За крок до нової медицини

Із 1 квітня в Україні стартує медична реформа. Наскільки сьогодні Львівщина готова до медичних змін, як підписуватимуть декларації прикуті до ліжка та, головне, чи зможуть реалізувати медичні новації у глибинках області

У рамках реформи Міністерство охорони здоров’я пропонує перебудувати медичну систему в Україні в цілком нову структуру, де будуть зацікавлені в якісному лікуванні пацієнтів та розвитку лікарського персоналу. Для цього на законодавчому рівні передбачено перехід на новий принцип фінансування медицини – “гроші ходять за пацієнтом”.
Вже із 1 квітня лікарі, медичні заклади первинної ланки отримуватимуть кошти за конкретно надані послуги. Держава гарантує кожному пацієнту пакет послуг, а лікарю за надання цих послуг заплатить в середньому 370 гривень. За дітей та пенсіонерів платитимуть вдвічі більше. Чим більше пацієнтів буде у медика, тим більшим буде його дохід. Це має забезпечити продуктивну конкуренцію в медичній галузі. По суті, створюється ринок, на якому пацієнти обиратимуть клініку, де кращі умови та більш фахові  спеціалісти. Директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірина Микичак наголосила на тому, що реорганізація медзакладів спрямована також на те, щоби зробити їх не лише дієвими, а й автономними.
Однак навіть зараз, коли до старту реформи галузі охорони здоров’я населення залишається трохи більше двох тижнів, дуже багато нюансів ще досі не до кінця зрозумілі. “Є багато моментів, які нам ще не зрозумілі. Загальне бачення присутнє, але вкрай важливо також мати законні та підзаконні акти, які регламентують роботу”, – зазначила Ірина Микичак.
Зокрема, не так багато львів’ян уже визначились із лікарями, з якими підписали чи планують підписати декларації. Відкладають цю процедуру “на завтра”, як вдалось з’ясувати “Львівській Пошті”, й самі медики. Також досі невідомо, які конкретно послуги будуть надавати вам безкоштовно, якщо ви укладете угоду із сімейним лікарем чи терапевтом. Не знаємо досі і як собі даватимуть раду в селах Львівщини, де немає фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАПів), бо жителів – на пальцях порахувати. На цьому перелік “знаків питання” не закінчується. Тому про те, як наша, Львівська область, готується до медичних змін – “Львівська Пошта” і вирішила з’ясувати.

Від “червоних” списків – до “зелених”

Реформа розпочнеться з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Лікар первинної допомоги, згідно з відповідним протоколом лікування, обстежує пацієнта та призначає необхідні аналізи, більшість з яких будуть проводитися одразу в амбулаторії. На основі отриманої інформації сімейний лікар приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта. За необхідності сімейний лікар дає направлення до профільних спеціалістів.
“Із 1 квітня розпочинається процес реформування первинної медичної допомоги, тобто кожен мешканець має обрати собі сімейного лікаря і підписати з ним декларацію про співпрацю. Зараз формуються списки пацієнтів на території – так звані червоні списки. А “зелені” списки – це коли дані пацієнтів будуть внесені у реєстри. Із 1 квітня заклади охорони здоров’я готуються вносити дані пацієнтів у комп’ютери. На Львівщині придбали 280 персональних комп’ютерів для медичних закладів, і тепер кожна амбулаторія сімейної медицини має бодай одне робоче місце з програмним забезпеченням, що дозволить формувати реєстри пацієнтів”, – зазначила Ірина Микичак.
Головний медик Львівщини повідомляє, що процес підписання декларації має розпочатися 1 квітня і триватиме до кінця року. Лікарі зауважили, що підготовку до цього процесу вже розпочали у місті та районах. Водночас Ірина Микичак говорить, що наразі медики самі ще не мають затвердженого зразка декларації, мовляв, бачили лише його електронний варіант: “До закінчення 2018-го заклади первинної медичної допомоги будуть підписувати угоди з Національною службою здоров’я України (НСЗУ), яка буде їх фінансувати. Зараз розпочалося створення НСЗУ, обрано вже директора – це Олег Петренко, випускник Києво-Могилянського університету та Вінницького медичного університету”.
До слова, НСЗУ має розпочати роботу із 1 липня 2018 року. Відповідно, лише з липня поточного року заклади первинної медичної допомоги зможуть підписувати з нею угоди, запевняє Ірина Микичак. Новацією законодавства є те, що в наданні медичної допомоги і отриманні фінансування будуть брати участь і фізичні особи-підприємці, тобто лікарі, які мають ліцензію на ведення медичної приватної практики.
Для того, щоб отримати контракт із Національною службою здоров’я України, комунальні медичні заклади мають перетворитися на некомерційні комунальні підприємства, які матимуть статус неприбуткових. Цей процес вже розпочався.

Медичні розцінки ще невідомі

“Дуже важливим компонентом реформи є створення електронного реєстру пацієнтів і загалом електронний документообіг в медицині – створення електронних карток пацієнтів, формування медичних інформаційних систем. Цим займається окремий проектний офіс при Міністерстві охорони здоров’я України. В сільських лікарських амбулаторіях Львівщини вже встановлене програмне забезпечення і у Львові теж. Сьогодні кожна лікарня має можливість показати свою спроможність на медичному ринку, залучивши більшу кількість пацієнтів, а отже отримати додаткове фінансування на розвиток медичної допомоги”, – пояснює Ірина Микичак.
З її слів, конкретний список безкоштовних послуг, на які можуть розраховувати пацієнти, що мають підписані декларації, наразі невідомий. “Ще не маємо переліку гарантованого пакету безоплатної медичної допомоги. Чекаємо наказу Міністерства охорони здоров’я, який нам дасть чітке роз’яснення, – що і як буде відбуватися. В інтернеті розповсюджують майбутні розцінки на медичну допомогу з такими величезними сумами, яких навіть на тіньовому медичному ринку і близько не було. Допоки не буде офіційної інформації, таким повідомленням вірити не варто”, – акцентує Ірина Микичак.
На запитання, до яких саме спеціалістів направлятиме сімейний лікар у разі потреби, вона відповіла: “Сімейний лікар не рекомендуватиме конкретного лікаря, а лише медичний заклад та спеціалізоване направлення. До прикладу, якщо вам порадили звернутися до невропатолога, то ви можете самі обрати того, який вам до вподоби. Лікар лише має допомогти вам у виборі кандидатів”.

302 мільйони – на медреформу в селах

Сьогодні триває багато дискусій щодо того, чи реально реалізувати медреформу в сільських місцевостях, гірських територіях, де нема достатньої кількості амбулаторій, де постійний відтік медперсоналу, а на додачу ще й тотальне бездоріжжя, часто відсутність усіх сучасних засобів комунікації та непоінформованість місцевих жителів щодо лікарських новацій. Зокрема цікаво, як укладатимуть угоди із мешканцями глибинок, які прикуті до ліжка чи живуть десь у гірських місцевостях.
Головний лікар, лікар загальної практики-сімейний лікар Желдецької амбулаторії загальної практики сімейної медицини Кам’янко-Бузької ОТГ Михайло Незнановський повідомив, що у рамках реалізації медичної реформи, мешканців сільських територій, які неспроможні підписати угоду безпосередньо в медзакладі, особисто відвідають медики для її підписання.
“Звісно, якщо людина не зможе самостійно прийти і підписати угоду, то ми знайдемо спосіб надати їй таку можливість. Амбулаторія, в якій я працюю, охоплює сім сіл, які рівновіддалені від амбулаторії, і в яких проживає 1500 жителів. Та медицина в сільській місцевості має свої особливості, на відміну від міст, адже там існує необхідність екстрених виїздів за викликом до хворих пацієнтів. Будь-який виклик є обґрунтованим, бо наразі у селах проживає багато людей похилого віку, які самотужки не можуть добратися до амбулаторії. Тому для амбулаторій обов’язковою є наявність автомобіля, щоб доїжджати до пацієнтів, які справді потребують медичної консультації. Тому маємо великі надії на Закон “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості”, який покращить якість медицини у селах, і, сподіваємось, забезпечить бодай сімейних лікарів хоча б найпростішим автомобілем. Це дасть змогу своєчасно надавати медичну допомогу”, – зазначив Михайло Незнановський.
Як зауважила Ірина Микичак, у рамках реалізації Закону “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості” на будівництво сільських амбулаторій в області з держбюджету передбачено 302 млн грн. “Маємо на область передбачений фінансовий ресурс у розмірі 377 млн грн на розвиток сільської медицини, з них 302 млн грн – на будівництво нових сільських лікарських амбулаторій, решта – на розвиток телекомунікацій. Вже практично сформували перелік населених пунктів, де можливе їх облаштування. Всього йдеться про 70 амбулаторій. Насправді за 302 млн грн таку кількість ми не збудуємо, бо передбачається, що все має бути так би мовити “під ключ” – новий будинок, нове обладнання, транспорт. А відповідальність території – загітувати до себе лікаря. Бо якщо там нема медпрацівника – нема змісту будувати заклад”, – пояснила чиновниця.
До речі, торік у Львові повинна була запрацювати центральна диспетчерська швидкої допомоги, яка мала би приймати виклики за телефоном 103 зі всієї області. Однак цього так і не відбулося. Ірина Микичак запевнила, що цього року диспетчерську таки вдасться відкрити.

Як неодноразово писала “Пошта”, маршрутна карта медреформи починається з підписання декларації. Аби отримати гроші з держбюджету на лікування, пацієнту необхідно обрати сімейного лікаря, терапевта чи педіатра та укласти з ним контракт (декларацію). Для цього потрібно вказати паспортні дані, телефон, домашню адресу. Укласти угоду можна незалежно від свого місця проживання і того, де лікар працює: в поліклініці, приватній клініці чи має власну практику. Декларації підписуються безстроково. Вибір нового лікаря (в разі недовіри) автоматично анулюватиме декларацію про обрання попереднього. За реформою, до одного терапевта може записатися не більше двох тисяч пацієнтів, до сімейного лікаря – 1800, а у педіатрів – тільки 900 дітей. Не складно порахувати, що кожен пацієнт зможе потрапити на прийом не більше ніж тричі на рік. Наголосимо: коли громадянину необхідна екстрена спеціалізована допомога, він звертається до будь-якого закладу екстреної допомоги. Лікування випадків, які загрожують життю, будуть покриті державою на 100%.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7905 / 1.64MB / SQL:{query_count}