Вода за графіком чи підвищення тарифів?

Після 20 серпня у Львові можуть запровадити погодинну подачу води. Чи піде місто на цей крок і якими можуть бути наслідки?

Українська асоціація підприємств водопровідно-каналі­заційного господарства “Укрводоканалекологія” припускає, що вже з 20 серпня водоканали можуть перейти на погодинну подачу води через брак коштів на оплату електроенергії в тарифі підприємств. Про це 5 серпня на пресконференції заявила віцепрезидентка асоціації Ольга Бабій. “Якщо ми чуємо, що водоканал відключений від електроенергії, причина одна – не покривається тариф, немає коштів для розрахунку. Якщо з 20 серпня деякі міста будуть заявляти про перехід на погодинну подачу води, щоб всі розуміли цю причину”, – наголосила вона. Водночас Ольга Бабій пояснила, що перехід на погодинну подачу ресурсу може торкнутися насамперед міст обласного значення, де бюджети комунальних підприємств не можуть розрахуватися за електроенергію. Зокрема, це Ужгород, Житомир, Суми та інші.

Новий енергоринок – нові проблеми

Нагадаємо, що з 1 липня в Україні запрацював новий ринок електроенергії відповідно до Закону України “Про ринок електричної енергії”, який ухвалили у квітні 2017 року. Цей закон передбачає запровадження конкурентних відносин на енергоринку, зокрема на роздрібному, а отже, кінцевий споживач в майбутньому зможе обирати постачальника електроенергії. Закон відповідає вимогам Третього енергетичного пакета.
За словами Ольги Бабій, через запуск нового енергоринку відбулася безпрецедентна ситуація – одноразове підвищення вартості електроенергії на 25% для комунальних споживачів, водночас тариф відповідно не був переглянутий з боку регулятора. “Ми звертаємося до органів прокуратури, Служби безпеки, Ради нацбезпеки, Офісу президента і Кабміну терміново втрутитися в ситуацію. Тому що ми бачимо, що якщо ситуація законодавчо не врегулюється до 20 серпня, ми будемо мати відключення від електрики водоканалів, а згодом техногенні аварії в містах України”, – підкреслила Ольга Бабій.
За її словами, є два варіанти вирішення цієї проблеми. Перший – підвищити на 20% тарифи для населення на воду, каналізацію, тепло шляхом коригування в тарифі вартості електроенергії, газу та заробітних плат. “Другий – якщо не підвищувати тариф на 20%, ми запропонували зробити водоканали й теплокомуненерго споживачами електроенергії за ціною 1,68 гривні, тоді нема потреби підвищувати тариф на 20%. Він може зрости на 10% з коригуванням заробітної плати”, – пояснила Ольга Бабій.
Водночас ще наприкінці липня представник президента в уряді Андрій Герус попереджав, що водоканали на тлі підвищення цін на електроенергію для промисловості внаслідок запуску ринку електроенергії можуть підвищити тарифи на холодне водопостачання принаймні на 15%. “Для українських підприємств зросла на 30% ціна на електроенергію. Для багатьох це є проблемою. Насамперед для водоканалів. Вони вже приходять і просять підвищити тариф на холодну воду для населення. Водоканали вже хочуть підвищити тариф на холодну воду на 15%”, – сказав він.
За його словами, є кілька варіантів розв’язання проблеми зростання ціни на електроенергію для промисловості. Цьому можуть посприяти окремі постанови Кабінету міністрів про покладення спеціальних зобов’язань, рішення Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, формування ціни на електрику на добу вперед, а також рішення за тарифом від Укренерго. За словами Андрія Геруса, якщо ці механізми будуть задіяні, то вже з 1 вересня ціни на електрику для промисловості можуть знизитися.

Як проблему вирішить Львів?

Через згадане вище підвищення тарифів водоканали вже понесли збитки. Зі слів Уляни Горбатої, речниці Львівводоканалу, Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не відкоригувала послуги на водопостачання та водовідведення, тож усі водоканали вимушено стали боржниками.  Тому Асоціація водоканалів України й згенерувала ідею про перехід на погодинну подачу води.
Погодинну подачу води можуть запровадити і у Львові, проте Львівводоканал і влада міста хочуть уникнути такого кроку, й на це є свої причини. Зокрема, Уляна Горбата пояснює позицію міста тим, що для львів’ян і туристів погодинна подача води дуже незручна, і цей крок не наблизить нас до європейських стандартів. З її слів, міський голова Львова Андрій Садовий запевнив, що такого сценарію не трапиться. Влада міста докладатиме усіх зусиль і шукатиме фінансування для цілодобової подачі води.
“Для Львівводоканалу також із технічної сторони важливо забезпечувати цілодобову подачу води, адже цей фактор є запорукою якісної експлуатації трубопроводів. Натомість подача за графіком погіршує якість води і призводить до багатьох технічних несправностей”, – розповіла “Львівській Пошті” Уляна Горбата.
Співрозмовниця додає, що ситуації з погодинною подачею води можна уникнути, якщо водоканали матимуть можливість купувати дешеву електроенергію. Інший вихід із цієї ситуації – підняття тарифу для населення на 20%. Ці 20% компенсують витрати на електроенергію та заробітну плату для працівників Львівводоканалу.
“Водоканали надзвичайно важливі для забезпечення життєдіяльності міст, та вони не є прибутковими чи комерційними. Ці підприємства дають містянам комфорт і чистоту. Вони потребують мати фіксовану низьку ціну на електроенергію, – веде далі Уляна Горбата. – Коли майже весь бюджет доводиться витрачати на електроенергію, то звідки брати гроші на ремонти труб, відновлення благоустрою чи заробітну плату працівникам? Підприємства в Україні не можуть просто зупинитися”.
Речниця Львівводоканалу зазначає, що водоканали вимагатимуть корекції тарифу на електроенергію, адже тариф має бути доступним, а львів’яни і гості міста мають отримувати водопостачання цілодобово.

Андрій Садовий, міський голова Львова:
– Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підвищуючи на 25% ціну на електроенергію, хоче, щоб українці милися погодинно. Тож є великий ризик, що багато водоканалів можуть перейти на водопостачання за графіком. Пропоную Кабінету Міністрів України негайно ухвалити рішення, яке дозволить водоканалам стати гарантованими споживачами електроенергії. Це дозволить купувати дешеву електроенергію в Енергоатому, не підвищуючи тариф на воду. Будь-яке інше рішення тягне за собою подорожчання води. Нагадаю: у Львові з 2010-го вода постачається мешканцям цілодобово. І ми далі будемо тримати цю планку. Так є і буде, як би важко нам не було. Сподіваємося, що уряд швидко ухвалить потрібне рішення.
Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань безпеки міста:
– Хочу заспокоїти львів’ян, адже ми не допустимо відключення води у Львові або перехід на графік. Будемо робити все можливе, щоб воду подавали цілодобово. Не може місто бути європейським і цивілізованим, якщо немає цілодобового водопостачання. Підприємство за перший місяць зможе заплатити, а потім ми будемо іти на депутатські комісії, обґрунтовувати збільшення витрат і вирішувати, де брати гроші. Також закликаю Андрія Геруса, представника президента в Кабміні, негайно втрутитися в ситуацію.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8392 / 1.61MB / SQL:{query_count}