це сміттєвоз не може вчасно забрати і вивезти відходи. Також зараз інтенсивно формуємо новий підхід львів’ян до поводження з ТПВ. Популяризуємо сортування сміття, а вже незабаром будемо компостувати органічні відходи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8028 / 1.7MB / SQL:{query_count}