Субсидії: отримати не можна втратити

Із травня цього року охочих проконсультуватись у міських відділах соцзахисту суттєво побільшало – львів’яни переживають із-за субсидій

Місяць тому набула чинності нова урядова програма надання житлових субсидій. За інформацією управління соцзахисту Львівської мерії, за цей час по консультацію звернулося близько 6000 містян. Половина з них заново подали необхідні документи. Та це лише 3% від усіх тих, що тепер у зоні ризику та можуть залишитися без субсидії.
Урядовці запевняють: розпрощаються із субсидією лише заможні громадяни. А ті, що справді її потребують, отримуватимуть надалі. Та все ж, за попередніми прогнозами, забути про державну компенсацію доведеться близько 30-40% львів’ян.
Отож, хто втрачає право на допомогу від держави щодо оплати компослуг, із якими запитаннями львів’ян соцпрацівники стикаються найчастіше та до чого слід бути готовими мешканцям без офіційного місця праці, “Львівська Пошта” розпитала керівника міського відділу пільг, соціальних допомог та компенсаційних виплат Лесю Дронь.

Кому “розслаблятися” не варто?

“Ми почали повідомляти людей про зміни, і одразу почався ажіотаж у наших відділах соцзахисту, – розповідає Леся Дронь – Люди хвилюються, не розуміють, чому припинили отримувати субсидію, адже в попередні роки її продовжували автоматично, без будь-яких заяв”. Зі слів Лесі Дронь, єдине майнове питання, яке враховували при ухваленні рішення в попередні роки, – це дороговартісні покупки на суму від 50 тис. грн. Натомість сьогодні таких категорій суттєво побільшало.
Відтак перша категорія, яка може забути про субсидію, – це власники особливо великих квартир та будинків. Мовиться про помешкання площею від 120 та 200 кв. м відповідно. Виняток – лише для дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей або ж родин, у складі яких більше трьох дітей.
“Це єдина вимога, на яку не має впливу навіть спеціальна комісія, – пояснює чиновниця. – Скажімо, є самотній пенсіонер із психічними розладами, що має квартиру 127 кв. м. І тут ми просто в розпачі, адже це дуже бідний чоловік. Та, на жаль, нічим допомогти йому не можемо”.
Друга категорія – це сім’ї, у яких бодай один із членів має транспортний засіб, від випуску якого минуло менш ніж п’ять років. Виняток – мопед або ж авто, одержане безкоштовно чи придбане на пільгових умовах через підрозділ соцзахисту.
Третій важливий чинник, який виключає можливість отримання субсидії, – це наявність більш ніж двомісячної заборгованості за компослуги на суму понад 340 грн. Фахівці кажуть: вихід один – погасити її.
Наступна група мешканців (як і в попередні роки) – ті, що впродовж року перед зверненням здійснили покупку на суму від 50 тис. грн. Мовиться про земельну ділянку, квартиру, транспортний засіб, будматеріали чи інші товари або послуги, які можливо облікувати.
І що особливо важливо, відтепер без права на субсидію залишиться сім’я, бодай один із членів якої має нульові доходи. Іншими словами – безробітні або ж ті, що працюють неофіційно чи мають непостійний заробіток. За інформацією Міністерства соціальної політики, лише на Львівщині є близько 6 тис. сімей, у яких повністю нульові офіційні доходи. Водночас у період дії субсидії не одна така родина дозволила собі придбати дорогий транспортний засіб, про що свідчать дані спецперевірок.
Останнє обмеження не стосується студентів денної форми навчання, пенсіонерів і людей, які не мають права на пенсію, а також осіб, які отримують допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу з інвалідності або ж із догляду людей з інвалідністю I-II груп внаслідок психічного розладу.

Що робити безробітним?

Окрім зрозумілого шляху – влаштування на роботу, людям без офіційних доходів пропонують ще кілька способів вирішити питання із субсидією.
Перший – це зареєструватися в Державній службі зайнятості, навчатись у її центрах профтехосвіти і отримувати допомогу з безробіття. Важливий нюанс – кожні півроку грошові виплати для таких осіб можуть або продовжувати, або припиняти залежно від того, чи сприяє людина своєму працевлаштуванню, чи ні. Особи, які не отримують доходу, права на субсидію все ж не матимуть.
Другий спосіб – чесно задекларувати свої доходи, отримані за кордоном. І опісля, відповідно, сплатити внески до Пенсійного фонду.
І останній, третій спосіб – не працюючи, сплатити Єдиний соціальний внесок – 22% від розміру мінімальної зарплати – хоча б за три місяці періоду, за який обраховуються доходи. При розрахунку за III і IV квартали минулого року ця сума становить 2112 грн. Та одноразова виплата нічого не вирішить – потрібно і далі сплачувати податок щомісяця уже під час отримання субсидії. Якщо цього не робити, абсолютно всю отриману суму доведеться повернути.

Найчастіші запитання від мешканців

“Попри всі пояснення та консультації, досі є люди, які просто відмовляються розуміти, що більше не мають права на субсидію”, – пояснює Леся Дронь.
З її слів, найпоширенішою проблемою є відсутність офіційних доходів у одного з членів сім’ї. Навіть у разі, якщо він прописаний окремо, але фактично проживає в спільній квартирі. Це більш ніж половина отримувачів субсидій, які зараз у зоні ризику. Раніше тих членів сім’ї, в яких надто великі доходи, просто знімали з оплати компослуг, тобто приносили акт про те, що ця людина не працює або ж проживає деінде. Цього вистачало, і за такою схемою отримували субсидії тисячі домогосподарств. Тож запитання, чому тепер так не можна, є лідером серед усіх звернень.
Леся Дронь розповідає про одну із нещодавніх ситуацій: “У одній квартирі зареєстровані батьки та син. Натомість дружина сина, яка офіційно не працює, прописана в іншому місці. Та цілком зрозуміло, що одружені люди живуть разом. Окрім того, в процесі перевірки стало зрозуміло, що невістка має новий дорогий транспортний засіб. От і виходить, що ця сім’я права на субсидію не має. Вони просто шоковані, адже раніше таких питань не виникало”.
До слова, частішають випадки, коли в отримувачів субсидій виявляють заборгованості кількарічної давності. Це ще одна проблемна ситуація, через яку мешканці частенько дискутують із соцпрацівниками.
“Є мешканці, у яких заборгованості ще десятирічної давності, великі відсотки і, як результат, космічні суми до сплати. Вони приходять і кажуть: “А я не згоден! Чому я маю платити, якщо за цей час мені не надавали послуг?”. А ми відповідаємо: “Виходу нема. Якщо ж ні, то звертайтеся до суду, бо лише він може вирішити такі питання”, – каже чиновниця.
До міських відділів соцзахисту також звертаються люди з різноманітними складними життєвими обставинами, спричиненими хворобами чи іншими чинниками. Такі особливі ситуації в місті розглядає спеціальна комісія.
“Однак є випадки, в яких ми допомогти не можемо. Скажімо, чоловік має онкологічне захворювання, а дружина не працює. За будь-якими правилами надати субсидію ми не можемо, і в комісії також зв’язані руки”, – нарікає фахівець. Але щодо таких питань місто подало відповідне звернення у Мінсоцполітики.

Про відповідальність

За несвоєчасність або надання неправдивих даних отримувачів субсидій каратимуть. Натомість актуальна інформація вбереже від необхідності повернення нарахованої компенсації в майбутньому та допоможе уникнути судової тяганини.
У новій програмі штрафні санкції не передбачені. Та, незважаючи на це, втрати все ж таки можуть сягати суттєвих розмірів.
Скажімо, людина подала неправдиву інформацію, внаслідок чого отримала субсидію. Тоді після міністерських перевірок, а вони триватимуть від двох-трьох місяців, потрібно буде повернути отримані раніше кошти в повному обсязі. Водночас у опалювальний період сума компенсації за компослуги може стати величезною для тих, що справді потребують державної підтримки. Є випадки, коли людям потрібно повертати до 20 тис. грн – добровільно або ж у судовому порядку через виконавчу службу. Тож допускати таких ситуацій фахівці не радять.

Програмні “промахи”

Зі збільшенням кількості чинників, які впливають на призначення субсидії, збільшився й обсяг даних, що підлягають перевірці. Причому за кожен вид інформації відповідальний інший орган. Тож поки дані пройдуть усі рівні перевірки, людина може несправедливо отримувати субсидію вже кілька місяців.
Суттєво спростити цей бюрократичний процес могло б надання доступу до державних баз міським відділам соцзахисту. Тут зазначають: із деякими держструктурами обмін інформацією вже налагоджений, однак більшості даних все ж таки бракує.
“Із Фіскальною службою роботу ми налагодили: подаємо їм запит у електронному варіанті, а вони нам – відповідь, яка одразу ж підв’язується до нашої бази даних. Також працюємо з Поліцією, яка уточнює інформацію щодо транспортних засобів, та з Прикордонною службою щодо інформації про перебування особи за кордоном. Субсидію не надають людям, які впродовж звітного року були за межами України більш ніж 60 днів”, – запевняє Леся Дронь.
Управління соцзахисту міста сьогодні має повний доступ до Єдиного реєстру речових прав – даних про квартири та земельні ділянки. Це суттєво спрощує процес. Та досі критично бракує доступу до реєстрів РАЦСів. Наразі відкрито інформацію про померлих, натомість про сімейний стан та новонароджених поки що ні.
“Скажімо, є жінка. У базі даних відсутня інформація: одружена вона чи ні, тому що до 1 травня ця інформація була нам не потрібна. І така людина повинна прийти, подати нову заяву і декларацію та підтвердити інформацію про себе. Якщо вона в шлюбі, то повинна задекларувати доходи чоловіка. Водночас доступ до державних баз набагато спростив би роботу. Очікуємо, що нас почують”, – додає посадовець.

Хто роз’яснить?

Загальні правила працюють не всюди і не завжди. Тому зрозуміло, що кожного дня в програмі виникають нові нюанси та винятки, і описати їх усі відразу неможливо.
Тож у разі потреби в консультації щодо будь-якого питання, пов’язаного із субсидіями, громадяни можуть звертатися до відділів соцзахисту в своїх районах – особисто або телефоном:
Галицький відділ: 261-44-50;
Личаківський відділ: 235-71-62;
Залізничний відділ: 295-82-28;
Франківський відділ: 237-50-81;
Шевченківський відділ: 252-28-40;
Сихівський відділ: 254-64-80.
Записатися на прийом онлайн або ж отримати більше інформації можна на сайті “Львів соціальний”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8419 / 1.64MB / SQL:{query_count}